Semrush Nedir? Nasıl Kullanılır? | Boosted Craft
Back

Semrush Nedir? Nasıl Kullanılır?

semrush nedir nasıl kullanılır

Semrush Nedir?

Semrush, SEO denilince ilk akla gelen araçlardan biridir. İnternet sitelerinin SEO optimizasyonunda sağladığı pek çok metrik ve verilerle SEO uzmanlarına ve web sitesi sahiplerine yardımcı olur. 

Semrush web sitesinin görünürlüğünü analiz etmek, SEO ve pazarlama çerçevesinde web sitesi ve rakip analizi yapmak için kullanılabilir. SEO dışında ise web sitesinin bulunduğu sektördeki pazarlama iç görülerini tek bir arayüz üzerinden sunar. Sahip olduğu farklı araçlar ile özellikle SEO uzmanları, pazarlama uzmanları, marka uzmanları ve içerik yazarlarına paha biçilemez bilgiler sağlar. Semrush’ın ücretli ve ücretsiz kullanım seçenekleri vardır. Ücretsiz versiyonundaki özellikler, ücretli versiyona göre çok daha kısıtlıdır. 

Semrush Nasıl Kullanılır?

Semrush; SEO araçları, pazarlama araçları, anahtar kelime araçları, rakip analizi araçları, marka konumlandırma araçları, içerik pazarlaması araçları, pazarlama iç görü araçları, kampanya yönetim araçları ve sosyal medya reklamları gibi çok çeşitli araçlara sahip olsa da; optimum fayda sağlamak için doğru bir kullanım yapılması gerekir. Yanlış kullanım yanlış analizlere neden olur. Bunun sonucunda SEO ya da pazarlama stratejilerinin olumsuz şekilde etkilenmesi gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir.

Semrush ile Web Sitesi Audit Etme

Semrush kullanmak için öncelikle Semrush üzerinden proje başlatmak gerekir. Daha sonra web sitesi “Audit” diğer bir deyişle Semrush denetiminden geçirilir. Proje başlatıldıktan sonra sol menüde yer alan “On Page & Tech SEO” menüsünün altındaki “Site Audi” kısmından web sitesinin kontrol edilmesi süreci başalatılır.

Web sitesinin denetim süreci, mevcut sayfa sayısına göre değişiklik gösterebilir. Genellikle birkaç saat içerisinde tamamlanır ve sürecin tamamlanmasıyla rapor hazır hale gelir. 

Semrush ile Keyword Research Yapma

Anahtar kelime araştırması, SEO özelinde en çok kullanılması gereken araçtır. Web sitesiyle ilgili anahtar kelimeler hakkında detaylı bilgiler sağlar. Semrush’ın sol menüsündeki “Keyword Research” alanında yer alan “Keyword Overview” alt menüsünden anahtar kelime analizi yapmak mümkündür. Semrush anahtar kelime analizini ülke bazlı yapma imkanı sunar. Semrush ile Türkiye’nin yanı sıra pek çok farklı ülke için de analiz yapmak mümkündür. 

Semrush ile Backlink Analizi Yapma

Backlink analizi yapmak için kullanılan araç menüde “Link Building” menüsünün altında yer alır. Farklı bir web sitesinden web sitesinize verilen bağlantıları bu araç sayesinde görebilirsiniz. Bu araç sizin web sitenize verilen bağlantıların yanı sıra rakiplerinizin sahip olduğu bağlantıları da görmenizi sağlar.

Web sitenizin backlink analizi için raporu çalıştırdığınız zaman ana domain ve subdomain’e verilen tüm bağlantıların, bağlantıların konumunun, IP adreslerinin, türünün ve anchor metinlerinin yer aldığı kapsamlı bir rapora erişmeniz mümkündür.

semrush nedir

Semrush ile Organik Trafik Analizi

Semrush ile kendi web sitenizin ve rakip web sitelerinin organik aramalardan gelen trafikleri ile bu trafikleri sağlayan anahtar kelimelerin analizini yapmanız da mümkün. Organik trafik analizinin ardından hazırlanan raporda; en iyi anahtar kelimeleri, en iyi pozisyon değişimlerini, anahtar kelime türlerini, en iyi sayfaları, ana organik rakipleri, anahtar kelime pozisyonlarını, pozisyon değişimlerini, rakipleri ve alt domain’leri görmeniz mümkündür. Bu sayede web siteniz, rakipleriniz ve sektörünüz hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Semrush ile Sektör Analizi

Semrush’ın zengin araç çeşitliliği içerisinde en çok kullanılanlardan biri rakip analizidir. Anahtar kelime ve organik trafik araçlarıyla web sitenizin sektörüne ilişkin iç görülere erişmeniz mümkündür. Sektör analizi günümüzde rakip analizi kadar önemlidir. Gelecekte web sitenizin karşı karşıya kalacağı fırsatları ve riskleri anlamanıza yardımcı olur. 

Semrush ile Rakip Analizi

Rakip analizi işletmeler açısından en önemli bilgi kaynaklarından biridir. Rakibinizi iyi analiz eder ve hakkında doğru bilgilere erişirseniz, gelecekte ortaya çıkabilecek pazar değişimlerini, tehditleri ve fırsatları en iyi şekilde değerlendirmeniz mümkün olur. Bu sayede sektörel rakipleriniz arasından sıyrılabilirsiniz. 

Semrush sahip olduğu farklı rakip analizleriyle şirketinizin doğal rakipleri hakkında detaylı raporlara ulaşmanızı sağlar. Anahtar kelime analizi, backlink analizi, anahtar kelime pozisyon takibi ve organik trafik analizi gibi pek çok analiz aracı sayesinde rakiplerinizin en güçlü ve en zayıf olduğu alanları tespit etmeniz mümkündür. 

Semrush ile Link Building Kampanyaları Oluşturma

Semrush ile Link Building diğer bir deyişle sektörünüzle ilgili yüksek otoriteli web sitelerinden backlink alma çalışması yapmak son derece kolaydır. Backlink alımı yaparken binlerce internet sitesi içinden en idealini seçmek karmaşık ve zor olsa da, Semrush’ın Link Building Tool aracıyla backlink çalışmaları için yüzlerce web sitesini yalnızca saniyeler içinde bulmak mümkündür. Ayrıca bu web sitelerinin Authority Score değerlerini görmek, en yüksekten en düşüğe doğru sıralama yapmak mümkündür.

Arama sonuçlarında yer alan “”Raiting Score” özelliği her linki 50’den fazla kategoride analiz eder ve 5 üzerinden puanlar. Böylece backlink kalitesini anlamanıza yardımcı olur.

Semrush ile Kelime Sıralama Takibi Yapma

Semrush kullanarak istediğiniz anahtar kelimelerin pozisyon takibini kolayca yapabilirsiniz. “Keyword Research” menüsünün altında yer alan “Position Tracking” aracılığıyla önce internet sitesinin adını, sonra arama motoru, ülke ve takip etmek istediğiniz anahtar kelimeleri girmeniz gerekir.

Semrush sitenizin bu anahtar kelimelerdeki sıralamasını takip etmeye ve size haftalık olarak bilgilendirme e-postası atmaya başlar. Bu sayede güncel sıralamaları öğrenmeniz ve geliştirmeniz gereken anahtar kelimeleri kolayca bulmanız mümkün olur. Pozisyon takip aracının yardımıyla girdiğiniz anahtar kelimelerin görünürlüğünü, ortalama pozisyonunu, top 3, top 10 ve top 100’e kadar kaç adet anahtar kelimenizin olduğunu, aynı zamanda rakiplerinizin bu anahtar kelimelerdeki görünüm ve pozisyonlarını detaylı bir şekilde görme fırsatını elde edebilirsiniz.

Semrush ile İçerik Analizi

Semrush’ta internet sitesi ya da blog içerikleri için de bazı araçlar bulunur. Böylece içerik analizi yapmak ve geliştirilmesi gereken noktaları tespit etmek mümkündür. Sol menüdeki “Content Marketing” sekmesinin içerisinde yer alan “Post Tracking” ve “Content Audi” araçlarıyla internet sitenizin ve rakip internet sitelerinin içerik analizini yapmanız mümkün.

İnternet sitenizin sayfalarını “Content Audit” ile kontrol ettiğinizde içerikler 4 farklı kategoride sıralanır. Rewrite or Remove (Yeniden Yaz veya Sil), son 30 gün içerisinde görüntülenmesi 15’in altında kalan ve yayın tarihi 24 aydan eski olan içeriklerin toplandığı alandır. Bu içeriklerin silinmesi ya da yeniden yazılması gerekir. Need to Update (Güncellenmeli) kategorisinde, yayın tarihi 6 aydan eski ve son 30 günde 15 görüntülemeden daha az görüntüleme sayısına sahip olan içerikler bulunur. Bu içeriklerin yeni bilgilerle güncellenmesi gerekmektedir. Diğer kategoriler ise Quick Review (Hızlı İnceleme) ve Poor Content (Zayıf İçerik) şeklindedir.

Semrush ile Local SEO Çalışmaları Yapma

Semrush’ın Local SEO aracıyla arama motorlarının haritaların kayıtlı işletmenizin optimizasyon çalışmalarını yapmanız mümkündür. “Local SEO” sekmesinin altında liste yönetimi, inceleme yönetimi, pozisyon takibi, site inceleme ve on page SEO kontrolü özellikleri yer alır. 

Sorgulama iş yerinin fiziksel adresi girildikten sonra yapılır. Varlık kalitesi, toplam listeleme adedi, düzeltilmesi gereken ilanlar ve 5 üzerinden bir değerlendirme puanına erişilebilir. Ayrıca işletme profilinizin bulunmadığı sosyal mecraları listeler. Yeni müşteri potansiyelleri konusunda uyarı verir. 

İnceleme yönetimi sayfasında işletmenin bulunduğu çevrede yer alan yerel arama performanslarını görebileceğiniz bir rapor sunulur. Sizlere snulan geliştirme önerilerini dikkate alabilir ve yerel işletmeler arasında üst sıralara çıkabilirsiniz.

Semrush ile Ücretli Reklam Analizi Çalışmaları Yapma

Semrush ile ücretli reklamların analizini yapmak da mümkündür. “Advertising” menüsünde yer alan araçlarla Google ADS, sosyal medya reklamları, reklam anahtar kelimeleri, görüntülü reklamlar ve reklamların anahtar kelimelerde aldığı sıralamalar gibi farklı raporlara erişmek mümkündür.

Semrush ile Sosyal Medya Çalışmaları Yapma

Sosyal mecralar, işletmelerin kullanıcılarla ilk etkileşime girdiği en önemli alanlardan biridir. Sosyal mecralar her gün milyonlarca kişi tarafından kulanılır. Bu nedenler markaların fark edilmesi ve tanınması açısından çok önemlidir. Semrush dijital pazarlama ve SEO analizlerinde kullanıcılara sunduğu raporlama ve analizleri sosyal medya konularında da sunar. Bu sayede işletmelerin sosyal mecralarda kusursuz bir profile sahip olmasını amaçlar.

Menüdeki “Social Media” menüsünün altında kendi işletme sayfanızın bağlantısını kurabilir, günlük olarak analiz yapabilirsiniz. Ayrıca gönderilerinizi zamanlayabilir, sektörünüze ilişkin yeni gönderi fikirleri edinebilir ve rakiplerinizin sosyal medya stratejilerini öğrenmek için analizlerden faydalanabilirsiniz. Semrush’ın detaylı sosyal medya raporlarının yardımıyla markanız için yeni stratejiler çizebilir, işletmenizin sosyal mecralarda rakipleri arasından sıyrılmasını sağlayacak son derece önemli bir adımı atabilirsiniz.

Diğer rehber yazılarımıza göz atın:
Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?