Google Bağlantıları Reddetme Aracı (Disavow Tool) Kullanımı
Back

Google Bağlantıları Reddetme Aracı Kullanımı

İnternet kullanımının buna bağlı olarak marka ve işletmelerin dijital ortamdaki varlığının giderek önem kazanması sonucu, farklı sektörlerde faaliyet gösteren tüm web siteleri arama motoru sonuçlarında üst sıraları hedeflemektedir. Web siteleri arasındaki sektörel rekabetin artması sonucu, rakipleri arasından sıyrılmak isteyen bazı markalar ve işletmeler rakipleri olan web sitelerine yönelik negatif SEO stratejilerine başvurmak gibi etik olmayan yollara yönelmektedir. Negatif SEO çalışmaları kapsamında en çok uygulanan yöntemler; düşük kaliteli, spam ve web sitenize zarar verebilecek backlink çalışmaları olarak sıralanabilir.

Web sitenize kötü niyetle yapılan backlink çalışmaları çoğunlukla; faaliyet gösterdiğiniz sektörle ilgisiz, programla alınmış, adult ya da spam olarak adlandırılan backlink türleri şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmaların temel amacı; ilgili web sitesini Google nezdinde itibarsızlaştırmak ve arama motoru sıralamalarında gerilemesini sağlamaktır. Bu kapsamda genellikle backlink olarak adlandırılan ve web sitelerinin belirli noktalarına yerleştirilen bağlantılar kullanılır.

Web sitenize yapılan ve bu tür istenmeyen durumlara neden olabilecek saldırılar hakkında bilgi edinmek için, web sitenizin backlink profilini düzenli olarak analiz etmelisiniz. Bu sayede bilginiz dışında alınan URL’leri tespit edebilir ve Google’a bildirebilirsiniz. Google Disavow Tool olarak adlandırılan bağlantıları reddetme aracını kullanarak, web sitenizdeki ilgisiz linklerle ilgili herhangi bir ilginiz olmadığı hakkında Google’a bilgilendirmede bulunabilirsiniz. 

Google Link Reddetme Aracı Nedir?

Google Link Reddetme Aracı; web sitenize zararlı olabilecek yani spam linklerin alınması halinde bu durumu arama motoru botlarına bildiren bir araç olarak tanımlanabilir. Rekabet oranının çok yüksek olduğu sektörlerde markalar, sektörel rakiplerinin SEO çalışmalarına zarar verebilecek çalışmalara başvurabilir. Anti-SEO olarak adlandırılan çalışma Google nezdinde etik dışı bir çalışma olarak kabul edilir. Google Search Console üzerinden erişim sağlanabilen Google Link Reddetme Aracı sayesinde etik dışı anti-SEO çalışmalarını arama motoru botlarına bildirmek ve reddetmek mümkündür. 

Anti-SEO çalışmaları web sitenize alakasız ya da spam niteliği taşıyan backlinkler sağlar. Bu linkler tespit edilmez ve gerekli reddetme işlemleri yapılmazsa web siteniz büyük ölçüde trafik kaybı yaşayabilir. Periyodik bir şekilde backlink analizi yapmak ve spam linkleri tespit etmek için yapmanız gereken Google Link Reddetme Aracı kullanmaktır. 

Google Search Console kullanılabilen Google Link Reddetme Aracı, Google tarafından onaylanmamış ya da istenmeyen bağlantıların belirlenmesi ve bunların Google tarafından değerlendirilmesini sağlama amacıyla kullanılır. Google Link Reddetme Aracı’nı kullanarak, web sitenizin arama motorları tarafından değerlendirilmesinde rol oynayan bağlantıları belirlemeniz mümkündür.

Web sitenizin arama motoru sıralamalarını etkileyebilecek olan zararlı ya da istenmeyen bağlantıları belirleme imkanı veren Google Link Reddetme Aracı’nı kullanabilir, belirlediğiniz bağlantıların etkisini azaltabilir ya da tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Siteme Gelen Zararlı Bağlantılar Neye Göre Belirlenir?

SEO açısından zararlı olan bağlantıların belirlenmesi aşamasında farklı kriterler değerlendirilir:

 • Spam Bağlantılar: Web sitesi için sahte ya da yanıltıcı bağlantılar içeren spam bağlantılar; arama motoru sonuçlarındaki sıralamaları olumsuz yönde etkiler.
 • Kötü Amaçlı Bağlantılar: Web sitenizi hacklemek ya da çalışmasını önlemek için kullanılan kötü amaçlı bağlantılar; arama motorları tarafından kötü amaçlı olarak kabul edildiğinden arama motoru sıralamalarını negatif yönde etkileyebilir.
 • Link Farm: Pek çok farklı web sitesinin birbirine bağlantı vermesi yoluyla oluşan ağ, link Farm olarak adlandırılır. Arama motorları tarafından spam olarak kabul edildiklerinden, sıralama sonuçlarını negatif yönde etkileme riski vardır. 
 • Low Quality Link: Düşük kaliteli içerikler sunan web sitelerinden gelen yüksek miktardaki düşük kaliteli linkler de arama motoru sıralamasını düşürebilirler.
 • Black Hat SEO: Web sitenizin arama motoru sıralamasını yükseltmek için kullanılan yöntemlerin arama motoru kurallarına aykırı olması durumu, Black Hat SEO olarak adlandırılır. Arama motorlarının spam olarak kabul ettiği bu yöntemler, web sitenizin arama motoru sıralamasının düşmesine neden olabilir.

Zararlı Backlinkleri Tespit Etmek

Web sitenize gelen yüksek sayılı backlinkleri analiz etmek ve zararlı olanları içlerinden seçip ayıklamak son derece zorlu bir süreç olabilir. Bu aşamada yapılması gereken, zararlı backlinklerin tespit edilmesi için çeşitli SEO araçlarını kullanmaktır. Zararlı backlinkleri tespit etmek için en sık kullanılan SEO araçları şu şekilde sıralanabilir.

Semrush

Web sitenize gelen zararlı backlinkleri tespit etmek ve listelemek amacıyla kullanılabilecek en iyi araçlardan biri Semrush’tır. Seçtiğiniz bağlantıları bir listeye toplayarak kullanma imkanı sunması en önemli özelliklerinden biridir. Semrush web sitenizin arama motoru sıralamasını ve backlink profilini incelemek için Disavow aracını kullanmadan önce kullanmanız gereken araçlardandır. Semrush ile web sitenizdeki zararlı bağlantıları tespit edebilir ve özel olarak etiketleyebilirsiniz.

semrush backlink analytics bölümü
 • Semrush aracı ilk kullanıldığında araca giriş yapılır. Enter Domain isimli arama kutusuna web sitenizin alan adını yazıp “Search” butonuna basmalısınız.
 • Semrush web sitenizi taradıktan sonra sayfanın sol kısmındaki Backlinks bölümüne tıklamalısınız.
 • Açılan sayfada da Backlinks sekmesine geçiş yapmalısınız. 
 • Bu kısımda web sitenize gelen tüm backlinkleri, tarama işleminin ne zaman yapıldığını ve otorite puanını görebilirsiniz.
semrush disavow list link ekleme
 • Bilginiz dışındaki zararlı backlinkleri, ilgili bağlantının yanındaki (+) işaretiyle disavow listesine ekleyebilirsiniz.
 • Listeye eklemek istediğiniz bir alan adı varsa, (+) işaretine basmadan önce Domain butonuna basmalısınız. Böylece ilgili domainden gelen tüm bağlantıları engelleyebilirsiniz. URL butonunu kullanarak yalnızca ilgili URL’i listeye ekleyebilirsiniz. 
 • Export butonunu kullanarak disavow listenizi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Website SEO Checker

website seo checker

Web sitenize gelen URL’lerin otoritesine ve spam skoruna bakmak için Website SEO Checker’ı kullanabilirsiniz. Bilginiz olmayan bağlantıların otoritesini ve spam skorunuzu bu araç ile denetleyebilirsiniz.

 • İnternet sitesine girdikten sonra karşınıza çıkan kutu içerisine kontrol edilecek bağlantıları koymalı ve “Check” butonuna basmalısınız.
 • Birkaç dakika içerisinde, denetlemek istediğiniz bağlantılar ile ilgili sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Bağlantı: https://websiteseochecker.com/bulk-check-page-authority/

Ahrefs

ahrefs disavow backlink

Web sitenize gelen backlinklerin denetlenmesi amacıyla tercih edilebilecek en iyi SEO araçlarından biri Ahrefs’tir. Ahrefs web sitenize gelen bağlantının spam olup olmadığını söylememekle birlikte, bilginiz dışında gelen linkleri tespit etmenize yardımcı olur. Web sitenize gelen backlink profillerini inceleyebilir, zararlı bağlantıları tespit edebilir ve disavow aracı için etkili bir liste hazırlayabilirsiniz.

 • Araca giriş yaptıktan sonra arama bölümüne sitenizin alan adını yazarak, aratın.
 • Sol bölümde bulunan backlinks yazısına tıklayarak ilgili sayfaya geçiş yapın.
 • Bu bölümde sitenize gelen bütün bağlantıları ayrıntılı bilgileri ile görmektesiniz.
 • Burada yapmanız gereken, sitenize gelen backlinkleri sıralamanız ve spam olarak düşündüklerinizi bir txt dosyasına kopyalamanız olacaktır.

Google Search Console

Google tarafından geliştirilen Google Seach Console aracı ücretsiz bir şekilde kullanılabilir. Bu araç üzerinden hem disavow işlemleri yapılabilir hem de web sitesine gelen bağlantılar görülebilir. Web sitenize bilginiz dışında gelen backlinklerin yanı sıra bir alan adından kaç adet bağlantı geldiğini de görebilirsiniz. Ayrıca Google Search Console, web sitenizin arama motorları tarafından nasıl indekslendiğini ve web sitenizde hangi sorunların bulunduğunu görmenizi sağlar. Ayrıca web sitenizdeki zararlı bağlantıları tespit ederek Google’a bildirebilirsiniz.

 • Search console aracı çok basit bir arayüze sahiptir. Kullanım açısından bir zorluk yaşayacağınızı düşünmüyorum.
 • Araca giriş yapmadan önce sitenizin kayıtlı olduğu maili açmalı ardından araca girmelisiniz. Eğer siteniz search console ekli değilse mutlaka ekleyip sitenizi taratmalısınız.
 • Kendi mülkünüze giriş yaptığınızda sol tarafta en aşağıda bulunan bağlantılar bölümüne giriş yapın.
 • Bağlantılar bölümünde sitenize gelen bütün bağlantıları görmektesiniz. Bu bağlantılar sadece Google botları tarafından taranan bağlantılardır, ahrefs vb. araçlarda daha farklı bağlantılar görmeniz mümkündür.

Google Bağlantıları Reddetme Dosyası Nasıl Hazırlanır?

Google bağlantıları reddetme dosyasını hazırlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Google Search Console’a giriş yaptıktan sonra web sitenizin bağlantılar bölümünü açarak zararlı ya da istenmeyen bağlantıları tespit edebilirsiniz.
 • Tespit ettiğiniz zararlı ya da istenmeyen bağlantıları liste halinde kaydedebilirsiniz.
 • Her bir bağlantı için URL’i alıp listeyi oluşturabilirsiniz.
 • Bağlantı reddetme noktasını, Google’ın belirlediği formatta oluşturmalısınız. Dosyada her bağlantı için domain adı ya da tam URL bulunmalıdır.
 • Google Search Console’a giriş yapıp Disavow Linke bölümün gitmelisiniz. Dosyayı yükleyip işlemi onaylayabilirsiniz.

Google Bağlantı Reddetme Aracı Kullanımı

Google Disavow Tool; web sitenizin arama motoru sıralamasını etkileyebilecek zararlı ya da istenmeyen bağlantıların belirlenmesi ve Google tarafından değerlendirilmelerini sağlamak amacıyla kullanılabilir. Böylece web sitenizdeki bazı bağlantıların etkisini azaltabilir ya da tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Liste Oluşturma

 • Bağlantı reddetme aracı kullanılmadan önce araca yüklenecek metin belgesi dosyası hazırlanmalıdır.
 • Google disavow aracına yüklenecek liste UTF-8 ya da 7-bit ASCII olarak kodlanmalı ve sonu .txt ile biten bir metin dosyası şeklinde olmalıdır. Aksi takdirde yüklenen dosya Google tarafından kabul edilmez.
 • Liste içinde yer alan ve taranması istenmeyen yazıların başına (#) koyulmalıdır. 
 • Domain engellenmek istendiğinde, domain: boostedcraft.com olarak ilgili alan adı listeye eklenmelidir.
 • URL engellenmek istendiği durumlarda ilgili bağlantı doğrudan disavow listesine eklenebilir.

 

Örnek Disavow Listesi

# Alan Adı Reddetme
domain:boostedcraft.com

# URL Reddetme
https://boostedcraft/icerik.html/
https://boostedcraft/yorumlar.html/

Liste Yükleme

liste yükleme
liste yükleme
  • Google bağlantıları reddetme aracına gidin.
  • Gelen sayfadan listelenmek istenen web sitesi seçilir ve Bağlantıları Reddetme butonuna tıklanır. 
  • “Dosyayı Seç” denilerek oluşturulan Disavow dosyası seçilir.

Diğer rehber yazılarımıza göz atın:

Disavow Tool Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Google Bağlantı Reddetme Aracı kullanımı için belirli bir sınır bulunmaz. Ancak yanlış kullanım, web sitenizin arama motoru sıralamasını olumsuz yönde etkileyebilir. Google Bağlantı Reddetme Aracı’nın kullanımına bağlı olarak web sitenizdeki bazı bağlantıların etkisinin azalması ya da tamamen ortadan kaldırılması, diğer bir deyişle arama motoru sıralamasının olumsuz yönde etkilenmesi söz konusu olabilir.

Google Bağlantı Reddetme Aracı kullanılırken yalnızca gerçekten istenmeyen ya da zararlı bağlantılar belirlenmelidir. Araç kullanılmadan önce web sitenizin backlink profilini incelemeniz ve gerçekten istenmeyen bağlantıları belirlemeniz çok önemlidir.

Spam bağlantılar arama motorları tarafından sahte ya da yanıltıcı olarak kabul edilir. Çünkü spam bağlantılar çoğunlukla farklı web sitelerinden, yanıltıcı içeriklerin yer aldığı web sitelerinden ya da kötü amaçlı sitelerden gelebilir. Bunun sonucunda web sitenizin arama motoru sıralaması düşebilir. Spam bağlantılar çoğunlukla düşük kaliteli web sitelerinden gelir ve web sitenizin backlink profiline zarar verir. Bu nedenle web sitenizin backlink profilini düzenli olarak incelemeniz önemlidir.

SEO açısından bağlantıların reddedilmesi faydalı bir süreçtir. Çünkü spam ya da yanıltıcı bağlantıların web sitenizin arama motoru sıralamasını negatif yönde etkilemesi riski yüksektir. Bu tür bağlantıları tespit etmek ve reddetmek SEO çalışmalarını olumlu yönde etkileyebilir.

Diğer yandan bağlantı reddetme işleminin yanlış yapılması da web sitenizin arama motoru sıralamasını negatif yönde etkileyebilir. Gerçekten kullanışlı ve yararlı bağlantıların yanlışlıkla reddedilmesi durumunda, web sitenizin arama motoru sıralaması düşecektir. Bunu önlemek için bağlantı reddetme işlemi öncesinde web sitenizin backlink profilini detaylı bir şekilde incelemelisiniz.

Bu kapsamda, Google Bağlantı Reddetme Aracı kullanılmadan önce Google Search Console’da web sitenizin backlink profilini ve web sitenizi hangi bağlantıların etkilediğini incelemelisiniz. İşlem geri dönüşsüz olduğundan dikkatlice yapılmalıdır.

Google Disavow Tool kullanılarak reddedilen bağlantıların etkisinin azaltılması ya da kaldırılması için gereken süre Google tarafından yapılan değerlendirmenin süresi ile ilgilidir. Google reddedilen bağlantıları manuel olarak incelemeye aldığında işlem birkaç hafta sürebilir. Bu süreç içinde bağlantıların gerçekten zararlı ya da istenmeyen olup olmadığı Google tarafından değerlendirilir. Web sitenizin arama motoru sonuçlarını etkileyebilecek olan bağlantılar dikkate alınır.

Web sitenizin arama motoru sıralamasını etkileyecek olan bağlantıları kaldırmak ya da etkilerini azaltmak için çok uzun süre boyunca beklenilmesi gerekliliği yoktur.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?