Backlink Nedir, Nasıl Alınır? | Boosted Craft
Back

Backlink Nedir?

baclink nedir

Backlink genel olarak bir web sitesinin, başka bir web sitesine verdiği link çalışmalarıdır. Google ve diğer arama motorları alınan backlinkleri ilgili internet sitesinin referansı olarak algılamaktadır. Bu sebeple Backlink sayısından çok, otoritesi ve siteyle ilgili olması daha önemlidir.

İlgili web sitenin arama motorlarında başka bir internet sitesi tarafından marka ismi, anahtar kelime ve link olarak önerilmesi, internet sitesinin sıralama sonuçlarını etkilemektedir. Sitenizin backlink aracılığı ile başka sitelerde paylaşılması arama motorlarında ki değerini arttıracak bir nevi popülarite yakalayacaktır.

Şu unutulmamalıdır ki günümüzde backlink sayısının fazla olması hiçbir anlam ifade etmemektedir. Bir internet sitesinin arama motorlarında daha otoriter bir hal alması için öncelikle alakalı, kaliteli ve otoriter sitelerden backlink alınmalıdır. Bu özelliklerin dışında alınan her backlink web sitelerin arama motorlarındaki değerini otomatik olarak düşürecektir.

Backlink SEO Çalışmaları İçin Ne Anlam İfade Eder?

Backlink, web sayfaların değerinin artması için ücretli veya ücretsiz olarak alınan geri bağlantılardır. Alınan backlinklerin, sitenin değerini yükseltmesi veya kısaca yararlı olabilmesi için otoriter ve kalıcı olması gerekir.

Backlink SEO çalışmaları için vazgeçilmez, olmazsa olmaz bir çalışma türüdür. İnternet sitesinde bulunan sayfaların, arama sonuçlarında daha iyi performans sergileyebilmesi için mutlaka yapılması gereken çalışmadır.

Backlink Türleri

Arama motorları tarafından belirlenen bazı backlink kavramları vardır. Backlink alacak kişiler bu kavramlara göre backlink alırken, sitesinden link çıkışı yapacak kişiler ise bu kavramlara göre bağlantı vermektedir.

Nofollow Link

Nofollow link, Google tarafından geliştirilen “takip edilemeyen bağlantı” anlamını içeren bağlantı kavramıdır. Nofollow link, bir internet site değerinin link verilen başka bir siteye aktarılmasını engeller. Kısaca nofollow link arama motoru botlarına (Googlebot), bağlantının takip edilmemesi gerektiğini bildirir.

Nofollow link, Noindex ile karıştırılmamalıdır. Noindex arama motoru botlarına bu sayfayı ziyaret etme derken Nofollow link ise bu bağlantıyı takip etme demektedir.

Nofollow Bağlantı: <a href=”https://orneksite/ornek” rel=”nofollow”> nofollow link</a>

Dofollow Link

Dofollow link, site üzerinden yapılan linklerin arama motoru botlarına takip edilmesini söyler. Güvenli, takip edilebilir bağlantı anlamına gelir. Backlink çalışmalarında genellikle bağlantıların Dofollow olmasına dikkat edilir.

Dofollow Bağlantı: <a href=”https://orneksite/ornek /”>dofollow link</a>

Sponsorlu Link

Bir ücret karşılığında alındığı belli olması için kullanılan bağlantı türüdür. Arama motoruna ücret karşılığında link verildiğini belirtmektedir. Kısaca sponsorlu backlink türüdür.

Sponsorlu Bağlantı: <a href=”https://orneksite/ornek /” rel=”sponsored”>sponsorlu link</a>

UGC Link

Kullanıcı tarafından oluşturulmuş bağlantı anlamına gelmektedir. Özellikle forum sitelerinden alınan bağlantı türü olarak bilinir.

UGC Bağlantı:<a href=”https://orneksite/ornek /” rel=”ugc”>UGC link</a>

Düşük Kaliteli Linkler

Bir internet sitesinin sıralamasına negatif yönde etki edecek backlink türüdür. Genellikle Spam ve yanlış siteler üzerinden alınan bağlantılar, düşük kalite olarak bilinir. SEO çalışmalarında kullanılmaması gereken türde bağlantılardır.

baclink ne işe yarar

Backlink Ne İşe yarar?

SEO çalışmalarının temel taşı olarak bilinen backlink çalışmaları, günümüzde algoritma değişikli ile daha da önemli hale gelmiştir. Backlink sitelerin arama sonuçlarında iyi bir performans sergilemesi için yapılan çalışmalardır.

Siteyle alakalı, kaliteli ve otoriter sitelerden alınan backlinkler ile sıralamada artış yaşanırken. Spam, siteyle alakasız ve değersiz sitelerden alınan linkler sitenin arama sonuçlarında ki sıralamasına negatif etki etmektedir.

Bu sebeple doğru ve doğal yolla yapılan her backlink çalışması internet sitelerin performansının yükselmesini sağlar.

Sıralamaya Etkisi

Kaliteli yapılan backlink çalışmaları, sitelerin arama sonuçlarında daha iyi sıralamalara gelmesine yardımcı olur. Google’da sıralama olarak yükselmek, backlink çalışmalarının doğru yapılmasından geçer.

Her ne kadar doğru yapılmış Backlink çalışmaları siteyi daha iyi yerlere getirse de yanlış şekilde uygulanan backlink çalışmaları da siteyi aşağı çekmektedir. Bu nedenle alınan backlinkler kontrol edilmeli, bilginiz dışında alınan bağlantılar reddedilmelidir.

Hızlı Dizine Eklenme

Arama motoru botları (Google Bot) internet sitelerin alt sayfalarını ziyaret ederek dizin oluşturmaktadır. Alınan backlinkler, arama motoru botlarının siteyi daha hızlı bir şekilde dizine eklenmesine yardımcı olur. Kısaca Backlink web sitelerin daha hızlı taranmasına olanak sağlar.

Trafik Yönlendirmesi

Aylık trafiği yüksek, otoriter sitelerden alınan backlinkler, sitenizin trafiğinin artmasına sebep olur. İlgi çekici bir makale şeklinde paylaşılan her backlink kullanıcıların sitenize girmesini, gezinmesini ve süre geçirmesini sağlar. Buda arama motorlarındaki sıralamalarınıza pozitif yönde etki edecektir.

Link Kalitesi

Birçok kişi bağlantıların değerini SEO araçlarının verdiği metrikler sayesinde öğrenmektedir. Verilen bu metrikler Google’ın gözünde hiçbir anlam ifade etmemektedir. Bu araçlar, arama motorları kriterlerine göre potansiyel otorite puanlarını belirten araçlardır.

Kullanıcılar bağlantıların kaliteli olduğunu SEO araçlarının verdiği otorite puanına göre öğrenmektedir. Google ve diğer arama motorları tarafından bir anlam ifade etmese de puan, puandır diyerek link alımı yapılmalıdır.

Backlink Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google’da üst sıralarda yer almak istiyorsanız backlink önemli bir araçtır. Ancak bu aracı doğru bir şekilde kullanmak sitenizi sonuca ulaştırır. SEO çalışmalarında olduğu gibi backlink alımında da spam çalışmalardan uzak durulmalıdır. Doğal yollarla yapılmayan backlink çalışmaları sitenize yarardan çok zarar verir.

Backlink tek başına sadece bir kriter olarak sayıldığını, günümüzde arama motorlarının bir sürü kriteri olduğu unutulmamalıdır. Tabii doğru yapılan backlink çalışmalarınında etkisi azımsanmayacak kadar önemlidir.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?