Google Adsense Nedir? Ne Kadar Kazandırır? | Boosted Craft
Back

Google Adsense Nedir? Ne Kadar Kazandırır?

google adsense nedir ne kadar kazandırır

Günümüzde giderek daha fazla ihtiyaç duyulan ve birçok kişinin başvurduğu yollardan biri olan internet yoluyla para kazanmak, Google üzerinden oldukça kolaydır. Çoğunlukla bir blog sitesi açmak ya da Youtube üzerinden videolar yayınlayarak para kazanma yolunu tercih eden birçok kişi bulunuyor.
Google Adsense gelirlerinizi arttırmanın bir yolunu mu arıyorsunuz? Bunun nasıl yapılacağına dair çok sayıda makale ve video sizi bunaltabilir, ancak hepsi farklı stratejiler öneriyor gibi görünüyor.
Çağımızın en önemli iletişim aracı olan internet, Google üzerinden gerçekleştireceğiniz Google Adsense reklamları ile para kazanma, daha pratik şekilde yapılıyor. Yapmanız gereken tek şey; doğru adımlarla bir Google Adsense reklamı yayınlamaktır.

Google Adsense Reklamı Nedir?

Adsense; kullanıcıların sitelerinde, reklam göstererek, para kazanmasını sağlayan, bir Google reklam programı olarak tanımlanabilir. Ekstra para kazanmanın iyi bir yoludur. Yani Google, toplam reklam gelirinin %45 gibi kâr oranını, bu yayıncılarla paylaşıyor.
Google Adsense üzerinden para kazanmanın birçok yolu bulunuyor ve bu yollardan en iyisi, bir web sitesi ya da blog oluşturarak, Google Adsense reklamlarını kullanmaktan geçiyor.
Reklamlar; sitenin boyutuna uyacak şekilde biçimlendirilir ve genellikle sayfanın üstünde ya da altında görünür. Metin kutuları gibi içeriğin içine de yerleştirilebiliyor.

Google Adsense Nasıl Kullanılır?

Google Adsense; insanların web sitelerinde, reklam alanını paylaşmasına ya da satmasına olanak tanıyan, Google’ın sunduğu bir programdır. Google Adsense kullanmaya başlamak için, aktif bir web sitesine ve Adsense yazılımından belirlenmiş bir pin kodu sahibi olmanız gerekiyor.
Kullanıcıların seçebileceği 4 farklı reklam türü bulunur:

 • Salt metin reklamlar
 • Zengin medya reklamları
 • Görüntülü reklamlar
 • Yerel reklamlar

Bu reklam çeşitleri, yerleştirildikleri sitenin türüne göre özelleştirilir. Google Adsense hem reklamcılara hem de yayıncılara büyük avantajlar sağlıyor. Bunun anlamı ise; sitenizin ürettiği trafik kadar gelirinizin olacağıdır. Yani site trafiğiniz ne kadar artarsa, Adsense geliriniz de o denli artacaktır.
Google Adsense Reklamı Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Google Adsense; blogcular için harika bir ek gelir akışı olsa da reklam eklemeden önce, dikkate alınması gereken noktalar bulunuyor. Dikkat edilmesi gereken ilk nokta; bloğunuzun para kazanabilir olup olmadığıdır.
Bunun anlamı; site içeriklerinizin başkalarının bir reklamı tıklayıp, reklamı yapılan ürün ya da hizmeti satın almak istemesi için, yeterince ilginç olacağıdır. Aynı zamanda site trafiğinizin; kâr elde etmeniz için, yeterli gelir elde etme potansiyeline sahip olduğu anlamını taşıyor.

 • Reklamcılar Google Adsense ile hangi reklam türünün kullanılacağına karar vermeden önce, birkaç noktayı göz önünde tutar.
 • Reklamını yapmaya çalıştığınız şey, metin reklamları ya da resim reklamları kullanmak, sizin için daha mantıklı olup olmadığına bakılır.
 • Metin reklamlar, sayfadaki içerikle ilgili anahtar kelimeler sağlamak için iyidir ve okuyucuları daha fazla tıklamaya teşvik eder.
 • Resim reklamlar, insanların hemen görüp ürün ya da hizmetleri tanıtmak için harika bir yoldur.

Bunun yanında kampanyanızı planladığınız andan, seçtiğiniz anahtar kelimelere ve reklamcılık için ne kadar para yatırmak istediğinize kadar birçok noktaya dikkat edilmesi gerekiyor.

Google Adsense Yayıncılar için Nasıl Daha Fazla Gelir Sağlıyor?

Google, 2009 yılında beri, reklam verenlere, Google arama ağına reklam yerleştirmenin yollarını sağlamaya devam ediyor. Adsense adı verilen bu reklam sistemi, açık artırma sistemine dayalıdır ve reklam verenleri, web siteleriyle eşleştirerek çalışıyor.
Reklamı yayınlayacak olanlar; hesaplarını yönetmek ve reklam yerleştirme talimatlarını almak için, web sitesini kullanır. Reklam verenler ücretsiz bir hesap açılışı yaparken; sıfırdan ya da şablonlardan kampanyalar oluşturmaya başlayabilir.
Google yayıncıların gelir elde etmesi için; web sitelerine metin, resim ve video reklam yerleştirmelerine olanak tanıyan bir program sunuyor. Ayrıca sitenizde görünmesini istediğiniz yerleri belirterek, bu reklamlarını yerleşimini de özelleştirebiliyorsunuz.
Sitenize yerleştirilen bu reklamlar sayesinde, elde edilen kâr oranları; gösterilen reklama göre hem yayıncı hem de Google arasında bölünerek, kişilerin hesaplarına ödemeleri yatıyor.

Google Reklamları Hangi Ürünleri Satın Alacağınızı Nasıl Gösterir?

İnternet; ürün bulmak için harika bir kaynak olmasına rağmen, ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almak istemenize de neden olabilir. Google Ads, ne aradığınızı bilir ve buna göre gösterim sağlar.
Bunun yanında bazen arama sorgularınızla ilgili olmayan ürünler de gösteriliyor. Google’ın ne istediğinizi sizden önce bildiğini düşünmeye başlayabilirsiniz. Ancak durum bu kadar basit değildir.
Google, ürünlerini satmak için reklamlarla hızlı ve verimli bir şekilde dikkatinizi nasıl çekeceğini bilir. Arama motoruna bir soru ya da temel ürün açıklaması yazıldığında, o ürünü sunan şirketlerin reklamları size görünür.
Örneğin; birisi elektrikli süpürge arıyorsa, kendisine Philips, Bosch gibi firmaların, elektrik süpürgesiyle ilgili ürünleri gösterilir.

Google Adsense’de Ban Yemek Tehlikeli midir?

Adsense; yayıncıların içeriklerinden ara kazanmalarına ve reklam görüntüleyerek, gelir elde etmelerine yardımcı olan bir Google hizmetidir. Ancak bazı durumlarda yasaklı siteler ve reklam verenler, bireysel olarak belirlenebilir ve reddedilebilir.

 • Sitenize aldığınız reklamı, kendi IP adresiniz üzerinden tıklayarak, gelir elde etmeye çalışmak;
 • Tek bir sayfada, iki farklı üyenin sahibi olduğu reklam kodlarını kullanarak yayın yapmak;
 • Aynı safa içinde boyut ve renk olarak aynı özelliklere sahip reklamların kullanılmaya çalışılması;
 • Daha fazla reklam alabilmek için, alakasız anahtar kelimeler kullanmak, Google tarafından kabul edilmiyor.

Google Adsense üzerinden reklam almak zordur ve Google kriterlerine uygun olmayan talepler, ban yemek üzere, talepleri reddedilebiliyor.

Google Adsense Reklamları Nasıl Etki Yaratır?

Sürekli değişen ve rekabetçi pazarlar, işletmelerin markalarını korumasını ve ayakta kalmasını zorlaştırıyor. Çevrimiçi reklamcılık; yalnızca bir işletmenin ürünlerini tanıtmada değil, aynı zamanda internette varlığını sürdürmede de önemli bir faktördür.
Günümüzde en başarılı ve yaygın çevrimiçi reklamcılık yöntemlerinden biri Google Adsense’dir. Bu sistem; blog yazarlarının marka ve ürünlerini tanıtmak isteyen şirketlerden, ödeme almaları karşılığında, sitelerinde reklam göstermelerine olanak tanıyor.
Google Ads reklamları, blogcular ve küçük işletmeler için, popüler bir gelir kaynağı olarak, birçok kişi tarafından kullanılıyor. Kişilerin dikkatini çekmek ve sizi tıklamaya teşvik etmek amacıyla, çoğunlukla sayfanın sağ tarafında ve altında reklamlar gösteriliyor.
Bu reklamlar; metin, resim ya da video tabanlı reklamlar olabilir. Adsense kullanmanın en büyük yararı; reklam verenlere ya da diğer gelir kaynaklarına güvenmeden, web sitenizden para kazanmanıza olanak sağlıyor.
Google Adsense’in en önemli özelliği, hemen her web sitesine uygulanabilir olmasıdır. Örneğin kişisel bir bloğun ayarlarında “reklamları etkinleştir” butonu aktif edildiğinde, gerekli kodu otomatik olarak oluşturabilirsiniz.

Google Adsense ile Gelir Arttırmanın Yolları

Para kazanma ve geliri artırma fikri, cezbedici bir fikirdir. Ancak birçok kişi, bunu Google Adsense programı ile nasıl yapacağını bilmiyor. Bu konuda dönüşüm için oluşturulmuş ve iyi tasarlanmış bir web sitesine sahip olmanız gerekiyor.

 • İçeriğinizin ilgi çekici, alakalı ve bilgilendirici olması da önemlidir.
 • Google Adsense ile gelirinizi artırmanın bir başka yolu, sitenizde diğer şirketlerin ürünlerinin reklamı yapmaktır.
 • Google Adsense ile; reklam verenlerin kampanyayla ilgili konulara, anahtar kelimelere ya da kelime öbeklerine göre Google’ın arama motorunda ve diğer web sitelerinde görüntülenen reklamları satın almalarına olanak tanıyan Adwords programı kullanmaktır.

Reklam verenlerin Adwords’den faydalanmasının en iyi yolu; kampanyalarının ürün ve hizmetleriyle ilgilenen müşterileri hedeflediğinden emin olmaktır. Bunun yanında reklam yerleşiminin doğru yapılması, Google Adsense reklam politikasına uygun reklam içeriklerinin yayınlanması da Adsense’den gelir elde etmenin en önemli yollarından biridir.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?