Film Siteleri İçin SEO | Boosted Craft
Back

Film Siteleri İçin SEO

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren tüm web sitelerinde olduğu gibi film sitelerinin arama motoru sonuçlarında ön plana çıkarılması için de SEO çalışmalarına ihtiyaç duyulur. SEO çalışması, son derece kapsamlı ve web sitesi özelinde planlanıp uygulanması gereken bir süreçtir. Doğru planlanan, alanında uzman ve deneyimli profesyoneller tarafından uygulanan SEO çalışmaları sayesinde, ilgili web sitelerinin arama motoru sonuçlarında ön plana çıkması ve daha geniş hedef kitlelere ulaşması sağlanabilir.

Film Siteleri İçin SEO Nedir?

Film siteleri için SEO, internet sitenizin arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkmasına yardımcı olacak çalışmaların bütünüdür. Bu çalışmalar içerisinde, içerik optimizasyonu, teknik SEO, backlink ve kullanıcı deneyimini geliştirmeyi hedefler. Film siteleri için SEO çalışmaları, doğru anahtar kelimeleri tespit ederek, içeriği optimize etmek, site hızını artırmak, mobil uyumluluğu sağlamak ve kaliteli bağlantılar elde etmek gibi çeşitli adımları içerir. Yapılan çalışmalar doğru bir şekilde uygulanarak, film sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını arttırabilir ve organik trafiğinizi yükseltebilirsiniz.

Film Siteleri İçin SEO Nasıl Yapılır?

SEO (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu diğer tüm web siteleri için olduğu gibi film siteleri için de çok önemlidir. Çünkü online film izlemek ve indirmek isteyen kullanıcıların büyük bir kısmı, istedikleri filmleri bulmak için arama motoru üzerinden arama yaparlar. Film sitesi olarak internet kullanıcılarına hizmet veren çok sayıda web sitesi bulunduğu yani bu alanda sektörel rekabet çok fazla olduğu için, rakipleri arasından sıyrılmak isteyen film siteleri alanında uzman ve profesyonel isimlerden SEO hizmeti almalıdır.

Film siteleri için SEO çalışması sayesinde arama motoru sonuçlarındaki sıralamaların yükseltilmesi ve organik trafiğin artırılması sağlanabilir. Bununla birlikte film siteleri için SEO çalışmaları, geleneksel SEO çalışmalarından farklıdır. Etkili bir film sitesi SEO çalışması için izlenmesi gereken belirli adımlar ve uygulanması gereken belirli teknikler vardır.

film siteleri için anahtar kelime araştırması

Anahtar Kelime Araştırması

Film siteleri için SEO çalışmalarının en önemli adımlarından biri, anahtar kelime araştırmasıdır. Anahtar kelime araştırması yapılarak; web sitesi için en uygun anahtar kelimeler bulunur ve içerikler ilgili anahtar kelimelerin kullanıldığı içerikler hazırlanır. Bu sayede film sitesinin arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda listelenmesi ve daha fazla organik trafik alması sağlanır. 

Film siteleri için anahtar kelime çalışması yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Film sitesi için; film adı, film türü, yönetmen ve oyuncu adı gibi konuya ilişkin kelimeler listelenir.
 • Rakip film siteleri incelenir ve hangi anahtar kelimelerde sıralama aldıkları belirlenir.
 • Google Adwords Keyword Planner, Semrush gibi anahtar kelime analizi araçları kullanılarak, popüler kelimeler ve arama hacimleri belirlenir. 
 • Rekabet avantajı sağlayacak uzun kuyruklu anahtar kelimeler belirlenir.
 • Arama motoru botlarının içerikleri daha iyi anlamasını sağlamak için anahtar kelimelere içeriklerde doğal bir şekilde yer verilir. 
 • Anahtar kelime araştırması sonrası belirlenen anahtar kelimeler içeriklerin oluşturulması ve optimize edilmesi sırasında kullanıldığında; film sitesinin arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda listelenmesi ve daha fazla trafik alması sağlanabilir. 

Bizimle İletişime Geçin!

İçerik Optimizasyonu

Film siteleri için SEO çalışmalarının önemli bir adımı da içerik optimizasyonudur. Film sitesine eklenen içeriklerin kaliteli olması, daha fazla ziyaretçi trafiği ve siteye tıklayan ziyaretçilerin sitede daha fazla zaman geçirmesi anlamına gelir.  Bunu sağlamak için internet kullanıcılarının en çok arama yaptığı filmler, en çok izlenen ve en popüler filmler web sitesinde bulunmalıdır. Ayrıca yeni çıkan filmler vakit geçirmeksizin siteye eklenmelidir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar, telif hakları ile ilgili detayları göz önünde bulundurmak ve film açıklamaları sırasında spoiler vermemeye özen göstermektir.

Film sitesi içerisine eklenecek olan filmler seçildikten ve siteye eklendikten sonra SEO uyumlu açıklamalar da eklenmelidir. Açıklama kısmında film ile ilgili tanıtımlar ve bilgilendirmeler bulunmalıdır. Ayrıca filmi oyuncuları, tarihi ve IMDB puanı gibi bilgiler eklemek film sitesinin arama motoru sorgulamalarında ön plana çıkmasına yardımcı olur.

Film sitesi içeriklerinin SEO uyumlu hale getirilmesi için uygulanabilecek optimizasyon çalışmaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Film sitesi için en uygun anahtar kelimeleri belirlemek üzere anahtar kelime araştırması yapılır ve içerik bu kelimeler üzerine kurulur.
 • Özgün ve kaliteli içerikler hazırlanarak paylaşılır. Ayrıca içerikler düzenli olarak güncellenir.
 • Başlıklar anahtar kelimeleri içerecek şekilde optimize etmek ziyaretçilerin ilgisini çekebilir.
 • Anahtar kelimeleri ve özeti içeren meta açıklamaları oluşturulur.
 • Resimler ve diğer medya için alt etiketler kullanılarak, arama motorlarının içeriği daha iyi anlaması sağlanabilir.
 • Film sitesindeki diğer sayfalar arasında iç bağlantılar kullanılabilir.
 • İçerikler film sitesinin sosyal medya hesapları aracılığıyla paylaşılarak, çeşitli platformlardaki takipçilerin film sitesini ziyaret etmesi sağlanabilir.
 • Mobil dostu bir web sitesi oluşturmak önemlidir.
 • Düşük yükleme hızı arama motoru sıralamalarını olumsuz yönde etkileyebileceğinden, sitenin yükleme hızı optimize edilir.

Söz konusu adımları sıralamak film sitesinin arama motoru sonuçlarında daha yüksek sıralamalara sahip olmasını ve organik trafiğin artmasını sağlayabilir. Diğer yandan SEO’nun sürekli ve düzenli bir çalışma gerektirdiği unutulmamalıdır. 

Domain Seçimi

Film siteleri için SEO çalışması kapsamında domain seçimi önemli bir unsurdur. Domain adeta web sitesinin kimliği işlevine sahiptir. Ziyaretçilerin sıklıkla kullandığı “film izle” vb kelimelerin yer aldığı domain name seçmek, arama motoru sonuçları üzerinde doğrudan etkilidir.

Site Haritası

Film sitelerinin site haritasına çeşitli görseller ve videolar eklenmelidir. Site haritası içerisine eklenen içerikler, görseller ve videolar; film sitesinin arama motoru sonuçlarında daha üst sıralara taşınmasını sağlayan unsurlardan biridir.

Film siteleri için sitemap hazırlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Sitemap oluşturmak için Google’ın sitemap oluşturma aracı kullanılabilir. Böylece film sitesinin tüm sayfaları otomatik olarak taranabilir ve sitemap dosyası oluşturulabilir.
 • Sitemap dosyası web sitesi sahibi tarafından da oluşturulabilir. Bu durumda XML formatında bir dosya oluşturmak ve içerisine film sitesindeki tüm sayfaları eklemek gerekir.
 • Oluşturulan sitemap dosyası, web sunucusuna eklenir ve web sitesinin kök dizinine sitemap.xml olarak kaydedilir.
 • Film sitesi Google Search Console’a kaydedilir ve sitemap dosyasının URL’i eklenir. Böylece Google arama motoru botları web sitesini daha iyi anlayabilir ve daha hızlı bir şekilde indeksleyebilir.
 • Web sitesindeki içerikler değiştiği ya da yeni içerikler eklendiği zaman sitemap dosyası güncellenmelidir. Bu sayede arama motorlarının web sitesi ile ilgili en güncel bilgilere erişebilmesi sağlanır.
film siteleri için içerik oluşturma

Mobil Uyumlu Bir Site Hazırlayın

Herhangi bir web sitesinin akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlarda düzgün bir şekilde görüntülenmesini ve kullanımını sağlama amacıyla yapılan iyileştirmeler mobil optimizasyon olarak adlandırılır. Mobil optimizasyon sayesinde web sitesinin mobil cihazlarda hızlı yüklenmesi, olası hata mesajlarının azaltılması ve kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi sağlanır.

Mobil optimizasyon SEO çalışmaları açısından çok önemlidir. Arama motorları mobil uyumlu web sitelerini daha üst sırada listelediği için film siteleri için SEO çalışmaları kapsamında mobil optimizasyon adımı kesinlikle atlanmamalıdır.

Mobil optimizasyon arama motorları için olduğu kadar, kullanıcılar açısından da önemlidir. Mobil cihazların kullanımı her geçen gün yaygınlaştığından, web sitelerinin mobil cihazlar için optimize edilmesi gerekir. Bu sayede film sitesinin daha fazla kullanıcıya erişmesi ve kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi sağlanabilir.

Mobil optimizasyon kapsamında; web sitesinin yapısını, hızını, içeriğini ve erişilebilirliğini iyileştirme amacıyla yapılabilecek pek çok farklı çalışma vardır. Web sitesi özelinde ihtiyaç duyulan çalışmalar belirlenmeli ve doğru bir şekilde uygulanmalıdır.

Hosting Seçimi

Film siteleri için SEO çalışmalarının önemli adımlarından bir diğeri hosting seçimidir. Hosting firması seçerken göz önünde bulundurulması gereken birtakım farklı etkenler vardır. Bunlar arasında en önemlisi, seçilen hosting firmasının film sitesinin yoğunluğunu kaldırıp kaldıramayacağıdır. Bu aşamada hizmet verilen ülkede bulunan hosting firmalarını seçmek fayda sağlayabilir. Böylece web sitesinin çok daha hızlı bir şekilde çalışması ve olası yoğunlukların önlenmesi mümkün olabilir. 

Hosting seçimi hem film sitesi SEO çalışmaları hem film sitesinin performansı açısından çok önemlidir. Seçim yapılırken geniş kapsamlı ve üst düzey donanımlı paketleri tercih etmek gerekir. Hizmet alınan hosting ne kadar kaliteliyse karşılaşılması olası sorunlar o kadar azalır.

Title ve Meta Description

Film sitesi içerik optimizasyonu sürecinde içeriklere genel açıklamalar yapıldıktan sonra, title ve meta description açıklamaları hazırlanmalıdır. Title ve meta description açıklamaları sayesinde web sitesinin ön plana çıkması sağlanır. Bu kapsamda içeriklere kaliteli başlıklar ve detaylar eklenmesi, bunların internet kullanıcılarının dikkatini çekecek özellikte olması gerekir.

Film sitesi title ve description çalışmaları sayesinde sektörel rakipleri arasından sıyrılabilir. Bunu sağlamak için rakiplerin title ve description örnekleri incelenebilir. Description alanında anahtar kelimelere yer verilmelidir. Ancak arama motorunun spam olarak algılayacağı şekilde anahtar kelime kullanımından kaçınılmalıdır. Title ve meta description oluşturulurken SEO kuralları mutlaka göz önünde bulundurulmalı ve karakter sayısına dikkat edilmelidir.

SEO çalışmaları kapsamında meta başlıkları ve açıklamalar, arama motorlarının web sitesi içeriğini anlamasını ve değerlendirmesini sağlamak için kullanılabilir. Arama sonuçları sayfasında görülen meta başlıkları ve açıklamalar, kullanıcıların web siteleri arasından seçim yapmasına yardımcı olan unsurlardır.

Meta başlıkları kullanıcılar ilgili web sayfasının kısa bir özetini sunar. Arama motorlar, kullanıcıların yaptığı arama sorgularına en uygun web sayfalarını bulmak için meta başlıklarından faydalanır. Web sayfalarının arama sonuçlarında görülen ilk bilgileri olması nedeniyle meta başlıkları kullanıcıların web sayfasına girmesini sağlayabilir.

Meta açıklamalarında ise web sayfası içeriği daha detaylı bir şekilde açıklanır. Arama sorgularına en uygun sonuçları bulmak isteyen arama motorları, meta açıklamalarından faydalanırlar. Bu nedenle meta başlıkları ve açıklamaları film sitesi SEO çalışmalarının önemli bir unsurudur.

film siteleri için mobil uyumluluk

Ana Sayfa Düzenlemesi

Web sitesini ziyaret eden kullanıcıların film sitesi içinde aradıklarını hızlı ve kolay bir şekilde bulması noktasında ana sayfa düzeni önemli bir rol üstlenir. Ayrıca ana sayfa düzeni, ziyaretçilerin web sayfalarında kalış süresini uzatmak için de olmazsa olmazdır. Ziyaretçiler genellikle istediklerine hızlı bir şekilde ulaşma imkanı veren web sitelerini yeniden ziyaret etmeyi tercih edeceklerdir.

Kaliteli bir ana sayfa düzeni olması için filmler kategorilere ayrılmalıdır. Kategorilerin ilgi çekici bir şekilde hazırlanması önemlidir. Böylece ziyaretçiler ana sayfada çok daha fazla zaman geçirirler. Bunu sağlamanın yolu, ana sayfa düzeninin tamamen kullanıcı odaklı bir şekilde yapılmasıdır.

Yapısal Veri Optimizasyonu

Her web sitesi kendine ait bir yapısal veri optimizasyonuna sahiptir. Yapısal veri optimizasyonunun hazırlanması sırasında içeriklerle ilgili kısa bilgiler eklenmelidir. Bunlar arasında oyuncular, film süresi, IMDB puanı ve filmin çıkış tarihi sıralanabilir.

Blog İçeriklerinin Doğru Kullanılması

Film sitesi için SEO çalışmaları sırasında blog içeriklerini doğru kullanmak önemlidir. Blog içerikleri sayesinde web sitesinin güncel ve kaliteli içerikler sunmak, kullanıcıların web sitesine yönelik arama yapması sürecini kolaylaştırır. Blog içerikleri arama motorları tarafından düzenli olarak taranmakta olup güncel içerikler paylaşan web siteleri arama motoru sonuçlarında daha yüksek sıralamalar alır. 

Blog içeriklerinin diğer bir faydası, web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların daha uzun süre kalmasını ve daha fazla sayfa görüntülemesini sağlamasıdır. Arama motorları bu tür web sitelerini kullanıcı dostu web siteleri olarak değerlendirir ve arama motoru sonuçlarında daha yüksek sıralamalar verir. 

Ayrıca blog içerikleri web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların film sitesinde yer alan diğer içeriklere çok daha kolay bir şekilde erişmesini sağlar. Bu durum arama motorları nezdinde, web sitenizin düzenli bir şekilde güncellendiğinin bir göstergesi haline gelir. Sonuç olarak film sitesi arama motoru sonuçlarında daha yüksek sıralamalar elde eder ve organik trafiğini artırır.

Sonuç olarak blog içerikleri SEO açısından en önemli faktörlerin başında gelir. Arama motorlarına kaliteli ve güncel içerikler sunulmasına yardımcı olur. Ayrıca kullanıcıların ilgili web sitesine yönelik aramalar yapması sürecini destekler. Web sitesinin kullanıcı dostu olmasına ve düzenli olarak güncellenmesine olan katkıları sayesinde organik trafiğin artırılmasına yardımcı olur.

film siteleri için sosyal medya

İntro Ekleme

Film sitelerini ziyaret eden kullanıcılar öncelikle film hakkında doğru ve güncel bilgiler edinmek isterler. Bu nedenle film sitelerine ilk olarak filmlerin fragmanları eklenir. Daha sonra intronun yani film içeriğinin detaylı bir anlatımının eklenmesi gerekir. Böylece ziyaretçiler konforlu bir şekilde inceleme yaparlar. İntronun eklenmesi gerek içerik tanıtımı gerek ziyaretçiler açısından etkili bir site izlenimi sağlanmasına yardımcı olur.

Sosyal Medya Çalışması

Sosyal medya SEO açısından en önemli faktörlerin başında gelir. Bunun nedeni, arama motorlarının sosyal medya içeriklerinin popülerliğini ve etkinliğini değerlendirmesi, elde edilen verilen web sitesinin arama motoru sonuçları üzerinde etkili olmasıdır. Arama motorları, sosyal medyada yayınlanan içerikleri ve paylaşımları göz önünde bulundurarak ilgili web sitesi içeriklerinin ve paylaşımlarının sıralamada daha üst sıralara yerleşmesini sağlayabilir.

Sosyal medya aynı zamanda web sitelerinin güvenilirliğini ve kalitesini artırmaya da yardımcı olabilir. Sosyal medya platformlarındaki hesaplarında içerik yayınlayan web siteleri, içeriklerin ve paylaşımların daha yüksek poan alması sonucu arama motoru tarafından daha üst sıralara yerleştirilebilirler.

Sosyal medya platformları aynı zamanda web sitelerinin görünürlüğünün artırılması amacıyla da kullanıma uygundur. Sosyal medya hesaplarında yayınlanan içerikleri paylaşmak daha fazla sayıda kişiye ulaşma imkanı verir. Üstelik sosyal medya hesaplarında yapılan tanıtımlar ve reklamlar da daha fazla kişiye ulaşmaya yardımcı olan bir unsurdur.

Tüm bunların yanı sıra sosyal medya platformları ve web sitesi arasında sağlanan etkileşim, arama motorlarının daha yüksek puanlamalar almasına yardımcı olur. Sosyal medya hesaplarında yayınlanan içeriklerin web sitenizde paylaşılması arama motorunun daha yüksek puanlamalar yapmasını sağlarken, sosyal medya hesaplarında paylaşılan tanıtımlar ve reklamlar web sitesine daha fazla organik trafik çekmeyi sağlayabilir.

film siteleri için site hızı

Site Hızını Optimize Edin

Film sitesi için SEO çalışmalarında site hızının yadsınamaz bir rolü vardır. Arama motorları web sitesi hızını sıralama kriterlerinden biri olarak kabul eder. Hızlı bir şekilde yüklenen web siteleri kullanıcı deneyimini optimize etme imkanı verdiği için, arama motorları tarafından daha üst sıralarda listelenirler. İnternet kullanıcıları hızlı bir şekilde yüklenen web sitelerini tercih ettiklerinde daha az beklerler ve istedikleri içeriklere çok daha hızlı bir şekilde erişebilirler.

Arama motorları web sitelerinin hızını ölçme noktasında farklı araçlardan faydalanır. Google PageSpeed Insights gibi araçlar web sitesi hızını ölçer ve sizlere optimizasyon önerileri sunar. Bu öneriler arasında; resimleri optimize edilmesi, web sitesindeki kodların temizlenmesi, gereksiz CSS ya da JavaScript dosyalarının kaldırılması gibi farklı seçenekler bulunabilir. 

Web sitesi hızının optimize edilmesi, arama motorlarında daha üst sıralarda listelenme imkanı sunduğu gibi kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi yoluyla da fayda sağlar. Bu nedenle web sitesi hız optimizasyonu SEO açısından en önemli faktörlerden biridir.

film siteleri için backlink stratejisi

Doğru Backlink Stratejisi

Herhangi bir web sitesinin başka web sitelerinden aldığı linkler backlink olarak adlandırılır. Arama motorları web sitelerinin popülerlik ve güvenilirlik kriterlerinden biri olarak backlnkleri kabul ederler. Backlink arama motorlarının herhangi bir web sitesinin içeriğinin ne kadar değerli olduğunu anlamasına yardımcı olan unsurların başında gelir.

Web sitelerinin çok sayıda kaliteli backlink elde etmesi, ilgili web sitesinin arama motorları nezdinde daha değerli ve güvenilir olarak kabul edilmesini sağlar. Arama motorları backlinkler sayesinde web sitesinin değerini ve güvenilirliğini belirler, daha yüksek sıralamalara verirler. 

Tüm bunlara ek olarak backlinkler web sitelerinin ziyaretçi sayısının artırılmasına yardımcı olurlar. Çünkü bir web sitesi arama motorları tarafından önerildiğinde, çok daha fazla sayıda organik ziyaretçiye ulaşma imkanına sahip olur. Diğer yandan yalnızca fazla sayıda backlink sahibi olmanın arama motoru sıralamalarını yükselteceği gibi yanlış bir görüşe kapılmamak önemlidir. Aynı zamanda backlinklerin kalitesi ve doğruluğu konusunda da dikkatli olunmalıdır. Arama motorları nezdinde spam olarak kabul gören backlinkler ya da sahte backlinkler web sitesinin arama motoru sıralamalarında daha iyi sonuçlar almasını sağlamadığı gibi sıralama kaybetmesine de neden olabilir. Hedef kitleye ulaşmak için gerçekli, kaliteli,  güvenilir ve doğru backlinkler edinilmelidir.

Film sitesi için SEO çalışmaları kapsamında tüm bu adımlardan faydalanmak önemlidir. Elbette SEO çalışmalarından optimum fayda sağlanması için alanında uzman ve deneyimli profesyonelleden hizmet almak gerekir. 

Diğer rehber yazılarımıza göz atın:

Film Siteleri İçin SEO Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İnternet sitenizde bulunan sayfaların, arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alması SEO ile alakalıdır. SEO Kullanıcıların filmleri bulmasına, organik trafiğin artmasına ve daha fazla ziyaretçi çekmesine yardımcı olmaktadır.

Film siteleri için SEO yapılması, arama motoru sonuçlarında siteniz özelinde daha fazla görünürlük ve trafik, hedef kitlenizle buluşmanızı ve rakiplerini geçmenizi sağlar.

İnternet sitenizin arama motorlarında iyi trafikler elde etmesi için, SEO uyumlu bir siteye sahip olmanız gerekir. Bunun dışında; anahtar kelimelerinizin sıralamaları yükselir, site performansı artar ve kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yarar.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?