Dönüşüm Oranı Nedir? | Boosted Craft
Back

Dönüşüm Oranı Nedir?

dönüşüm oranı nedir

Dönüşüm oranı, pazarlama dünyasındaki en önemli kavramlardan biridir. Herhangi bir web sitesi, e-ticaret platformu ya da bir dijital varlık üzerindeki dönüşüm oranı, web ziyaretçilerinin isenilen eylemi gerçekleştirmesi için ne kadar etkili olduğunu göstermektedir. 

Dönüşüm oranı, herhangi bir web sitesindeki ya da diğer dijital platformlardaki ziyaretçilerin, istenilen bir hedefi gerçekleştirmelerine ilişkin yüzdesel ölçü olarak tanımlanabilir. Söz konusu hedefler; herhangi bir ürünün satın alınması, bir e-mail aboneliğine kayıt olunması, bir formun doldurulması ya da belirli bir sayfanın ziyaret edilmesi gibi birçok farklı eylem olabilir. Yüksek bir dönüşüm oranına sahip olmak, işletmelerin çevrimiçi varlığının etkinliğini gösterir. Dönüşüm oranının düşük olması ise potansiyel iyileştirme fırsatlarına işaret eden bir durum olarak değerlendirilebilir.

Dönüşüm oranının sürekli olarak izlenmesi ve iyileştirme fırsatları aranması gerekir. Çünkü, kullanıcı davranışlarının anlaşılması ve kullanıcı ihtiyaçlarına odaklanılması, başarılı bir dönüşüm oranı yakalanması için göz önünde bulundurulması gereken temel unsurlardır.

Dönüşüm Oranı Nedir?

Her sektörde yoğun rekabetin olduğu günümüzde, hedef kitlenin ve tüketicilerin firmayla olan deneyimine ilişkin bilgi sahibi olmak, markaların başarısını artırmayı sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Dönüşüm oranının ölçümlenmesi, bu konuya ilişkin detaylı veriler toplanmasına yardımcı olur. Bu kapsamda; e-ticaret ve sosyal medya araçlarının kullanılması yoluyla kullanıcıların markaya verdiği tepkiler ölçülebilir ve hedef kitle nezdinde nasıl bir konumlandırmaya sahip olunduğu öğrenilebilir. 

E-ticarette dönüşüm oranı, firmaların yaptığı çalışmalarda ne kadar başarılı olduğunu gösteren metriklerin başında gelir. Dönüşüm oranı en basit şekliyle, firma tarafından daha önce belirlenmiş olan ürün satışı, sayfa ziyareti, e-mail bülten aboneliği gibi bir aktiviteyi gerçekleştiren kullanıcıların sayısının, bu amaçla gönderilen mesajı alan toplam kişi sayısına  olan yüzdesel oranı olarak tanımlanabilir.

Örneklendirmek gerekirse, e-mail bülten aboneliği için bir reklam oluşturulur ve bu reklam 100.000 kişiye gösterildiğinde, e-mail listesine abone olan kişinin sayısı 1.000 ise dönüşüm oranı 1.000/100.000= 0.1= %10 şeklinde hesaplanır. Sonuç itibarıyla, web sitesine tıklayıp abonelik, satın alma ya da bağlantılara tıklama gibi davranışlar gösteren kullanıcıların miktarı, dönüşüm oranı olarak ifade edilir. Dönüşüm oranının yüksek olması, kampanyanın amacına ulaştığını gösteren önemli bir veridir.

Conversation Rate Hesaplaması

Conversation rate yani dönüşüm oranı hesaplaması, pazarlama çabalarının etkinliğini değerlendirme ve gerekli iyileştirmeleri yapma aşamasında son derece önemlidir. Dönüşüm oranı diğer bir deyişle conversation rate, belirli bir hedefe ulaşan ziyaretçi sayısının toplam ziyaretçi sayısına oranlanması yoluyla bulunur. Conversation rate hesaplaması için kullanılan formül şu şekildedir:

Dönüşüm Oranı= (Hedefe Ulaşan Ziyaretçi Sayısı/Toplam Ziyaretçi Sayısı) x 100

Formülde kullanılan değerlerden hedefe ulaşan ziyaretçi sayısı; ürün satın alma, form doldurma gibi belirli bir eylemi gerçekleştiren ziyaretçi sayısını ifade eder. Toplam ziyaretçi sayısı ise adından da anlaşılacağı üzere web sitesini ya da belirli bir sayfayı ziyaret eden toplam ziyaretçi sayısını belirten bir değerdir.

Bir e-ticaret sitesini günde 1000 kişi ziyaret ediyor ve bu ziyaretçilerin 50’si ürün satın alıyorsa; 

Dönüşüm Oranı= (50/1000) x 100= %5 olarak hesaplanır.

Dönüşüm oranının düzenli olarak izlenmesi, pazarlama stratejilerinin değerlendirilmesi ve optimize edilmesi açısından çok önemlidir. Diğer yandan, belirli kampanyalara ya da dönemlere ait dönüşüm oranlarının karşılaştırılması sayesinde, hangi stratejilerin daha etkili olduğunu belirlemek mümkün olabilir.

Dönüşüm Oranı Neden Önemlidir?

Dönüşüm oranı, bir işletmenin ya da dijital varlığın başarısını ölçme ve iyileştirme noktasında kritik bir metrik olarak kabul edilir. Dönüşüm oranının önemli olmasının pek çok farklı nedeni vardır.

 • Dönüşüm oranları; pazarlama kampanyalarının, web sitelerinin ya da diğer dijital varlıkların etkinliğini ölçme amacıyla kullanılırlar. Bu aynı zamanda, hangi stratejilerin daha etkili olduğunu anlamaya yardımcı olan önemli bir gösterge olarak kabul edilmelerini sağlar. 
 • Yapılan yatırımların getirisini belirlemek, diğer bir deyişle yapılan yatırımların ne kadarının geri döndüğünü anlamak için dönüşüm oranları kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse, reklam harcamalarıyla elde edilen dönüşüm oranı sayesinde reklam stratejilerinin karlılığını belirlemek mümkün olur.
 • Yüksek dönüşüm oranları, daha fazla satış ya da istenen eylemlerin gerçekleştirilmesi anlamına gelir. Bu da doğrudan gelir artışı ve karlılık potansiyeli olarak değerlendirilebilir.
 • Dönüşüm oranlarının düşük olması, iyileştirme fırsatlarının olduğu şeklinde yorumlanmalıdır. Ziyaretçilerin istenen eylemi hangi alanlarda ve neden gerçekleştirmediğini anlamak, daha etkili stratejiler geliştirme noktasında önemli bir yol gösterici olabilir.
 • Dönüşüm oranları aynı zamanda, kullanıcıların istenen eylemi ne kadar kolay bir şekilde gerçekleştirdiğini gösterir. Bu, kullanıcı deneyimini gerçekleştirmek için rehberlik etmesinin yanı sıra kullanıcı dostu bir çevrimiçi ortam oluşturulmasına katkıda bulunur.
 • Dönüşüm oranları tüm bunların yanı sıra; hangi pazarlama ve satış stratejilerinin en iyi performansı gösterdiğini anlamaya, bütçenin ve kaynakların daha etkili bir şekilde dağıtılmasını sağlamaya yardımcı olur.

Dönüşüm oranları saydığımız nedenlerden dolayı işletmelerin dijital varlıklarının etkinliğini anlama, iyileştirme ve daha başarılı olma noktasında vazgeçilmez bir metrik olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle, dönüşüm oranlarının sürekli olarak izlenmesi ve işletmenin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak şekilde optimize edilmesi gerekir.

Dönüşüm Oranını Nasıl Arttırabilirsiniz?

Dönüşüm oranının artırılması için kapsamlı bir sürece gereksinim duyulur. Tüketicilerin markaya gösterdiği tepkinin ölçülmesi için kullanılabilecek pek çok farklı metrik vardır. Bu kapsamda; tıklama oranları, satın alma rakamları ve takipçi sayısı gibi kriterlerin ölçülmesi yoluyla eksikler belirlenebilir. Tespit edilen eksikler giderildikten sonra hedef kitleye çok daha etkin bir şekilde hitap etmeyi sağlayacak çalışmalar yürütülebilir.

Dönüşüm oranlarını optimize etmeye yönelik çalışmalar sırasında, tüketicinin farklı alternatifleri olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. E-ticarette başarılı bir performans sergilemek için sektörel rakipler arasından sıyrılmak ve tüketicinin dikkatini çekmek gerekir. Dönüşüm oranları ise bu konuda ne kadar başarılı olunduğunu ölçmenin en garantili yollarından biridir. Dönüşüm oranlarını artırmak için kullanılabilecek çok çeşitli yöntemler vardır.

Dönüşüm oranının artırılması, bir işletme ya da web sitesi için son derece önemli bir hedef olabilir. Çünkü dönüşüm oranı, ziyaretçilerin bir web sitesini ziyaret ettikten sonra istenen eylemi gerçekleştirdiğini gösterir. Diğer yandan dönüşüm oranını artırırken başta hedef kitleyi iyi tanımak olmak üzere çok çeşitli noktalara dikkat edilmesi gerekliliği göz ardı edilmemelidir.

Kaliteli Görseller Kullanabilirsiniz

Dönüşüm oranlarını artırmak için web sitesi üzerinde kullanılan ürün fotoğraflarının ve reklam çalışmalarında kullanılan görsellerin kaliteli olması çok önemlidir. Çünkü sunulan ürün ya da bilgi, tüketicilere en iyi şekilde gösterilmelidir. Konu e-ticaret olduğunda görselliğin son derece önemli olduğu unutulmaması gereken bir gerçektir. Bu nedenle, ürünlerinizi en iyi şekilde göstermeniz ve farklı açılardan tanıtabilmeniz önemlidir.

Reklamlarınızda kaliteli görseller kullanmanız, kullanıcıların zaman tünelinde dikkatini çekmenizi sağlar. Bu sayede onları web sitenize çekerek geri dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz.

Detaylı ve Doyurucu Ürün Bilgileriyle Açıklamaları Yazabilirsiniz

Tüketicileri web sitenize çektikten sonraki aşama dönüşüm oranlarınız üzerinde son derece etkilidir. Tüketicileri reklamlar aracılığıyla web sitenize çektikten sonra, onları web sitenizde tutmanız ve ürün satın almaya yönlendirmeniz gerekir. Ziyaretçileri web sitenizde tutmanın en önemli yollarından biri, ürünler hakkında yaptığınız açıklamalara önem vermek ve ürünleriniz hakkında bilgilenmelerini sağlamaktır. Bunun için detaylı ve bilgilendirici ürün açıklamaları oluşturmalı, kullanıcıların ürünler hakkında daha fazla bilgi almasını sağlamalısınız.

Web sitenizde paylaşacağınız ürün açıklamalarını iki bölüme ayırmanız mümkündür. Ürün sayfasında ürünün yanında ürünle ilgili önemli bilgilere yer verebilir ve daha kısa bir versiyon oluşturabilirsiniz. Sayfanın biraz daha alt bölümünde ise teknik detayların bulunduğu daha kapsamlı bir ürün açıklaması paylaşabilirsiniz. Bu durumda, ürün hakkında hızlıca bilgi almak isteyen kullanıcılar kısa açıklamaları okuyabilir, daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler ise sayfanın alt bölümündeki açıklamalara göz gezdirebilirler.

Ürün Videoları Hazırlayabilirsiniz

Dönüşüm oranlarını artırmanıza yardımcı olacak diğer bir yöntem, ürün videoları hazırlamaktır. Videolar ürün hakkında bilgi vermeyi sağlamasının yanı sıra yazılı açıklamalardan ve fotoğraflardan daha fazla ilgi çeker. Ürün videolarını hazırladığınızda tüketicilere ürünle ilgili daha fazla bilgi verebilirsiniz. Ürünün kullanım alanlarını gözler önüne sermek, aynı zamanda ürünün daha ilgi çekici olmasını sağlayan önemli bir unsurdur. Bu sayede, tüketicilerin satın alma kararı olumlu yönde etkilenebilir. 

Ücretsiz Kargo Seçeneği Sunabilirsiniz

Ücretsiz kargo seçeneği sunmak, dönüşüm oranlarınızın artmasını sağlayacak en önemli faktörlerden biridir. Günümüzde tüketiciler internetten yaptıkları alışverişlerde genellikle kargo ücreti ödemek istemezler. Bu nedenle çoğu zaman ilk olarak kargo ücretini kontrol ederler. Sunduğunuz ürünlerde ücretsiz kargo seçeneğinin bulunması, tüketicilerin satın alma kararı üzerinde olumlu etkiler sağlayacaktır.

Kullanıcı Deneyimini Arttırabilirsiniz

Geri dönüşümlerini artırmak için web siteniz üzerinde kullanıcı deneyimini artıracak çalışmalar yapmanız önemlidir. Kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik olarak farklı yöntemlere başvurmanız mümkündür. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Site Açılma Hızını Artırabilirsiniz

Web sitenizin hızını artırmak kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkileyerek dönüşüm oranlarının optimize edilmesini sağlayabilir. Bunun için öncelikle site içi navigasyonu kolay bir hale getirmeniz gerekir. Ayrıca kategori sistemini kolay anlaşılır, ancak detaylı bir şekilde kullanıcılara sunmalısınız. Kullanıcılar alışverişlerini tamamlamak için ödeme işlemini mümkün olan en az adımla, kolay ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilmelidirler. Bunun yanı sıra diğer bir önemli konu ise kredi kartı, havale, ön ödemeli kart gibi farklı ödeme alternatiflerine yer vermenizdir. Web sitesi tasarımında kullanıcılarda kafa karışıklığına neden olabilecek herhangi bir öğeye yer vermemeye özen göstermeniz çok önemlidir.

İletişim Bilgilerini Açıkça Sunabilirsiniz

Tüketicilerin web sitenizin ve firmanızın güvenilir olduğunu anlamasını sağlamak için iletişim bilgilerinizi web sitenizin tüm sayfalarında açık bir şekilde göstermelisiniz. Bu sayede kullanıcılar akıllarına takılan herhangi bir soru olduğunda size kolayca erişme şansına sahip olabilirler.

İletişim kanallarınız üzerinden size ulaşan kullanıcılarla birebir diyalog kurma imkanı elde edebilirsiniz. Bunun sonucunda, bu kişileri satın alma eylemini gerçekleştirmek için daha kolay bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Gerek hizmetleriniz gerek ürünleriniz hakkında detaylı bilgi vermenizi sağlayacak bu tür bir yol izlemeniz halinde dönüşüm oranlarınızın olumlu şekilde etkilendiğini gözlemleyebilirsiniz.

dönüşüm oranı nasıl hesaplanır

Dönüşüm Oranı Müşteri Edinme Kanallarına Göre Değişir mi?

Evet, dönüşüm oranı müşteri edinme kanallarına göre değişiklik gösterebilir. Farklı pazarlama ve müşteri edinme kanallarının farklı kullanıcı profillerine, alışkanlıklara ve davranışlara sahip potansiyel müşterilere ulaşması son derece olağan bir durumdur. Buna bağlı olarak, her müşteri edinme kanalının dönüşüm oranları farklı olabilir. Farklı müşteri edinme kanallarının dönüşüm oranlarını etkileyen faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sosyal Medya: Geniş kitlelere ulaşma imkanı veren sosyal medya platformları aynı zamanda, hedeflenen reklamcılık ve içerik stratejileriyle belirli demografik gruplara ulaşma avantajı sağlar. Buna bağlı olarak dönüşüm oranları, platforma ve hedef kitleye bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO): Arama motoru üzerinde arama yapan ve organik arama sonuçlarından gelen ziyaretçiler genellikle daha nitelikli olurlar. Bunun nedeni, belirli bir ilgi ya da ihtiyaç sonucu arama yapmaları ve web sitenize gelmeleridir. Bu durum, dönüşüm oranlarının artmasını sağlayabilir.
 • E-posta Pazarlama: İyi planlanmış bir e-posta pazarlama stratejisi, daha önce web sitenizle etkileşimde bulunan ya da ilgili olduğunu düşündüğünüz potansiyel müşterilere ulaşmanıza yardımcı olur. Kişisel ve hedeflenmiş iletişim, dönüşüm oranlarınızın artmasında önemli bir rol üstlenir.
 • Arama Motoru Reklamları (SEM): Google gibi arama motorlarında reklam vermek, belirli anahtar kelimelere yönelik planlanan reklamlarla hedeflenmiş bir trafik çekmeyi sağlar. Böylece daha hızlı sonuçlar alabilir ve dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz.
 • İçerik Pazarlama: Blog yazıları, infografikler ve videolar gibi içerikleri kullanarak hedef kitlenize değerli bilgiler sunabilir, onları etkileyebilir ve markanızı en iyi şekilde tanıtabilirsiniz. Kaliteli içerikler paylaşmak, dönüşüm oranlarının artmasında etkili olan unsurlardan biridir.
 • Dış Kaynaklı Trafik: Affiliate pazarlama, ortaklıklar ve diğer web sitelerinden gelen trafik gibi dış kaynaklar, ziyaretçilerin web sitesine farklı bir niyetle gelmesine neden olabilir. Buna bağlı olarak dönüşüm oranları farklı olabilir.

Her kanalın kendine özgü bazı avantajlar ve hedef kitlesine hitap etme biçimi vardır. Bu farklılıklara bağlı olarak dönüşüm oranları değişiklik gösterebilir. Başarılı bir pazarlama stratejisi uygulanması yoluyla genellikle farklı kanalları birleştirmek, her birini doğru şekilde optimize ederek en yüksek dönüşüm oranlarına ulaşmak söz konusu olabilir.

İdeal Dönüşüm Oranı Nedir?

İdeal dönüşüm oranı, işletmeler ya da web siteleri açısından belirleyici bir faktör olmakla birlikte; tek bir ideal dönüşüm oranından bahsetmek çok doğru olmayabilir. İdeal dönüşüm oranı pek çok faktöre bağlı olup değişiklik göstermesi mümkündür. İdeal dönüşüm oranlarının belirlenmesi noktasında göz önünde bulundurulması gereken çeşitli unsurları sizler için aşağıda bir araya getirdik:

 • Sektör ve Endüstri: İdeal dönüşüm oranı, sektöre ve endüstriye göre değişebilir. E-ticaret sitelerinde dönüşüm oranı genellikle %1 ila %5 arasında olabilirken, B2B sektöründe bu oranların daha düşük olması mümkündür.
 • Hedeflenen Eylem: İdeal dönüşüm oranının belirlenmesi sürecinde en önemli etkenlerden biri, hangi eylemin dönüşüm olarak kabul edildiğidir. Amacı ürün satma olan web sitelerinin dönüşüm oranları daha yüksek olabilirken, bilgi içerikli blogların e-posta aboneliği için ideal dönüşüm oranları farklılık gösterebilir.
 • Trafik Kaynağı: Dönüşüm oranları hangi kanallardan gelen trafik üzerinden değerlendiriliyorsa, bu kanalların doğasını ve kalitesini dikkate almak gerekir. Bu kapsamda, organik arama trafiği genellikle daha nitelikli olup daha yüksek dönüşüm oranları sağlamaları mümkündür.
 • Hedef Kitle ve Niş: İdeal dönüşüm oranını etkileyen faktörlerden bir diğeri ise belirli bir hedef kitlenin davranışları, alışkanlıkları ve tercihleridir. Farklı nişlerde, belirli bir dönüşüm oranının diğerlerinden daha başarılı kabul edilmesi mümkündür.
 • Mevcut Durum ve Süreçler: İşletmelerin mevcut durumu da dönüşüm oranlarını etkileyen faktörlerden biridir. İyileştirme potansiyeline sahip olan süreçler ve optimizasyonlar, ideal dönüşüm oranlarının artmasını sağlayabilir.

Sonuç itibarıyla, ideal dönüşüm oranının işletme hedeflerine, sektöre ve hedef kitleye bağlı olarak değiştiği ifade edilebilir. Önemli olan; dönüşüm oranlarının sürekli olarak artması için stratejiler geliştirilmesi, test edilmesi ve optimize edilmesidir. Bu süreç, işletmenizin büyümesi ve başarılı olması açısından son derece önemli bir adım olarak kabul edilir. 

Başlangıç aşaması olarak, rekabet ve sektör göz önünde bulundurulmak kaydıyla benzer işletmelerin dönüşüm oranlarına bakılmalıdır. Diğer yandan, bu oranların kesin bir ideal dönüşüm oranı hedefi olarak kullanmak her zaman için doğru bir adım olmayabilir.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?