SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır? | Boosted Craft
Back

SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Popüler kelimeleri, cümleleri ve kullanıcıların arama motorlarında bilgi, ürün ve hizmetleri ararken kullandığı terimleri araştırmak için gerçekleştirilen anahtar kelime araştırması, SEO kapsamındaki en önemli çalışmalardan biridir. Anahtar kelime araştırması dijital pazarlamacılara ve optimizasyon çalışmalarına yön vermesinin yanı sıra, belirli anahtar kelimeler için rekabet düzeyini ve bu terimler için organik arama sonuçlarında rekabet etmenin gerekliliğini ve zorluğunu daha iyi anlama imkanı sunar. Bu nedenle anahtar kelime araştırması SEO kampanyalarının ilk ve en önemli adımını oluşturur.

Anahtar kelime araştırması; kullanıcıların belirli anahtar kelimeleri kullanarak kaç kez arama yaptığını doğrulamak, aynı zamanda kullanıcıların bir bilgiyi, ürünü ya da hizmeti araştırmak için hangi yazım dilini kullandığını öğrenmek için uygulanır. Bu yüzden popüler anahtar kelimelerin araştırılması arama motoru optimizasyonunun ve içerik pazarlamasının en önemli parçalarından biri olarak kabul edilir.

Anahtar kelime araştırması kullanıcı ihtiyaçları hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve arama ortamında sürekli değişmekte olan yazım dilindeki güncelliği korumayı sağlar. Kullanıcıların arama motorlarında bilgi, ürün ya da hizmetlere ulaşmak için kullandıkları anahtar kelimeleri araştırmak ve bu araştırma sonucu elde edilen anahtar kelimeleri kullanarak içerikler oluşturmak web sitesi trafiğinin artmasına yardımcı olabilir.

Anahtar kelime araştırması, bir fikir özelliği taşıyan ana anahtar kelimeler ile başlar. Bu kelimeler, sektör bilgisinden ya da sunulan ürün ve hizmetlerden elde edilebilir. İlk yapılması gereken bir anahtar kelime listesi oluşturmaktır. Oluşturulan anahtar kelime listesini çeşitlendirmek için web sitelerinde ya da sosyal ağlarda gezinirken keşfedilecek terimler not edilebilir. İyi bir liste oluşturulunca ise her bir anahtar kelimenin ne kadar popüler olduğu, arama motoru sonuç sayfalarında sizin web siteniz ve rakiplerinizin web siteleri için pozisyonları incelenir. Bu aşamada bu amaca yönelik olarak tasarlanan araçlardan faydalanılabilir.

Google Ads anahtar kelimelerin hacim ve rekabet değerlerini ölçmek için kullanılabilecek araçların başında gelir. Bununla birlikte, Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı SERP sonuçlarını diğer bir deyişle arama sonucu sıralamalarındaki pozisyonları anlık olarak göstermez. SERP sonuçlarının incelenmesi için farklı uygulamalara gereksinim duyulur. Ana terim uygulama üzerinde aratıldığında kelimenin popülerliği ve zorluk derecesi hakkında bilgi edinmek mümkündür. Bu araştırma sonucunda yeni anahtar kelimelere de ulaşılabilir.

Anahtar Kelime Nedir?

Bir konunun ya da belirli bir içeriğin temelini oluşturan, tanımlayan ya da belirleyen önemli kelimeler anahtar kelime olarak adlandırılır. Anahtar kelimeler arama motorlarında, içerikleri keşfetme ve sıralama aşamasını etkileyen en önemli faktörlerden biri olma özelliğine sahiptir. 

Anahtar kelimeler sayesinde kullanıcılar içeriğin ne hakkında olduğunu anlayabilir. İnternet kullanıcıları bilgi, ürün ya da hizmetleri ararken genellikle belirli anahtar kelimelerden faydalanır. Bu nedenle, hedef kitlenin arama yaptığı anahtar kelimelerin belirlenmesi ve içeriklerin bu doğrultuda optimize edilmesi web sitelerinin performansı açısından çok önemlidir.

Söz konusu optimizasyon, SEO yani arama motoru optimizasyonu süreci kapsamında gerçekleştirilir. SEO çalışmaları kapsamında belirli anahtar kelimeler içeriklerde stratejik bir şekilde kullanılır. Diğer yandan içeriğin özgün, kaliteli, ilgili ve dikkat çekici olması da çok önemlidir. Bunun nedeni, yalnızca anahtar kelime yoğunluğu ile oluşturulan içeriklerin gerçekten değerli bilgiler sunmaması ve kullanıcıları tatmin etmemesidir.

Anahtar kelime stratejilerinin oluşturulması sırasında, hedeflenen anahtar kelimelerin kullanıcı niyetiyle uyumlu olmasına özen göstereilmelidir. Bunun için kullanıcıların arama yaparken bulmak istedikleri bilgiler belirlenmeli ve içerikler bu doğrultuda oluşturulmalıdır. Bu sayede kullanıcı ihtiyaçlarının karşılanması ve kullanıcılara değerli bilgiler sunulması mümkün olur. 

Anahtar kelimeler doğru bir şekilde kullanıldığında içerikler hem daha geniş bir kitleye ulaşır hem daha fazla okuyucu çeker. Bununla birlikte içeriğin kalitesi ve değeri her zaman için ön plandadır.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?  

Web sitelerinde paylaşılacak içerikler oluşturulurken hedef kitleye hitap etmek ve içeriğin arama motorlarında daha iyi sıralamalar almasını sağlamak için kullanılan anahtar kelime araştırması son derece önemli bir stratejidir. Anahtar kelime araştırması sürecinde ilk adım hedefi belirlemektir. İçeriğin ne ile ilgili olacağı belirlendikten sonra konuyla alakalı olabilecek anahtar kelimeler üzerine odaklanmak gerekir. İlgili anahtar kelimelerle ilgili olarak çeşitli anahtar kelime araçlarından faydalanılarak bir liste hazırlanır. Bu listeyi şekillendiren anahtar kelime önerileri, hedef kitle araştırması ve rekabet analizidir.

Oluşturulan liste incelenerek anahtar kelimeler potansiyellerine, rekabet düzeylerine ve arama hacimlerine göre sıralanır. Böylece en uygun ve etkili anahtar kelimeler belirlenir. Bunun ardından, seçilen anahtar kelimelerin benzer içeriklerde kullanım sıklığı ve rekabet seviyesi değerlendirilir. Bu sayede, daha az rekabetçi ancak etkili anahtar kelimelerin belirlenmesi söz konusu olabilir.

Anahtar kelimeler hazırlanan içeriklerde doğal ve akıcı bir şekilde kullanılmalıdır. Anahtar kelimenin zorlama ya da anlamsız bir şekilde kullanılması, içeriğin kalitesinin düşmesine neden olabilir. Oluşturulan içeriklerin performansı sürekli olarak incelenerek gerekli durumlarda anahtar kelimelerde ya da izlenen stratejilerde güncellemeye gidilir. Bu aşamada SEO trendleri ve arama algoritmalarındaki değişiklikler de göz önünde bulundurulmalıdır. Anahtar kelime araştırması sayesinde içeriklerin hedef kitlelere ulaşması ve arama motoru sıralamalarının optimize edilmesi mümkün olabilir. 

Anahtar Kelime Araştırması Ne Kadar Önemlidir?

İçerik oluştururken en önemli adımların başında anahtar kelime araştırması gelir. Çünkü anahtar kelimelerin doğru bir şekilde seçilmesi sayesinde içeriğin keşfedilmesi, okuyuculara erişmesi ve arama motoru sonuçlarının üst sıralarında listelenmesi sağlanabilir.

 • Doğru anahtar kelimeleri seçmek, hazırlanan içeriklerin hedef kitle tarafından daha kolay keşfedilmesini sağlar. Arama motorlarında elde edilen yüksek sıralama, daha fazla trafiği de beraberinde getirir.
 • Anahtar kelime araştırması, hedef kitlenin kullandığı arama terimlerinin araştırılması ve bu çerçevede içerikler oluşturması noktasında önemli bir yol haritası olarak kabul edilir. Bunun sonucunda gerçek ihtiyaçlara cevap verecek içerikler hazırlanabilir.
 • Rakip içeriklerde yoğun olarak kullanılan anahtar kelimeleri ve rekabet oranı daha düşük anahtar kelimeleri tespit etmek, hazırlanın içeriğin rakiplerinden ayrılmasına yardımcı olur.
 • SEO nezdinde anahtar kelimelerin içeriğin optimize edilmesi sürecinde üstlendiği rol çok önemlidir. Doğru anahtar kelimeler içeriğe doğru bir şekilde entegre edildiğinde SEO performansı artar.
 • Her ne kadar içerik hedeflenen anahtar kelimelerle optimize edilse de, içeriğin akıcı, değerli ve özgün olmasının önemi göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Anahtar kelime araştırması içeriğin başlangıç noktası olarak kalmaz. Aynı zamanda, hazırlanan içeriklerin sürekli olarak izlenmesi ve gerekli durumda güncellemeler yapılması konusunda bir rehber niteliğini taşır.

Anahtar Kelime Araçları

Anahtar kelime araçları, ilgili anahtar kelimenizin eş anlamlılarını, aranma hacmi olanları ve kullanıcıların aradıkları ve sordukları anahtar kelimeleri bulmanızı sağlayan araçlardır. Sektörünüzle alakalı anahtar kelimeleri anahtar kelime araçları ile çok hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı

Google firması tarafından geliştirilmiş ücretli reklam servisi olarak bilinir. Kişiler adwords üzerinden görüntülü, arama ve video reklamları oluşturarak sitelerini trafik çekmektedirler. Bunun dışında adwords aracının en iyi özelliklerinden birisi de Google üzerinde aratılan anahtar kelimeleri sizlere sunmasıdır.

Adwords aracına gmail hesaplarınızla ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Adwords aracının sadece reklam servisleri ücretlidir, bunun dışında olan araçları ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

adwords anahtar kelime planlayıcı aracı

 • Adwords aracına girdiğinizde sağ üste araçlar ve ayarlara tıklayın ve ardından açılan sekmeden anahtar kelime planlayıcıya girin.
 • Karşınıza gelen sayfa da Yeni anahtar kelimeler keşfedin adlı kutucuğa tıklayın.
 • Evet! Buradan sonra anahtar kelimenizi “İşletmenizle yakından alakalı ürün veya hizmetler girin” adlı bölümün altına girmeniz ve ardından sonuçları göster demeniz gerekiyor.
 • Bu adımlar sonrasında Adwords aracı bizlere ilgili anahtar kelime ile ilgili aratılmış ve aranma hacmi olan anahtar kelimeleri göstermektedir.
 • Google Adwords aracı kişilere, sektörleriyle ilgili çok önemli bilgiler sunan bir araçtır. Sizler de bu aracı kullanarak anahtar kelime araştırmanızı doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

Keyword Tool İo

Keyword Tool İo, ücretsiz ve kayıt olunmadan kullanılabilen ücretsiz anahtar kelime aracıdır. Anahtar kelimenizle ilgili kullanıcılar tarafından aratılan anahtar kelimeleri ve türevlerini bulmanızı sağlamaktadır. Keyword tool io aracı ile anahtar kelimenizle ilgili eş anlamlı, aranma hacmi olan anahtar kelimeleri bulmanız mümkündür.

keyword tool io aracı

 • Keyword Tool diğer araçlara nazaran kullanımı basit bir anahtar kelime aracıdır.
 • Aracı kullanmadan önce kendinize göre arama motorunu ve dil/bölgeyi seçmeniz gerekiyor. Bu seçenekleri sektörünüze, bölgenize ve kullandığınız arama motoruna göre işaretlemeniz gerekiyor.
 • Ardından anahtar kelimenizi arama kutusuna koyarak arama işlemlerine başlayın.
 • Keyword Suggestions bölümünde aradığınız anahtar kelime ile ilgili diğer anahtar kelimeleri göreceksiniz.
 • Questions bölümünde ise kullanıcıların Google veya diğer arama motorları üzerinde aradıkları soru cümlelerini bulabilirsiniz.
 • Keyword Tool aracını Premium bir şekilde kullanmıyorsanız sizlere anahtar kelimelerinizin aranma hacmini vermeyecektir.
 • Aranma hacmini öğrenmek için, sağ altta copy/export all ve artından copy to clipboard diyerek bütün anahtar kelimeleri kopyalayın.
 • Google adwords aracına girerek Ayarlar ve Araçlar>Anahtar kelime planlayıcı> Arama hacmi ve tahminleri alın adımlarını izleyerek kopyaladığınız anahtar kelimeleri yapıştırın ve başla diyin.

Google Önerileri

Bilindiği üzere Google, arama bölümünde yazılan kelimelerin altında diğer öneri kelimeleri sunmaktadır. Burada çıkan anahtar kelimeler, kullanıcılar tarafından aratılmakta olan ilgili kelimelerdir. Aradığınız anahtar kelimenizle ilgili yeni fikirler almak adına kullanılabilecek en iyi araçlardan birisidir.

google önerileri

google önerileri

 • Google önerilerinden daha fazla anahtar kelime kazanmak için anahtar kelimenizin yanına başka kelimeler ekleyin. Örnek olarak SEO yazdığımızı varsayalım.
 • SEO kelimesinin yanına yazdığımız her harf veya kelime için Google bize başka kelimeler verecektir.
 • SEO N yazarsak “nedir, ne demek, nasıl yapılır” gibi önerilerde bulunmaktadır.
 • Hayal gücünüzü kullanarak Google üzerinden birçok anahtar kelimeye ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında arama sonuç sayfasının en altına bulunan ilgili aramalar bölümünde de kişiler tarafından en çok aratılan kelimeleri bulabilirsiniz. Burada gösterilen anahtar kelimeler çoğunlukla aranma hacmine sahiptir.

Ubersuggest

Ubersuggest aracı yazdığınız anahtar kelimeleri belirttiğiniz dil ve bölge özelinde arayarak birçok sonuç çıkaran anahtar kelime aracıdır. Anahtar kelimelerinizin zorluk derecesi, ne kadar aranma hacmine sahip olduğu, anahtar kelime fikirleri gibi birçok özelliği kullanıcılara ücretsiz olarak sunmaktadır. Anahtar kelimenizin ne kadar aratıldığını, zorluk derecesini öğrenebilir ve buna göre aksiyon alabilirsiniz.

ubersuggest

ubersuggest

 • Anahtar kelimenizi arama bölümüne girdikten sonra dil ve bölgeyi seçin ve arama butonuna basın.
 • Karşınıza arattığınız anahtar kelime hakkında zorluk derecesi, aranma hacmi, TBM ve anahtar kelime önerileri gibi birçok özellik gelecektir.
 • Sol tarafta bulunan Keyword Ideas bölümüne tıklayarak giriş yaptığınızda sizlere anahtar kelimenizle ilgili fikirleri sunacaktır.
 • SUGGESTIONS bölümünde aracın size önerdikleri RELATED bölümünde ise anahtar kelimenizle ilgili bütün kelime fikirleri çıkacaktır.
 • Ayrıca anahtar kelime fikirlerinin yanında aranma hacimlerini ve TBM’lerini sizlere sunmaktadır.

Ana Anahtar Kelime Bulmak

Yeni başlanmış projeler için, anahtar kelime seçimi genellikle yanlış yapılmaktadır. Anahtar kelime seçimi özellikle küçük internet sitelerin devamlılığı için çok önemlidir. Otel işletmekte olan bir sitenin, anahtar kelimesinin direkt olarak “Otel fiyatları veya otel” olması beklenilebilir.

Çünkü ilgili anahtar kelimelerin, aranma hacmi çok yüksektir. Tabii durum böyle olunca anahtar kelimenin sıralama rekabeti de çok yüksek olacaktır. Bu sebeple proje sahiplerinin daha çok çekirdek anahtar kelimelere veya niş kelimelere yönelmesi mantıklı olacaktır.

ana anahtar kelime

Otel kelimesinin aranma hacmini ve rekabetini gördük. Bu durumda doğru anahtar kelimeyi bulmak adına ilgili anahtar kelimenizi daraltabilirsiniz. Anahtar kelimenizin Otel olduğunu varsayarsak, sitemizde direkt olarak Otel anahtar kelimesini kullanmak yerine, Antalya otel fiyatları, Antalya otelleri veya daha derine inerek en son çıkan Antalya belek otelleri gibi kelimeleri kullanarak doğru hedef kitlenizi bulabilirsiniz. Bu tarz anahtar kelimeleri kullanarak, İzmir’de tatil yapmak isteyen isteyen kişileri sitenize boşuna çekmemiş olursunuz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Anahtar kelime seçiminde, kelime gruplarına yönelmek ve rekabeti biraz olsun düşürmek internet siteler için çok önemlidir. Long Tail anahtar kelimeler, diğer kısa anahtar kelimelere göre daha az rekabet ortamına sahiptir. Öncelikle büyük markalar ve yüksek trafik çeken siteler bu tarz anahtar kelimelere pek önem vermezler. Ayrıca kısa kelimelere göre daha yüksek dönüşüm oranına sahiptir.

Otel kelimesi aranma hacmi acısından daha iyi gözükse de Antalya belek otelleri kelimesini hedeflemek daha kolay görünür. Long Tail anahtar kelimeler kullanarak, yüksek trafik elde edemeseniz bile hedef kitlenize ulaşmanız mümkün olabilir.

Rakipleri İncelemek

Bir anahtar kelime üzerine yoğunlaşmadan önce ilgili anahtar kelime için yazılmış, üst sıralardaki rakip içeriklere bakmak ve inceleme en mantıklı tercih olacaktır. Çünkü rakiplerimiz ilgili anahtar kelime ile analizini ve incelemesini yapmış üst sıralara çıkmıştır. Rakiplerimizin önüne geçmek istiyorsak mutlaka yazdığı içeriğe bakmalı ve anahtar kelimelerini incelemeliyiz.

Öncelikle rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri sizlerde yazılarınızda geçirmelisiniz. Rakiplerinizin hedeflediği trafiği sizde hedeflemek ve önüne geçmek için hedeflediği anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Bunun için öncelikle rakip analizinin çok iyi bir şekilde yapılması gerekiyor.

Rakiplerin kullandığı anahtar kelimeleri kullanarak, onunla eşit duruma gelebilirsiniz. Ancak eşit durumda olmak, rakiplerinizi sıralamada geçeceğiniz anlamına gelmemektedir. Arama sonuç sayfasında rakiplerinizin üstüne çıkmak istiyorsanız yapmanız gereken daha faklı düşünmek olacaktır. Bu noktada yapmamız gereken şey, rakibinizin kullandığı anahtar kelimelerden farklı olarak onun kullanmadığı anahtar kelimeleri bulmanız ve kullanmamız gerekmektedir.

Anahtar Kelime Kavramı ve SEO İlişkisi

Anahtar kelimeler içeriklerin anlaşılmasını, sınıflandırılmasını ve arama motoru botları tarafından belirli bir konuda sıralanmasını doğrudan etkileyen kritik faktörler olarak öne çıkar. SEO ise web sitelerinin arama motoru botları tarafından keşfedilmesi ve daha iyi sıralanması amacıyla uygulanan çeşitli stratejilerden oluşur.

Anahtar kelimeler içeriklerin belirlenmesi ve oluşturulması noktasında çok önemlidir. Doğru anahtar kelimeler kullanıldığında hazırlanan içerik arama motoru botları tarafından daha iyi anlaşılır ve arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda listelenir.

Kullanıcılar arama motorlarına anahtar kelimeler girerek içerikleri keşfederler. Doğru anahtar kelimeler belirlendiğinde, web sitesine gelen trafiğin artması söz konusu olabilir.

Anahtar kelime araştırmasından belirli anahtar kelimelerin rekabet seviyesini ve bu kelimelerle ilgili içeriklerin ne kadar yoğun olduğunu anlamak için faydalanılabilir. Böylece etkili rekabet stratejileri oluşturulabilir.

Ayrıca anahtar kelimeler, sayfa içi ve sayfa dışı SEO stratejilerinin de temelini oluştururlar. Etkili bir anahtar kelime stratejisi sayesinde kullanıcıların arama amacı anlaşılabilir. Bu doğrultuda hazırlanan içerikler kullanıcı odaklı yapılarıyla arama motoru nezdinde değer kazanır.

Anahtar kelimeler SEO’nun en önemli parçalarından biridir. Çünkü arama motorları içerikleri, kullanıcıların arama yaparken kullandığı anahtar kelimelere göre sıralar. Yalnızca anahtar kelime odaklı içerikler oluşturmak yerine değerli, kaliteli ve kullanıcı odaklı içerikler oluşturmak SEO stratejilerinden optimum fayda almayı sağlayabilir.

Anahtar Kelime Araştırması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Anahtar kelime yoğunluğu bir sayfadaki odaklanılan anahtar kelimenin, içerik kelime sayısına göre ne sıklıkla kullanıldığını gösteren bir orandır. Google tarafından böyle bir faktörün olmadığı söylensede günümüzde uzmanlar bu oranın %2-4 arasında olduğunu söylemektedirler. Ancak bu tarz oransal kullanımlar içeriklerin anlamsal bütünlüğünü bozduğundan dolayı kullanmayı önermiyoruz.

İdeal anahtar kelime yoğunluğu %2-4 arasında olduğu bilinmektedır. Genellikle bu oranlarda kullanılması birçok uzman ve yazılım tarafından önerilmektedir. Ancak her sayfanın farklı bir anlatımı ve gereksinimi olduğunu unutmamanızı öneririz.

Anahtar kelime yoğunluğu, eskiden anahtar kelime ile doldurulan spam içeriklerin önüne geçmek için geliştirilmiş bir faktördür. Google tarafında böyle bir oran olmasa da internet sitelerin kullanıcı odaklı yazması için bu kurala uyması olağan bir şekilde gelişmiştir. Burada önemli nokta anahtar kelimenin yoğunluğundan çok, içerikte anlatılanlardır.

SEO uyumlu içerik oluştururken, anahtar kelime yoğunluğunu hesaplamak ilgili içeriğin kalitesini düşürebilir. Bir içerik yazarken, öncesinde anahtar kelime yoğunluğunu düşünmek veya yazdıktan sonra anahtar kelimeleri çıkarmak içeriğin anlam bütünlüğünü bozacak ve seo dostu içerik olmaktan çıkacaktır. Bu nedenle içerik hazırlarken kullanıcı odaklı düşünmeniz size oldukça fayda sağlayacaktır.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?