Backlink Programları - Backlink Sorgulama Araçları
Back

Backlink Programları

en iyi backlink programları

Bir web sitesinin bir başka web sitesine verdiği, herhangi bir yerinde metin bağlantısı ya da Banner diğer bir deyişle bant reklam bulunması yoluyla arama motoru sonuçlarındaki görünürlüğün artmasını sağlayan sistem backlink olarak adlandırılır.

Bir web sitesi bir başka web sitesine eklendiğinde, Google ve diğer arama motoru sonuçlarında görünen web siteleri, aranan web sitesine backlink atandığını göstermektedir. Vikipedi benzeri bazı web siteleri ise dış bağlantılarda farklı türde etiketler kullanmaktadırlar. Bu bağlantılar arama motoru tarafından görmezden gelinebilmekte ve backlink şeklinde dikkate alınamayabilmektedir. Google tarafından farklı durumlar için nofollow etiketi önerilmektedir.

Arama motoru nezdinde backlink yani bir web sitesinin diğer bir web sitesine bağlantı ataması, bağlantı atanan web sitesinin zararlı ya da kötü olamayacağı şeklinde bir gösterge olarak kabul edilmektedir.

Otomatik Backlink Ne İşe Yarar?

Otomatik backlink ile bir web sitesi için başka web sitelerinden otomatik olarak linkler oluşturulabilir. Bununla birlikte bu tür linklerin kalitesi genellikle düşük olmakta ve arama motorları tarafından spam olarak değerlendirildikleri görülmektedir. Bunun sonucunda web sitesinin arama sonuçlarındaki sıralamaları olumsuz yönde etkilenebilir.

Arama motorları doğal ve kaliteli linkleri tercih eder. Otomatik linklerin kalitesi düşük olduğu için arama motorları tarafından spam olarak değerlendirilme riskleri yüksektir. Buna bağlı olarak otomatik backlink kullanılması, web sitesinin arama sonuçlarındaki sıralamalarını olumsuz yönde etkilemekte ve zamanla penalize edilebilmektedir. Diğer bir deyişle web sitesi SEO performansının iyileştirilmesi için yapılması gereken kaliteli içerikler oluşturmak ve doğal linkler edinmeye odaklanmaktır. 

Backlink Ne İşe Yarar?

Backlinkler web sitelerinin arama motorları nezdinde daha kaliteli, güçlü ve güvenilir görünmesini sağlayarak arama motoru sonuçlarındaki sıralamaları olumlu yönde etkiler. Arama motorları backlinkleri web sitelerinin referansı olarak kabul ederler.  Bu anlayış çerçevesinde kaliteli ve doğal backlinklere sahip olan web sitelerini daha yüksek sıralamalara taşırlar.

Backlinklerin önemli bir faydası, web sitelerine daha fazla trafik ve potansiyel müşteri getirebilmesidir. Bununla birlikte doğal ve kaliteli backlinkler, web sitesinin güncel  ve ilgili kalmasına yardımcı olur. Böylece ziyaretçilerin web sitesinde daha uzun süre kalması sağlanabilir.

Web sitelerinin arama motoru sonuçlarındaki sıralamalarını artırma noktasında backlnklerin önemli bir rolü vardır. Backlinkler sayesinde organik trafik, daha fazla müşteri ve daha yüksek marka bilinirliği elde edilebilir. Unutulmaması gereken düşük kaliteli ya da sahte backlinklerin arama motorları tarafından spam olarak değerlendirilebileceği ve web sitesi sıralamasının olumsuz yönde etkilenebileceğidir. Bu nedenle, kaliteli ve doğal backlinkler edinmeye özen gösterilmelidir.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink alırken dikkat edilmesi gereken birkaç farklı faktör bulunur. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

Kalite: Arama motorlarının tercihi kaliteli ve doğal backlinklerden yanadır. Backlinklerin kalitesi, web sitesinin güvenilirliğini ve kalitesini gösterir. Buna bağlı olarak kaliteli backlinklerin, web sitelerinin arama sonuçlarındaki sıralamasını artırabileceğini ve daha fazla trafik getirebileceğini söylemek mümkündür. 

Alaka: Backlinkler ile ilgili en önemli konulardan biri, web sitesiyle ilgili olmaları gerektiğidir. Arama motorları web sitesinin içeriğiyle ilgili olan linkleri tercih etmektedir. Örneklendirmek gerekirse, modayla ilgili web siteleri, bu alandaki farklı web sitelerinden link alarak fayda sağlayabilirler.

Doğallık: Arama motorları, doğal link yapısını tercih etmektedir. Web sitesinin sunduğu kaliteli içerikler sonucu elde edilen linkler, doğal linkler olarak kabul edilir. Sahte ya da düzenlenmiş link yapılarının arama motorları tarafından spam olarak değerlendirilmesi ve web sitesinin sıralamasının olumsuz yönde etkilenmesi sık karşılaşılan bir durumdur.

Anchor metin: Bir linkte bulunan metin, anchor metin olarak adlandırılır. Web sitesiyle ilgili ve anlamlı olan anchor metinleri, arama motorları tarafından kaliteli olarak değerlendirilir.

Autority: Link alınacak web sitesinin güvenilirliği ve yetkililiği dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biridir. Web sitelerinin yetkililiği arama motorları tarafından değerlendirilmekte ve daha yüksek yetkililikte olan web sitelerinden link alınması önemli faydalar sağlayabilmektedir.

Backlink alırken yukarıda sıraladığımız faktörlere dikkat etmek, web sitesinin arama motoru sonuçlarındaki sıralamalarını artırır. Böylece daha fazla trafiğe, müşteriye ve marka bilinirliğine erişilebilir.

Backlink Programları Nelerdir?

Piyasada backlinkleri kontrol etme ya da otomatik backlink alımı yapma amacıyla kullanılan çok çeşitli programlar bulunur. Bu tür programlar web sitelerinin backlink işlerini otomatik olarak gerçekleştirir ve bu süreci kolaylaştırırlar. İnternet üzerinde kullanımı tercih edilebilecek pek çok farklı backlink programı bulunur.

Backlink Nedir?

Başka bir web sitesinin bir sayfasından sizin web sitenize verilen bağlantı backlink olarak adlandırılır. Backlink web sitesinin kalitesini ve güvenilirliğini arama motorlarına gösteren en önemli unsurlardan biridir. Buna bağlı olarak web sitesinin arama motoru sonuçlarındaki sıralaması etkilenir. 

Arama motorları backlinkleri web sitesinin referansı olarak değerlendirir. Kaliteli ve doğal backlinkler almak web sitelerinin sıralamasını yükselten en önemli etkenlerden biridir. Düşük kaliteli ya da sahte backlinkler arama motorları tarafından spam olarak değerlendirilebilmekte, buna bağlı olarak web sitesi sıralamasını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Özetlemek gerekirse, kaliteli ve doğal backlinkler edinmek son derece önemlidir. Çünkü web sitelerinin SEO performansının iyileştirilmesi noktasında kritik bir rol oynarlar.

money robot

Money Robot

Money Robot Submitter, dünyadaki en iyi ve en optimize SEO programı olarak kabul edilmektedir. Money Robot Submitter programı kullananlar için desteklenen ortamlarda otomatik bir şekilde profil oluşturmak, oluşturulan profillerde her türlü içeriği yayınlamak ve internet sitesine belirli anahtar sözcüklerle backlink atamak mümkün olabilir.

Money Robot Submitter programı 2003 yılından bu yana kullanılmaya devam etmektedir. Money Robot Submitter, Windows işletim sisteminde çalışabilen bir program olduğu için farklı ortamlardaki kullanıcılar Money Robot Submitter programını kullanmak istemeleri halinde bir VPS server kiralamalı ve yazılımı kiraladıkları VPS server üzerine kurmalıdırlar.

Money Robot Submitter sektörün en hızlı SEO programı olma özelliğine sahiptir. Money Robot Submitter programı ile birden fazla işlem aynı sırada yürütülebilmesi mümkündür. Bu sayede Money Robot Submitter programını kullanan bilgisayarın işlemci özelliklerine göre değişiklik göstermekle birlikte aynı sırada kaç tane işlem yapılacağı ayarlanabilir.

Money Robot Nasıl Kullanılır?

Money Robot Submitter programı kullanılması, çoğunlukla web sitesinin arama motoru sonuç sıralamalarının yükseltilmesi amacıyla uygulanan SEO işlemlerinin otomatikleştirilmesini sağlar. Bu sayede kullanıcıların belirlediği anahtar kelimelere göre internet sitelerinde backlink oluşturma, sosyal medya platformlarında paylaşma ve link inşa etme gibi işlemler otomatik olarak yapılabilir.

Bununla birlikte arama motorlarının güncel algoritmaları, yapay zeka ya da botlar kullanılarak yapılan bu tür SEO işlemlerini kolaylıkla ayırt edebilir ve spam olarak değerlendirebilir. Bu nedenle pek çok SEO uzmanı, yapay yollarla gerçekleştirilen SEO işlemlerinin yerine; doğal, etkili ve özelleştirilmiş SEO stratejilerinden faydalanılmasını tercih etmektedir.

Money Robot Submitter gibi SEO yazılımlarının kullanılması, web sitelerinin arama sonuçlarındaki sıralamasını artırmaya yardımcı olabilir. Fakat bu sıralama artışının sürekli ve kalıcı olması genellikle olası bir durum değildir. Diğer taraftan bu yazılımların kullanımıyla ilgili olarak, arama motorlarının cezai yaptırımlarına maruz kalma riski doğabilir.

seo jet

SEOJet

SEOJet, web siteleri ya da önem verilen web sayfalarından biri için basit olarak bağlantı profili oluşturmaya yardımcı olan programlar arasında yer alır. Web sitelerinde tam olarak organik bir backlink profiline sahip olunması amacıyla önderlik yapan SEOJet programı, web sitelerinin arama motoru sıralamalarını hızlı ve tutarlı bir şekilde yükseltmeyi hedefler.

SEOJet Nedir?

Bir arama motoru optimizasyonu aracı olan SEOJet, web sitesinin organik arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda listelenmesini sağlama amacıyla kullanılabilir. SEOJet temelde bir SEO yazılımı olup belirli anahtar kelimeler için bir bağlantı oluşturma stratejisi oluşturmaya ve uygulamaya yardımcı olur. SEOJet, web sitesinin organik arama trafiğini artırmayı ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmayı isteyen marka ve işletmeler açısından fayda sağlayan bir arama motoru optimizasyonu aracı olabilir. Ancak etkili sonuçlar alınması için diğer tüm SEO araçları gibi SEOJet’in de doğru şekilde kullanılması ve güncel SEO yönergelerine uygun olması çok önemlidir.

SEOJet Nasıl Kullanılır?

SEOJet web sitesinin arama motoru sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde etmesi amacıyla kullanılabilir. SEOJet’i kullanmak için uygulamanız gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • SEOJet hesabı oluşturulur ya da mevcut SEOJet hesabına giriş yapılır. 
 • Web sitesi için proje oluşturulur ve ayrıntılar doldurulur, anahtar kelime seçilir ve hedef sayfalar belirlenir.
 • Backlink oluşturmak için gerekli olan web siteleri belirlenir, link profili oluşturulur.
 • Sosyal medya hesapları bağlanır ve paylaşma işlemleri yapılır.
 • Link inşa etme işlemleri yapılır.
 • İstatistikler ve raporlar takip edilerek yapılan işlemlerin etkililiği ölçülür.

SEOJet anahtar kelime odaklı bir strateji oluşturmaya yardımcı olur. Hedef kitle için hangi anahtar kelimelerin önemli olduğu belirlendikten sonra ilgili anahtar kelimeleri içeren içerikler planlanabilir.

SEOJet aynı zamanda içeriklerin optimize edilmesine yardımcı olacak öneriler sunar. Başlık, başlık etiketi, anahtar kelime kullanımı ve meta açıklama gibi SEO faktörlerine dikkat çekerek; içeriklerin arama motorlarındaki görünürlüğünün iyileştirilmesine yardımcı olur.

SEOJet aynı zamanda web sitesi otoritesini artırmak için backlink stratejileri sunar. Backlink oluşturma çalışmalarını yönlendirmeye yardımcı olarak daha fazla güvenilir backlinkler alma imkanı sunar.

SEOJet sayesinde anahtar kelime sıralaması ve SEO performansı izlenebilir. Elde edilen verilere bağlı olarak SEO stratejileri sürekli olarak optimize edilebilir. Tüm bunların yanı sıra SEOJet rekabetçi analizler sunarak rakiplerin hangi anahtar kelimelerde nasıl performans gösterdiğini gözlemleme ve SEO stratejilerini iyileştirme imkanı sunar.

SEOJet kullanılarak web sitesi için yol haritası oluşturulabilir. Böylece hangi sayfaların hangi anahtar kelimeler için optimize edilmesi gerektiği belirlenir ve SEO stratejileri daha iyi bir şekilde yönetilebilir. SEO stratejilerinin otomatiğe edilmesi yoluyla zaman tasarrufu sağlanır. Anahtar kelime analizi, içerik planlaması ve geri bağlantı oluşturma gibi iş süreçleri kolaylaştırılır. SEOJet yapılan SEO iyileştirmelerinin etkilerini izlemeyi sağlar. Bu sayede hangi stratejilerin işe yaradığını ve hangilerinin düzeltilmesi gerektiğini anlamak mümkün olur.

ahrefs

Ahrefs

Ahrefs web sayfalarını son derece yüksek hızla taratan kaliteli bir backlink inceleme programı olup bu kapsamda bir dakika içerisinde 4.1 milyon sayfa taramayı başarır. Backlink verileriyle ilgili en alakalı ve yeni verilerin kaynağı olarak görülebilir. Rakip backlink verilerinin saptanmasına yardımcı olduğu için diğer programların bağlantı aldığı veriler içinden en iyilerini ayırma ve bunlardan bağlantı alma imkanı sunar.

Ahrefs Nedir?

Ahrefs çevrimiçi pazarlama profesyonelleri ve web sitesi sahipleri tarafından kullanımı sıklıkla tercih edilen güçlü bir SEO analiz aracıdır. Ahrefs web sitelerinin SEO performansının izlenmesi, rekabetçi analizler yapılması ve içerik stratejilerinin geliştirilmesi amacıyla kullanılabilecek bir dizi araç ve veri sunar. Ahrefs’in temel amacı web sitelerinin arama motoru sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde etmesine yardımcı olmaktır. 

Ahrefs kullanıcılarına SEO ve backlink analitik araçları sağlayan bir yazılım olma özelliğine sahiptir. Web sitelerinin backlink profillerini analiz etme, arama sonuçlarındaki sıralamalarını izleme, anahtar kelime araştırması yapma ve rakip analizleri gibi SEO işlemlerini desteklemektedir.

Ahrefs kullanılması sayesinde web sitelerinin backlink profilleri detaylı olarak incelenebilir ve kaliteli backlinkler edinilebilir. Arama sonuçlarındaki sıralama takip edilebilir, anahtar kelime araştırması yapılarak hedeflenen kelimelerin performansı ölçülebilir. Rakip analizleri yapılabilmesi yoluyla rakiplerin ne tür backlinkler edindiği, hangi anahtar kelimelere odaklandığı ve ne tür içerikleri kullandığı görüntülenebilir.

Ahrefs Nasıl Kullanılır?

Ahrefs kullanmak web sitelerinin SEO performansının analiz edilmesi amacıyla yapılan pek çok işlemi desteklemekte olup Ahrefs’in nasıl kullanılacağına dair adımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Ahrefs hesabı oluşturulur ya da mevcut Ahrefs hesabına giriş yapılır.
 • Site Explorer’a gidilir ve hedeflenen web sitesinin analiz edilmesi için ilgili URL girilir.
 • Backlink profili incelenir ve hangi web sitelerinin sizin web sitenize link verdiği görüntülenir.
 • Anahtar kelime araştırması yapılır ve arama sonuçları sıralaması takip edilir.
 • Rakip analizleri yapılır, rakip web sitelerine ait backlink profilleri, anahtar kelimelere nasıl odaklandıkları ve içerik stratejileri incelenir.
 • İstatistikler ve raporlar takip edilir, yapılan işlemlerin etkililiği ölçülür. 

Web sitelerinin SEO performansını analiz etme amacıyla kullanılan önemli bir araç olan Ahrefs, web sitelerinin arama motorlarındaki sıralamasını artırma amacıyla kullanılan pek çok işlemi destekleme özelliğine sahiptir. Diğer yandan Ahrefs tarafından sağlanan verilerin güncel ve doğru olduğundan emin olunmalıdır. Ayrıca verilerin sürekli olarak güncellendiği ve uyarlanması gerektiği unutulmamalıdır.

moz pro

Moz Pro

Moz Pro en iyi SEO analiz araçlarından biridir. Konuyla ilgili bilgisi başlangıç düzeyinde olan kişilere de ileri düzeyde bilgi sahibi olan kişilere de hitap eden yüksek kapsamlı özellikleriyle dikkat çeker. SEO, bağlantı imkanı, otorite kontrolü, Twitter incelemesi ve daha fazla Moz özelliğine 30 gün süreyle ücretsiz bir şekilde erişmek mümkündür.

Moz Pro Nedir?

SEO ve web güncellik analitik araçları sağlayan bir yazılım olan Moz Pro; internet sitelerinin arama sonuçlarındaki sıralamalarını takip etme, backlink profillerini analiz etme, anahtar kelime araştırması, rakip analizi ve web sitelerinin güncellik analizini yapma gibi SEO işlemlerini desteklemektedir.

Moz Pro kullanarak web sitesinin arama motoru sonuçlarındaki sıralaması takip edilebilir, anahtar kelime analizi araştırması yapılabilir, hedeflenen kelimelerin performansı ölçülebilir, backlink profilleri incelenerek kaliteli backlinkler elde edilebilir, rakiplerin hangi tür backlinkler edindiği, hangi anahtar kelimelere odaklandığı ve ne tür içerikler kullandığı görüntülenebilir.

Moz Pro Nasıl Kullanılır?

Moz Pro kullanımına ilişkin genel bilgiler aşağıda yer almaktadır:

 • Moz Pro hesabı oluşturulur ya da mevcut Moz Pro hesabına giriş yapılır.
 • Site Explorer’a gidilir ve hedeflenen web sitesinin analiz edilmesi için ilgili URL girilir.
 • Backlink profili incelenir ve hangi web sitelerinin sizin web sitenize link verdiği görüntülenir.
 • Anahtar kelime araştırması yapılabilir ve arama motoru sonuçlarındaki sıralamalar takip edilebilir.
 • Rakip analizleri yapılabilir. Bu sayede rakip web sitelerinin backlink profilleri, anahtar kelimelere odaklanmaları ve içerik stratejileri incelenebilir.
 • Moz Pro tarafından sağlanan metriklerin kullanılması yoluyla web sitesinin SEO performansı analiz edilebilir ve gerekli düzeltmeler yapılabilir.
 • Moz Pro tarafından sağlanan raporların kullanılması yoluyla web sitesi performansı takip edilebilir ve gerekli görülen aksiyonlar alınabilir.

Moz Pro’da web sitelerinin arama sonuçları sıralamasını artırma amacıyla kullanılabilecek pek çok farklı fonksiyon bulunur. Bu nedenle pek çok profesyonel SEO uzmanı ve web sitesi sahibi Moz Pro kullanmayı tercih eder.

semrush

SEMRush

SEMRush arama motoru optimize servislerini kullanan web siteleri için en faydalı araçlardan biridir. Eksiksiz özellikler sunan SEMRush, SEO ile alakalı pek çok iyi özelliğe sahiptir. Web sitesi sahipleri ve SEO profesyonelleri bu özelliklerden faydalanarak web siteleriyle alakalı ayrıntılı bilgilere erişebilirler.

SEMRush Nedir?

Bir web analitik ve SEO platformu olan SEMRush kullanıcılar tarafından web sitesinin ve rakip web sitelerinin SEO performansını ölçümleme, anahtar kelime araştırması, backlink analizi ve sosyal medya analizi yapma başta olmak üzere çeşitli fonksiyonlar için kullanılabilir. Bunun yanı sıra reklam ve PPC kampanyalarının performansı SEMRush ile izlenebilir. SEMRush temelde kullanıcıların organik ve ödemeli arama sonuçlarındaki performansını iyileştirmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

SEMRush Nasıl Kullanılır?

SEMRush’ın pek çok farklı fonksiyonu bulunduğu için kullanım amacına bağlı olarak farklı şekillerde kullanılması söz konusu olabilir. SEMRush kullanmak için izlemeniz gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • SEMRush’ı kullanmak için ücretli ya da ücretsiz bir hesap oluşturulur. 
 • Anahtar kelime araştırması yapmak için Keyword Research sekmesine gidilir ve arama terimleri girilir. SEMRush kullanıcılara arama bölümleri, rekabet seviyeleri, anahtar kelime önerileri ve diğer benzer verileri sunar. 
 • Kullanıcılar kendi web sitelerini ya da rakiplerinin SEO performansını gözden geçirmek için Site Explorer sekmesine giderler. Bu sekmede web sitesinin zayıf noktalarını ve potansiyel iyileştirme fırsatlarını takip edebilirler.
 • Kullanıcılar web sitelerinin backlink profilini gözden geçirmek ve rakip web sitelerinin backlink profilini karşılaştırmak için “Backlink Analytics” sekmesine gidebilirler.
 • Reklam ve PPC kampanyalarının performansının izlenmesi için “Acvertising Research” ya da “PPC Keyword Tool” seklemelerine gidilebilir.

Elbette yukarıda sıralanan adımlar yalnız SEMRush’ın bazı temel fonksiyonlarıdır. Kullanım amacına ve ihtiyaca uygun olarak daha fazla fonksiyona erişilebilir. SEMRush’ın en iyi şekilde kullanılabilmesi için platformun tüm fonksiyonlarını ve özelliklerini keşfederek deneyim kazanılması önerilir.

SEO Spyglass

Arama motoru optimizasyonu yani SEO, web sitelerinin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırma amacıyla kullanılan önemli bir dijital pazarlama stratejisidir. Web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda yer alması organik trafiği artırmak, potansiyel müşterilere ulaşmak ve işletmeyi büyütmek açısından çok önemlidir. Bu başarıya ulaşabilmek için SEO pek çok farklı yönüyle ele alınmalıdır. SEO Spyglass bu aşamada devreye girerek web sitelerinin rakipleriyle olan mücadelesinde öne çıkmasına yardımcı olur.

SEO Spyglass Nedir?

SEO Spyglass web sitesinin ve rakip web sitelerinin backlink profillerini analiz etmeye yardımcı olan profesyonel bir SEO aracıdır. Backlinkler web sitelerinin otoritesini ve sıralamasını doğrudan etkileyen en önemli faktörlerin başında gelir. SEO Spyglass söz konusu bağlantıların nereden geldiği, hangi web sitelerinden geldiği, bağlantıların kalitesi ve diğer önemli bilgileri inceleme imkanı sunar. Böylece web sitesinin SEO performansını geliştirme amacıyla odaklanılması gereken alanlar hakkında bilgi sahibi olunabilir.

SEO Spyglass Nasıl Kullanılır?

SEO Spyglass kullanmak için aşağıda sıraladığımız adımları takip edebilirsiniz:

 • SEO Spyglass programı indirilir ve kurulum yapılır.
 • Program açılır ve web sitesi URL’i girilerek analiz etmeye başlanır.
 • Backlink profili taranır ve hangi web sitelerinin sizin web sitenize link verdiği görüntülenebilir.
 • Rakip web sitelerinin backlink profilleri incelenerek web sitesine rakip olacak backlink kaynaklarını bulunabilir.
 • Backlink profili güncellenebilir ve iyileştirme için gerekli aksiyonlar alınabilir.
 • SEO Spyglass tarafından sağlanan raporların kullanılması yoluyla web sitesi performansı takip edilebilir ve gerekli aksiyonlar alınabilir.
link assistant

LinkAssistant

LinkAssistant kullanıcıların kendi ilgi alanlarıyla ilgili web sitelerini aramasına ve potansiyel partnerlerle iletişim kurmasına yardımcı olabilir. Ayrıca düzenlenebilen e-mail şablonları kullanılabildiği gibi referansların kullanılma durumunu kontrol etmek de mümkündür.

Diğer yandan “Nofollow” etiketi kontrol edildikten sonra diğer kontroller de gerçekleştirilir. Bu kapsamda web sitesinde bağlantı katalogları oluşturulup yüklenir.

LinkAssistant Nedir?

LinkAssistant arama motoru optimizasyonu yani SEO sürecinde kullanılan bir araçtır. Tasarlanma amacı web sitelerinin link profillerini yönetmeye ve kaliteli backlinkler elde etmeye yardımcı olmaktır. LinkAssistant web sitelerinin backlink profillerini taramayı, web sitelerinin link vermeyi reddettiği ya da kaldırdığı linkleri belirlemeyi, rakip web sitelerinin link profillerini incelemeyi ve kaliteli link kaynakları bulmayı sağlar. Bunun yanı sıra web sitelerinin link verme için istekte bulunabilmesine ve link verme işlemlerini yönetmesine imkan verir.

LinkAssistant Nasıl Kullanılır?

LinkAssistant’ı aşağıdaki adımları izleyerek kullanabilirsiniz:

 • LinkAssistant programı indirilir ve kullanılır.
 • Program açıldıktan sonra web sitesinin URL’i girilir ve analiz edilmeye başlanır.
 • Backlink profili taranarak hangi web sitelerinin sizin web sitenize link verdiği kontrol edilebilir.
 • Rakip web sitelerinin backlink profilleri incelenir ve web sitesine rakip olabilecek backlink kaynakları elde edilebilir.
 • Link verme için istekte bulunmak için potansiyel link kaynakları belirlenerek istekte bulunulabilir.
 • Link verme işlemleri yönetilebilir ve takip edilebilir.
 • LinkAssistant’ın sunduğu raporlar aracılığıyla web sitesi performansı izlenebilir ve gerekli aksiyonlar alınabilir.

BookmarkingDemon

BookmarkingDemon dijital pazarlama uzmanları ve web sitesi sahiplerinin kullanımına yönelik olarak geliştirilmiş bir otomasyon aracıdır. BookmarkingDemon’ın amacı, sosyal imleme (Social bookmarking) işlemlerinin kolaylaştırılmasıdır. Sosyal imleme, web sitelerinin çeşitli sosyal imleme sitelerine kaydedilmesi ve bu kayıtların daha geniş bir çevrimiçi izleyici kitlesiyle paylaşılmasını sağlama amacıyla kullanılan bir SEO ve trafik artırma tekniği olarak tanımlanabilir. BookmarkingDemon söz konusu süreci otomatize eder, zaman tasarrufu sağlamaya ve daha fazla potansiyel izleyiciye ulaşmaya yardımcı olur.

BookmarkingDemon Nedir?

BookmarkingDemon web sitelerinin arama motoru optimizasyonu ve tanıtımı amacıyla kullanılabilen bir araç olma özelliğine sahiptir. Web sitelerini sosyal medya platformlarında ve diğer internet sitelerinde işaretlemek ya da “bookmark” yaparak tanıtmak amacıyla tasarlanmıştır.

BookmarkingDemon web sitelerinin arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını yükseltme, sosyal medya görünürlüğünü ve web sitelerinin trafiğini artırma amacıyla kullanılabilir. Ayrıca web sitelerinin sosyal medya üzerinden tanıtımını ve yayılmasını otomatikleştirme özelliğine sahiptir. 

BookmarkingDemon Nasıl Kullanılır?

BookmarkingDemon aşağıdaki adımlar izlenerek kullanılabilir:

 • BookmarkingDemon indirilir ve kurulum işlemi tamamlanır. 
 • BookmarkingDemon açılır, web sitesi URL’si girilerek analiz edilmeye başlanır.
 • BookmarkingDemon tarafından desteklenen sosyal medya ve diğer web siteleri incelenebilir.
 • İşaretlemek istenilen web siteleri seçilir ve işaretlenir.
 • İşaretlenen web sitelerinin ve linklerin yönetilmesi için BookmarkingDemon tarafından sağlanan araçlardan faydalanılabilir.
 • BookmarkingDemon’ın sağladığı raporların kullanılması yoluyla web sitesi performansı takip edilebilir ve gerekli aksiyonlar alınabilir.

BookmarkingDemon kullanıcıların web sitelerini farklı sosyal imleme sitelerine hızlı bir şekilde kaydetmesine imkan verir. Bu sayede web sitelerinin daha görünür olması sağlanır. Otomatik hesap oluşturma özelliği kullanılarak ilgili sitelerde hesaplar hızlıca oluşturulur. Kullanıcıların işlemlerini zamanlaması ve belirli bir program dahilinde otomatikleştirmesi, web sitelerinin düzenli olarak sosyal imleme sitelerinde paylaşılmasını sağlaması mümkündür. Ayrıca BookmarkingDemon kullanıcıların işlemlerini anonimleştirmesine yardımcı olmak için Proxy sunucularını kullanma imkanı verir.

scrapebox

Scrapebox

Scrapebox en bilinen SEO programları arasında yer alır. Ücretli bir otomatik bağlantı kurma yazılımı olan Scrapebox, ilgili bağlantıların hızlı bir biçimde toplanmasına yardımcı olur. Konuyla ilgili rekabet değerlemesini ve hedef web sitelerinin otomatik şekilde yorumlanmasını, geri dönüş ve trafik almayı sağlayan yüksek kaliteli bir yazılım olma özelliğine sahiptir. Doğru kullanılması halinde web sitesini arama motoru sıralamalarında üst sıralara taşımaya yardımcı olacak blog link ve profil link gibi süreçleri hızlı, çabuk ve efektif şekilde sunar. Ayrıca niş marketing çalışmalarına da ciddi düzeyde katkı sağlar. Scrapebox genellikle web üzerindeki verilerin otomatik olarak çekilmesi, analiz edilmesi ve işlenmesi amacıyla kullanılır.

Scrapebox Nedir?

Önemli bir SEO ve webmaster aracı olan Scrapebox; web sitelerinin ya da blogların ziyaretçi sayısının artırılması ve arama motorlarında daha üst sıralarda listelenmesi amacıyla kullanılabilir. Scrapebox’ın en önemli özelliklerinden biri web siteleri için anahtar kelime araştırması, kommentarlar, backlink araştırması ve forumlar gibi farklı SEO fonksiyonlarını tek bir yazılım olarak sunmasıdır. Ayrıca Scrapebox web sitelerine zararlı içerik ya da spam yapmaktan kaçınmak amacıyla kullanılabilir. SEO ve webmasterlara yönelik pek çok özelliğe ve araç setine sahip olan Scrapebox son derece kolay bir şekilde kullanılabilir. 

Scrapebox Nasıl Kullanılır?

 • Scrapebox yazılımı internet üzerinden indirilir ve bilgisayara kurulur.
 • Scrapebox kullanılarak internet üzerindeki anahtar kelime verileri taranabilir. Bu veriler kullanılarak web sitesinin arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını ve ziyaretçi sayısını artıracak stratejiler geliştirilebilir.
 • Scrapebox aynı zamanda web sitesi için kaliteli backlinkler elde etmek için kullanılabilir. Backlinkler web sitesinin arama motoru sıralamasını artırma noktasında kritik bir rol üstlenir.
 • İnternet üzerindeki forumlar ve yorumlar gibi farklı kaynakların taranması amacıyla Scrapebox kullanılması mümkündür.
 • Kullanıcılar Scrapebox’ta belirli anahtar kelimelere ya da web sitesine göre verileri filtreleyebilirler.
xrumer

Xrumer

Çok işlevli bir program olan Xrumer internet sitesinin tanıtılması amacıyla hızlı ve verimli bir şekilde çalışır. Kısa bir zaman içerisinde reklamları ve bağlantıları; bağlantı listeleri, sosyal medya, bülten panosu, makale ve forumları da içeren yarım milyona yakın kaynağa göndermeyi başarır. 

Xrumer web sitelerine otomatik olarak sima backlinkler oluşturur, forumlarda ya da bloglarda spam yorumlar bırakan bir web otomasyon yazılımı olarak tanımlanabilir. Özellikle SEO ve web sitesi tanıtımıyla ilgilenen kişilerin kullandığı bir araçtır. Etik olmayan ve spam olarak kabul edilen yöntemlerle çalıştığı için SEO topluluğunda genel olarak kötü bir üne sahip olduğu unutulmamalıdır.

Xrumer Nedir?

SEO için kullanılan bir yazılım olan Xrumer; web sitelerine backlink kazandırmak için çok sayıda blog ve forum postunu otomatik olarak oluşturur. Bunun amacı, web sitesinin arama motorlarında daha yüksek sıralamalar elde etmesini ve daha fazla trafik almasını sağlamaktır. 

Diğer yandan Xrumer’ın kullanımı arama motorları tarafından yasaklandığı ve internet sitelerinin cezalandırılmasına neden olabildiği için; Xrumer kullanılmadan önce arama motorlarının yasakları ve kuralları hakkında detaylı bilgi sahibi olunmalıdır. 

Xrumer Nasıl Kullanılır?

SEO uzmanı ya da deneyimli olmayan kullanıcılar tarafından Xrumer kullanımı son derece zordur. Çünkü Xrumer teknik bir yazılım olma özelliği taşır. Kullanılabilmesi için pek çok ayar ve seçenek bulunur. Kullanıcı bu ayarları ve seçenekleri doğru bir şekilde yaptığı ve yapılandırdığı takdirde Xrumer etkili bir şekilde kullanılabilir.

Xrumer kullanabilmek için öncelikle Xrumer lisansı satın alınması ya da kiralanması gerekir. Ardından Xrumer kurulumu ve yapılandırması tamamlanır. Hedef URL, anahtar kelime ve benzer gerekli veriler girilir. 

Xrumer web sitesine otomatik olarak binlerce hatta milyonlarca spam backlink oluşturarak arama motoru sonuçlarında kısa vadeli bir yükselme sağlayabilir. Ancak bu strateji uzun vadede sıralamada ciddi düşmelere yol açabilir. Aynı zamanda Xrumer çeşitli internet forumlarına ve bloglara otomatik olarak spam yorumlar bırakmak için kullanılabilir. Bu tür durumlar forumların ve blogların kalitesini düşürebilen, hoş karşılanmayan durumlardır. Xrumer CAPTCHA gibi güvenlik önlemlerinin otomatik olarak geçilmesini hedefleyen bir mekanizmaya sahip olabilir.

Xrumer ya da benzeri otomatik spam araçları genellikle yasa dışı olarak kabul edilen ve etik olmayan uygulamaları teşvik etmektedir. Bu tür yöntemler genellikle çevrimiçi topluluklarda ve arama motorları tarafından cezalandırılmakta, sonuç olarak web sitesinin sıralamalarına zarar verebilmektedir. Xrumer ve benzeri araçların kullanılması web sitesinin uzun vadeli başarısına ve çevrimiçi itibarına önemli ölçüde zarar verebilir. Bu nedenler, etik SEO uygulamalarını benimsemeye ve kaliteli içerikler oluşturarak organik büyümeyi odaklanmaya özen gösterilmelidir.

nightwatch

Nightwatch

Nightwatch en basit şekliyle bir SEO ve analitik araç seti olarak tanımlanabilir. Nightwatch günümüzde pek çok kişi tarafından web sitelerinin arama motorlarındaki performanslarını takip etme ve iyileştirme amacıyla kullanılır. Web sitelerinin ilgili anahtar kelimelerdeki sıralama, trafik ve hedeflenen sayfalan gibi önemli SEO verilerini toplayan Nightwatch kolayca analiz etme imkanı sunar. Sıralamalardaki değişim ve rakip web sitelerinin sıralamaları da Nightwatch ile izlenebilir. Kısacası Nightwatch web sitenizin SEO performansını düzenli olarak izlemeniz ve iyileştirmeniz noktasında önmeli bir yardımcı haline gelebilir.

Nightwatch Nasıl Kullanılır?

 • Nightwatch kullanmak için öncelikle hesap oluşturulmalıdır. Nightwatch’un ücretsiz bir deneme sürümü bulunmakla birlikte, tam özellikli bir hesap için ücretli abonelik tercih edilmelidir.
 • Nightwatch web sitesinin verilerini toplamak için kullanıcıdan araç kutusundaki “Projeler” sekmesine gitmesini ve bir proje oluşturmasını ister. Bu projede web sitesinin URL’si ve anahtar kelime sıralamaları izlenmek istenen ülke belirtilmelidir.
 • Nightwatch verileri topladıktan sonra kullanıcıya sunduğu çeşitli raporlar aracılığıyla verileri analiz etme imkanı verir. Bu sayede kullanıcılar web sitesinin anahtar kelime sıralamalarını, trafik performansını, sayfa hızını ve hedeflenen sayfalarını yani pek çok önemli verisini görüntüleyebilir.
 • Nighwatch web sitesinin SEO performansını düzenli olarak izleyerek kullanıcılara öneriler sunar. Bu öneriler anahtar kelime sıralamalarının artırılmasına ve sayfa hızının iyileştirilmesine odaklanabilir. Söz konusu önerilerin uygulanması yoluyla web sitesinin SEO performansı iyileştirilebilir.

LinkMiner

LinkMiner backlink analizi yapma imkanı veren bir SEO aracıdır. Web sitesinin ya da rakip web sitelerinin backlink profillerini tarama yoluyla kullanıcıların kritik bilgilere erişmesini sağlar. Web sitesine hangi web sitelerinin backlink verdiği, link metrikleri ve daha fazlası bu bilgiler arasında yer alır.

LinkMiner arama motoru sıralamalarının ve web sitesinin SEO performansının iyileştirilmesi amacıyla kullanılabilecek faydalı bir araçtır. LinkMiner sayesinde web sitenize hangi backlinklerin en çok fayda sağladığını ve hangi backlinklerin zararlı olduğunu öğrenmeniz mümkündür. Ayrıca rakip web sitelerinin backlink profillerini karşılaştırmak ve onların uyguladığı stratejileri analiz etmek mümkündür.

LinkMiner Nasıl Kullanılır?

 • LinkMiner kullanmak için kayıt sırasında istenilen bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde girilerek hesap oluşturulur.
 • Proje oluşturma ekranında web sitesinin URL’si ve ismi girilir.
 • Proje oluşturulduktan sonra LinkMiner sizin web sitenizin ya da rakip web sitelerinin backlink profillerini tarayarak analiz eder. Analiz sonucunda web sitenizin link metriklerini, bağlantı kaynaklarını ve daha fazlasını görüntüleyebilirsiniz.
 • LinkMiner kullanıcıları analiz sonuçlarını farklı filtreleme seçeneklerine göre sınıflandırabilirler. 
 • Aynı zamanda LinkMiner web sitenize backlink veren web sitelerinin içeriğini analiz etme imkanı verir. Böylece en çok backlink alan içeriklerin hangileri olduğunu ve hangi içerik türlerinin sizin için en çok faydayı sağlayabileceğini tespit edebilirsiniz.
 • Analiz sonuçlarını istediğiniz formatta rapor olarak kaydederek rakip web sitelerinin profillerini karşılaştırabilir, uyguladıkları stratejileri analiz edebilirsiniz.

Open Site Explorer

Bulunamayan backlinkleri, tarama konusunda diğer araçlara nazaran daha iyi işler çıkartıyor. Detaylı backlink raporları konusunda en iyi araçlardan birisidir diyebilirim. Backlink sorgulama sayfalarında Page Authority, Domain Authority, linklerin nofollow olup olmadığı ve son olarak anchor text değerleri yer almaktadır.

Cognitive SEO

Cognitive SEO aracı tam olarak backlink sorgulama aracından çok, backlink yönetim aracı olarak kullanılmaktadır. Diğer sorgulama araçlarından farkı Majestic SEO, SEOmoz.org, ahrefs, blekko gibi kaynaklardan bilgi almasıdır. Kullanıcılar sorgulama yaptığında daha detaylı bilgiler almak adına diğer araçlardan kaynak sağlamaktadır. Bu sebeple tercih edilen backlink sorgulama araçları arasında yer alıyor.

Link Research Tools

MajesticSEO, Moz, Sistrix, Semrush gibi araçlar ile yaptığı ortalık sayesinde daha güçlü raporlar sunmaktadır. İlgili internet sitesini kısa sürede analiz ederek, kırık bağlantılarını, aktif backlinklerin yanı sıra alan adı ve sayfa güvenirliği bilgilerini de kullanıcılar ile paylaşmaktadır. Hızlı sonuçlar sağlaması sebebiyle dünya genelinde birçok uzman tarafından kullanılmaktadır. Ülkemizde sadece ajansların kullandığı bir araç olması sebebiyle kullanılmamaktadır. Bunun sebebi aracın çok pahalı olmasından kaynaklanmaktadır.

Monitor Backlinks

Tamamen backlink sorgulama üzerine kurgulanmış bir araçtır. Bağlantıların kalitesini, nasıl verildiğini ve diğer değerlerini göstermektedir. İlgili internet sitesinin kaç adet bağlantısının olduğunu ve en önemlisi kaç farklı IP üzerinden geldiğini göstermektedir. Kullanıcılar doğal yolla gelen backlinkleri kontrol etmek için tercih edebileceği en iyi uygulamalardan birisidir.

SearchMetrics

SearchMetrics ücretli ve ücretsiz olarak kullanılabilen backlink sorgulama araçlarından bir tanesidir. İnternet sitelerin daha ayrıntılı bir şekilde analiz ediliğ raporlanması konusunda en iyi araçlardan diyebiliriz. Ayrıca ücretsiz sürümü diğer, sorgulama araçlarına göre fazla bilgiye ulaşmanızı sağlamaktadır.

Backlink Hakkında Merak Edilenler Nelerdir?

Backlink SEO stratejilerinin en önemli unsurlarından biridir. Farklı bir web sitesine, foruma, bloga ya da sosyal medya platformlarından doğrudan web sitesine ya da web sitesini oluşturan sayfalardan en az birine gelen bağlantılar backlink olarak adlandırılır. 

Günümüzde arama motorlarının büyük bir kısmı herhangi bir web sitesini niteliğini ve kullanılabilirliğini değerlendirirken backlink sayılarını göz önünde bulundurduğu için backlink, SEO sürecinin en önemli adımlarından biri olarak kabul edilir. 

Backlink Sorgulama Araçları Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her sorgulama aracın vereceği bilgiler birbirinden farklı olabilir. Buda ilgili site sahiplerini yanlış çalışmalara yönlendirebilir. Bu sebeple backlink sorgulama araçlarını kullanırken mutlaka aracın nasıl kullanıldığı mutlaka bilinmelidir. Ayrıca verdiği bilgilerin doğru olup olmadığı hakkında araştırma yapılmalıdır.

Farklı araçlar kullanarak bilgi kirliliğini net bir şekilde giderebilirsiniz. Sitenizin yanlış bir backlink çalışması yapması durumunda toparlaması uzun sürmektedir. Kullanıcılar bu yüzden backlink sorgulama araçları kullanırken mutlaka farklı araçları da denemelilerdir. Tek bir araca bağlı kalmayarak, aldığınız veriler alabilirsiniz. Bu verileri karşılaştırarak daha güvenilir sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Diğer rehber yazılarımıza göz atın:

Backlink Programları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Backlink programları, genellikle diğer web sitelerden sitenize gelen bağlantıları (backlink) arttırmak amacıyla kullanılır. Genel olarak web sitelerin arama motoru sıralamalarını yükseltmek için kullanılan programlar, black hat SEO olarak bilinir.

Evet, backlink oluşturmak veya kontrol etmek için birçok program bulunmaktadır. İlgili programlar manuel olarak alınan backlinklere nazaran, otomatik olarak daha fazla bağlantı almak için oluşturulmuşlardır. Ancak ilgili backlinkleri alırken, spam veya kalitesiz linklerden kaçınmak gereklidir. Yoksa sitenizi spama sokabilirsiniz.

Bu tarz programlar kısa vadede sitenizin sıralamalarını arttırsa da uzun vadede riskli sonuçlar yaratabilir. Otomatik olarak oluşturulan backlinkler arama motoru botlarının yönergelerine aykırı olduğundan sitenizin arama sonuçlarından silinmesi muhtemeldir.

Backlink sorgulama araçları genelde rakiplerin veya kendi sitenizin geri bağlantılarını bulmanızda yardımcı olabilecek araçlardır. Bunlara örnek vermek gerekirse: ahrefs, moz, semrush ve majestic diyebiliriz.

En popüler backlink araçları kişiden kişiye göre değişse de en çok kullanılan araçlar: ahrefs, semrsuh ve moz diyebiliriz. Bu araçlar arasında ise ahrefs backlink için en çok tercih edilen araçtır.

Backlink Checker, internet sitenize diğer sitelerden gelen backlinkleri analiz etmek için kullanılan araçtır. Bu araçlar sitenizin veya rakiplerinizin backlinklerini kontrol ve değerlendirme yapabilmenize olanak sağlar.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?