Backlink Oluşturma Stratejisi | Boosted Craft
Back

Backlink Oluşturma Stratejisi

İnternet sitelerin arama sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almasında link oluşturmak, önemli bir yere sahiptir. Link oluşturmak, internet sitelerin sıralamalarının ve organik trafiğinin artmasına olanak sağlayan en büyük araçlardan birisidir.

Google ve diğer arama motorları web sitelerin üst sıralarda yer alabilmesi için linklere oldukça önem vermektedir. Arama motorları internet sitelerin bir konuda otoriteye sahip olduğunu link yapısından anlamaktadır. Kendi sektöründen ve diğer sitelerden aldığı linklere bakarak, bir sitenin ne kadar otoritesinin olduğunu anlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda ilgili sitenin ne kadar trafik çektiğini de sizlere söylemektedir.

İnternet sitelerin marka bilinirliğinin artması ve büyümesi için gerekli olan ihtiyaçlardan biriside link oluşturmaktır. Link oluşturma stratejilerinde en önemli unsur aldığınız linklerin internet sitelerinizle alakalı olmasıdır. Eğer aldığınız linkler sitenizle alakasız ise pek fazla işinizi görmeyecektir. Link oluşturmak için her uzmanın kendi stratejisi vardır. Gelin bu stratejilere hep beraber göz atalım;

İçerik

İçerik SEO’nun olduğu her konuda karşımıza çıkan zorunlu bir faktördür. Bilindiği üzere panda algoritmasından sonra kaliteli ve kullanıcıya fayda sağlayan içerikler üretmek, internet sitelerin üst sıralarda yer almasını sağlıyor. Peki link oluşturmak ile içeriğin ne alakası var?

Oluşturduğunuz içeriklerin çok iyi olması durumunda sektörde bulunan diğer sitelerin, sitenize link verebilmektedir. Bunların dışında kaliteli, özgün ve kullanıcıya fayda sağlayan içerikler oluşturarak hedef kitlenizi memnun etmelisiniz. Özellikle bir içerikle ilgili link oluşturmak istiyorsanız, mutlaka içerikleriniz çok iyi olmalıdır.

Bunların dışında hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek içerikler üretmek sadece link oluşturma stratejisi ile alakalı değildir. İlgi çekici içerik sitelerin arama sonuçlarında iyi sıralamalar almasını sağlayan ana faktörlerden birisidir. Bu sebeple içerik oluştururken kapsamlı bir şekilde üretmeye özen gösterin.

Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Dijital pazarlamanın en önemli unsurlarından birisi hedef kitledir. Hedef kitlenin belirlenmesi markaların başarıya ulaşması için gerekli bir araçtır. Markaların verdiği hizmet veya ürünlerin kime hitap ettiği ve neden satın aldıklarını bilmek ilgili markanın satışlarını arttıracaktır.

Öncelikle hedef kitlenizi belirlemek için ürünlerinizin veya hizmetlerinizin kimler tarafından kullanılacağını bilmelisiniz. Hangi şehirden sitenize geldiği, cinsiyeti, yaşı ve eğitim durumu gibi kriterlere göre hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz.

Örnek olarak erkek spor ayakkabı satan bir sitemiz olduğunu düşünelim. Sitemizde yazacağımız içerikler ve oluşturacağımız linkler tamamıyla erkek spor ayakkabı arayan kişilere özel olmalıdır. Sitenizde yer alan içerikleri erkek spor ayakkabı ile alakalı olacak şekilde değiştirerek, link alma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Sektörünüzle Alakalı Siteleri Bulun

Hedef kitlenizin çoğunlukla tercih ettiği siteleri ulaşmak için öncelikle onlar gibi davranmak mantıklı olacaktır. Bu türde internet siteleri bulmak ve buralardan yer almak sitenizi ilgili sıralamalarda yükseltecektir. Sektörünüzle alakalı içerikler üreten içerikleri bulabilmeniz için başta da söylediğimiz gibi potansiyel hedef kitleniz gibi davranmalısınız.

Sektörünüzde aranan anahtar kelimeleri arama motorlarında aratarak, üst sıralarda yer alan siteleri bir listeye toplayın. Bu siteleri semrush, alexa ve ahrefs gibi araçlar ile taratarak kapsamlı bir araştırma yapabilir ve daha çok internet siteye ulaşabilirsiniz.

İçeriklerinizi İlgili Sitelerle Eşleştirin

Sektörünüzle alakalı siteleri bulup bir listeye ekledikten sonra siteleri iyice analiz etmelisiniz. Sitenize link verebilecek siteleri seçmek için site sahipleri ile iletişime geçmelisiniz. Sitenize link verebilecek siteler geri dönüş yaptığında anahtar kelime üzerinden veya açık bir şekilde yayınlatabilirsiniz.

Link alacağınız siteler için çok kaliteli tanıtım makaleleri oluşturmalı ve anahtar kelimelerinizin varyasyonlarını burada kullanmalısınız. Son olarak belirlediğiniz listeden seçtiğiniz sitelere ilgili makalelerinizi verebilirsiniz.

Sosyal Medya Kullanımı

İnternet siteleriniz için sosyal medya kullanımına çok özen göstermelisiniz. Sosyal medya hesaplarınız üzerinden kaliteli içeriklerinizi hedef kitlenize uygun bir şekilde paylaşmalısınız. Link oluşturmak için sosyal medya kanallarını doğru bir şekilde kullanabilir ve başarıya ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya kullanımı hedef kitleye ulaşma konusunda siteler için çok önemlidir. Bu durum link oluşturma stratejisi içinde geçerlidir diyebiliriz. Sosyal medya üzerinden oluşturulan kaliteli linkler, internet sitelerin başarılı sonuçları yakalamasına olanak sağlamaktadır.

Sonuç

İnternet sitelerin büyümesi ve başarıya ulaşması, doğru adımlarla yapılan link oluşturma stratejisinden geçmektedir. Oluşturulan linkler sayesinde Google ve diğer arama motorlarında web siteler üst sıralara çıkabilmektedir.

Bu sayede sitelerin ziyaretçi sayısı artar ve marka bilinirliği yaratır. Ayrıca doğru link stratejisi potansiyel hedef kitlenizin büyümesini ve geri dönüşüm yapmasını sağlar. Başarılı link oluşturmak internet sitelerin hedef kitlelerine ulaşmasını ve başarıya ulaşmasını sağlamaktadır. Sizlerde sitemizde verdiğimiz stratejiler ışığında kendinize özgü stratejiler oluşturabilirsiniz.

Diğer rehber yazılarımıza göz atın:

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?