Bilinmesi Gereken Güncel SEO Teknikleri | Boosted Craft A.Ş.
Back

SEO Teknikleri

seo teknikleri İnternet üzerinde güçlü bir varlığa sahip olmak, günümüzde dijital dünyada etkili olmak isteyen işletmeler ve bireyler açısından bir tercih olmaktan çıkmış zorunluluk halini almıştır. Diğer yandan yalnızca bir web sitesine sahip olmanın yeterli olduğu düşünülmemelidir. Web sitesinin potansiyel ziyaretçilerine ulaşabilmesi ve arama motorlarında görünür olabilmesi son derece önemlidir. Bu noktada devreye giren SEO kavramı, dijital varlığı güçlendirmeye yardımcı olan kritik bir stratejidir. SEO, web sitelerinin arama motoru algoritmalarına uyumlu hale getirilecek şekilde optimize edilmesi ve bu sayede organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda listelenmesini amacıyla uygulanan çeşitli tekniklerden ve stratejilerden oluşan kapsamlı bir süreçtir. Bu doğrultuda SEO alanında sürekli güncellemeler olmakta ve dikkat edilmesi gereken bazı kritik noktalar bulunmaktadır. Kaliteli içerikler paylaşılması, yüksek kaliteli linkler oluşturması ve anahtar kelimelerin doğru bir şekilde hedeflenmesi bunların başında gelir. Bunun için Google tarafından sürekli geliştirilen algoritmaya uyum sağlamak için üst düzey SEO teknikleri uygulanmalıdır. Böylece web sitelerinin sektörel rekabette avantajlı konuma geçmesi sağlanabilir.

Etkili SEO Teknikleri

Günümüzdeki SEO çalışmaları, eskiye nazaran daha detaylı ve özverili olmak zorundadır. Dijital ortamın gelişmesi ile birlikte arama motorları özellikle Google kendini her daim güncellemektedir. Birkaç yıl önceki SEO kriterleri ile şimdi kullanılan kriterler fazla bir şekilde değişkenlik göstermiştir. Bu güncellemelerin gerisinde kalmamak sitenizi her daim 1. sıraya çıkartmak için kaliteli ve özgün içerikler oluşturmak, alakalı backlinkler almak, mobil uyumluluk ve site hızı gibi çalışmalara daha fazla önem vermeniz gerekmektedir. Google ve Yandex güncellemelerinden etkilenmemek ve uyum sağlamak için yapmanız gereken SEO Tekniklerini yazımızda ele alacağız.

Mobil Siteye Öncelik Vermek

Google’ın mobil öncelikli indeksleme yöntemine geçecek olması aslında ve beklenmedik bir haber değil. Web sitesi sahiplerinin gerekli hazırlıkları yapması için Google bu bilgiyi daha önce paylaştı. Diğer yandan Google’ın mobil öncelikli indekslemeye geçecek olması arama motoru sonuçlarında bazı değişiklikleri de beraberinde getirdi. Mobil öncelikli indeksleme arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanın yolu, kusursuza yakın bir mobil siteye sahip olmaktan geçiyor. Ancak web sitesinin masaüstü versiyonuna ilişkin SEO çalışmaları da ikinci plana atılmamalıdır.
 • Mobil öncelikli indeksleme, sitenizin mobil ve masaüstü versiyonları bulunuyorsa artık indekse mobil versiyonun ekleneceği anlamına gelir. Bu nedenle, bu değişikliğe uyum sağlanmalıdır. 
 • Hedef kitleniz ağırlıklı olarak mobilden geliyorsa duyarlı bir site tasarımı ile kullanıcılara yardımcı olmalısınız.
 • Kullanıcı dostu olmayan sayfayı kaplayan açılır pencereleri kullanmamalısınız. Google bunları kullanan web sitelerini genellikle alt sıralarda tutar. 
 • Mobil öncelikli içerikler oluşturmalı, ancak bu aşamada içeriklerinizin değerinden taviz vermemelisiniz. Bu kapsamda, mobil cihazlarda yükleme sorununa neden olabilecek içeriklerden uzak durmak önemlidir.
 • Açılır kapanır menüler ve hamburger tarzı menüler gibi indeksleme sorunlarına neden olmayacak, aynı zamanda kullanıcı deneyimini optimize edecek denenmiş yöntemleri tercih etmelisiniz.
 • Googlebot’un web sitenizde dolaşmasını engelleyecek unsurlara yer vermemelisiniz. Ayrıca tarama hatalarını tespit etmek için sitenizin kayıtlarını düzenli olarak kontrol etmeli, eğer hata mevcutsa bunları ortadan kaldırmalısınız.

Hızı Optimize Etmek

Sayfa hızının SEO sürecindeki etkisini doğru bir şekilde anlamak ve buna uygun olarak hareket etmek çok önemlidir. Bunun için kullanılabilecek yardımcı araçlardan biri Google PageSpeed Insighs’tır. Bu aracın içerisinde; optimize çalışmaların kalitesini belirten “Lab Verileri” ve gerçek kullanıcılardan elde edilen yüklenme sürelerini belirten “Alan Verileri” olmak üzere iki farklı veri bulunur. Bununla birlikte Google sürekli olarak yeni faktörleri test eder. Buna bağlı olarak söz konusu verilerde zaman zaman değişiklikler meydana gelebilir. Web sitenizin en iyi şekilde optimize edildiğinden emin olmak için teknik site denetimlerini düzenli olarak gerçekleştirmeli ve mevcut problemleri çözmelisiniz. Ayrıca Google PageSpeed Insights’ın sunduğu önerileri takip etmeli ve bazı fırsatlardan yararlanmalısınız.

Google’ın CrUX Raporunu İnceleme

Google’ın yaptığı önemli değişikliklerden biri, gerçek zamanlı kullanıcı ölçümlerinin CrUX verilerine göre değerlendirilmeye başlanmasıdır. Bu veriler Google PageSpeed Insights aracının “Alan Verileri” kısmından görüntülenebilir. Ancak yerel testler yapılamadığı için SEO uzmanları bu verileri net bir şekilde anlamakta zorlanabilir. Bunun yerine CrUX raporlarının incelenmesi tercih edilebilir.  Bu raporların içinde cihaz türü, bağlantı türü ve sayfa yüklenme süresi gibi veriler bulunur. Bunun için Google Cloud Platform üzerinde bir proje oluşturabilir ve CrUX sayfasına erişim sağlayabilirsiniz. 

Arama Motoru Sonuç Sayfasında Yer Edinme

Google’ın ön sayfası yıllar içinde pek çok değişimle karşı karşıya kalmış olup arama motoru sonuç sayfalarında birçok veriler ve alanlar yer almıştır. Bu doğrultuda yerel veriler, reklamlar, bilgi panelleri, cevap kutucukları ve daha pek çok veriyi burada görmek mümkündür.  Bu kısımda neyin olacağını kesin olarak bilmek mümkün olmamakla birlikte organik arama sonuçlarının sürekli olarak değişeceği açıkça tahmin edilebilir. Bu yüzden yapmanız gereken değişime ayak uydurmak ve arama motoru sonuçlarında daha üst sıraları hedeflemektir. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken noktaların başında öne çıkarılmış snippet gelir. Arama sonuçlarının üzerinde çıkan bu kısımda yer almak son derece zordur. Burada yer almak için ise birkaç püf noktasını göz önünde bulundurmalısınız:
 • İçeriklerinizi oluştururken sıralama elde etmek istediğiniz anahtar kelimeleri soruların içerisinde kullanmalı ve mutlaka hedef kitlenizden gelebilecek sorulara odaklanmalısınız.
 • İçeriklerinizi paragraflar, listeler ve tablolarla zenginleştirmeniz diğer bir önemli noktadır.
Kabul etmek gerekiyor ki, hedeflenen her pazar kendine özgü standartlara sahiptir. Geniş bir pazara hitap etmeniz halinde paragraflar kullanabilir, belirli  bir kitleye hitap ediyorsanız tablolara yer verebilirsiniz. Bu sayede öne çıkarılmış snippet kısmında yer alma olasılığını artar. Sıfırıncı sıraya yerleşmek son derece zor olduğundan bunun için ekstra bir çaba göstermeniz gerekebilir. Yapılan aramalardaki sorgulara ve cevaplara yanıt vermeniz size yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra Schema biçimlendirmelerinden faydalanabilirsiniz. Bu arama motoru sıralamalarınızı çok büyük ölçüde etkilemese de, arama motoru sonuç sayfalarında daha fazla alan kazanmanızı sağlayabilir. Klasik Schema uygulamalarını kullanırken sıralama elde etmek sorguların durumunu Google’dan kontrol etmeyi unutmayın.
 • Yapılan sorgularda hangi arama motoru sonuç sayfası türünün öne çıktığını kontrol edin.
 • Oluşturduğunuz içeriklerle sahip olduğunu alanları gözden geçirin, daha fazla alana sahip olmak için yapabileceğiniz geliştirmeleri belirleyin.
 • İçerikle doldurabileceğiniz boşlukları bulun. 

Videoları Kullanma

Video içeriklere olan talep her geçen gün artmakta, bunun sonucunda videoların arama motoru sonuç sayfasında elde ettiği alan fazlalaşmaktadır. Aynı zamanda videolar kullanıcı etkileşimi konusunda son derece özel bir yere sahiptir. Bunun için yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Kısa marka videoları ve ürün tanıtımları hazırlayabilirsiniz.
 • Eğitici videolar hazırlayarak ürünlerinizin ve hizmetlerinizin ne işe yaradığını açıklayabilirsiniz.
 • Röportajlar gibi canlı yayınlara katılmak da tercih edebileceğiniz yöntemlerden biridir.
 • Kullanıcıların video izleme ve arama niyetlerine uygun olacak şekilde meta veriler ekleyebilirsiniz.
 • Tam eşleşen anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.
 • Videolarınız için anahtar kelime etiketlerini kullanabilirsiniz.
 • Facebook, Instagram ve YouTube gibi farklı platformlarda videolar kullanmanın yanı sıra arama motorlarında video site haritalarına yer verebilirsiniz. 
seo teknikleri nelerdir

Google İşletmelerin Bilglerini Güncelleme

Google İşletmelerin hizmetine sürekli olarak yeni özellikler eklenir ve bu sayede yerel aramaların gelişmesi sağlanır. Bunun sonucunda Google İşletmelerim üzerinden elde edilen sinyaller yerel aramalarda son derece önemlidir. Google İşletmelerin içinde bulunan Google Posts, Google Soru & Cevap, görseller ve değerlendirmeler çok önemli sinyallerdir. Ne yazık ki, işletmelerin yalnızca bir kısmı Google İşletmelerim kısmını optimize etmenin önemini bilmektedir.
 • Google Posts: Facebook ve Twitte’da yaptığınız paylaşımlar gibi Google Posts kısmında da paylaşımlar yaparak kullanıcılarla etkileşim kurabilirsiniz.
 • Soru & Cevap: Kendi soru cevaplarınızı ekleyip kullanıcılara fayda sağlayabilir, markalaşma çalışmalarınızı destekleyebilirsiniz.
 • Görseller: Google İşletmelerin kısmındaki görselleri sürekli olarak güncellemeli, gerekli durumlarda videolara yer vermelisiniz.
 • Tamamen Doldurma: Google İşletmelerim hizmetine yeni özellikler eklendikçe bunları gözden geçirip doldurmalısınız.
 • Yorumları Kontrol Etme: Değerlendirmeler ya da yorumlar işletme itibarı açısından son derece önemlidir. Müşterilerinizden yorum yapmalarını isteyerek bu kısmı doldurabilirsiniz.

Marka Bilinirliğini Geliştirme

Google arama kalitesi bilgileri kapsamında marka itibarı sıralamalar üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Linkler önemini hala daha korusa da linklerin yer almadığı marka benzetmeleri de arama motoru tarafından hesaba katılır. Marka bilinirliğini desteklemek için atabileceğiniz adımlar şu şekilde sıralanabilir:
 • Elinize geçen her fırsatta markanızın ismini kullanın. Müşterilerinizden gelen soruları markanızın adını kullanarak yanıtlamaya özen gösterin.
 • Sosyal medya aracılığıyla size ulaşan kullanıcılara en iyi ve hızlı şekilde yanıtlar verin.
 • Markanızın isminin geçtiği yerlerdeki tartışmalara dahil olun.
 • Rakiplerinizin kullandığı yöntemleri takip edin, mümkünse bunları kendi lehinize çevirin.

Google Search Console’u Kullanma

Google Search Console, SEO dünyasını öğrenmenizi sağlayan son derece faydalı bir araçtır.
 • URL İnceleme: URL’leri gerçek zamanlı olarak kontrol edin ve Google’ın tespit ettiği problemleri çözün. Bu problemleri çözdükten sonra doğrulama işlemlerini yapmayı unutmayın.
 • İndeks Kapsam Raporu: Bu rapor tüm URL’leri hatalı, geçerli, uyarıyla geçerli ve kapsam dışı olarak dört kategori altında toplar. Bunları kontrol edip sorunları çözmelisiniz.
 • Performans Raporu: Bu özellik sayesinde web sitenizin performansını ölçebilirsiniz.
 • Rapor Paylaşma Özelliği: Google Search Console kullanıcılarına raporları başkalarıyla paylaşma imkanı sunan bir özelliktir.
 • Rapor Filtreleri: Raporları belirli nitelikler doğrultusunda incelemek için bu filtrelerden faydalanabilirsiniz.

Pazar Alanlarını Kullanma

İnternet üzerinden alışveriş yapan kullanıcıların alışveriş yapmadan önce pazar alanlarını kontrol ettiği bilinen bir gerçek. Bu nedenle Amazon, Gittigidiyor, Hepsiburada, N11 gibi popüler pazar alanlarını kullanmak çok önemli. Ürün satışı yapmak için bu pazar alanlarından kendiniz için en uygun olanı bulmalısınız. Pazar alanlarının her biri kendi arama motorlarını kullanır. Buralarda öne çıkmak için dikkate almanız gereken öneriler şu şekilde sıralanabilir:
 • En önemli faktörlerden biri satış hızıdır.
 • Kullanıcıların sizi kolayca bulması için ücretli reklamlardan faydalanmalısınız.
 • Kaliteli içerikler paylaşarak kullanıcıları dönüşüme dahil etmelisiniz.

Yaratıcı Link Oluşturma Stratejisi Kullanma

Link oluşturma şimdi olduğu gibi her zaman geçerli bir teknik olacaktır. Oluşturulan linklerden hızlı sonuçlar almaya odaklanmak doğru bir strateji olmasa da, sürdürülebilir bir büyüme için linklerin değeri göz ardı edilmemelidir. Bu kapsamda yaratıcı ve sizi başarıya ulaştıracak bir link oluşturma stratejisi uygulamalısınız. Kendi alanınızda daha önce yapılmamış bir şeyi yapmak link elde etmenize yardımcı olabilir. Link elde etmek için görsel içeriklerden de faydalanabilirsiniz. Görselleri izniniz olmadan kullanan pek çok kişi olacaktır. Bunları gördüğünüzde referans eklemelerini isteyebilir ve ücretsiz olarak link elde edebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise etkinlik oluşturduğunuzda, bunları paylaştığınız yerde linkleri kullanmaktır. Özellikle sosyal medyada link etmek için bu yöntemden faydalanabilirsiniz. Etkinlik beklenenden daha fazla ilgi topladığında, sosyal medyada ya da web sitesinde bahsedecek kişiler etkinlik linkini kullanabilir. Yaratıcı yollarla link elde etmek son derece önemli olduğundan faaliyet sektörünüz özelinde neler yapabileceğinizi keşfetmeli, en etkili yöntemleri kullanarak ihtiyacınız olan linkleri elde etmeye odaklanmalısınız. Tüm bu ileri SEO tekniklerini doğru bir şekilde anlamak ve uygulamak son derece faydalı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Diğer yandan arama motoru algoritmalarındaki güncellemeleri de her zaman yakından izlemeyi unutmayın.

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelimeler, arama motorlarına sayfa hakkında bilgi vermek amacıyla kullanılmaktadır. Bu sebeple kullanıcıların aramalarına tercih ettikleri, aranma hacmine sahip doğru anahtar kelimeler bulmak ve kullanmak gerekir.

Doğru Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

İnternet ortamında birçok ücretsiz anahtar kelime analiz aracı bulunmaktadır. Bunlar Keyword İo ve Google’ın kullanıcılara sunduğu anahtar kelime planlayıcı aracıdır. Kısmen ücretsiz olarak kullanılan bu platformlar üzerinden anahtar kelimelerinizi, rekabet düzeyini ve aranma hacimlerini bulabilirsiniz.
 • Aranma hacmi olan anahtar kelimeleri tercih etmelisiniz.
 • Sektörünüz ve internet siteniz ile alakalı anahtar kelimeleri kullanmalısınız.
 • Eğer yeni başladıysanız rekabet düzeyi düşük anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.

İçerik Optimizasyonu

SEO çalışmalarında önem arz eden şeylerden biriside kaliteli ve özgün içerikler oluşturmaktır.  Arama motorlarının verdiği yönergelere göre yapılan her içerik sıralamalarda daha iyi performanslar sergilemektedir. Arama motorlarını ve sitemize girecek olan kullanıcıları etkilemek tamamen özgün içeriklerden geçmektedir. İçeriklerinizi arama motorlarına yönelik değil de kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik içerikler oluşturmak sizi bir adım öne taşıyacaktır.
 • Makalenizde kullanılan kelimeler tamamen size ait olmalı, kopya içerikten uzak durulmalıdır.
 • İçerik başlığı en fazla 50-60 karakter olmalı olabildiğince az kelime kullanılmalı.
 • İçerik uzunluğu, sektörden sektöre değişmektedir, bu sebeple makale en az 300 kelime bandında yazılmalı.
 • İçeriklerle ilgili multimedya kullanılmalı.
 • Başlık, url ve meta açıklaması doğru yapılmalıdır.
 • En önemlisi kullanıcılara istediğini vermelisiniz.

Meta Açıklaması

Meta açıklaması, sayfanızın özeti olma özelliğini taşıyan kısa metinlerdir. Meta açıklamaları ve başlık arama sonuçlarında kullanıcılar ile etkileşime geçtiğiniz yerlerin başında gelir. Eğer açıklamanız kullanıcıları etkilerse sitenize giriş yapacaklardır.

Meta Açıklaması Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

 • İçeriğinizin bir bölümünü meta açıklaması olarak kullanmayın.
 • Açıklamalarınız 160 karakterden uzun olmamalı.
 • Her sayfa için özel meta açıklamalar girilmeli veya oluşturulmalı.
 • Düzgün, sayfa içeriğinizi anlatan ve anlamlı kelime gruplarından oluşmalı.
 • Kullanıcıların merak etmesini sağlayan açıklamalar yazmaya çalışmalısınız.

Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya kullanımı SEO çalışmalarına dolaylı yoldan güçlü bir etki etmektedir. Markalarınız için sosyal medyayı aktif kullanarak, sosyal medya kullanıcılarınızı sitenize çekebilir ve zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Paylaştığınız her makaleyi her sayfayı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Site Yapısı

Kullanıcıya göre yapılmış iyi bir site yapısı kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir. Kullanıcıların sitede gezinmesini ve istediklerini bulmasına yardımcı olur. Site yapısı sadece kullanıcılar için değil arama motorları ve site yöneticileri içinde iyi optimize edilmelidir. Bu sebeple iki taraf içinde güzel bir denge oluşturmanız gerekir. Arama motoru robotları ve kullanıcılar sitenizde istediklerine rahatlıkla ulaşabilirse sizin için o kadar pozitif etki yapar.

Kaliteli Backlink Çalışmaları

Site dışı SEO çalışmaları için önem arz eden çalışmaların başında backlink gelmektedir. Kaliteli, otoritesi yüksek sitelerden alınan bağlantılar web sitenize pozitif etki sağlar. Bu sebeple alakasız, kalitesiz ve spam bağlantılardan uzak durun. Eğer bu tarz linkleri önceden aldıysanız zaman kaybetmeden Google bağlantıları reddetme aracı ile bağlantılarınızı reddedin.
Diğer rehber yazılarımıza göz atın:

SEO Teknikleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

SEO teknikleri, bir internet sitesinin SEO uyumlu hale getirilmesi için yapılan bütün çalışmalara denebilir. Anahtar kelime araştırmasından backlink çalışmasına kadar bütün süreci adım adım SEO teknikleri olarak değerlendirebiliriz.

SEO çalışmaları 200 üzeri kriteri ile dijital pazarlama kanalları arasında en çok çalışma türünden birisidir. En iyi SEO tekniği belirlemek zor olsada günümüz çalışmalarında yapılması gereken teknikler: anahtar kelime araştırması, içerik üretimi, on-page seo, teknik seo ve off-page seo olarak diyebiliriz.

Google her geçen gün kullanıcıların daha iyi arama sonuçlarına ulaşması için kendini güncellemektedir. Buda yeni SEO yöntemlerini olağan bir şekilde oluşturmaktadır, bunlar: ui, ux, e-a-t ve sesli arama gibi yöntemler gelişmiştir.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?