Google Alerts Nedir? | Boosted Craft
Back

Google Alerts Nedir?

google alerts nedir

İnternet dünyasında son derece hızlı bir şekilde değişen trendlere ayak uydurmak ve ilgi alanlarına ilişkin en güncel bilgilere anında ulaşmak isteyenler için Google Alerts son derece işlevsel bir araç olarak öne çıkar. 

Google Alerts; arama sonuçları sayfasında yer alan haberler, ürünler ya da içerikler hakkında bildirim mekanizmasıyla çalışan bir sistem olarak tanımlanabilir. Kullanıcılar, belirledikleri anahtar kelimelerle ilgili olarak internet üzerinde gerçekleşen güncellemeleri Google Alerts sayesinde anında ve ücretsiz bir şekilde takip edebilirler.

Google tarafından geliştirilen bir özellik olan Google Alerts, Google dizinine eklenen her konu hakkında kullanıcılara haber verme özelliğine sahiptir. Bu kapsamda haber sektöründen e-ticaret sektörüne kadar yüzlerce farklı sektörde yer alan işletmeler tarafından sıklıkla kullanılır.

Google Alerts; bilgi servisleri, blog sayfaları, haber siteleri ve web sayfaları gibi internetin en önemli yapı taşları arasında yer alana alanları inceler. Daha sonra sizin ya da işletmenizin hakkında yayınlanan yazıları mail atar. Bu nedenle, Google Alerts kurulmadan önce hedefleri net bir şekilde belirlemek gerekir. Yalnızca kendi adınızı ya da markanızı içeren birkaç anahtar kelimeyi kullanmak, etkili bir medya izleme stratejisi olmayacaktır.

Bu doğrultuda, Google Alerts kullanmaya başlamadan önce, markanız hakkındaki olumsuz yorumları izlemek, rakipleriniz hakkında bloglarda ve haber sitelerinde neler yazıldığını görmek, faaliyet gösterdiğiniz sektöre ilişkin önemli değişiklikleri ve trendleri takip etmek, hatta sektörünüzle ilgili ürettiğiniz içeriklere katkıda bulunacak yeni kanallar bulmak gibi spesifik hedefler belirleyebilirsiniz.

Google Alerts Nasıl Kurulur?

Google Alerts oluşturmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Google Alerts kullanmak isteyen kişiler ve işletmeler bir Google hesabına ve Gmail adresine sahip olmalıdır. Mevcut bir Google hesabı ve Gmail adresi olmayan kişilerin öncelikle bir Google hesabı açması gerekir.
 • Bunun için Google’a girin ve sol üst bölümde yer alan Oturum Açın butonuna tıklayın
 • İlgili ekranın alt bölümünde bulunan Hesap Oluşturun bölümüne tıkladıktan sonra hesaba kişisel mi işletme için mi kullanacağınıza göre seçim yapın.
 • Google’ın hesap açılışı sırasında istediği Ad, Soyad, Kullanıcı Adı ve Şifre bilgilerini sisteme girin. Bu aşamada Kullanıcı Adı bölümü Gmail hesabınız olacağından kullanmak istediğiniz bir ismi seçmeyi unutmayın.
 • İlgili alanları doldurduktan sonra İleri butonuna tıklayın.
 • Açılan ekranda istenen telefon numarası, doğrum günü, cinsiyet ve kurtarma e-posta adresi gibi bilgileri girin. İlerleyen dönemde parolanızı unutmanız halinde hesap kurtarma aşamasında kullanılacağı için bu bilgiler doğru olmalıdır.
 • Google hükümlerini ve kullanım koşullarını kabul ettiğinizi onaylayın.
 • Tüm bilgileri doldurup Google hesabınızı aktif hale getirdikten sonra Google.com.tr/alerts adresi üzerinden Google Alerts’e giriş yaparak bu özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Google Alerts’a giriş yaptıktan sonra üst bölümde yer alan ‘’Şununla İlgili Bir Uyarı Oluştur ‘’ bölümüne gelin.
 • Hangi konuda uyarı oluşturmak istiyorsanız, arama kutucuğuna yazın.
 • İlgili arama terimini girdikten sonra Google size bu arama terimiyle ilgili belli başlı haberleri gösterir. Daha sonra ekranda gördüğünüz Uyarı Oluştur bölümüne tıklayabilirsiniz.
 • İlgili ekranda bulunan Ayar bölümüne girdikten sonra Google Alerts bildirim ayarlarını düzenlemeniz mümkün. Bu bölümde Google teslim saati ve özet bölümlerini düzenleme izni verir. Teslim saati, Google Alerts ile ilgili bildirimlerin size hangi saatlerde iletileceğini gösterir. İstenen saat dilimi seçimini bu bölümden yapabilirsiniz.
 • Google Alerts’in ana ekranında bulunan kalem işaretine tıkladıktan sonra bildirimlerinizin ne sıklıkta, hangi kaynaklardan, dil , bölge, sonuç sayısı ve bildirim e-posta adresi gibi özelliklerini düzenlemeniz mümkün.

Google Alerts Ne İşe Yarar?

Gelişen teknoloji ve hızla değişen dijital dünya, bireylerin ve işletmelerin sürekli güncel kalmasını rekabet avantajı sağlamak için bir zorunluluk haline getirmiştir. Bu aşamada devreye giren Google Alerts; belirlediğiniz sektörle ilgili haberleri, analizleri ve gelişmeleri size anlık olarak ulaştırır. 

Google Alerts sayesinde belirlediğiniz rakip firmalarla sektör liderlerinin faaliyetlerini izleyebilir, rekabet analizi yapabilirsiniz. Google Alerts’i bilgi almak istediğiniz konulara göre özelleştirebilirsiniz. Belirli marka ya da ürün adlarını takip edebilir, marka itibarınızı korumak için Google Alerts’ten faydalanabilirsiniz. Gerek kişisel olarak gerek işinizle ilgili olarak güncel kalmak istediğiniz konularda Google Alerts kullanmak önemli fayda sağlar.  

Google Alerts Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

İçerisinde yaşadığımız dijital çağda güncel bilgilere hızlı ve etkili bir şekilde erişmek hem bireylerin hem işletmelerin başarısında önemli bir role sahiptir. Google Alerts ise bu ihtiyaca cevap veren bir araçtır.

 • Google Alerts ile belirlediğiniz anahtar kelimelerle ilgili olarak internet üzerindeki güncellemeleri anlık olarak takip etmeniz mümkün. Bu size sektörel haberlere, marka güncellemelerine ya da kişisel ilgi alanlarınızla ilgili bilgilere hızlı bir şekilde ulaşma imkanı verir.
 • Google Alerts sayesinde rakip firmaların ve sektör liderlerinin faaliyetlerini takip edebilir, rekabet analizi yaparak stratejilerinizi optimize edebilirsiniz. Böylece rakiplerinizin hangi konularda daha güçlü olduğunu ve neler üzerine odaklandığını belirleyerek daha etkili stratejiler uygulayabilirsiniz.
 • Yalnızca ilgilendiğiniz konularda bilgi almak için Google Alerts’i kişiselleştirebilirsiniz. Hedeflediğiniz anahtar kelimeler, markalar ya da konular üzerinden gelen bilgilere erişmek zamanınızı daha etkili yönetmenize yardımcı olur.
 • Belirli markaları ya da ürün adlarını takip ederek marka itibarınızı korumanız mümkün. Basın yayınları, müşteri yorumları ya da sosyal medya üzerinden gelen bildirimleri aında öğrenebilir, olumlu ya da olumsuz tepkilere hızlı bir şekilde yanıt vererek etkili bir marka yönetimi süreci gerçekleştirebilirsiniz.
 • Google Alerts sayesinde ilgi alanlarınıza odaklanabilir, sizi ilgilendiren konulardaki güncelliğinizi koruyabilirsiniz.
 •  Ayrıca Google Alerts faaliyet gösterdiğiniz sektödeki fırsatları ve trendleri takip etme imkanı sunar. Böylece yeni iş olanaklarını değerlendirip hızlı bir şekilde gelişen pazar şartlarına uyum sağlayabilirsiniz.

Google Alerts’in Kullanım Alanları Nelerdir?

Kullanıcılarına belirledikleri anahtar kelimelerle ilgili olarak internet üzerinde gerçekleşen güncellemeleri anlık olarak takip etme imkanı sunan Google Alerts, pek çok farklı alanda kullanılabilir.

 • Google Alerts belirlenen sektörle ilgili haberleri, analizleri ve trendleri anlık olarak takip etmek için kullanılabilir. Sektördeki gelişmeleri yakından izlemek rakipler karşısında avantajlı konuma geçmeyi ve daha etkili stratejiler oluşturmayı sağlayabilir.
 • Rakip firmaların ve sektördeki diğer oyuncuların faaliyetlerini takip etmek, rekabet analizi ve pazar araştırması yapmak için Google Alerts kullanılabilir. Rakiplerin güçlü olduğu alanları belirlemek ve uyguladıkları stratejileri anlamak, işletmenin rekabet gücünü artırmayı sağlar.
 • Google Alerts belirlediğiniz marka ve ürün adlarını sürekli tarar. Bu sayede marka itibarı ve kriz yönetimi süreçlerini destekler. Sosyal medya paylaşımları, müşteri yorumları ve geri bildirimleri anlık olarak takip edilince olası bir kriz durumuna daha hızlı müdahale etmek ve marka itibarını korumak mümkündür.
 • Belirli anahtar kelimelerle müşteri geri bildirimleri takip etmek için Google Alerts kullanılabilir. Bu sayede ürün ya da hizmetlerle ilgili müşteri memnuniyeti anlık olarak değerlendirilebilir ve müşteri deneyimi optimize edilerek markaya katkı sağlanabilir.

Bilgi akışı sürecini şekillendirme noktasında en güçlü araçlardan biri olan Google Alerts, kullanıcılarına sağladığı faydalar nedeniyle daha pek çok farklı alanda kullanılır.

Google Alerts’i Kimler Kullanır?

Google Alerts’i kullanmak isteyen kişi ve işletmelerin en sık sorduğu sorulardan biri de Google Alerts’ı kimlerin kullandığıdır. Genel Google Alerts;

 • Öğrenci
 • Akademik
 • Web Sitesi Bilgileri
 • Aracılar
 • Araştırma Grupları
 • Yatırımcılar
 • Girişimciler
 • Bireysel kullanıcılar

Daha çok hedef gruplar tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca Google Alerts, sağlık sektörü ve e-ticaret sektörü gibi sektörlerde kullanılmaktadır. Ayrıca Google Alerts’i kullanabilir ve belirli konuları daha yakından izleyebilirsiniz.

Google Alerts Nerelerde Kullanılır?

Google Alerts, her büyüklükteki işletmeye yönelik uygulamalara sahiptir ve rakiplerinizi güncel tutarak oyunun bir adım önünde kalmanıza yardımcı olabilir. Müşterilerinizin ve rakiplerinizin sizin hakkınızda neler söylediğini size bildirerek markanız hakkındaki görüşleri izlemenizi sağlar. Bu sayede olumlu geri bildirimler ekleyebilir veya ortaya çıkan herhangi bir iyi veya kötü durum hakkında anında bilgilendirilerek krizinizi önceden planlayabilirsiniz.

Yenilikleri Takip Etmenizi Sağlar

Rakiplerinizi tanımak, kendi markanızı tanımak kadar önemlidir. Yeni bir ürün piyasaya sürdüklerinde, onlar hakkında olumlu ya da olumsuz bir haber olduğunu hızlıca anlayabilirsiniz. Sektörünüzle ilgili en son haberleri alarak sizi genel trendlerden haberdar edebilir. Ayrıca teknolojik gelişmelere ve pazardaki yeniliklere ayak uydurarak yeni olan her şeyi yansıtmanıza olanak tanır.

Google Alerts, müşterilerinizi araştırmak için de harikadır. Doğru arama terimleriyle, müşteri tabanınızda kişilerden bahsedildiğinde uyarı alabilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve isteklerini kolayca anlayacaksınız. Birisi çevrimiçi olarak markanızdan bahsettiğinde sizi bilgilendirmek için uyarılar ayarlarsanız, markanızla ilgilenen kişilerle etkileşim kurabilirsiniz.

Diğer rehber yazılarımıza göz atın:

Google Alerts Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Google Alerts sayesinde belirlediğiniz anahtar kelimelerle ilgili internet üzerinde yayınlanan içerikleri takip edebilirsiniz. Google alert ile belirlediğiniz kelimelerle ilgili haber, blog yazıları, makaleler ve diğer içerikler hakkında bildirim almanız mümkündür.

Google Alerts hizmeti, Google tarafından ücretsiz olarak sunulmaktadır. Google markalarını kullanan kullanıcılar, ücretsiz bir şekilde Alert kullanabilir.

Google alerts iptal etmek için öncelikle, alert sayfasına gitmeniz ve google hesabınızla giriş yapmanız gerekiyor. Ardından iptal etmek istediğiniz alerti bularak, sağ üstten kaldır veya düzenle diyerek iptal edebilirsiniz.

Google Alerts, belirli anahtar kelime ve konuları takip ederek, internet üzerinde yayınlanan ilgili konuları tespit edip servis etmek için kullanılan bir hizmettir.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?