Black Hat SEO Nedir? Nasıl Yapılır? Çözüm Yolları | Boosted Craft
Back

Black Hat SEO

Arama motoru optimizasyonu olarak adlandırılan SEO, web sitenizin ve web sayfalarınızda paylaşılan içeriklerin genel olarak alaka düzeyini, kalitesini ve erişilebilirliğini optimize ederek arama motoru sonuçlarında daha yüksek sıralamalar elde etmesini sağlamak için uygulanan yöntemlerden ve stratejilerden oluşur. SEO çalışmalarından başarılı sonuçlar elde edilebilmesi için organik SEO stratejileri uygulanmalıdır. Diğer yandan bazı web siteleri “Black hat SEO” olarak adlandırılan SEO stratejilerine başvurarak web sitelerinin SEO değerini illegal ve organik olmayan yollarla artırmayı tercih eder.

Bir web sitesini organik gibi görünen ancak organik olmayan yöntemlerle üst sıralara çıkarmak için uygulanan arama motoru optimizasyonu teknikleri black hat SEO olarak adlandırılır. Black hat SEO’da uygulanan teknikler aslında organik SEO teknikleri olsa da, black hat SEO’da abartılı bir şekile kullanılır. Bunun sonucunda, doğrudan arama motoru algoritmasına odaklanarak uygulanan agresif yöntemler halini alır.

Arama motorları, faydalı içeriklere sahip web sitelerini daha üst sıralara taşır ve kullanıcılara faydalı sonuçlar sunmaya çalışır. Diğer bir deyişle, web sitelerinin üst sıralarda listelenmesi sağladığı faydayla bağlantılıdır. Black hat SEO ise web sitesinin faydalı olduğu konusunda kullanıcıyı değil arama motorunu ikna etmeyi hedefler. Bunu arama motorunu yanıltıp kandırma yoluyla yapar.

Black hat SEO kapsamında, arama motoru sıralamasını yapay olarak yükseltmek için çeşitli SEO teknikleri kullanılır. Black hat SEO ve white hat SEO çalışmaları web sitelerinin öne çıkması için arama motoru yönergelerine uyup uymadığı noktasında ayrışır. Black hat SEO stratejilerini uygulamak, tüketiciniz olmaya ikna etmeye çalıştığınız potansiyel müşterilere haksızlık edilmesi ve rakiplere karşı dürüst davranılmaması anlamına gelir. Dürüst tekniklerle sektörel rakipler arasından sıyrılmak, müşterilere üstün kaliteyle hizmet sunulmasını ve arama motoru kurallarına uyulmasını gerektirir. Bu süreç bazıları için Black hat SEO ile elde edilebilecek sonuçlara göre daha yavaş gerçekleşir ve daha uzun sürer.

Arama motoru algoritmaları, web sitelerinin ilk sıralarda yer almak için karşılaması gereken koşulları belirler ve arama sonuçlarının manipüle edilmesini önlemek için düzenli olarak güncellenir. Ancak Black hat SEO’yu tercih edenler sistemdeki boşlukları değerlendirip yönergeleri ihlal edebilir.

Gray Hat SEO Nedir?

Bazı SEO uzmanları ise otomatik olarak cezalandırılmalarını önleyecek şekilde White hat SEO ve Black hat SEO stratejileri arasında geçiş yapar. Bu iki SEO uygulamasına ilişkin tekniklerin karışımını kullanır. White hat SEO uygulanırken, ileride cezalandırma riski olmakla birlikte belirli durumlarda daha hızlı sonuç alınabilmesi için Black hat SEO tekniklerinin kullanılması “gray hat SEO” olarak adlandırılır. Gray hat SEO, arama sonuçlarını manipüle etmeyi hedeflese de, kuralların kesin ihlalinden kaçınan taktikleri kapsar.

Black Hat SEO Nasıl Yapılır?

Black hat SEO teknikleri, arama motorlarını arama kelimesiyle çok az ilgili ya da hiç ilgisiz metinleri daha iyi konumda sıralaması için kandırmayı hedefler.

spam yorumlar

İçerikleri Anahtar Kelime İle Doldurma

Sitelerin, daha hızlı sonuç alması için yapılan en yaygın çalışmalardan biriside sayfaları anahtar kelimelerle doldurmaktır. Sitenizi anahtar kelimeniz ve türevleri ile manasızca doldurmanız, sitenize ilk başlarda performans artışı yaşatacaktır. Ancak sunacağınız içerik kötü ve saçma olduğu için kullanıcılara kötü deneyim yaşatacaktır. Bu sebeple içeriklerinizin kullanıcıların istediği gibi olmasına dikkat edin. Kullanıcılar sitenize girdiğinde istediğini almasını sağlayın.

İçeriklerinizi anahtar kelime ile doldurma işlemi site sahipleri tarafından yapılmaktadır. Rakip markaların sitenize giriş için yetkisi bulunmadığı sürece, içeriklerinizi bu denli bozması imkansızdır. Burada söylemek istediğimiz, içeriklerinizi rakipleriniz değil, siz kendiniz anahtar kelimeler ile dolduruyorsunuz. Eğer bu türde bir işlem yapıyorsanız, mutlaka bu işlemleri durdurun!

Kullanıcıya fayda sağlayabilecek içerikler üretmeye çalışın. Alacağınız herhangi bir ceza da sitenizin bu durumdan çıkması çok uzun zaman alabilir.

Spam Yorumlar

Sıkça kullanılan bir diğer black hat seo çalışması da spam yorumlardır. Genellikle programlar ile yapılan spam yorumlar, sitelere yarardan çok zarar sağlamaktadır. Öncelikle başka sitelerden alınan yorum backlinkler, program ile spam yaptığı için Google tarafından anlaşılacak ve ilgili sitenin ceza yemesini sağlayacak. Google bu tarz durumlar için sitelerin spama düşmesini sağlamaktadır. Siteler spama düştükten sonra çıkması oldukça zor bir süreçtir.

Eğer sitenizin saldırı altında olduğunu bilmiyorsanız, hemen araştırmaya başlamalısınız. Search console, ahrefs ve semrush gibi araçlarla sitenizi taratarak, bilginiz dışında alınan her bağlantıyı yine search console üzerinden reddedin. Sitenizi düzenli olarak taramaz ve spama düşmesini sağlarsanız, bir daha geri toparlamanız çok zor olabilir.

Kalitesiz İçerik

İçerikler, SEO çalışmaları için çok önemlidir. Bilindiği üzere Google kullanıcı deneyimine çok önem veren bir arama motorudur. Özellikle panda güncellemesi ile içeriklerin ne kadar önemli olduğu uzmanlara gösterdiğini düşünüyorum. Kopya içerik kullananlar, içeriklerini anahtar kelimeler ile dolduranlar, alakasız, kalitesiz ve programla içerik üretenler Google tarafından karşılığını her zaman almaktadır.

Kalitesiz içerik, yine aynı şekilde site sahipleri tarafından yapılmakta olan çok büyük bir hatadır. Panda güncellemesinin aktifleşmesi ile birlikte kalitesiz içerik üreten siteler çok büyük cezalar ile karşı karşıya kaldılar. Sitenizde kullandığınız veya yeni ekleyeceğiniz her içerik, kullanıcılara fayda sağlamalı ve bilgi vermelidir. Kullanıcılar sitenize geldiğinde bilgi almadan çıkması, sıralamalarınıza direkt olarak eksi yönde etki edecektir.

Hacklink

Hacklink, kullanıcıların başka sitelere gizli bir şekilde eklediği linklerdir. Black hat SEO çalışmaları arasında çokça tercih edilen çalışma türünden birisidir. Günümüzde arama sonuçlarında hızlı bir şekilde üst sıralara gelmek isteyen her kullanıcı bu yolu tercih etmektedir.

Gizli bir şekilde eklenen bu bağlantılar, site sahipleri tarafından fark edilmez. Bu sebeple hacklink kullanımı her geçen gün katlanarak artmaktadır. Öncelikle Google ve diğer arama motorları hacklink kullanımını tespit ettiği anda sitenizin arama sonuçlarından hızlı bir şekilde çıkacağını bilmelisiniz. Bunun dışında sitelerin verdiği emeğe saygı duymak, sizler için daha doğru olacaktır.

kalitesiz içerik

Yönlendirme

Kullanıcıların, arama sonuçlarında tıkladıklarından farklı bir bağlantıya yönlendirilmesi Black Hat SEO çalışmalarından birisidir. Kullanıcıları tıkladıkları bağlantıdan farklı bağlantılara yönlendirmek sıkça yapılan bir yöntemdir.

Kullanıcılar bu tarz durumlarda gittikleri bağlantıdan çıkıp rakip sitelere yönelmektedir. Bu da sitenizin arama sonuçlarına direkt olarak etki etmektedir. Bu durumdan çıkmak için sitenizi SEO araçları ile tarayıp harici bağlantıları kontrol etmenizi önerebiliriz.

Spam Backlink

Spam backlink, black hat SEO çalışmaları arasında en çok tercih edileni diyebiliriz. Rakip sitelere programlarla binlerce kalitesiz şekilde link alımı yapılmasına black hat seo çalışması denmektedir. Bu durumdan kurtulmak için öncelikle saldırının yapıldığını tespit etmek gerekir.

Sitenize spam backlink çalışması yapıldığını anlayabilmek için, SEO araçları olan ahrefs ve search console kullanılmalıdır. Ancak bundan önce sitenize aldığınız backlinkleri bir excele toplamanızı öneririz. Ardından ahrefs veya search console araçlarına girerek, bilginiz dışında alınan backlinkleri tespit etmelisiniz. Tespit etme işlemi için, ahrefs aracını sizlere önerebilirim. Son olarak tespit ettiğiniz spam backlinkleri google disavow aracı ile engelleyebilirsiniz.

Bu yöntem, anahtar kelimelerin görünmemesi için web sitesinde arka planla aynı renkte yazılarak gizlenmesi yoluyla uygulanır.

Yanıltıcı Yönlendirmeler (Cloaking)

Gizleme olarak da bilinen bu Black hat SEO tekniği, vadettiği içeriği göstermez, diğer bir deyişle tıklandığında tamamen farklı bir şey sunar. Amacı, web sitesinin çeşitli terimler için daha üst sıralarda listelenmesine yardımcı olmaktır.

Otomatik İçerik

Bir web sitesinin büyük miktarlarda içerik oluşturmak için botları kullanmasını ve alakalı içerik üretiyormuş gibi görünmeye çalışmasını ifade eder. Genellikle anlamsız ve okunamaz olan bu içerikler, sayfanın arama sonuçlarının üst sıralarında yer almasını sağlayan çok sayıda önemli arama terimi ve anahtar kelime içerir.

Bağlantı Çiftlikleri

Link çiftliği olarak da bilinen bağlantı çiftliği tekniği, sadece link verme amacıyla geliştirilen web sitesini ya da web siteleri grubunu tanımlar. Web sitesinin, arama motoru sonuçlarının daha üst sıralarında yer alması ve sıralanması amacıyla sahip olduğu backlink sayısının şişirildiği bir yöntemdir.

Black Hat SEO’dan Kurtulma Yolları

  • Geldiğimiz noktada web sitelerinin kaliteli içerikle optimize edilmesi ihtiyaçtan öte zorunluluk olarak kabul edilmektedir. SEO’yu geliştirmenin en pratik yollarından biri ise sektörel anahtar kelime analizi yapmak ve hedeflenen anahtar kelimeleri web sitenizde ve içeriklerinizde doğru bir şekilde kullanmaktır. Bu sayede, arama motoru botlarına içeriklerinizin alakalı ve kaliteli olduğu mesajını verebilirsiniz.
  • “Anahtar kelime doldurma” Google’ın olumsuz olarak kabul ettiği bir durumdur. Bir web sitesinin arama motoru sonuçlarındaki sıralamalarını değiştirmek için web sayfasına çok sayıda anahtar kelime yüklenerek gerçekleştirilir. Arama motorları bu tekniği dolandırıcılık olarak kabul eder ve bu durumu SERP sonuçlarına olumsuz şekilde yansıtır. Kaliteli, ilgili ve bilgilendirici içeriklerin SERP sonuçlarını olumlu yönde etkilemesi için birkaç ayda bir yıla kadar uzanan sürelere ihtiyaç duyulabilir. Ancak sadık bir kullanıcı kitlesi oluşturmak ve arama motoru performansını optimize etmek için uygulanması gereken bir adımdır.
  • Önemli diğer bir konu, bağlantı kalitesini ve miktarını dengelemektir. Bağlantıları benzersiz ve ilgi çekici içerikler içinde oluşturmak, aynı zamanda ticari amaca yönelik vurguyu mümkün olduğunca azaltmak gerekir. Bunun için herkesin bağlantı aldığı sitelerden kaçınmak önemlidir.
  • Web sitenize gelen toksik geri bağlantıları reddetmeniz ve bağlantılarınızın mümkün olduğunca doğal görünmesini sağlamanız önemlidir. Bağlantıların temel amacı, kullanıcı deneyimini iyileştirmek olduğundan doğal olmayan cümlelerden de uzak durulmalıdır.

Black Hat SEO Uygulamalarının Yaptırımları Nelerdir?

Arama motoru kurallarının dışında kalması nedeniyle Black hat SEO uygulamaları suç olarak değerlendirilir. Buna bağlı olarak Black hat SEO uygulayan siteler cezalandırılır ve kısa vadeli kazançlar sağlasa da uzun vadeli kayıplar yaşar. Google’ın temel önceliği kullanıcılara fayda sağlamaktır. Black hat SEO’nun uygulanması kullanıcıya fayda sağlayan bir durum olmadığında, Google ilgili web siteleri bununla ilgili olarak cezalandırır.

Google iki farklı cezalandırma yöntemi uygulayabilir. Bunlar manuel ve otomatik yöntemlerdir. Manuel cezalandırma, Google çalışanları tarafından yapılan inceleme sonucunda arama motoru kurallarına aykırı davrandığı tespit edilen web sitelerine verilen cezalardır. Manuel incelemenin yapılmasına genellikle web sitesine yönelik şikayet neden olur. Otomatik cezalandırma ise algoritma taramasına takılan web sitelerine algoritma tarafından verilen cezaları kapsar. 

Black hat SEO uygulayan web sitelerine Google tarafından arama motoru sonuçlarında yükselmeme ve kara listeye alınma gibi cezalar uygulanabilir. Google işlenen suçun boyutuna göre, üst sıralardaki web sitesini alt sıraya atabilir. Üstelik bir süre boyunca da bu sitelerin yükselmesine izin vermez. Rakip sitelerin gerçekleştirdiği organik SEO çalışmaları ise ceza alan web sitelerinin zaman içinde giderek düşmesine neden olur. Kara listeye alınan web siteleri ise Google dizininden tamamen çıkarılır.

Black Hat SEO’nun Zararları Nelerdir?

İnternet dünyasında rekabetin giderek kızıştığı günümüzde, pek çok işletme ve web sitesi sahibi, arama motorlarında daha üst sıralarda listelenmeye odaklanır. Diğer yandan bu hedefe ulaşma yolunda bazı karanlık tekniklerin tercih edilmesi durumunda, uzun vadede ciddi zararlar yaşanabilir.

Black hat SEO teknikleri, arama motorlarının kullanıcılarına en iyi ve en güvenilir sonuçları sunma amacını gerçekleştirmesini engelleyebilir. Bu tür teknikleri kullanan web siteleri, algoritmik cezalara ve sıralama kayıplarına maruz kalabilir. Arama motorları, manipülatif taktikleri tespit ettiğinde, web sitelerini cezalandırabilir ya da sıralamalarda geriye düşürebilir.

Black hat SEO tekniklerini uygulamak, web sitesinin güvenilirliğini ve itibarını zedeleyebilir. Kullanıcılar, yanıltıcı içeriklerle ve güvenli olmayan bağlantılarla karşılaştıklarında, web sitesine karşı olan güvenlerini kaybedebilir. Bu da uzun vadede marka itibarı üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir.

Black hat SEO uygulamaları genellikle kullanıcı deneyimini olumsuz şekilde etkiler. Yavaş yüklenen sayfalar, kötü içerikler ya da kullanıcıları kandırmaya yönelik taktikler, ziyaretçilerin web sitesinden hemen çıkmasına ve kötü bir kullanıcı deneyimi yaşamasına neden olabilir. Buna bağlı olarak web sitesindeki dönüşüm oranları düşebilir.

Her ne kadar black hat SEO uygulamaları web sitelerinin kısa vadeli kazançlar elde etme amacına hizmet etse de, uzun vadede büyük zararlar doğurabilir. Arama motorları, düzenli olarak gerçekleştirilen güncellemelerle algoritmalarını geliştirir ve manipülatif taktiklere karşı daha korunaklı hale gelir. Bu nedenle, kısa vadeli başarılar uzun vadede ciddi kayıplara dönüşebilir.

Tüm bunların yanı sıra Black hat SEO teknikleri, birtakım yasal sorunlara neden olabilir. Rakip web sitelerinin itibarının zedelenmesi ya da telif hakkı ihlalleri gibi durumlar nedeniyle hukuki sorumluluklar ve yaptırımlar söz konusu olabilir. Bunun sonucunda yalnızca finansal değil, aynı zamanda çok ciddi hukuki sorunlar da gündeme gelebilir.

Özetle, black hat SEO, kısa vadeli avantajlara odaklanan birkaç hileli taktiği içerse de, uzun vadeli zararlara ve sürdürülemez bir başarıya yol açabilir. Bu yüzde, web sitesi sahipleri ve dijital pazarlamacılar, etik SEO yöntemlerine odaklanmalı, uzun vadeli başarı ve sürdürülebilir büyüme hedeflemelidir.

Black Hat SEO’dan Neden Uzak Durulmalı?

İnternet üzerinde varlık gösteren web siteleri, genellikle arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda listelenmek ister. Bu amaca yönelik uygulanabilecek çeşitli çalışmalar bulunmakla birlikte seçilen yöntemlerin etik ve uzun vadeli başarıya odaklı olması kritik bir önem taşır. 

Black hat SEO, manipülatif teknikleri içerir ve arama motorlarının kurallarını ihlal eder. Bu, sitenin arama motorları tarafından cezalandırılmasına ve sıralama kaybına neden olabilir. Uzun vadeli başarı elde etmek için arama motorlarının etik ve şeffaf standartlarına uymak kaçınılmazdır.

Ayrıca black hat SEO teknikleri genellikle yanıltıcı içerikler ya da kullanıcıları aldatıcı taktikleri içerir. Bu, web sitesinin güvenilirliğini ve itibarını zedeler. Hem kullanıcılar hem arama motorları nezdinde güvenilir bir web sitesi, buna bağlı olarak güvenilir bir marka oluşturmak ve sürdürmek, uzun vadeli başarı için kritik bir unsurdur.

Black hat SEO tekniklerinin uygulanması çoğu zaman kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkiler. Sayfaların yavaş yüklenmesi, spam içerikler ya da yanıltıcı bağlantılar kullanılması nedeniyle kullanıcılar web sitesini terk etmeyi tercih edebilir. Bir web sitesinin başarılı olması için kullanıcı memnuniyetini ve deneyimini optimize etmeye odaklanması gerekir.

Ayrıca Black hat SEO tekniklerinin uygulanması durumunda bazı yasal sorumluluklar da doğabilir. Özetle, Black hat SEO pek çok olumsuz duruma neden olabileceğinden ve kısa vadeli kazanca odaklandığından black hat SEO tekniklerinden uzak durulması gerekir.

Black Hat SEO Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Black hat SEO, arama motorlarının verdiği kriterlere karşı etik olmayan ve manipüle eden yöntemlerle yapılan çalışmaları ifade eder. Bu teknik çalışmalar, arama sonuçlarında sitenizin yüksek sıralarda çıkmasını sağlar ancak uzun vadede sitenizin zarar görmesini sağlar.

Black Hat SEO, internet sitelerin arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmesi için gerçekleştirilen çalışmalardır. Site sahipleri kısa sürede ilk sıralara gelmek için, black hat SEO çalışmalarına başvurmaktadır.

Evet, bu tarz çalışmalar ile kısa sürede başarı elde edebilirsiniz. Ancak, bu başarılar ilerleyen dönemlerde internet sitenizin sağlığına ciddi zararlar verebilir.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?