SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır? | Boosted Craft
Back

SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Popüler kelimeleri, cümleleri ve kullanıcıların arama motorlarında bilgi, ürün ve hizmetleri ararken kullandığı terimleri araştırmak için gerçekleştirilen anahtar kelime araştırması, SEO kapsamındaki en önemli çalışmalardan biridir. Anahtar kelime araştırması dijital pazarlamacılara ve optimizasyon çalışmalarına yön vermesinin yanı sıra, belirli anahtar kelimeler için rekabet düzeyini ve bu terimler için organik arama sonuçlarında rekabet etmenin gerekliliğini ve zorluğunu daha iyi anlama imkanı sunar. Bu nedenle anahtar kelime araştırması SEO kampanyalarının ilk ve en önemli adımını oluşturur.

Anahtar kelime araştırması; kullanıcıların belirli anahtar kelimeleri kullanarak kaç kez arama yaptığını doğrulamak, aynı zamanda kullanıcıların bir bilgiyi, ürünü ya da hizmeti araştırmak için hangi yazım dilini kullandığını öğrenmek için uygulanır. Bu yüzden popüler anahtar kelimelerin araştırılması arama motoru optimizasyonunun ve içerik pazarlamasının en önemli parçalarından biri olarak kabul edilir.

Anahtar kelime araştırması kullanıcı ihtiyaçları hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve arama ortamında sürekli değişmekte olan yazım dilindeki güncelliği korumayı sağlar. Kullanıcıların arama motorlarında bilgi, ürün ya da hizmetlere ulaşmak için kullandıkları anahtar kelimeleri araştırmak ve bu araştırma sonucu elde edilen anahtar kelimeleri kullanarak içerikler oluşturmak web sitesi trafiğinin artmasına yardımcı olabilir.

Anahtar kelime araştırması, bir fikir özelliği taşıyan ana anahtar kelimeler ile başlar. Bu kelimeler, sektör bilgisinden ya da sunulan ürün ve hizmetlerden elde edilebilir. İlk yapılması gereken bir anahtar kelime listesi oluşturmaktır. Oluşturulan anahtar kelime listesini çeşitlendirmek için web sitelerinde ya da sosyal ağlarda gezinirken keşfedilecek terimler not edilebilir. İyi bir liste oluşturulunca ise her bir anahtar kelimenin ne kadar popüler olduğu, arama motoru sonuç sayfalarında sizin web siteniz ve rakiplerinizin web siteleri için pozisyonları incelenir. Bu aşamada bu amaca yönelik olarak tasarlanan araçlardan faydalanılabilir.

Google Ads anahtar kelimelerin hacim ve rekabet değerlerini ölçmek için kullanılabilecek araçların başında gelir. Bununla birlikte, Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı SERP sonuçlarını diğer bir deyişle arama sonucu sıralamalarındaki pozisyonları anlık olarak göstermez. SERP sonuçlarının incelenmesi için farklı uygulamalara gereksinim duyulur. Ana terim uygulama üzerinde aratıldığında kelimenin popülerliği ve zorluk derecesi hakkında bilgi edinmek mümkündür. Bu araştırma sonucunda yeni anahtar kelimelere de ulaşılabilir.

Anahtar Kelime Nedir?

Bir konunun ya da belirli bir içeriğin temelini oluşturan, tanımlayan ya da belirleyen önemli kelimeler anahtar kelime olarak adlandırılır. Anahtar kelimeler arama motorlarında, içerikleri keşfetme ve sıralama aşamasını etkileyen en önemli faktörlerden biri olma özelliğine sahiptir.

Anahtar kelimeler sayesinde kullanıcılar içeriğin ne hakkında olduğunu anlayabilir. İnternet kullanıcıları bilgi, ürün ya da hizmetleri ararken genellikle belirli anahtar kelimelerden faydalanır. Bu nedenle, hedef kitlenin arama yaptığı anahtar kelimelerin belirlenmesi ve içeriklerin bu doğrultuda optimize edilmesi web sitelerinin performansı açısından çok önemlidir.

Söz konusu optimizasyon, SEO yani arama motoru optimizasyonu süreci kapsamında gerçekleştirilir. SEO çalışmaları kapsamında belirli anahtar kelimeler içeriklerde stratejik bir şekilde kullanılır. Diğer yandan içeriğin özgün, kaliteli, ilgili ve dikkat çekici olması da çok önemlidir. Bunun nedeni, yalnızca anahtar kelime yoğunluğu ile oluşturulan içeriklerin gerçekten değerli bilgiler sunmaması ve kullanıcıları tatmin etmemesidir.

Anahtar kelime stratejilerinin oluşturulması sırasında, hedeflenen anahtar kelimelerin kullanıcı niyetiyle uyumlu olmasına özen göstereilmelidir. Bunun için kullanıcıların arama yaparken bulmak istedikleri bilgiler belirlenmeli ve içerikler bu doğrultuda oluşturulmalıdır. Bu sayede kullanıcı ihtiyaçlarının karşılanması ve kullanıcılara değerli bilgiler sunulması mümkün olur.

Anahtar kelimeler doğru bir şekilde kullanıldığında içerikler hem daha geniş bir kitleye ulaşır hem daha fazla okuyucu çeker. Bununla birlikte içeriğin kalitesi ve değeri her zaman için ön plandadır.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Web sitelerinde paylaşılacak içerikler oluşturulurken hedef kitleye hitap etmek ve içeriğin arama motorlarında daha iyi sıralamalar almasını sağlamak için kullanılan anahtar kelime araştırması son derece önemli bir stratejidir. Anahtar kelime araştırması sürecinde ilk adım hedefi belirlemektir. İçeriğin ne ile ilgili olacağı belirlendikten sonra konuyla alakalı olabilecek anahtar kelimeler üzerine odaklanmak gerekir. İlgili anahtar kelimelerle ilgili olarak çeşitli anahtar kelime araçlarından faydalanılarak bir liste hazırlanır. Bu listeyi şekillendiren anahtar kelime önerileri, hedef kitle araştırması ve rekabet analizidir.

Oluşturulan liste incelenerek anahtar kelimeler potansiyellerine, rekabet düzeylerine ve arama hacimlerine göre sıralanır. Böylece en uygun ve etkili anahtar kelimeler belirlenir. Bunun ardından, seçilen anahtar kelimelerin benzer içeriklerde kullanım sıklığı ve rekabet seviyesi değerlendirilir. Bu sayede, daha az rekabetçi ancak etkili anahtar kelimelerin belirlenmesi söz konusu olabilir.

Hazırlanacak içeriklerde anahtar kelime kullanımı olabildiğince doğal ve akıcı bir şekilde olmalıdır. Anahtar kelimelerin belirli bir orana göre zorlama ya da anlamsız olarak kullanılması içeriğin anlamını bozacağı gibi aynı zamanda da kalitesinin düşmesine neden olabilmektedir. Oluşturulan içeriklerin, arama sonuçlarında performansı sürekli olarak incelenmeli ve gerekli durumlarda hem içerik olarak hemde anahtar kelimeye göre güncellemeye gidilmelidir.

Anahtar kelime araştırması sayesinde hazırlanan içeriklerin hedef kitlelere ulaşması ve arama motoru sıralamalarının optimize edilmesi mümkün olmaktadır.

Anahtar Kelime Araştırması Ne Kadar Önemlidir?

İçerik oluştururken en önemli adımların başında anahtar kelime araştırması gelir. Çünkü anahtar kelimelerin doğru bir şekilde seçilmesi sayesinde içeriğin keşfedilmesi, okuyuculara erişmesi ve arama motoru sonuçlarının üst sıralarında listelenmesi sağlanabilir.

 • Doğru anahtar kelimeleri seçmek, hazırlanan içeriklerin hedef kitle tarafından daha kolay keşfedilmesini sağlar. Arama motorlarında elde edilen yüksek sıralama, daha fazla trafiği de beraberinde getirir.
 • Anahtar kelime araştırması, hedef kitlenin kullandığı arama terimlerinin araştırılması ve bu çerçevede içerikler oluşturması noktasında önemli bir yol haritası olarak kabul edilir. Bunun sonucunda gerçek ihtiyaçlara cevap verecek içerikler hazırlanabilir.
 • Rakip içeriklerde yoğun olarak kullanılan anahtar kelimeleri ve rekabet oranı daha düşük anahtar kelimeleri tespit etmek, hazırlanın içeriğin rakiplerinden ayrılmasına yardımcı olur.
 • SEO nezdinde anahtar kelimelerin içeriğin optimize edilmesi sürecinde üstlendiği rol çok önemlidir. Doğru anahtar kelimeler içeriğe doğru bir şekilde entegre edildiğinde SEO performansı artar.
 • Her ne kadar içerik hedeflenen anahtar kelimelerle optimize edilse de, içeriğin akıcı, değerli ve özgün olmasının önemi göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Anahtar kelime araştırması içeriğin başlangıç noktası olarak kalmaz. Aynı zamanda, hazırlanan içeriklerin sürekli olarak izlenmesi ve gerekli durumda güncellemeler yapılması konusunda bir rehber niteliğini taşır.

Anahtar Kelime Araştırmasında Önemli Faktörler

Anahtar kelime araştırması, arama sonuçlarında anahtar kelime aracılığıyla araştırma yapan kullanıcıların, sitenize ulaşması ve sitenizin daha geniş bir kitleye hitap etmesi için oldukça önemli bir çalışmadır. Araştırma yaparken hedef kitlenizin ne aradığını, niyetinin ne olduğu ve arama alışkanlıklarını anlamak ve ona göre çalışma yapılması sizi daha sağlıklı sonuçlara götürecektir.

Anahtar kelime araştırması yapılırken, hedef kitlemizi iyi tanımlayabilmeliyiz. Yani satış veya hizmet vermek istediğimiz kullanıcıların kullandığı dil ve terimlerine hakim olabilmekle beraber sektörümüzde bulunan, arama hacmi yüksek anahtar kelimelere odaklanmak yerine daha spesifik ve niş anahtar kelimeleri hedeflemeliyiz. Bu sayede arama sonuç sayfasında daha az rekabetle karşılaşabiliriz.

Arama Niyeti

Arama niyeti, kullanıcıların arama motorlarını kullanırken, yaptıkları sorgunun niyetini tanımlayan bir SEO terimidir. Arama niyeti SEO çalışmalarında kullanıcıların amacını anlayarak, içerik oluştururken doğru bir yaklaşımı benimsemenizi sağlamaktadır.

Arama motorları, kullanıcıların yaptıkları sorgulara göre, örneğin telefon satın almak istiyorsa telefonla ilgili sorguları, bilgi veya hizmet almak istiyorsa da ona göre sonuçlar vermeyi amaçlar. Anahtar kelime araştırması yaparken kullanıcıların isteklerini ve sayfanızdan beklentisini anlamak sizi rakiplerinizden bir adım öne geçirecektir.

Bulunduğunuz sektörde sadece popüler anahtar kelimelere odaklanmak yerine kullanıcıların gerçek ihtiyaçlarını karşılayacak içerikler oluşturmak ve odaklanmak oldukça önemlidir. Kullanıcıların aradıkları cevapları ve beklentisini sunmaya çalışmak, arama niyetini anlamak için temel bir adımdır.

Aylık Aranma Hacmi

Anahtar kelime araştırma sürecinde aylık arama hacmi, ilgili anahtar kelimelerin aylık kullanıcılar tarafından ne kadar arandığını gösteren bir faktördür. İlgili hacim, anahtar kelimelerin rekabet durumunu ve dönüşüm oranını öğrenmek için bizlere rehberlik eder.

Anahtar kelimelerin arama hacmi, içerik operasyonuna geçmeden hangi kelimelerin bizim için önemli olduğunu ve önceliklendirme yapmamız için olanak sağlar. Yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeler, rekabet oranı fazla olmakla birlikte diğer kelimelere göre daha çok yatırım ve sabır gerektirir. Sıfırdan başlangıç yapacağımızı düşünürsek, doğru hedef kitleyi hızlı bir şekilde çekmek için, rekabet oranının az olduğu spesifik ve niş kelimeleri tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

Özellikle uzun kuyruklu anahtar kelimeler, daha düşük arama hacmine sahip olduğu için, hedeflediğiniz kitleye daha kısa sürede ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Alaka Düzeyi

Alaka düzeyi, kullanıcıların aradığı anahtar kelimelerin içerikle alakası olmasına denilebilir. Kullanıcılar arama motorlarını kullanarak gerçekleştirdiği sorgularda botlar, tıklanan tüm sayfaları analiz ederek kullanıcı deneyimine uygun doğru sonuçları listeler. Arama motoru botları bir nevi kullanıcıların sorgu niyetini analiz ederek sonuçları sürekli olarak değiştirir.

Örnek olarak, bir kullanıcı burun estetiği yaptırmak istediğini ve ona göre bir arama gerçekleştirdiğini düşünelim. Arama motoru botları kullanıcının hizmet almak istediğini anlayarak, arama sonuçlarında hizmetle alakalı sonuçları listeler. Burada oluşturulacak içerik içerisinde burun estetiğiyle ilgili “nasıl yapılır, riskleri nelerdir, tedavi süreci, fiyatı” gibi kelimelerin ve ona göre oluşturulacak içeriğin alaka düzeyini oldukça doğru bir şekilde etkiler.

İçerik oluşturma sürecine girmeden önce tespit edilen anahtar kelimelerle ilgili rakipleri incelemek ve onların yazdığı içeriklere göre hazırlık yapmak SEO süreci için oldukça önemli olacaktır.

Rekabet Oranı

Anahtar kelimenin rekabet oranı, içerik oluşturmadan önce dikkate alınması gereken önemli bir metriktir. Anahtar kelimenin rekabet durumu, ilgili anahtar kelimelerin arama sonuçlarında ne kadar rekabet zorluğu olduğunu gösterir. Bu değer bir sayı veya yüzdesel bir rakamla ifade edilemez.

Bir anahtar kelimenin rekabet durumunun yüksek olması kelimenin arama hacmi, arama sonuçlarında bulunan otoriter siteler, reklam durumu ve serp’te toplam sonuç sayısına göre şekillenmektedir. Eğer bir kelimede tanınan otoriter siteler bulunuyor, oldukça reklam çıkılıyor ve kelimeyle alakalı birçok içerik bulunuyorsa bu o kelimenin oldukça zorlu olduğunu gösterir.

Anahtar kelime seçerken, arama hacmi ve rekabet zorluğu arasında bir denge kurmak önemlidir. Yüksek arama hacmine sahip kelimeler, sıfırdan başlayan bir web siteye ciddi derece zaman ve bütçe kaybettirebilir. Buda o markanın hedef kitlesiyle iletişime geçmeden arama sonuç sayfasının karanlığına gömülmesine sebebiyet verir.

Bu durumda rekabet oranının fazla olmadığı, niş veya uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemek daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Örneğin burun estetiği kelimesinde 1. sıraya çıkmak bizim için oldukça uzun sürebilir ancak burun estetiği tedavisi veya konuma göre burun estetiği istanbul, burun estetiği tedavisi istanbul gibi kelimelere daha az bütçe ve zamanda gelebilmemiz mümkündür. Bu kelimeler, daha az rekabetçi olabilir ve daha hızlı bir şekilde sıralamaya girebilirsiniz.

anahtar kelime araştırmasında rekabet oranı

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime araştırması, SEO çalışmalarına başlamadan önce doğru bir şekilde yapılması gereken çalışma türüdür. Markaların hedef kitlesine uygun, doğru anahtar kelimeleri tespit edebilmek. İlgili markanın SEO sürecine olabildiğince kolaylık sağlayabilmektedir. Aşağıda Boosted Craft olarak anahtar kelime araştırması yaparken nelere dikkat ediyoruz, sizlere adım adım anlatacağız.

Sitenizdeki Sayfaları İnceleyin 

Anahtar kelime araştırması yapmadan önce, mevcut sitemizde bulunan tüm sayfaları kontrol ederek çalışmaya başlamamız daha doğru olacaktır. Eğer sıfırdan bir web site yapmıyorsak, sitemizde açılan sayfaların kontrolünü sağlayarak, başlangıç için bizlere fikir sağlayabilir. Bu adımı atlayarak çalışma gerçekleştirmek, hedef kitlemizi yanlış anahtar kelimelerle hedeflemeye ve dolayısıyla trafik ve dönüşümlerde düşüşe neden olabilir.

Sitenizin mevcut durumunu, anahtar kelime sıralamalarınızı ve trafiğini anlamak için Google Search Console, Semrush veya Ahrefs gibi araçları kullanarak öğrenebilirsiniz. Search console aracı ile birlikte sitenizin geriye dönük tüm trafiğini detaylı bir şekilde kontrol ederek, sizin için önemli olabilecek sayfaların tetiklediği anahtar kelimeler özelinde liste çıkartabilirsiniz. Bu sayfalar genellikle ana sayfa, hizmet sayfası, ürün sayfası, kategori veya blog sayfası gibi trafik ve dönüşüm açısından önemli olan sayfalardır.

Anahtar kelime ayrıştıması yaparken, markanız özelinde dönüşüm oranı en fazla olabilecek anahtar kelimeleri belirlemeye ve önceliklendirmeye özen göstermelisiniz. Peki “bu anahtar kelimeleri nasıl anlarım?” makalemizin başında arama niyeti ve alaka düzeyini sizlere anlatmıştım. Hedef kitlenizin arama yaptığında kullanabileceği satın alma veya hizmet alma eylemi gerçekleştirebileceği kelimeler dönüşüm oranı yüksek kelimeler olarak ifade edilebilir. Örnek vermek gerekirse bir kullanıcı telefon veya burun estetiği yazdığında satın alma ve hizmet alma eylemi gerçekleştirmez. Daha spesifik aramalar yapabileceği anahtar kelimelerle satın veyaz hizmet alma yapmaktadır. Bunlara da örnek vermek gerekirse “iphone 15 pro 256 gb gri” ve “burun estetiği tedavisi istanbul” gibi long tail olabilecek kelimelerdir.

İnternet siteniz özelinde bir liste çıkartmadan önce yukarıda bahsettiğimiz konuyu göz önünde bulundurarak, çalışma gerçekleştirmelisiniz.Anahtar kelime araştırması yapmadan önce, mevcut durumunuzu ve hedeflerinizi göz önünde bulundurarak stratejinizi belirlemelisiniz. Doğru anahtar kelimeleri belirlemek, web sitenizin organik trafik almasını artırabilir ve hedef kitlenizin ilgisini çekebilir.

Konunuzla İlgili Liste Hazırlayın

Anahtar kelime araştırması yapılırken, odaklanmamız gereken ve bizce önemli olabilecek konularla ilgili ayrı ayrı araştırma yapılması, ortaya konulacak çalışmanın kalitesini arttıracaktır. Örnek olarak sağlıkla ilgili bir hizmet veya blog içeriği hazırlayacaksanız, o konuyla alakası olabilecek ve kullanıcıya fayda sağlayabilecek diğer konularında listesini hazırlamak, odaklanılacak anahtar kelimelerinizi şekillendirir.

Bu çalışmaya başlarken, öncelikle odak anahtar kelimemiz hakkında genel bir fikir sahibi olmamız gerekiyor. Hangi konuların hedef kitlemizin dikkatini çekebileceğini belirlemek için kullanıcıların ihtiyaçlarını analiz etmemiz gerekir.

Rakiplerinizi İnceleyin 

Anahtar kelime araştırmalarında rakip analizi, genele vurduğumuzda araştırma için en önemli adımlardandır. Bu adım, kendi anahtar kelimelerinizle ilgili olarak, arama sonuçlarında bulunan rakiplerinizi belirlemenize ve onların stratejilerini anlamanıza yardımcı olur. Rakipleriniz hangi anahtar kelimelerde sıralama olarak güçlü olduğunu, içerik çalışmasını ve hangi stratejileri kullandığını görmek, oluşturacağınız stratejiler için, rekabet gücünüzü artırmanıza yardımcı olacaktır.

Doğru rakiplerimizi belirlemek için öncelikle hedef kitlemizin arama niyetini anlamak ve ona göre anahtar kelimeler tespit etmemiz gerekiyor. Ardından arama sonuçlarında ilgili kelimeleri aratarak, ilk 10 veya 20 sıra arasında bulunan siteleri rakip olarak algılayabiliriz.  Bu noktada az önce bahsettiğimiz gibi rakiplerin trafik çektiği ve sıralama olarak iyi durumda olduğu anahtar kelimeleri belirlememiz gerekmekte. Burada ilgili anahtar kelimeleri tespit edip, analiz etmek için SEMrush, Ahrefs ve Moz gibi SEO uzmanları tarafından tercih edilen araçları kullanabilirsiniz. Bu araçlar, rakiplerinizin anahtar kelime stratejilerini detaylı bir şekilde analiz etmenize yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra, ücretsiz olarak da Google Arama sonuç sayfasını kullanarak rakip analizi yapabilirsiniz.

Hedef Kitlenizin Arama Niyetini Anlayın

Arama niyetini doğru yorumlamak, anahtar kelime araştırmasının doğru bir şekilde yapılmasının temelini atar. Hedef kitleniz içerisinde bulunan kullanıcıların, arama motorlarında yaptıkları sorguların ardındaki niyetlerini anlayabilmek, onlara en uygun içeriği sunmanıza olanak tanır. Bu nedenle, anahtar kelime araştırması yaparken, hedef kitlenin arama niyetini anlamak önemlidir.

Kullanıcıların arama niyetlerini kategorize etmemiz gerekirse bunlar; bilgi, hizmet ve alışveriş gibi bölümlere ayırabiliriz. Burada bir kullanıcı örnek vermek gerekirse “en iyi dijital fotoğraf makineleri” araması yapıyorsa, bu sorgu alışveriş niyetine işaret edebilir ve kullanıcının bir ürün satın alma niyeti olduğunu veya bilgi edindikten sonra satın alma yapacağını gösterebilir. Bu durumda, yukarıdaki örnekten yola çıkarsak ilgili anahtar kelimeler seçilirken alışverişle ilgili terimlere odaklanmamız gerekir. Ancak sitenizde bilgi veya hizmet odaklı bir anlayış varsa ona göre ilerlemeniz gerekmektedir.

Hedef kitlenizin arama niyetini anlamak için, aynı bir kullanıcı gibi davranıp tespit ettiğiniz sorguları arama motorunda aratarak, ilgili serp’i incelemeniz gerekir. Sorgunuzda çıkan sonuçları gözlemleyerek, hangi tür içeriklerin öne çıktığını anlayabilirsiniz. Buda hedef kitlenizin ilgi alanlarını ve sitenizden beklentileri hakkında size çok önemli ipuçları verebilir.

Hedef Kitlenizin Kullandığı Sorgu Listesi Oluşturun

Hedef kitlemizin arama niyeti ve tespit edeceğimiz anahtar kelimelerin alaka düzeyi, SEO çalışmalarının doğru bir şekilde yapılması için önemlidir. Anahtar kelimelerimizi rakipleri izleyerek, manuel veya SEO araçları ile belirledikten sonra hedef kitlemizin kullanabileceği anahtar kelimeleri belirlememiz gerekiyor.

Yukarıda bahsettiğim arama niyeti konusu aslında bu bölümle oldukça alakalı. Eğer bir hizmet sayfası oluşturacaksak, tespit ettiğimiz anahtar kelimelerin hepsi hizmet almak isteyen kullanıcıların, kullanabileceği kelimeler olmalıdır.  Bu nedenle, anahtar kelime araştırması yaparken sadece kelimenin kendisine odaklanmak yerine, kullanıcıların bu kelimeleri hangi niyetle aradıklarını anlamak bizi doğru çalışma yapmaya itecektir.

Listemizi oluşturmadan önce hizmet odaklı bir websitemiz olduğunu düşünelim. Listemizde gruplandırma yaparken, blog, hizmet ve long tail anahtar kelimeler olarak gruplandırma yapabiliriz. Oldukça basit gibi dursada aslında burada gruplandırma yaparak, öncelikli olacak grubu belirliyoruz. Ardından içerisinde bizim için geri dönüş oranı yüksek kelimeleri yine önceliklendiriyoruz. Bu sayede içerik operasyonu veya tasarım çalışmalarına önceliklendirme yaptığımız kelimelerden başlıyoruz.

Google Önerileri 

Anahtar kelime araştırması yaparken, Google ve diğer arama motoru önerilerinden faydalanmak SEO çalışmaları için önemli bir stratejidir. Google arama çubuğuna bir anahtar kelime yazdığınızda genellikle arama kutusunun altında anahtar kelimeyle ilgili farklı anahtar kelimelerin listesi gözükür. Bu öneriler, kullanıcıların o anahtar kelimeyle alakalı sıkça aradığı ve ilgili olduğu kelimeleri bizlere gösterir.

Anahtar kelime araştırması sonrasında içerik oluştururken buralara bakmak size fikir verebilir ve potansiyel olarak hedef kitlenizin kullandığı terimleri anlamanıza yardımcı olabilir. 

anahtar kelime araştırmasında google önerileri

 • Google önerilerinden daha fazla anahtar kelime kazanmak için anahtar kelimenizin yanına başka kelimeler ekleyin. Örnek olarak burun estetiği yazdığımızı varsayalım.
 • Burun estetiği kelimesinin yanına yazdığımız her harf veya kelime için Google bize başka kelimeler verecektir.
 • Burun estetiği N yazarsak “nedir, ne demek, nasıl yapılır” gibi önerilerde bulunmaktadır.
 • Hayal gücünüzü kullanarak Google üzerinden birçok anahtar kelimeye ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında arama sonuç sayfasının en altına bulunan ilgili aramalar bölümünde de kişiler tarafından en çok aratılan kelimeleri bulabilirsiniz. Burada gösterilen anahtar kelimeler çoğunlukla aranma hacmine sahiptir.

Anahtar Kelime Araştırma Araçlarını Kullanın

Anahtar kelime araçları, rakiplerinizi analiz ederek anahtar kelime fikirleri bulmanızı kolaylaştıran profesyonel araçlardır. Rakiplerinizin öne çıktığı, trafik aldığı kelimeleri ve mevcut durumunu incelemenize yardımcı olur.

İlgili araçlar her sektörden geniş bir veri tabanına sahip olmakla birlikte SEO çalışmalarında anahtar kelimelerle ilgili detaylı analizler sunar. Her ne kadar doğru sonuçlar vermese de bu araçlar kendi içlerinde bulunan algoritmalar sayesinde anahtar kelime zorluk seviyeleri dahil bize gösterir, bu da size hedeflediğiniz anahtar kelimelerin rekabet durumunu görmenize olanak sağlar. Aşağıda listelediğimiz araçları kontrol ederek işinize yarayabilecek araçları kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araçları

Anahtar kelime araçları, ilgili anahtar kelimenizin eş anlamlılarını, aranma hacmi olanları ve kullanıcıların aradıkları ve sordukları anahtar kelimeleri bulmanızı sağlayan araçlardır. Sektörünüzle alakalı anahtar kelimeleri anahtar kelime araçları ile çok hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı

Google firması tarafından geliştirilmiş ücretli reklam servisi olarak bilinir. Kişiler adwords üzerinden görüntülü, arama ve video reklamları oluşturarak sitelerini trafik çekmektedirler. Bunun dışında adwords aracının en iyi özelliklerinden birisi de Google üzerinde aratılan anahtar kelimeleri sizlere sunmasıdır.

Adwords aracına gmail hesaplarınızla ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Adwords aracının sadece reklam servisleri ücretlidir, bunun dışında olan araçları ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

adwords anahtar kelime planlayıcı aracı

 • Adwords aracına girdiğinizde sağ üste araçlar ve ayarlara tıklayın ve ardından açılan sekmeden anahtar kelime planlayıcıya girin.
 • Karşınıza gelen sayfa da Yeni anahtar kelimeler keşfedin adlı kutucuğa tıklayın.
 • Evet! Buradan sonra anahtar kelimenizi “İşletmenizle yakından alakalı ürün veya hizmetler girin” adlı bölümün altına girmeniz ve ardından sonuçları göster demeniz gerekiyor.
 • Bu adımlar sonrasında Adwords aracı bizlere ilgili anahtar kelime ile ilgili aratılmış ve aranma hacmi olan anahtar kelimeleri göstermektedir.
 • Google Adwords aracı kişilere, sektörleriyle ilgili çok önemli bilgiler sunan bir araçtır. Sizler de bu aracı kullanarak anahtar kelime araştırmanızı doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

Keyword Tool İo

Keyword Tool İo, ücretsiz ve kayıt olunmadan kullanılabilen ücretsiz anahtar kelime aracıdır. Anahtar kelimenizle ilgili kullanıcılar tarafından aratılan anahtar kelimeleri ve türevlerini bulmanızı sağlamaktadır. Keyword tool io aracı ile anahtar kelimenizle ilgili eş anlamlı, aranma hacmi olan anahtar kelimeleri bulmanız mümkündür.

keyword tool io aracı

 • Keyword Tool diğer araçlara nazaran kullanımı basit bir anahtar kelime aracıdır.
 • Aracı kullanmadan önce kendinize göre arama motorunu ve dil/bölgeyi seçmeniz gerekiyor. Bu seçenekleri sektörünüze, bölgenize ve kullandığınız arama motoruna göre işaretlemeniz gerekiyor.
 • Ardından anahtar kelimenizi arama kutusuna koyarak arama işlemlerine başlayın.
 • Keyword Suggestions bölümünde aradığınız anahtar kelime ile ilgili diğer anahtar kelimeleri göreceksiniz.
 • Questions bölümünde ise kullanıcıların Google veya diğer arama motorları üzerinde aradıkları soru cümlelerini bulabilirsiniz.
 • Keyword Tool aracını Premium bir şekilde kullanmıyorsanız sizlere anahtar kelimelerinizin aranma hacmini vermeyecektir.
 • Aranma hacmini öğrenmek için, sağ altta copy/export all ve artından copy to clipboard diyerek bütün anahtar kelimeleri kopyalayın.
 • Google adwords aracına girerek Ayarlar ve Araçlar>Anahtar kelime planlayıcı> Arama hacmi ve tahminleri alın adımlarını izleyerek kopyaladığınız anahtar kelimeleri yapıştırın ve başla diyin.

Ubersuggest

Ubersuggest aracı yazdığınız anahtar kelimeleri belirttiğiniz dil ve bölge özelinde arayarak birçok sonuç çıkaran anahtar kelime aracıdır. Anahtar kelimelerinizin zorluk derecesi, ne kadar aranma hacmine sahip olduğu, anahtar kelime fikirleri gibi birçok özelliği kullanıcılara ücretsiz olarak sunmaktadır. Anahtar kelimenizin ne kadar aratıldığını, zorluk derecesini öğrenebilir ve buna göre aksiyon alabilirsiniz.

ubersuggest
 • Anahtar kelimenizi arama bölümüne girdikten sonra dil ve bölgeyi seçin ve arama butonuna basın.
 • Karşınıza arattığınız anahtar kelime hakkında zorluk derecesi, aranma hacmi, TBM ve anahtar kelime önerileri gibi birçok özellik gelecektir.
 • Sol tarafta bulunan Keyword Ideas bölümüne tıklayarak giriş yaptığınızda sizlere anahtar kelimenizle ilgili fikirleri sunacaktır.
 • SUGGESTIONS bölümünde aracın size önerdikleri RELATED bölümünde ise anahtar kelimenizle ilgili bütün kelime fikirleri çıkacaktır.
 • Ayrıca anahtar kelime fikirlerinin yanında aranma hacimlerini ve TBM’lerini sizlere sunmaktadır.

Google Trends

Google Trends, belirli anahtar kelimelerin zaman içerisindeki popülerlik trendlerini gösteren bir araçtır. Anahtar kelime araştırması yaparken, tercih ettiğiniz anahtar kelimelerin ne zaman trend olduğunu veya ne zaman az arandığını net bir şekilde görebilirsiniz. Bu sayede oluşturduğunuz içeriklerin en uygun zamanda paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.

anahtar kelime araştırmasında google trends

Örneğin “terlik, sandalet” gibi anahtar kelimelerin, yaz aylarında popüler olduğunu gözlemleyebilirken, kış aylarında bu terimin arama hacminin düştüğünü görmekteyiz.  Buradan alınan bilgiye dayanarak, içerik stratejinizi belirleyebilir ve popülerlik arttığı zamanlarda içerikleri paylaşarak daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.

SEMrush 

anahtar kelime araştırmasında semrush

Semrush, SEO ve dijital pazarlamanın her alanında kullanılan güçlü bir araçtır. Başta anahtar kelime analizi olmak üzere, internet sitelerin organik trafiği, en çok trafik aldığı kelimeler, backlink gibi birçok ihtiyaç için kullanılmaktadır.

Semrush aracını kullanarak, başta rakiplerde bulunan anahtar kelimeleri kontrol edebilirsiniz. Bunun yanında odaklanmak istediğiniz kelimeleri arama kutusuna yazarak, alakalı ve arama hacmine sahip diğer kelimeleri görmenizi sağlar. Bu detayları kullanarak, hangi kelimelerin daha etkili olabileceğini belirleyebilir ve içerik stratejinizi buna göre şekillendirebilirsiniz.

Ahrefs

anahtar kelime araştırmasında ahrefs

Ahrefs, temelde backlink tarafı güçlü olarak bilinen bir araç olsa da içerisinde birçok farklı özelliği barındırmaktadır. İlgili araç, backlink, rakip analizi ve anahtar kelime araştırmasına kadar birçok modülü sizlere ücretli olarak sunar.

Anahtar kelime araştırması için, Ahrefs kullanırken aslında bakmamız gereken nokta, rakibimizin aldığı backlinklerdir. Bunu neden söylüyoruz? Çünkü rakiplerimizin önem verdiği sayfaları belirleyebilmek için, en çok backlink aldıkları sayfaları kontrol etmemiz gerekmektedir. Burada rakibimiz için önemli olan sayfaları anchor bölümünden kontrol edebilir ve anchor üzerinden en çok backlink alınan sayfaları gözlemleyebiliriz. Buda bize rakibimizin kullandığı stratejiyi ve anahtar kelimeleri tespit etmemiz için olanak sağlar.

Ahrefs ayrıca rakip analizi için de kullanışlı bir araçtır. Rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri kullandığını, hangi backlinklere sahip olduğunu ve genel performanslarını analiz ederek kendi stratejinizi geliştirebilirsiniz. Bu sayede, rakiplerinizin önüne geçmek ve daha fazla organik trafik çekmek için daha etkili bir strateji oluşturabilirsiniz. Ayrıca Ahrefs sayesinde hedeflediğiniz anahtar kelimelerin arama hacmini, rekabet düzeyini ve tıklama maliyetini analiz edebilirsiniz. 

AlsoAsked

anahtar kelime araştırmasında alsoasked

AlsoAsked, SEO çalışmalarında sıkça sorulan soruları oluşturmak için kullanılır. Belirli bir anahtar kelimeyle AlsoAsked aracında arama gerçekleştirdiğinizde size o kelimeyle ilgili kullanıcıların sorabileceği soruları ve soruların cevaplarını gösterir.

Bu şekilde kullanıcıların, arama niyetini ve ilgi alanlarını anlamak daha kolay hale gelmektedir. İçerik oluştururken, AlsoAsked ile edindiğiniz soruları oluşturduğunuz içerikte geçirerek, ilgili içeriğin olabildiğince faydalı olmasını sağlayabilirsiniz.

KWFinder

anahtar kelime araştırmasında kwfinder

KWFinder aracı,  SEO ve diğer dijital pazarlama kanalları için önemli bir kaynak sağlar. Anahtar kelime araştırması yaparken, KWFinder belirli bir anahtar kelimenin son 12 ay içerisindeki popülerliğini ve arama hacmini göstermektedir. Bu veriler, kullanıcıların hangi konularla ilgilendiğini ve hangi kelimeleri aradıklarını anlamanıza yardımcı olmaktadır. İçerik stratejinizi bu verilere göre şekillendirebilir ve hedef kitleniz için daha iyi içerikler hazırlayabilirsiniz.

Google Search Console

Google Search Console, sitenizin mevcut performansını en doğru şekilde görebileceğiniz araçtır. Anahtar kelime araştırması yaparken, ilgili anahtar kelime özelinde eğer bir sayfa oluşturduysanız, o sayfanın geri dönük olarak son 16 aylık performansını görebilirsiniz. Bunu yaparken aynı zamanda o sayfanın tetiklediği diğer kelimeleri görebilir ve sayfanızı ona göre şekillendirebilirsiniz. Ayrıca Search Console sayesinde anahtar kelimelerinizin sıralamasını, gösterim sayısını ve tıklamasını görebilirsiniz. Bunun dışında bütün sayfalarınızın geriye dönük tüm performansını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Listesini Gruplama

Anahtar kelime araştırması için en son adımımıza geldik! Araştırma süresince belirlediğimiz tüm anahtar kelimeleri gruplandırarak, bizim için öncelikli grupları belirlememiz gerekiyor. Aşağıda genel olarak tüm sektörlere hitap edebilecek bir önceliklendirme oluşturdum buradan kendinize göre bir çıkarım yapabilir ve anahtar kelime araştırmanızı tamamlayabilirsiniz.

1-) Niş Anahtar Kelimeler

Niş anahtar kelime belirli bir konuyla ilgili herkes tarafından bilinmeyen ancak altın değerinde olabilecek kelimeler olarak ifade edilebilir. Örneğin “çiçek bakımı” geniş yelpazesi olan bir anahtar kelimeyken, “saksıda orkide bakımı ipuçları” daha niş bir anahtar kelimedir. Bunu aslında her sektöre kendinizce uygulayabilirsiniz örneğin “telefon” rekabet oranı oldukça fazla olan ve otoriter sitelerin olduğu bir kelimedir. Bu kelimede sıralamaya girebilmek, sıfırdan gelen bir site için oldukça zordur. Yapmamız gereken aslında bizim için kar getirisi fazla olacak telefon modellerini belirlemek ve ona göre anahtar kelimeler kullanmaktır. Yani “ Samsung Galaxy S24 Ultra 256 GB Titanyum Gri” gibi olabildiğince spesifik olan kelimeleri tercih edebilirsiniz. Tabii bu tamamen bir örnektir ilgili kelimede de rekabet oranı oldukça fazladır. 😀

2-) Long Tail Anahtar Kelime

Uzun kuyruklu anahtar kelime, SEO çalışmalarına yeni başlamış bir internet sitesi için ilk başta odaklanılması gereken kelime türüdür. SEO çalışmalarının başlangıcında short tail keyword’lere odaklanmak çok doğru bir strateji olmayabilir. Bu tarz anahtar kelimelerin rekabet oranı ve arama hacmi yüksek olacağından kısa sürede buralarda çıkmak çok zorlayıcı olacaktır. Bu nedenle long tail anahtar kelimelere odaklanarak daha kısa sürede daha düşük bütçeyle geri dönüş alabilirsiniz. 

3-) Hizmet & Satış Odaklı Kelimeler

Hizmet & Satış anahtar kelimelerden kastımız, bir e-ticaret sitesinin satış yapmasını sağlayabilecek anahtar kelimelerken, hizmet odaklı bir markada tamamıyla dönüşüm odaklı kelimelerdir. Bu bölümü neden 3. sıraya aldığımı sorarsanız söyleyeyim: bu tarz anahtar kelimeler arama hacmi yüksek ve rekabet oranı fazla anahtar kelimelerdir.

Direkt olarak bu kelimelere odaklanmak markanızın kısıtlı bütçesini boşa harcayacak ve zamanını tüketecektir. Bu nedenle sıfırdan başlayan bir internet sitesi için bu ve benzeri kelimelere odaklanmak uzun bir süre dönüşüm almasını engelleyecektir.  Bunun yerine long tail veya niş kelimelere odaklanarak daha kısa sürede hedef kitlenizle iletişim kurabilirsiniz.

4-) Blog Odaklı Kelimeler

Her sitede neredeyse verilen hizmet veya satılan ürünlerle ilgili blog bölümü bulunur ancak bu bölüm çokta etkili kullanılmaz. Bunun nedeni, blogların hizmet veya satış yapan markalara herhangi bir getirisinin olmayacağı yönünde bir algı olmasıdır.

Aslında sitenizde bulunan hizmet ve ürünlerle alakalı içerik oluşturmak ve kullanıcıya fayda sağlamanın sizlere oldukça katkısı olacaktır. Öncelikle blog içeriğinizi okumaya gelen bir kullanıcı, markanızı öğrenecek ve o sektörde bilinirlik sağlayacaktır. Buradan gelen organik trafik, site otoritenize katkı sağlacak buda diğer anahtar kelimelerinize katkı sağlayacaktır.

Anahtar Kelime Kavramı ve SEO İlişkisi

Anahtar kelimeler içeriklerin anlaşılmasını, sınıflandırılmasını ve arama motoru botları tarafından belirli bir konuda sıralanmasını doğrudan etkileyen kritik faktörler olarak öne çıkar. SEO ise web sitelerinin arama motoru botları tarafından keşfedilmesi ve daha iyi sıralanması amacıyla uygulanan çeşitli stratejilerden oluşur.

Anahtar kelimeler içeriklerin belirlenmesi ve oluşturulması noktasında çok önemlidir. Doğru anahtar kelimeler kullanıldığında hazırlanan içerik arama motoru botları tarafından daha iyi anlaşılır ve arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda listelenir.

Kullanıcılar arama motorlarına anahtar kelimeler girerek içerikleri keşfederler. Doğru anahtar kelimeler belirlendiğinde, web sitesine gelen trafiğin artması söz konusu olabilir.

Anahtar kelime araştırmasından belirli anahtar kelimelerin rekabet seviyesini ve bu kelimelerle ilgili içeriklerin ne kadar yoğun olduğunu anlamak için faydalanılabilir. Böylece etkili rekabet stratejileri oluşturulabilir.

Ayrıca anahtar kelimeler, sayfa içi ve sayfa dışı SEO stratejilerinin de temelini oluştururlar. Etkili bir anahtar kelime stratejisi sayesinde kullanıcıların arama amacı anlaşılabilir. Bu doğrultuda hazırlanan içerikler kullanıcı odaklı yapılarıyla arama motoru nezdinde değer kazanır.

Anahtar kelimeler SEO’nun en önemli parçalarından biridir. Çünkü arama motorları içerikleri, kullanıcıların arama yaparken kullandığı anahtar kelimelere göre sıralar. Yalnızca anahtar kelime odaklı içerikler oluşturmak yerine değerli, kaliteli ve kullanıcı odaklı içerikler oluşturmak SEO stratejilerinden optimum fayda almayı sağlayabilir.


Diğer rehber yazılarımıza göz atın:

Anahtar Kelime Araştırması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Anahtar kelime yoğunluğu bir sayfadaki odaklanılan anahtar kelimenin, içerik kelime sayısına göre ne sıklıkla kullanıldığını gösteren bir orandır. Google tarafından böyle bir faktörün olmadığı söylensede günümüzde uzmanlar bu oranın %2-4 arasında olduğunu söylemektedirler. Ancak bu tarz oransal kullanımlar içeriklerin anlamsal bütünlüğünü bozduğundan dolayı kullanmayı önermiyoruz.

İdeal anahtar kelime yoğunluğu %2-4 arasında olduğu bilinmektedır. Genellikle bu oranlarda kullanılması birçok uzman ve yazılım tarafından önerilmektedir. Ancak her sayfanın farklı bir anlatımı ve gereksinimi olduğunu unutmamanızı öneririz.

Anahtar kelime yoğunluğu, eskiden anahtar kelime ile doldurulan spam içeriklerin önüne geçmek için geliştirilmiş bir faktördür. Google tarafında böyle bir oran olmasa da internet sitelerin kullanıcı odaklı yazması için bu kurala uyması olağan bir şekilde gelişmiştir. Burada önemli nokta anahtar kelimenin yoğunluğundan çok, içerikte anlatılanlardır.

SEO uyumlu içerik oluştururken, anahtar kelime yoğunluğunu hesaplamak ilgili içeriğin kalitesini düşürebilir. Bir içerik yazarken, öncesinde anahtar kelime yoğunluğunu düşünmek veya yazdıktan sonra anahtar kelimeleri çıkarmak içeriğin anlam bütünlüğünü bozacak ve seo dostu içerik olmaktan çıkacaktır. Bu nedenle içerik hazırlarken kullanıcı odaklı düşünmeniz size oldukça fayda sağlayacaktır.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?