Semantik SEO Nedir? Nasıl Yapılır?
Back

Semantik SEO Nedir?

semantik seo nedir nasıl yapılır

E ticaret hizmeti veren işletme ve firmaların çoğu Google arama listesinde üst sırada olmayı hedefler. Google arama listesinde üst sırada olmak isteyen firmaların semantik seo konusunda bilgili olması önemlidir.

Semantik Seonun İçeriği

Arama motorlarını her gün binlerce kişi kullanıyor. Bu kişiler arama motorunda aradığı konuya ek olarak farklı konulardaki içerikleri de görmek isteyebiliyor. Seo da kişilerin arama motorunda aradığı konuya ek olarak görüntüleyebileceği konuların listesini oluşturuyor. Bu da internet kullanıcılarının sitelerde daha fazla vakit geçirmesini sağlıyor. Semantik seoyla beraber kullanıcılar aradıklarını çok daha kolay bulabiliyor.

Semantik Seo Nasıl Yapılır?

Seo işlemlerini başlatmak için ilk olarak hedef kelimelerin araştırmasını tamamlamak gerekir. Hedefte olan anahtar kelimeler araştırıldıktan sonra içerikler birbirleri ile bağlanmalıdır. Bağlantılı olmayan içerikler çalışmaların kalitesini düşürür. İçerikler birbirine bağlandıktan sonra kullanıcıların sorabileceği sorular belirlenmeli ve bu sorulara cevap hazırlanmalıdır.

Anahtar kelime, içerik ve soru- cevap hazırlandıktan sonra başlık sayısı artırılarak seo çalışmalarına son verilir.

Semantik SEO Önemli Midir?

Blog, e ticaret ya da haber sitesi sahipleri ziyaretçilerin site içerisinde daha fazla zaman geçirmesini amaçlar. Ancak kullanıcıların site içerisinde daha fazla zaman geçirebilmesi için bazı stratejilerden yararlanılır. Seo çalışmaları bu aşamada devreye girerek ziyaretçilerin site içerisinde zaman geçirmesini sağlar. Bu da seo çalışmalarının önemli olduğu ve her site tarafından yapılması gerektiği anlamına gelir.

Seo çalışmalarını önemsiz olarak gören işletmeler farklı sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor.

Semantik SEO’nun Avantajları

Semantik seoyu kullanan işletmelerin sayısı ülkemizde ve dünyada arttı. Bu stratejinin birden fazla avantajının olması kullanımın artmasına neden oluyor. Semantik seonun en önemli avantajı site içi trafiğin artırılması olarak kabul edilir. Bu stratejinin diğer avantajları:

  • Site içerisine daha fazla kullanıcı çekilebilir.
  • Müşteri bulmak bu strateji ile daha kolay hale gelir.
  • Üretilen içerik ya da hizmet daha fazla kişiye ulaştırılabilir.

Semantik seonun avantajlarından yararlanmak isteyen işletmeler bu stratejiyi doğru ve profesyonel bir şekilde kullanmalıdır.

Semantik Seo Kuralları

Semantik seoyu oluşturacak olan kişilerin kurallara hakim olması gerekir. Kurallara hakim olmayan kişiler hoş bir izlenim bırakamaz. Bu işlemlerin en önemli kuralı uzun paragrafların kullanılmamasıdır. Uzun paragraflar okuyucuyu sıkar. Paragraflar 3-4 satır uzunluğunda olmalıdır.

Seo çalışmalarında resim ve videolardan da yararlanılmalıdır. Resim ve videolar, seo çalışmalarının özünü oluşturur.

semantik seo nedir

Semantik Seonun Farkı Nedir?

Seo çalışmaları içerisinde ayrı bir yeri olan semantik seonun birtakım farkları vardır. Bu çalışmalarda bir konu veya soruya cevap vermek amaçlanmaz. Semantik seoda aynı konuya ait olabilecek farklı sorular cevaplandırılmaya çalışılır. Bu da semantik seonun en önemli farkıdır.

Semantik seoda rastgele yapılan işlemler yoktur. Bu stratejide organize işlemler yer alır.

Semantik Seoyu Etkileyen Faktörler

Semantik seoyu etkileyen unsurlar iki farklı başlık altında incelenir. Bunlardan birincisi aramanın anlamıdır. Bu başlık altında kelime ve kelime gruplarının anlamlarına bakılır. Bu anlamlar seo çalışmalarını direkt olarak etkiler. Bu başlık altında web sitesinde aratılan terimlere de bakılır.

Semantik seoyu etkileyen ikinci unsur ise arama niyetidir. Bu başlık altında internet kullanıcılarının neden ve ne amaçla arama motoru kullandığı araştırılır.

Semantik Seo İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Semantik seo içerik stratejisi oluşturulurken uygun bir planlama yapılmalıdır. Planlamada herkesin görevi net bir şekilde ifade edilmelidir. Planlama aşamasından sonra alt konular için uygun anahtar kelimeler belirlenmelidir. Ancak anahtar kelimeler belirlenirken kurum, ülke ve tarih gibi pek çok unsur da göz önünde bulundurulmalıdır.

İçerik stratejisi oluşturulurken bağlantı metinleri de belirlenmelidir. Bağlantı metinleri konu, olay ve ihtiyaçları birbirine bağlayan cümle bütünlüğü olarak açıklanır.

Semantik Seo Çalışmalarında Neler Önemlidir?

Seo çalışmalarında önemli olan bazı veriler vardır. Bu verilere gereken önem verilmezse web siteleri arama motorunda üst sırada görünemez. Bu çalışmalarda önemli olan ilk detay içeriklerdir. İçeriklerde her zaman konu hedef alınmalıdır. Bir diğer önemli detay ise görselliktir. Multimedya öğeleri ile daha fazla takipçi kazanılabilir. Sesli aramalar da bu çalışmaların önemli öğelerinden biridir.

Semantik Seo Ne Kazandırır?

Seo çalışmaları web sitesi için önemli artılar barındırıyor. Bu strateji sayesinde web siteleri arama motorunda üst sırada yer alabiliyor. Arama motorunda üst sırada yer alan web siteleri daha fazla kazanç elde edebiliyor. Yani seo çalışmaları dolaylı olarak web sitelerinin kazancını olumlu etkiliyor.

Semantik seonun bir diğer artısı ise e ticaret şirketlerinin kendilerine bu strateji ile yeni pazarlar yaratması olarak açıklanır.

Semantik Seo Neden Tercih Edilmelidir?

Günümüzde teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak dijital dünyada oluşan rekabetin derecesi artıyor. Bu rekabet ortamına katılabilmek ve rakip firmalarla mücadele edebilmek için semantik seonun tercih edilmesi gerekir. Bu stratejiyi tercih etmeyen işletmeler globalleşme konusunda büyük sıkıntılar yaşıyor.

Bu planlama stratejisi sayesinde site içerisine daha fazla müşteri çekilebiliyor. Bu da semantik seonun tercih edilmesinin önemli bir etkeni olarak kabul ediliyor.

Semantik Seo Araçları

Semantik seoyu oluştururken birtakım yardımcı kaynaklardan yardım alınır. Bu yardımcı kaynaklar sayesinde işlem daha kolay ve daha doğru şekilde oluşturulabilir. Bu araçlar aynı zamanda anahtar kelime ve arama öbeklerini bulmak için de kullanılır. Semantik seoya yardımcı olan araçlardan bazıları:

  • Google anahtar kelime planlayıcısı
  • KWFinder
  • Semrush
  • Soovle
  • Jaaxy

Seoyu oluştururken kendisini ispatlamış araçlardan yardım almayan kişiler zaman kaybı yaşayabilir.

Semantik Seo Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Semantik seoyu kullanırken bazı kısaslara dikkat etmek gerekiyor. Bu kısaslara dikkat edilmezse stratejiden alınacak verim yarı yarıya düşebiliyor. Semantik seoyu kullanırken dikkat edilmesi gereken ilk etken araştırmadır. Firma ya da işletmeler beklenti ve ihtiyaçlarını araştırmadan bu işleme başlamamalıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise arama yapanların amacını ve cümlelerini iyi anlamaktır. Arama yapan kişilerin amacı anlaşılırsa bu alanda seo oluşturulabilir. Bu işlemi doğru bir şekilde kullanabilmek için sonuç sayfasının orta veya altında yer alan ‘‘Kullanıcılar Bunları da Sordu’’ adlı bölümden de yardım alınabilir.

Semantik Seonun Tarihi

Seo işlemleri uzun yıllardan beri hayatın içerisindedir. Ancak bu strateji geçmiş yıllarda bu kadar detaylı ve derin değildi. Son 3 yıllık süreçte daha derin bir yüzey haline geldi. 2012 yılında Google’nin Knowledge Graph teknolojisini kullanmaya başlaması semantik seoyu olumlu olarak etkiledi.

2013 yılında geliştirilen Hummingbird algoritması ile arama sonuçlarında çarpıcı sonuçlar alınmaya başlandı. Bu da seoya olan ihtiyacı artırdı ve günümüz teknolojisinin temellerini attı.

Semantik Seo Adımları

Semantik seoyu oluşturabilmek için birtakım adımları başarılı ile tamamlamak gerekir. Bu adımlardan bir veya birkaçında oluşabilecek bir hata seo işlemlerinin başarısız olmasına neden olur. Bu işlemler 5 adımdan oluşur. 1. adım hedef kelimelerin belirlenmesidir. 2. Adım ise birbiriyle bağlantılı cümlelerin oluşturulmasıdır.

İlk 2 aşama tamamlandıktan sonra 3. Aşamaya geçilir. 3. Aşamada içerik hazırlanmaya başlanır. 4. Adımda ise oluşturulan içeriğin detayları genişletilir. 5. Adımda ise birden fazla ifade, anahtar kelime ve başlık kullanarak işlem sona erdirilir.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?