Mobil SEO Rehberi | Boosted Craft
Back

Mobil SEO Rehberi

Mobil Uyumluluk Önemli Mi?

Masaüstü bilgisayarlar için tasarlanmış sayfalar, mobil cihazlar üzerinden görüntülenirken kullanıcılara sıkıntı çıkarabilmektedir. Masaüstü bilgisayarlar için tasarlanmış sayfalarınıza giren kullanıcılar sayfayı gezerken sürekli sağa-sola ve yakınlaştırma işlemleri yapmak zorunda kalabilir, insan parmaklarının tıklayabileceğinden daha küçük ve aralıksız bağlantılardan dolayı sitenizde istediği gibi gezinti yapamadığı için kötü bir kullanıcı deneyimi yaşayabilir. Mobil uyumlu tasarımlar kullanarak büyük önem arz eden bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Mobil SEO’nun Çıkışı

Google 21 Nisan 2015 tarihinde mobil uyumluluğu bir SEO kriteri olarak alacağını Mobilegeddon algoritması ile belirtmişti. Google 2015 yılından itibaren mobil cihazlar ile yapılan aramalarda mobil uyumlu sitelere öncelik vermektedir.

Mobil cihaz kullanımının günümüzde her geçen gün artması aynı oranda mobil trafiği de etkilemektedir. Dünya genelinde ve ülkemizde mobil cihaz kullanımının ciddi bir şekilde artış göstermesi Mobil SEO’nun önemini göstermektedir.

Responsive Design

Responsive Design

Responsive Design yani duyarlı tasarım masaüstü, telefon ve tablet cihazları ile internet sitesine giriş yapıldığında görsel ve içeriklerin farklı cihazlara göre uyumlu hale getirilmesine denmektedir. Bir internet sitesinin tüm cihazlarda uyumlu bir şekilde çalışması çok önem arz etmektedir.

Günümüzde pek çok farklı ekran boyutuna sahip mobil cihaz bulunmaktadır. Responsive tasarım bu farklı boyutlardaki cihazlara en uygun şekilde internet sitesini sunmaktadır.

 • Her cihaz için tek URL kullanmak, arama motorlarının içeriğinizi tek URL üzerinden taramasını kolaylaştırır.
 • Bütün cihazlara uyum sağlayarak kullanıcı deneyimi sağlar.
 • URL yönlendirme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Dynamic Serving

Dynamic Serving

Dinamik Sunumda internet sitesi mobil, tablet veya masaüstü kullanıcılarına aynı URL gösterilmekte fakat farklı HTML veya CSS kodları göstermektedir. Kullanıcılar ayırt etmese de dinamik sunum arama motoru botlarına iki ayrı içerik sunmaktadır.

 • Kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatma imkânı.
 • Cihazlara veya farklı ekran boyutlarına özel tasarım.
 • Tek URL üzerinden her cihaza farklı kod sunabilmesi.

Ayrıştırılmış Mobil Site (m.ornekalanadi.com)

Mobil internet sitesini bir subdomain altında kullanıcılara sunmak site yöneticileri tarafından sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Ayrıştırılmış Mobil Site kullanıcıların sitenize mobil platformlardan giriş yaptığını öğrenerek, mobil (m.ornekalanadi.com) versiyona yönlendirmektedir.

Artıları

 • Özgür ve geniş tasarım seçeneği ile yüksek kullanıcı deneyimi.
 • Masaüstü ile mobil içerikleri ayırabilme özelliği.

Eksileri

 • Doğru yapılamayan yönlendirmeler sonucu çoklu URL yapısı sorunu.
 • Yazılım kurgusu yanlış yapıldığı takdirde kopya içerik sorunu.
 • Site otorite puanının ikiye bölünmesi.
Mobil Site Tasarımı Ve Kullanıcı Deneyimi

Mobil Site Tasarımı Ve Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcılar hangi tasarımı kullanılırsa kullansın en önemli noktalardan birisi kullanıcı deneyimidir. Kullanıcıların geri dönüşümü açısından yapacağınız her tasarım çok önem arz etmektedir.

Kullanım Kolaylığı

Küçük boyutlara sahip ekranların en büyük sorunu, site içi link sisteminin insan parmağına göre küçük ve aralıksız olmasıdır. Masaüstü kullanıcıları internet sitelerinde mouse ile rahat bir şekilde gezebilmektedir. Ancak Mobil ekranlardan giriş yapan kullanıcılar yanlış tasarım durumunda zorluk yaşamaktadırlar.

Bu sebeple kullanıcıların veya insanların parmak boyutuna uygun linkler tasarlamak önemli bir durum teşkil etmektedir. Kullanıcılar için tavsiye edilen dokunma boyutu 48×48 dp veya 9 mm olduğunu söyleyebiliriz. Bu bilgiler ışığında hareket ederek sitenizin link ve buton yapısını değiştirebilirsiniz.

Genişlik

Kullanıcılar bir internet sitesine girdiğinde genellikle aşağı ve yukarı kaydırmaktadır. Bunun dışında kullanıcıları içerik okurken sağa ve sola doğru kaydırmaya zorlamak kullanıcılar için kötü bir deneyim olacaktır. Bu nedenle sayfa genişliğinizi sağa-sola taşmayacak şekilde tasarlayın.

Hız

Sayfa hızı kullanıcılar ve arama motorları için önemli olduğunu hesaba katmalıyız. Mobilde bulunan bağlantıların masaüstüne göre zaman zaman daha yavaş açılması kullanıcıların başka siteye yönelmesini sağlayacaktır. Site hızı kullanıcı deneyimi ve mobil SEO açısından en büyük etkenlerden biridir.

Menü

Menü kullanımı mobil cihazlarda kullanıcılar için önem teşkil etmektedir. Masaüstüne göre ekranın daha küçük olduğunu düşünürsek menü bölümünün fazla yere kaplamaması gerekir. Mouse kullanmayan kullanıcılar mobil sitede menünün olup olmadığını anlamak için bir ifadeye ihtiyaç duyar. Açılır menü kullanımı ile hem kullanıcılara burada menü olduğu gösterebilir hem de kullanıcı deneyimini yükseltirsiniz.

Okuma

Küçük font kullanımı okumayı zorlaştırmaktadır. Kullanıcılar sitenize bir şey okumak veya öğrenmek için geliyorsa doğru font kullanılması gerekir. Bu sebeple font boyutu en az 12-14 pixel olduğundan emin olun.

Bağlantı

Masaüstünde kelime ve resmin üzerine Mouse ile gittiğinizde orada bağlantı olduğunun farkına varabilirken, mobil ekranlar üzerinden bu yapılmamaktadır. Bu sebeple kullanıcılara bağlantının küçük ekranlarda anlaşılabilir olduğunu ifade etmeli veya göstermelisiniz.

Meta Açıklaması Ve Başlık

Meta açıklama ve başlık kısmı masaüstüne göre daha küçük alan kaplamaktadır. Bu sebeple 60 karakter üzeri başlık 160 karakter üzeri meta açıklaması yazılmaması gerekir. Arama sonuçlarında karakter sınırı aşıldığında meta açıklamalar ve başlıklar nokta olarak gözükür.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru yapılmayan Mobil SEO, internet sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınızı doğru bilgilendirmeyeceği gibi kötü kullanıcı deneyimi yaşatacak ve arama motoru botlarını da doğru bilgi vermeyecektir. Bu sorunlar internet sitenize hem masaüstü hem de mobil SEO konusunda ciddi problemler yaşatacaktır.

CSS ve JavaScript Engellemesi

Bazı mobil cihazlar CSS ve JavaScript kodlarını desteklemediği için bu kodları engellemek popüler bir durumdu. Kodların engellenmesi daha temiz bir kod yapısı sunmakla beraber site hızına da etki ediyordu.

Artık mobil kullanımında Css ve JavaScript kodlarının erişime engellenmesi sitenizin SEO performansını negatif olarak etkileyecek durumlar arasındadır. Günümüzde Google botları siteyi kullanıcıların gördüğü gibi tarayarak sitenizin nasıl göründüğü hakkında bilgi edinmektedir.

Pop-Up

İnternet siteler için popüler reklam yöntemlerinden birisi olan Pop-up kullanıcılar için kötü deneyim teşkil etmektedir. Mobil cihazlar için Pop-up reklamlarının kaldırılması kullanıcı deneyimi açısından fark yaratacaktır.

Yönlendirme

Sitenizin mobil sürümü başka bir subdomain’de bulunmaktaysa yönlendirme sorunu yaşamanız muhtemeldir. www.ornekalanadi.com/ornek sayfası mobil sürüme m.ornekalanadi.com/ornek olarak yönlendirilmemesi sorun teşkil edecektir. Arama motorları ve kullanıcıların kötü bir deneyim yaşamaması için mutlaka doğru bir şekilde yönlendirilme yapılmalıdır.

Diğer rehber yazılarımıza göz atın:
Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?