Yerel SEO Hizmeti | Boosted Craft
Back

Yerel SEO

yerel seo

Yerel SEO diğer bir deyişle local SEO veya bölgesel SEO, arama motorlarında bölgesel olarak yapılan listemeler için belirli anahtar kelimelerle yapılan aramalarda web sitesinin daha üst sıralarda listelenmesini sağlamaya yönelik kapsamlı çalışmalar bütünüdür. Google arama motorunun çalışma prensibi, kullanıcılara en faydalı sonuçların sunulması için yerel arama sonuçlarının listelenmesine dayanır. 

Yerel SEO Nedir?

Herhangi bir ürün ya da hizmet almak isteyen internet kullanıcıları, Google arama motorunda arama yaptıkları zaman karşılarına çıkan sonuçlarda öncelikle kendi bölgelerinde yakın lokasyonlarda konumlanan işletmeleri görür. Bu nedenle, web sitelerinin yerel SEO sıralamalarını iyileştirmek için yerel SEO ve site içi SEO ayarlarını doğru bir şekilde yapması gerekir.

Yerel SEO çalışmalarının sağladığı faydaların açıkça görülmeye başlamasıyla birlikte bu çalışmaları gerçekleştiren küçük ölçekli işletmeler de daha büyük ölçekli işletmeler olan sektörel rakipleriyle rekabet edebilir hale gelmiştir. Bu doğrultuda yapılan araştırmalardan elde edilen istatistiki verilere göre, bir işletme yerel SEO çalışmalarına yöneldiği andan itibaren bölgesel rakiplerinin %65’ini geride bırakabilmektedir.

Yerel SEO, ulusal düzeyden ziyade faaliyetlerini bölgesel düzeyde gerçekleştiren küçük işletmeler açısından gerekli bir hizmettir. Ulusal SEO ülke genelindeki aramalarda sıralamaya daha fazla odaklanmakla birlikte, yerel SEO yalnızca belirli bir konumdaki SERP’lerde görünmeyi hedefler. Yerel SEO stratejisi markanın, ürünlerin ve hizmetlerin yerel potansiyel müşterilere ve mevcut müşterilere pazarlanması amacıyla uygulanır. 

Bu kapsamda yerel SEO, bulunduğunuz bölgede hedef kelimelerde yapılan aramalar sonucu web sitenizin daha üst sıralarda listelenmesi amacıyla uygulanan çalışmalar bütünüdür. Kullanıcılar lokasyonda hedef kelimelerle arama yaptığında, web sitenizin daha üst sıralarda listelenmesi amacıyla uygulanır. Çünkü, aramaların üst sıralarında listelenmek daha fazla kullanıcıya ulaşmanızı sağlar. Yerel aramalar sonucunda kullanıcıların karşısına hızlı erişim alanı çıkar. Bu alanda işletmelere ait temel bilgiler, diğer bir deyişle işletme adı, adresi, web sitesi, iletişim numarası ve çalışma saati gibi bilgiler yer alır.

Bunu sağlamak için yerel SEO çalışmaları, işletmenin fiziksel konumuna odaklanarak yerel arama sonuçlarında daha iyi sıralanmasını sağlayacak stratejileri kapsar. Yerel SEO çalışmalarının özellikle belirli coğrafi bölgelerde hizmet veren işletmeler açısından son derece önemli olduğunu söylemek mümkündür.

Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Yerel SEO, alanında uzman ve deneyimli profesyoneller tarafından bölgesel hedeflemelerle bir bütün halinde uygulanan kapsamlı çalışmalardan oluşur. Yerel SEO kapsamında da site içi SEO çalışmaları gibi anahtar kelime analizi ve hedef kitle analizi yapılır.

Konuma Dayalı Başlık Etiketleri Kullanmak

Başlık etiketleri arama motoru botlarına ve internet kullanıcılarına web sayfanızı anlatan HTML unsurları olma özelliğine sahiptir. Başlık etiketinde konum bilgisine yer vermek, arama motoru botlarının web sitenizi fark etmesini sağlayabilir. Bu sayede, konum odaklı aramalarda lokasyonunuza yakın internet kullanıcılar nezdinde görünürlük kazanabilirsiniz. Konum odaklı anahtar kelime gruplarıyla işletmenizi görünür hale getirebilir ve yerel arama sonuçlarında öne çıkabilirsiniz.

Kullanıcı Dostu URL Düzenlemeleri Yapmak

SEO çalışmalarının başarısını etkileyen unsurlar arasında URL yapısı da yer alır. Bunun için web sayfalarınızın URL’lerinin etkili, kısa ve ana anahtar kelimeleri içeren bir yapıda olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda yerel SEO için URL’lerinizde yerel ifadeler bulunmalıdır. Kullanıcı dostu bir URL düzenlemesi ile web sayfalarınıza daha fazla ziyaretçi çekmeniz mümkündür.

Yerel Odaklı Anahtar Kelimeleri Belirlemek

SEO çalışmalarının temelinde anahtar kelimeler bulunur. Yerel SEO çalışmasında anahtar kelime analizi geleneksel SEO’dan farklı bir şekilde gerçekleştirilir. Yerel SEO çalışmaları için coğrafi odaklı anahtar kelimelerin belirlenmesi gerekir. Doğru anahtar kelimelerin belirlenmesi sayesinde bulunduğunuz bölgedeki kullanıcıların yaptığı aramalarda ilk sıralarda yer alabilirsiniz. Hedef kitle analizi yaparak tespit ettiğiniz anahtar kelimelere bölgesel unsurları eklemeli ve içeriklerinizi bu doğrultuda oluşturmalısınız. Yerel odaklı anahtar kelimelerin belirlenmesi sürecinde uzun kuyruklu anahtar kelime gruplarına odaklanırsanız, daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Kullanıcıların Arama Niyetine Göre İçerikler Oluşturmak

Arama motorları web sitelerini ve sayfalarını sıralarken iki yüzün üzerinde kriterden faydalanır. Bu süreçteki temel amaç, kullanıcı deneyiminin optimize edilmesi ve kullanıcılara en etkili deneyimin sunulmasıdır. Yerel SEO çalışmaları kapsamında içerikler üretilirken arama motorunu yönlendirecek içerikler oluşturmaktan kaçınılmalıdır. İçeriklerin oluşturulması sırasında kullanıcı faydasına yönelik yazılar hazırlanmaya odaklanılmalıdır.  Hedef kitlenin sorunlarına çözüm bulacak ve kullanıcılara fayda sağlayacak içerikler oluşturmak bu sürece katkı sağlayabilir.

Görsel Optimizasyon Çalışmaları Yapmak

Web sitenizin görsel arama sonuçlarında yer alması, yerel SEO optimizasyonunu destekleyen bir unsurdur. Görsellerinize bölgesel odaklı alt metinler ve açıklamalar ekleyerek, aynı zamanda doğru etiketler kullanmak görsel arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir. Diğer yandan web sitenize yüklediğiniz büyük görseller, web sitenizin hızının düşmesine yol açabilir. Bunu önlemek için görsellerinizi optimize etmeniz ve web sitenizin hızını yavaşlatmanız gerekir. Optimizasyon yaparken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise görsel kalitesinin bozulmaması olmalıdır.

Sesli Arama Optimizasyonu Yapmak

Siri ve Alexa gibi sesli arama teknolojilerinin temel hedefi, kullanıcı deneyimini geliştirmektir. Sesli arama sonuçlarının önemi, arama motoru nezdinde her geçen gün arttığından yerel SEO çalışmaları kapsamında da sesli arama optimizasyonu yapılması gerekir. Yerel arama sonuçlarında daha üst sıralarda listelenmek için öncelikle doğru anahtar kelimeleri belirlemeniz gerekir. Uzun kuyruklu ve soru tabanlı ifadeler, sesli aramalarda üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olur. Sesli aramalarda anahtar kelime analizi yaparak doğal dil kullanımını göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca web sitenize canlı sohbet bölümü ekleyebilir ve sohbet botları aracılığıyla müşterilerinize yardımcı olabilirsiniz.

Dahili Bağlantı Optimizasyonu Yapmak

Web sitenizde ziyaretçileriniz için belirli bir düzenin olması çok önemlidir. Ziyaretçileriniz web sayfalarınızda hedeflemiş olduğunuz hiyerarşi sistemini görebilmelidir. Ayrıca harekete geçmeyi teşvik eden ifadelerle (CTA) ziyaretçilerinizin aksiyon almasını sağlamalısınız. Hiyerarşik bir sayfa düzeni oluşturmak için iletişim formu, tıklanabilir telefon numarası ya da haritalardan faydalanabilirsiniz.

Arama motoru botlarının dikkatini çekmek için web sitenizde bulunan linkler arasında dahili bağlantılar oluşturabilir, ziyaretçilerin web sitenizde daha uzun zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Ziyaretçilerin web sitenizde geçirdiği sürenin uzaması, arama motoru nezdinde olumlu bir durum olarak kabul edilir. Ziyaretçilerin güveninin artması, web sitenizin arama motoru performansının artmasına yardımcı olur.

NAP Düzenlemesi Yapmak

NAP (Name, Address, Phone) web sitenizdeki iletişim detayları olarak tanımlanabilir. Google, kullanıcılara doğru bilgiler verilmesini değerli kabul ettiğinden web sitenizin optimizasyonu sırasında doğru ve tutarlı bilgilere yer vermelisiniz. NAP düzenlemeleri yapmak web sitenize gelen kullanıcıların ve arama motoru botlarının size kolayca ulaşabilmesini sağlar. Arama motoru, iletişim bilgilerinize göre konumunuzu belirleyerek kullanıcıların size ulaşmasını sağlar. Web sitenizde WordPress alt yapısı kullanıyorsanız NAP ayarlarını Yoast SEO, Rank Math SEO ve All in One SEO eklentileriyle kolayca yapabilirsiniz.

Mobil Optimizasyon Çalışmaları Yapmak

Mobil uyumluluk web siteniz için en önemli özelliklerden biridir. Arama motorları, mobil uyumluluğa sahip web sitelerini ön plana çıkarır. Siz de web sitenizin arama motoru sonuçlarında öne çıkması ve daha fazla kişiye ulaşması için mobil uyumlu, responsive bir tasarım seçmeniz gerekir. Bu sayede tüm sayfalarınız ve içerikleriniz akıllı cihazlardan da görüntülenebilir.

Yerel Kaynaklardan Yararlanmak

İnternet ortamında web siteniz dışında yerel kaynaklardan yararlanmayı da tercih edebilirsiniz. Markanızı daha görünür hale getirmek için bölgenizde hizmet veren yerel rehberleri kullanabilirsiniz. Yerel kaynakların kullanılması en önemli site dışı SEO taktiklerinden biridir. Yerel anlamda daha güçlü linkler sağlayarak hem daha ulaşılabilir olur hem arama motoru sonuç sayfalarında konumunuzu yükseltebilirsiniz.

Yerel SEO açısından reklam ve tanıtım yönetimi de çok ön emlidir. Web sitenizin arama motoru performansını optimize etmek için Google, sosyal medya ve diğer alanlarda reklam va tanıtım çalışmalarını gerçekleştirebilirsiniz. Bölgesel optimizasyon için düşük maliyetlerle reklam ve tanıtım çalışmaları yaparak web sitenize doğal trafik çekebilirsiniz.

Google My Business Kaydını Yapmak

Google My Business, Google’ın yerel olarak hizmet veren küçük işletmeler için geliştirdiği etkili araçlardan biridir. Bu servisi kullanmak, kullanıcıların Google üzerinden işletmeniz hakkında detaylı bilgilere ulaşmasını sağlar. Bölgesel görünürlük elde etmek isteyen her işletme Google My Business kaydını tamamlamalıdır.  Bunun için kategori seçimi, iletişim sayfaları oluşturmak, eksiksiz ve doğru bilgiler girilmesi gibi adımlar tamamlanmalıdır.

yerel seo hizmeti

Yerel SEO Neden Gereklidir?

Kabul etmek gerekiyor ki, günümüzde işletmelerin başarılı olabilmesi için yalnızca çevrimiçi varlığa sahip olmak yeterli değildir. Yerel pazarda ön plana çıkmak, müşterilerle bağlantı kurmak ve yerel topluluklar nezdinde güçlü bir itibar sahibi olmak işletmelerin büyümesi sürecinde kritik role sahip olan unsurlar arasında sıralanabilir. Bu noktada yerel SEO kavramı devreye girer. Yerel SEO kapsamında, işletmelerin coğrafi konumlarına odaklanarak arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkmasını sağlayan bir dizi strateji ve teknik uygulanır.

  • Yerel SEO, işletmelerin fiziksel konumlarına odaklanan bir süreç olduğundan coğrafi açıdan ilgili müşterilere ulaşma imkanı sunar. Örnek vermek gerekirse, bir pizza dükkanı sahibiyseniz, “en iyi pizza” ya da “en iyi pizzacı” aramaları ile şehrinizdeki potansiyel müşterileri işletmenize çekmeyi hedeflersiniz. Yerel SEO stratejileri ile işletmenizin bu tür aramalarda öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. 
  • Google My Business, işletmelerin çevrimiçi görünürlüğünü yönetmesine imkan tanıyarak yerel SEO açısından son derece önemli bir araç olarak öne çıkar. Google My Business’ta işletme ile ilgili doğru ve güncel bilgilere yer vermek potansiyel müşterilerinizin işletmenizle ilgili çalışma saatleri, konum ve iletişim bilgileri gibi önemli bilgilere anlık olarak erişmesini sağlar.
  • Yerel SEO’nun odaklandığı diğer bir unsur müşteri incelemeleri ve derecelendirmeleridir. Olumlu incelemeler, potansiyel müşterilerinizin işletmenize güvenmesine yardımcı olur. Bu doğrultuda yerel SEO stratejileri müşteri memnuniyetinin artmasına ve olumlu geri bildirimlerin vurgulanması yoluyla potansiyel müşteriler nezdinde bir güven tesis etmeye katkıda bulunur.
  • Yerel pazarlarda rekabetin her geçen gün arttığı bilinen bir gerçektir. Yerel SEO, işletmenizin sektörel rakipleriniz karşısında öne geçmesini sağlar. Yerel anahtar kelimelere yönelik arama sonuçlarının üst sıralarında yer almak, müşterilerinizi işletmenizle iletişim kurma noktasında teşvik eder.
  • Yerel aramaların giderek artmasına neden olan etkenlerden biri de mobil cihaz kullanımının çok büyük bir hızla yaygınlaşmasıdır. Yerel SEO stratejileri sayesinde işletmeniz mobil cihazlardan yapılan aramalar sonucunda çok daha kolay bir şekilde bulunur. Mobil dostu bir web sitesi ve hızlı yüklenen içerikler, aynı zamanda müşteri deneyiminin optimize edilmesi anlamına gelir.

Sonuç itibarıyla, yerel SEO, işletmenizin çevrimiçi ve çevrimdışı dünyada güçlü bir varlık haline gelmesini sağlar. Bunun sonucunda işletmeniz yerel pazarlarda önemli bir başarı elde eder. İşletmenizin bulunduğu bölgede öne çıkması için yerel SEO stratejilerini uygularsanız, bir yandan müşterilerinizle daha etkili bir şekilde bağlantı kurabilir, bir yandan da rekabet avantajı elde edebilirsiniz.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?