Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır? | Boosted Craft
Back

Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google trends adından da anlaşılacağı gibi Google aramalarında gün içerisinde trend olan kelimeleri görebileceğiniz ücretsiz bir araçtır. Google trends 11 Mayıs 2006 tarihinde piyasaya çıkmış mükemmel bir hizmettir. Gün içerisinde yapılan sorguları görebileceğiniz gibi aynı zamanda hangi coğrafya, hangi dillerde ve hangi aralıklarla arandığını net bir şekilde görebilmektesiniz.

Google Trends Nedir?

Google trends aracı, Google üzerinde yapılan sorguların nerede, hangi sıklıklarla ve ne kadar arandığını istatiksel olarak görebileceğiniz araç olarak kullanılmaktadır. Google trends, sadece Google üzerinden yapılan arama verilerini içerisinde barındırır, diğer arama motorları üzerinden yapılan sorgular, bu araca dâhil edilmez.
Google trends birçok amaçla kullanılmaktadır, bu amaçlardan bazılarını söylemek gerekirse; gündemi takip etmek, gün içerisinde popüler olan aramaları incelemek ve sorguların ne kadar arandığı gibi amaçlarla kullanılabilir. Google trends pazarlama araçları arasında en değerli olanlarından birisidir.
Google trends aracını özellikle haber siteleri çok tercih etmektedir. Gündem ile ilgili içerikler üreterek, sitelerine organik trafik çekmeye çalışmaktadırlar. Araç haber siteleri gibi günlük içerikler paylaşan siteler için altın değerindedir. Çünkü insanlar günlük olarak, olayları vb. şeyleri aratarak konuyla ilgili bilgi almak isterler. Haber siteleri bu durum için, çokta iyi olmasa da içerikler üreterek, ilgili trafiği sitelerine çekmektedirler.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google trends aracı kullanım bakımından en kolay SEO araçlarından birisidir. Oldukça basit olan Google trends aracını kullanabilmek için öncelikle bir konu, anahtar kelime veya terim aratmanız gerekmektedir. Anahtar kelimeyi yazıp arattığınızda ilgili anahtar kelimenin 12 aylık aranma hacmine ve aranma sıklığına ait bir grafik karşınıza gelir. Bu grafiğin altında bölgelere göre aranma hacmine, ilgili konulara ve sorulara ait veriler gösterilmektedir.
google trends

Google trends aracı ile birçok şey yapabilirsiniz, markanızın diğer rakiplerinize göre popülerliğini test edebilirsiniz. Bu sayede Google üzerinden hangi markanın daha iyi marka bilinirliğine sahip olduğunu net bir şekilde anlayabilirsiniz.
google trends karşılaştırma

Google üzerinden yapılan popüler aramalara göre ürünlerinizi geliştirebilir ve satış rakamlarını üst seviyelere çekebilirsiniz. Bu durum normal blog içerikleri üreten siteler içinde geçerlidir. Trends aracında olan günlük sorgulara göre içerikler yazarak, organik trafiğinizi artırmanız mümkündür.
google trends popüler aramalar

Bir hizmet ve ürün satmaktaysanız, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin hangi bölgede daha çok aratıldığını analiz ederek, yerel aramalara önem verebilirsiniz. Örnek olarak ayakkabı satan bir firmaysanız, Google trends aracını kullanarak hangi bölgelerde ayakkabı kelimesinin daha çok arandığını bulabilirsiniz. Bu sayede ilgili yerel aramalarla içerikler oluşturabilir ve satış rakamlarınızı yükseltebilirsiniz.
google trends ayakkabı

Anahtar Kelime Araştırması İçin Google Trends Kullanmak

Anahtar kelime araştırmaları için kullanılabilecek araçlardan birisi de Google trends olarak bilinir. Günlük olarak popüler aramaları manuel olarak bulmak yerine, trends aracı kullanılabilir. Google trends, Trend aramalar dışında da kullanılan bir araçtır ancak bazı kelime planlayıcı araçların gerisinde kalmıştır.
Google trends sizlere yaptığınız aramalar ile ilgili çok net bilgiler vermektedir. Bu sayede anahtar kelimelerinizle ilgili yeni kelimeler, nerede daha çok arandığını, aylık aranma hacmini ve ne zaman yükseliş içerisinde olduğunu söylemektedir. Bu sayede içeriklerinizi daha iyi hazırlayabilirsiniz.
google trends anahtar kelimeler

Anahtar kelime araştırması yaparken öncelik verebileceğiniz araçların başında Google trends gelmemelidir. Bunun sebebi Google trends bazı durumlarda bizlere aranma hacmi vb. verileri tam olarak doğru yansıtmamaktadır. Google trends aracında bulduğunuz anahtar kelimeleri mutlaka başka araçlarda kontrol etmelisiniz. Kontrol edebileceğiniz araçlara örnek olarak yine google’ın aracı olan adwords anahtar kelime planlayıcıyı kullanabilirsiniz.
Burada söylemek istediğimiz Google trends üzerinden yaptığınız aramalar diğer araçlara göre farklı veriler gösterebilir. Bu sebeple trends aracı üzerinden araştırdığınız anahtar kelimeleri mutlaka farklı araçlar ile süzgeçten geçirmelisiniz.
Son olarak Google trends aracında fark ettiğiniz üzere anahtar kelimeler her zaman sıklıkla güncellenmektedir. Bu durum sizlere yoğunluğa göre seçim yapmanızı sağlamaktadır. Basit anahtar kelime seçimleri yerine aranma hacmi yüksek kelimeleri yazma fırsatı sunmaktadır. Bunların dışında popüler aramalar ile ilgili içerikler oluştururken mutlaka hızlı davranmalısınız.  Ne kadar hızlı davranırsanız, pastadan daha büyük dilimler alabilirsiniz.

Dönemsel Kelimeler

Google trends SEO çalışmalarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle gündemi takip etmek ve ona göre aksiyon almak için kullanılabilecek en iyi araçtır. Bunun dışında artış gösteren hedef kitle isteklerini analiz etmek için kullanılmaktadır.
Burada sizlere dönemsel olarak artış gösteren anahtar kelimelerden bahsetmek istiyoruz. Dönemsel anahtar kelimeler, belli aylarda ciddi artış gösterirken diğer aylarda ise azalma göstermektedir.
Sandalet ortalama olarak yaz aylarında tercih edilen, yazlık ayakkabı türüdür. Bu örneğimizde sizin de tahmin edebileceğiniz gibi sandalet kelimesi sadece bahar ve yaz aylarında artış gösterecektir. Bunun dışında kalan aylarda ise düşüşe geçecek ve ortalama aranma hacmine geri dönecektir.
google trends dönemsel kelimeler

Google trends üzerinden başarı yakalamak istiyorsanız, öncelikle bu tarz terimlere çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Trends üzerinden anahtar kelime aramadan önce kendi sektörünüzü değerlendirmeye almalısınız. Tercih edilen hizmet ve ürünlerinizin hangi dönemlerde daha çok arandığını analiz etmelisiniz.
Son olarak üst bölümde de bahsettiğimiz gibi bu tarz dönemsel anahtar kelimeleri Google adwords anahtar kelime planlayıcı ve aranma hacmi alın araçları ile kontrol etmelisiniz. Google trends her ne kadar sizlere popüler sorguları sizlere gösterse de verdiği veriler bazı durumlarda yanlış olabilmektedir.  Bunların dışında trends aracı bizlere gösterdiği gerçek zamanlı veriler her zaman işimize yaramaktadır.

LSI (Latent Semantic Indexing)

google trends lsi

LSI yani gizli anlamsal indexleme, genel anlamda içeriklerde anahtar kelimenin türevlerinin kullanılmasına denilmektedir.  Burada bunu söylememizin nedeni Google trends aracıyla ilgili anahtar kelimelerinizle alakalı birçok yeni kelimeleri kolayca bulabilirsiniz.
Google trends aracında bir arama terimi veya konu girdiğinizde sizlere aranma hacmi ve hangi bölgede arandığını söylediğini bilmekteyiz. Ancak araç bunların dışında anahtar kelime ile ilgili aratılan diğer sorguları da söylemektedir. Örnek olarak sandalye terimini araç üzerinden arattığımızda bizlere sandalye ile ilgili diğer aratılan popüler kelimeleri göstermektedir.  Burada verilen kelimeler ışığında içeriğinizi daha kapsamlı bir şekilde yazabilirsiniz.

Google Trends Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Aracı kullanmadan önce anahtar kelime terimlerinizi belirleyin. Buna araç üzerinden araştırma yapmaya çalışın. Eğer anahtar kelimeniz yoksa sektörünüzle alakalı manuel aramalar yapabilirsiniz.
  • Google trends aracında gün gün popüler kelimeler değişmektedir. Bugün yüz aranan kelime yarın hiç aranmayabilir. Bu sebeple bu tür içeriklere bel bağlamayın, en önemli içerikleriniz gibi görmeyin. Sadece günlük olarak verim almaya çalışın.
  • Haber veya blog sitesiyseniz her şey hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın. Çünkü trends aracında her konuda anahtar kelimeler çıkmaktadır.
  • Dönemsel kelimelere önem verin, yazdığınız içerikleri, ürünleri bu yönde hazırlayın. Kısa vadede sizlere bir şey kazandırmasa da zamanı geldiğinde işinize mutlaka yaracaktır.
  • Yerel bir işletmeyseniz, sektörünüzle alakalı kelimeleri aratın,  bölgenizde aranıyorsa kullanın. Yani temizlik ekipmanları adlı bir kelimemiz olduğunu varsayarsak bu kelimeyi arattığımız takdirde bize aranma hacmini ve hangi bölgede arandığını söyleyecektir. Bölgenizde aranıyorsa buna göre aksiyon alabilirsiniz.
  • Google trends aracından bulduğunuz kelimeleri direkt olarak yazmayın. Diğer SEO araçlarını kullanarak doğrulamaya çalışın. Google trends aracı bazı durumlarda sizlere doğru verileri vermemektedir.
  • Popüler olan aramaları hemen yazmaya çalışın. Bu tür sorgularda hızlı davranarak pastadan büyük bir dilim alabilirsiniz.
Diğer rehber yazılarımıza göz atın:
Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?