Google Data Studio Nedir? Nasıl Kullanılır? | Boosted Craft
Back

Google Data Studio Nedir? Nasıl Kullanılır?

Web alanında faaliyet gösteren ya da bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin en çok sorduğu sorulardan biri olan “Google Data Studio Nedir? Nasıl Kullanılır?” yanıt arayan kişiler için, rapor hazırlama işlemlerinde kullanılan yardımcı bir araç olduğu ifade edilebilir. Basitçe ifade etmek gerekirse Google Data Studio etkili ve hızlı bir şekilde rapor hazırlama imkanı veren bir uygulamadır.

Google Data Studio uygulamasıyla birlikte sistem içerisinde Google Analytics ve Google ADS verileri şeklinde bulunan tüm verilerin rahatlıkla okunması ve analiz edilmesi mümkündür. Böylece son derece etkin raporlar oluşturma imkanı elde edilebilir.

google data studio nedir nasıl kullanılır

Google Data Studio Nedir?

Google Data Studio, Google tarafından kullanıcılara sunulan bir veri görselleştirme aracı olarak tanımlanabilir. Söz konusu araç, farklı veri kaynaklarından veri toplayarak ilgili verileri görsel olarak sunar. Kullanıcılara ücretsiz bir şekilde sunulan Google Data Studio ile kullanıcılar farklı veri kaynaklarından veri toplayabilirler. Topladıkları verileri farklı grafikler, tablolar ve metin kutuları gibi görsel öğelerle sunabilirler.

Google Data Studio temelde kullanıcıların veri toplama ve görselleştirme işlemlerini kolaylaştırma amacıyla tasarlanmıştır. Kullanıcılar bu kapsamda Google Analytics, Google Sheets, Google Ads ve YouTube Analytics gibi farklı veri kaynaklarından veriler toplayabilirler. Buna ek olarak özel veri kaynakları eklemeyi tercih edebilirler. Verileri görselleştirme amacıyla farklı grafik türlerini, tabloları ve metin kutularını da kullanabilirler. 

Google Data Studio’nun verileri gerçek zamanlı olarak güncelleme özelliği vardır. Böylece, kullanıcılar verileri anlık olarak takip etme ve anlık olarak paylaşma avantajına sahip olurlar. Google Data Studio’nun sahip olduğu diğer bir özellik ise verileri paylaşma özelliğidir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar hazırladıkları görselleri ya da raporları diğer kullanıcılarla paylaşma imkanını elde ederler.

Google Data Studio Nasıl Kullanılır?

Google Data Studio kullanmak için izlemeniz gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Google hesabı oluşturun: Google Data Studio’yu kullanmaya başlamak için bir Google hesabınız olması gerekir. Mevcut bir Google hesabınız varsa, bu hesaba giriş yapmanız yeterlidir. Google hesabınız olmadığı takdirde öncelikle bir Google hesabı oluşturmalı ve daha sonra bu hesaba giriş yapmalısınız.
 • Veri kaynakları oluşturun: Verilerinizi görselleştirebilmeniz için farklı veri kaynakları oluşturmanız gerekir. Örneklendirmek gerekirse, Google Analytics hesabınızdan, Google Sheets dokümanınızdan ya da diğer veri kaynaklarından verilerinizi toplamayı tercih edebilirsiniz.
 • Yeni bir rapor oluşturun: Yeni bir rapor oluşturmak için Google Data Studio’nun ana sayfasında “Yeni Rapor Oluştur” düğmesine tıklamanız gerekir.
 • Görsel öğeler ekleyin: Oluşturduğunuz rapora farklı grafikler, metin kutuları ve tablolar gibi görsel öğeler ekleme yoluyla verilerinizi görselleştirebilirsiniz.
 • Verilerinizi düzenleyin: Görsel öğelerinizi ekledikten sonra verilerinizi düzenleme aşamasına geçebilirsiniz. Örneklendirmek gerekirse, grafiklerde hangi verilerin gösterilmesi ya da tabloların nasıl biçimlendirilmesi gerektiğini belirleyebilirsiniz.
 • Raporunuzu paylaşın: Raporunuzu oluşturduktan sonra farklı kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Paylaşım seçenekleri arasından, raporu görüntüleyebilen ya da düzenleyebilen kullanıcılar için farklı izin seviyelerini tercih edebilirsiniz.

Google Data Studio verilerinizi görselleştirme ve anlama amacıyla faydalanabileceğiniz kullanımı kolay bir araç olma özelliğine sahiptir. Verilerinizi farklı tablolar, grafikler ve metin kutuları gibi görsel öğelerle sunabilir, bu sayede daha anlaşılır hale getirebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak Google Data Studio’nun verileri gerçek zamanlı olarak güncelleme özelliğinden faydalanarak verilerinizi anlık olarak takip edebilirsiniz.

Google Data Studio ile Oluşturulan Raporlar

Google Data Studio, Google tarafından üretilen bir uygulama olarak raporlama sistemi içerisinde kullanılır. Google Data Studio kullanılarak pek çok farklı raporun hazırlanması mümkündür. Bu raporları aşağıda yer aldığı şekilde sıralamak mümkündür:

 • Reklam performansına ilişkin raporlar,
 • Web sitesi içinde bulunan ürünlerin stok durumuna ilişkin raporlar,
 • Analytics verileri doğrultusunda ürün performansına ilişkin raporlar.

Google Data Studio ile Google iş hayatı profesyonellerine önemli ölçüde kolaylık sağlamıştır. Alanında uzman bir ekip tarafından Google Data Studio geliştirilmiş ve kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

google data studio data aktarma

Google Data Studio’nun Faydaları

Google Data Studio çözüm odaklı bir şekilde çalışan, aynı zamanda etkili veri sistemi elde edilmesine yardımcı bir uygulama olarak tanımlanabilir. Google Data Studio’ya veriler birçok farklı kanal vasıtasıyla aktarılabilir. Aktarılmış olan veriler Google Data Studio sayesinde en iyi şekilde yorumlanır ve okunur.

Google Data Studio ile oluşturulan raporların müşterilerle paylaşılması sayesinde karşılıklı bilgi alışverişi sağlanabilir. Müşterinin data kaynakları kısmına erişimi isteğe bağlı olarak sunulabilir. Google Data Studio müşterilerine yalnızca rapor verilerine ulaşabilme imkanı da verebilir. Kısacası sahip olduğu pek çok farklı özellik sayesinde Google Data Studio faydalı bir uygulama olarak iş süreçlerini kolaylaştırır.

Google Data Studio İçerisinde Aktarılabilen Veriler

Google Data Studio uygulaması içinde verilerin aktarımının sağlanabilmesi sayesinde herhangi bir verinin kaybolması riski sıfırlanır. Uygulama içinde aktarımı yapılabilen verileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Google ADS
 • Search Console
 • YouTube
 • Firebase
 • DCM
 • BigQuery
 • File Upload
 • Google Sheets
 • Google Cloud Storage

Bu verilerin birbiri içinde aktarımı son derece güvenli ve hızlı bir şekilde yapılabildiği gibi raporlama işleminde veri aktarımından faydalanılması da mümkündür.

Neden Google Data Studio Kullanılmalı?

Google Data Studio temelde verilerin görselleştirilmesi ve anlaşılması amacıyla tercih edilebilecek kullanışlı bir araçtır. Markalar, işletmeler ve web siteleri açısından pazarlama ve analitik verilerinin izlenmesi ve raporlanması son derece önemlidir. Buna bağlı olarak Google Data Studio kullanımının sıklıkla tercih edilmesinin birkaç farklı nedeni vardır:

 • Google Data Studio kullanmak verilerinizi daha anlaşılır bir hale getirir: Google Data Studio farklı tablolar, grafikler ve metin kutuları gibi görsel öğelerle verilerinizi sunar. Böylece verilerinizin daha anlaşılır bir hale gelmesine yardımcı olur.
 • Google Data Studio farklı veri kaynaklarını bir araya getirir: Google Data Studio farklı veri kaynaklarından verileri bir araya getirir. Bu sayede tüm verileri tek bir yerde gösterme imkanı sunar. Bu özellikten faydalanarak verilerinizi çok daha kolay bir şekilde karşılaştırabilirsiniz.
 • Google Data Studio gerçek zamanlı veriler sunar: Google Data Studio verileri gerçek zamanlı olarak günceller ve verileri anlık olarak takip etme imkanı sunar.
 • Google Data Studio’nun kullanımı kolaydır: Google Data Studio’nun kullanımı kolay bir arayüzü vardır. Google Data Studio kullanırken görsel öğeleri kolayca sürükleyip bırakmak ve verileri düzenlemek yoluyla raporlar hızlı bir şekilde oluşturulabilir.
 • Google Data Studio ücretsizdir: Google Data Studio kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan bir araçtır. Bu yüzden verileri görselleştirmeye yönelik harika bir araç olarak kabul edilir. Kullanıcılara bütçelerini aşmadan raporlama yapma imkanı sunar.

Yukarıda sıraladığımız nedenlere bağlı olarak Google Data Studio günümüzde pek çok farklı marka ve işletme için önemli bir araç haline gelmiştir. Google Data Studio kullanmak verilerinizi görselleştirmeye, daha iyi kararlar almanıza ve daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olur.

Veriler Google Data Studio’ya Nasıl Aktarılır?

Google Data Studio’ya veri aktarmak için izlemeniz gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Veri kaynağını seçin: Verilerinizi Google Data Studio’ya aktarmak için öncelikle bir veri kaynağı seçmeniz gerekir. Veri kaynakları arasında Google Sheets, Google Ads, MySQL, Salesforce, Google Analytics, BigQuery, PostgreSQL başta olmak üzere pek çok farklı isim sayılabilir.
 • Veri kaynağı bağlantısını sağlayın: Seçtiğiniz veri kaynağına bağlantı sağlayabilmek için Google Data Studio’da “Veri Kaynağı Oluştur” seçeneğine tıklamalı ve daha sonra veri kaynağına bağlanmak için ihtiyaç duyulan bilgileri girmelisiniz.
 • Veri kaynağından verileri seçin: Seçtiğiniz veri kaynağına bağlandıktan sonra Google Data Studio’ya aktarmak için “Veriler” sekmesine girmeli ve çekmek istediğiniz verileri, veri kaynağından seçmelisiniz.
 • Verileri düzenleyin: Verilerinizi Google Data Studio’ya aktardıktan sonra verilerinizi düzenleme aşamasına geçebilirsiniz. Örneklendirmek gerekirse, hangi verilerin gösterilmediği istediğinizi ya da verilerin nasıl ve hangi sırayla biçimlendirileceğini belirlemeniz mümkündür.
 • Görsel öğeleri ekleyin: Verilerinizi görselleştirmek için farklı tablolar, grafikler ve metin kutuları gibi görsel öğeleri eklemeyi tercih edebilirsiniz. Bunu yapmak için ilgili öğeleri sürükleyip bırakabilir ya da sağ tarafta bulunan menüden seçerek ekleyebilirsiniz.
 • Raporunuzu kaydedin: Verilerinizin Google Data Studio’ya aktarımını tamamladıktan ve raporunuzu oluşturduktan sonra raporunuzu kaydetmeniz gerekir. Ayrıca bu aşamadan sonra istediğiniz zaman düzenleme yapabilirsiniz.

Google Data Studio farklı veri kaynaklarından verileri kolayca çekmenizi ve verilerinizi tek bir yerde göstermenizi sağlayan bir araçtır. Böylece farklı veri kaynaklarından verileri karşılaştırabilir, çok daha iyi kararlar alma avantajına sahip olabilirsiniz. Google Data Studio’da bulunan verilerin gerçek zamanlı olarak güncellenmesi özelliği sayesinde verilerinizi anlık olarak takip etme imkanını da elde edebilirsiniz.

google data studio rapor oluşturma

Google Data Studio Avantajları Nelerdir?

Google Data Studio işletmelerin ve veri analistlerinin verileri daha iyi anlamasını, anlamlı raporlar oluşturmasını ve verileri etkili bir şekilde sunmasını sağlayan bir veri görselleştirme platformu olarak hizmet vermektedir. Google Data Studio’nun kullanıcılara sunduğu avantajlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Google Data Studio, Google tarafından sunulan ücretsiz bir hizmettir. Herhangi bir bütçesi olmayan küçük işletmeler ve kişisel kullanıcılar Google Data Studio’dan yararlanma imkanına sahiptir. 
 • Google Data Studio’nun kullanımı son derece kolaydır. Google Data Studio kullanarak verileri kolayca bağlayabilir, görselleştirebilir ve ihtiyacınız olan raporları oluşturabilirsiniz.
 • Oluşturduğunuz raporları Google Data Studio üzerinden diğer kullanıcılarla kolayca paylaşabilirsiniz. Paylaşılan raporları başka kullanıcılara, ekip üyelerine, hatta paydaşlara ya da müşterilere gönderebilirsiniz. Verileri paylaşmanın son derece kolay olması ve raporların gerçek zamanlı olarak güncellenmesi, takım çalışmasını ve paylaşımı daha verimli hale getiren unsurlar arasında sıralanabilir.
 • Google Data Studio kullanıcılara pek çok farklı görsel özelleştirme seçeneği sunar. Tablolar, grafikler ve diğer görsel öğeler Google Data Studio ile kolayca düzenlenebilir, özelleştirilebilir ve farklı veri kaynaklarından gelen verilerin karşılaştırılması için birleştirilebilir.
 • Google Data Studio ile farklı veri kaynaklarından gelen verileri birleştirmek son derece kolaydır. Bu doğrultuda, farklı platformalardan gelen verilerin tek bir raporda birleştirilmesi ve işletmelerin verilerini daha iyi anlaması konularında önemli bir avantaj elde edilebilir.
 • Google Data Studio verilerin gerçek zamanlı olarak güncellenmesi özelliği ile öne çıkar. Böylece veriler güncel kalır ve istenilen herhangi bir zamanda en doğru veriler elde edilebilir.

Google Data Studio sahip olduğu pek çok özellik ve sağladığı pek çok farklı avantaj sayesinde işletmelere verilerini daha iyi anlama, daha etkili raporlar oluşturma ve daha iyi kararlar alma imkanı sunar. Kullanımı kolay ve ücretsiz olması nedeniyle Google Data Studio her tür işletmenin ya da kullanıcının faydalanabileceği bir platform olarak öne çıkar.

Google Analytics Data Studio Raporu Oluşturma

Google Analytics kullanarak Data Studio içinde rapor oluşturulabilir. Google’ın kendi bünyesinde üretmiş olduğu sistemler birbirleriyle son derece uyumlu bir şekilde çalıştığı için kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir.

Google Analytics kullanımı ile birlikte Google Data Studio bünyesinde rapor oluşturmak için takip edilmesi gereken bazı adımlar vardır. Bu adımlar şu şekilde sıralanabilir: 

 • Ücretsiz veri stüdyosu şablonu alma
 • Raporun bir kopyasını alma
 • Data Studio uyarısına karşı “Belki Daha Sonra” seçeneğine tıklama
 • Düzenleme adımına geçiş yapma
 • Verilerin seçimini yapma
 • Yeni veri kaynağı oluşturma
 • Google Analytics bağlantısı üzerinden geçerli görünüm tercihini yapma
 • Bağlanma işlemini gerçekleştirme

Bu adımların tamamlanmasının ardından Google Data Studio uygulaması içinde rapor oluşturulabilir.

Google Data Study ile Google Data Studio Uygulamalarını Aynı Anda Kullanma

Google Data Studio uygulamasını kullanarak pek çok raporun oluşturulması mümkündür. Veri kaynaklarından elde edilen bilgilerin analiz edilmesi sonucu erişilen bu raporlar sayesinde kullanıcıların işlemleri kolaylaştırılabilir. Ayrıca kullanıcı ihtiyaçları mümkün olan en kısa süre içinde karşılanma imkanı elde edilir.

Google Data Study uygulaması kullanılarak Google Data Studio içinde rapor hazırlamak için izlenmesi gereken belirli adımlar vardır. Bu adımlar kapsamında hem hızlı hem de etkili raporlar oluşturma avantajına sahip olunabilir.

Google Study ile Google Data Studio İçerisinde Rapor Oluşturma

Google Study oluşturularak Google Data Studio içinde oluşturulabilecek olan raporları iki farklı şekilde incelemek mümkündür. Bunların ilki One PPC Google ADS ve Google Analytics  ajansları için kullanılabilir Google Data Studio raporu olarak adlandırılır. One PPC Ajansı tarafından oluşturulan bu rapor ücretsiz bir şekilde kullanılabilir. Google ADS ve Google Analytics adı verilen raporun kolay bir şekilde oluşturulabilmesine imkan verir. Google ADS raporunun sayfa sayısı 10 iken, Google ANakytics alanında yazılan rapor toplam 25 sayfadan meydana gelir. 

Bir diğer rapor türü ise Facebook reklam raporları olarak bilinir. Normal şartlar altında Facebook gibi sosyal medya uygulamalarının yer aldığı ağların doğrudan doğruya Google Data Studio ile bağlantısına izin verilmez. Buna bağlı olarak Supermetrics şirketi tarafından geliştirilmiş bir uygulama olan Google Sheet eklentisi son derece yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Google Sheet eklentisi kullanılarak bu tür platformlardan elde edilen veriler Google Data Studio uygulamasına aktarılabilir. Böylece bu platformlarda yer alan reklamların performansı hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Google Data Studio Uygulamasına Erişme

Google Data Studio uygulamasına erişmek için öncelikle Google Data Studio resmi web sayfasına gitmeli ve Google Analytics bilgileri doğrultusunda giriş yapmalısınız. Google Analytics hizmetinin ücretsiz sürümü kullanıldığı durumlarda, Data Studio uygulamasının da  sınırsız olan sürümüne erişim sağlanması söz konusu olur. Ücretsiz olan bu sürümün içerisinde kullanıcının en fazla 5 adet özel rapor oluşturması mümkündür.

Google Data Studio Kullanımı

Google Analytics ile doğrudan bağlantı içerisinde olan Google Data Studio uygulamasının kullanımı da son derece kolaydır. Uygulama içinde yer alan raporlama işlemi kısa bir süre içinde tamamlanabilir. Ardından Google’a ait diğer uygulamalar içinde transfer gerçekleştirilebilir.

Kullanım kısmında bulunan yardımcı faktörler sayesinde Google Data Studio uygulamasını kullanan kişiler işlemlerini hızlı ve etkili bir şekilde tamamlama imkanına sahip olurlar.

Google Data Studio ile Nasıl Raporlama Yapılır?

Google Data Studio kullanarak raporlama yapmak son derece kolaydır. İşletmenin ya da projenin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş raporlar oluşturmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Veri kaynağı oluşturun: Google Data Studio ile farklı veri kaynaklarından veri toplayabilir ve raporlarınızda kullanabilirsiniz. Öncelikle raporlamak istediğiniz verilerin kaynağını belirlemeniz gerekir. Bu aşamada Google Analytics, Google Sheets, MySQL, BigQuery, YouTube, PostgreSQL ve daha pek çok veri kaynağı arasından seçin yapılabilir. Veri kaynağına bağlandığınız zamana verileri veri panonuza otomatik olarak yüklenir.
 • Veri panosunu oluşturun: Verilerinizi daha iyi anlamak ve özelleştirilmiş raporlar hazırlamak için veri panosu oluşturmalısınız. Verilerinizi görüntülemenizi sağlayan bir araç olan veri panosunda verileri görsel olarak temsil eden tablolar, grafikler ve metinler gibi pek çok görsel öge vardır.
 • Rapor sayfalarını oluşturun: Bir rapor sayfası, verilerinizi farklı şekillerde görüntülemenize imkan veren bir araç olma özelliğine sahiptir. Herhangi bir rapor sayfasında, trafik kaynaklarınızı gösteren bir pasta grafiği oluşturabilir, daha sonra bir tablo kullanarak daha ayrıntılı bilgiler verebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza göre birden fazla rapor sayfası oluşturmayı tercih edebilirsiniz.
 • Raporları özelleştirin: Raporlarınızın görünümünü markanızın ya da projenizin kimliğine uyacak şekilde düzenleyebilir ve özelleştirebilirsiniz. Raporlarda kullanılan yazı tipleri, renkler, logolar ve arka planlar gibi pek çok öğeyi özelleştirmeyi tercih edebilirsiniz.
 • Raporları paylaşın: Hazırladığınız raporları Google Data Studio üzerinden kolayca paylaşmanız mümkündür. Hazırlanan raporları istediğiniz kişilerle paylaşabileceğiniz gibi genel olarak erişilebilir hale getirmeyi de tercih edebilirsiniz. Raporlarınızı PDF ya da CSV dosyaları olarak dışa aktarabilirsiniz.

Google Data Studio verilerinizi özelleştirilmiş raporlarla sunmanıza ve kararlarınızı daha iyi desteklemenize yardımcı olan güçlü bir araç olarak kabul edilebilir. Yukarıda belirttiğimiz adımları izleyerek işletmenizin ya da projenizin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş raporları hazırlayabilirsiniz.

Diğer rehber yazılarımıza göz atın:

Google Data Studio Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hayır Google Data Studio, Google tarafından sunulan ücretsiz bir hizmettir. Data studio, kullanıcılara özelleştirilebilir raporlar oluşturma imkanı sanan bir araçtır.

Data studio, özelleştirilebilir raporlar sunan bir hizmettir. Analytics ise internet sitenizin trafiğiyle ilgili detaylı veriler sağlar. Bu iki araç birbirinden farklı alanlarda kullanılan hizmetlerdir.

Google data studio ve looker studio’yu 2022 yılında birleştirerek aynı çatı altında kullanılmasını sağladı. Looker studio veri odaklı ilerlerken, data studio daha çok rapor sunma ve görselleştirme tarafındaydı.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?