Semrush Nedir? Nasıl Kullanılır? | Boosted Craft
Back

Semrush Nedir? Nasıl Kullanılır?

semrush nedir nasıl kullanılır

Sıkça adını duyduğumuz Semrush internet üzerinde hızlı bir gelişim göstermektedir. Aynı zamanda web sayfalarının da sayısı hızlı bir şekilde artmaktadır. Kurumsal hizmet veren firmalar veya sektörel şekilde hizmet veren firmalar kendilerine ait web sayfaları bulunmaktadır. Bilgi sağlayan siteler de çeşitlilik göstermektedir. Kişisel, kamu kurumu, işletmelerin web sitelerini ilgi çekici hale getirilmesi gerekmektedir. Web sitelerinin estetik görünüm kazandırması önemlidir.

Bu web sitelerde arama motorunda öne çıkması için belli anahtar kelimelerin kullanılması önemlidir. Bu kullanılan anahtar kelimeler web sitesini ön sıralara taşımaktadır. Ön sıralara taşınması için SEO geliştiricilerinin kullanılması oldukça önemlidir. Web sitelerinin bu ön sıralama taşınması için Semrush programı sıklıkla kullanılmaktadır. Semrush programı SEO çalışmaları yaparak web sitesini ön plana çıkarmaya yardımcı olmaktadır.

 Semrush Nedir? Semrush Ne İşe Yarar?

Semrush programı web sitelerini geliştirmekte yardımcı olmaktadır. Birçok fonksiyon kullanarak web sitesini analiz yapar. Aynı zamanda web sitelerinin geliştirmesinde de büyük derecede yardımcı olmaktadır. Web sitesini analiz yaparak en iyi şekilde ortaya çıkmaktadır.

Semrush programının kullanım alanı oldukça geniştir. Bu program SEO, adwords, dijital pazarlama gibi sektörlerde dahil olmak üzere birçok alanda da hizmet vermektedir. Böylelikle web sitesi ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda domain üzerinden de verileri analiz yapar ve bu veriler sayesinde de analiz raporları ortaya çıkarmaktadır.

Her web sitesi olan firma veya kişisel web siteleri arama motorlarında ön plana çıkmak ister. Böylelikle arama motorunda arama yapıldığı zaman web siteleri ön plana çıkmaktadır. Kişiler arama motorunda arama yaptıklarında ilk çıkan siteyi her zaman tercih ederler. Böylece web sitesi olan firmalar veya kişiler bu sayede ekstra kazançlar elde etmektedir. Aynı zamanda web sitesi daha fazla tanınır hale gelir ve çok daha fazla tercih edilir.

Semrush programı rakip sitelerin performanslarını da düzenli olarak takip etmektedir. Aynı zamanda internet üzerinde trendleri de sıklık ile takip eder ve web sitelerini bu şekilde düzenlemektedir.

Semrush programını düzgün bir şekilde kullanarak web siteleri avantaja sahip olabilmektedir.

Bir web sitesinin arama motorunda iyi performans göstermesi oldukça önemlidir. Bundan dolayı çeşitli analizler yaparak arama motorunda iyi performanslar göstermesi sağlanmalıdır. Semrush programı ile bu analizler kolay bir şekilde yapılabilir. Aynı zamanda da web sitesini üst sıralara taşıyabilmektedir. Kampanya yönetimi, pazarlama, araştırma, halkla ilişkiler ile ilgilenen kişiler için Semrush programı oldukça önemlidir.

 Semrush Kullanım Alanları Nelerdir?

Semrush programını pek alanda yardımcı olmaktadır. Bu kullanılan alanlar genel olarak şu şekildedir:

  • Ziyaretçilerin kaynağını saptama,
  • Ziyaret eden kişilerin kaynak dilini saptama,
  • Web sitesine aylık olarak gelen ziyaretçi sayısı ve aynı zamanda zaman çizelgesi,
  • Web sitesinde olan anti seo veya backlink,
  • Ziyaretçileri en çok çeken sayfaları saptama,
  • Web sitesi içerisinde olan reklamlara tıklanma oranları,
  • Diğer rakip web sitelerinin analizleri,
  • Mobil cihazlar üzerinde olan performans,
  • Arama motorlarında kelime sıralaması,

Bu saptamaları Semrush programı kolay bir şekilde yapabilmektedir. Web sitesinde yapılan bu analizler sayesinde arama motorunda web sitesi ilk sıralara çıkmaktadır.

Hangi Paket Daha Uygun?

Semrush programına sahip olamadan önce web sitesi için en uygun olanın seçilmesi önemlidir. Bu şekilde web sitesinin SEO daha yüksek olacaktır. Arama motorunda da ilk sıralarda yer alacaktır.

Semrush programının özellikleri şu şekildedir:

Domain analtics; bu bölüm sayesinde kişiye ait olan veya olmayan web sitesinin domain SEO’sunun performans hakkında bilgiler elde edilebilmektedir.

Projeler; bu alanda proje olarak adlandırılan domain için sıralama, backlink takibi gibi servisler kullanılmaktadır.

Raporlama; Semrush programı düzenli şekilde raporlar sunabilmektedir. Bu raporlar ile web sitesinin durumunu öğrenmek mümkündür.

Kullanıcı yönetimi; seçilen pakete göre bir kullanıcı başlayacak en fazla 9 kişi Semrush programını kendi kişisel hesapları ile erişim sağlayacaktır.

Diğer; API erişimi sağlayarak gösterge panelleri hazırlanabilmektedir.

Semrush Nasıl Kullanılır?

Semrush programı ile site hakkında veri analizi yapılabilmektedir. Web sitesinin ziyaretçi sayısı, ziyaretçilerin kaynağı, en çok ziyaret edilen sayfalar gibi birçok analizler yapılabilmektedir. Böylelikle diğer web sitelerinin aram motorunda olan sıralaması analiz yapılabilmektedir.

Semrush programı 7 gün ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır. Semrush programının web sitesine giriş yapılması yeterlidir. Ücretsiz bölümünde yer alan kutucuğa domain adının girilmesi yeterlidir. Aynı zamanda ücretli bölümünde de istediğiniz siteyi ayrıntılı şekilde inceleyebilirsiniz.

semrush nedir

Semrush Programının Dört Ana Özelliği Nedir?

Semrush programının 4 ana özelliği bulunmaktadır. Bu ana özellikler sayesinde birçok analizler gerçekleştirilebilmektedir. Bu dört ana özellik şu şekildedir:

Alan adı analizi; bu alan bir alana özgüdür. Arama motorunda bir alan adı yazıldığı zaman bu web sitesi hakkında bilgilere ulaşılabilmektedir.

Anahtar kelime kontrolü; tamamen anahtar kelime odaklıdır. Web sitesi ile ilgili anahtar kelime yazmanız sonucunda bu anahtar kelimeler ile ilgili sonuçlara ulaşmak mümkündür.

Projeler; bir alan özgüdür. Çok sayıda müşteriler için çalışanlar için bir bölümdür. Projeleri ekleyerek, hizmet verilen web sitesi için değerlendirme yapılması sağlar.

GAP analizi; beş alan adı ile karşılaştırılma yapılabilmektedir.

Semrush Programı Kullanımı

Semrush programına başlamak için bir anahtar kelime ya da alan adı yazılmalıdır. Eğer alan adı girilmişse Domain Analizi bölümüne geçilmektedir. Anahtar kelime girilmiş ise Anahtar Kelime Analizi bölümünü açmaktadır. Bir web sitesinin konumuna göre veri sunması da Semrush programını öne çıkartmaktadır. Bir arama yapıldığı zaman web sitesinin hedef ülkesine göre kontrol edilmesi gerekmektedir. Böylelikle doğru sonuçları elde etmek mümkündür.

Proje Oluşturmak ve Yönetmek

Semrush programı içerisinde kontrol panelinde yer alan sağ tarafta projeler bölümüne girilmelidir. Bu bölümde ekle düğmesine ya da + butonuna basılması gerekmektedir. Bu bölüme basıldığı zamanda projenin alan adı ve adının girilebileceği kutucuk açılmaktadır. Bilgiler girilmesi ve oluştur butonuna tıklanmalıdır. Projeler oluşturulduktan sonra Semrush programı kısa bir süre içerisinde liste yapacaktır.

Site Denetimi

Site denetim; web sitesinin SEO kontrolünü gerçekleştirmektedir. Teknik bir şekilde yapılabilecek olan iyileştirmelerin listesini çıkartmaktadır. Aynı zamanda Google gelişmelerini takip ederek bu site denetimi bölümü sürekli olarak güncellenmektedir. Ayrıca belli bir tarih taraması da yapılabilmektedir. Böylelikle önceki sonuçları karşılaştırabilme imkanı da sunulmaktadır. Bazı hatalar olduğu zamanda önce ve sonra şekilde gelişim raporları da sunulmaktadır.

Sıralama Takibi

Sıralama takibi ile web sitesinin arama motorunda anahtar kelimeler için nerede olduğuna bakılabilmektedir. Bu bölümde sunulan veriler yüzde yüz doğru olmayabilmektedir. Fakat ilerlemeyi takip etmek için önemlidir. Bu bölümde cihaz ve konum seçiminin yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda bölge seçerek d çıkacak olan sonuçları daraltmak mümkündür.

SEO Fikirleri

Seo fikirleri bölümünde Semrush programı, pratik bir şekilde optimizasyon öneriler sunmaktadır. Bazen siteye eklenebilecek keyword şeklinde olabilir. Bazen de hedef keyword şeklinde uyarı da olabilmektedir. SEO fikirleri bölümü için web sitesinin optimize edilmesi gerekmektedir. Semrush programı hazır olduğunda web sitesinin SEO fikirlerini analiz edecektir. Daha sonra da fikirleri ayrı kategorilere ayırmaktadır.

Semrush programının sunduğu bu özellikler web sitelerini iyileştirmek için kullanılmaktadır. Böylelikle arama motorunda web siteleri üst sıralarda yer alabilir. Ziyaretçiler ilk sırada yer alan web sitelerini her zaman daha çok tercih etmektedir.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?