Call To Action Nedir? Nasıl Yapılır?
Back

Call To Action Nedir?

harekete geçirici mesaj call to action nedir nasıl yapılır

E ticaret sahipleri başta olmak üzere pek çok internet sitesi sahibi kullanıcı etkileşimi almayı amaçlar. Kullanıcı etkileşimi alabilmek için harekete geçirici mesajlardan yardım alınabilir.

Call to Action Nedir?

Günümüzde internet çok hızlı bir şekilde gelişiyor. İnternetin gelişmesine bağlı olarak pazarlama yöntemleri de gelişiyor. Gelişen pazarlama yöntemlerinden birisi de call to action olarak açıklanır. Bu yöntem temel birkaç kelimelik mesajlardan ibarettir. Fakat site içerisindeki bilgi ve tasarımların internet kullanıcılara gösterilmesinde oldukça etkilidir.

Türkçe karşılığı eylem çağrısı olarak bilinen call to actionun kısaltması CTA’dır. CTA içerisinde verilmek istenen mesaj nettir. Net olabilmesi için de emir kiplerinden yardım alınır.

Harekete Geçirici Mesajların Özellikleri

Müşterilerin ilgisini artıran ve onları harekete geçiren CTA mesajlarının birtakım özellikleri vardır. Bu özellikler doğru bir şekilde anlaşılırsa amaca uygun olan CTA mesajlarının oluşturulması daha kolay olur. Bu mesajlar dikkat çekici ve kişileri aksiyona çağırıcı şekildedir. Dikkat çekici olduğu için de her yaştan insana hitap eder.

CTA mesajları karmaşıklıktan uzaktır. Karmaşadan uzak olduğu için de verilen mesaj kısa ve tek yönlüdür.

Call To Action Niçin Kullanılır?

Alanında bir numara olmak isteyen e ticaret şirketleri pazarlama stratejilerine gereken önemi veriyor. Pazarlama iletişimi ve pazarlama stratejileri alanında yetkin olan firmalar rakipleri ile daha rahat mücadele etme fırsatı bulur. Harekete geçirici mesajlar da bu aşamada devreye giriyor. Bu mesajlar şirketlerin satın alma planlarının uygulanmasına yardımcı olarak rakip firmalarla mücadele edilmesine yardımcı oluyor.

Call to actionun tek kullanım amacı satın alma planlarının uygulanması değildir. Bu yöntem sayesinde internet kullanıcıları siteye üye olabiliyor. Yani site sahipleri daha çok üye çekebilmek için de bu yöntemden faydalanabilir.

Harekete Geçirici Mesajlar Neden Önemlidir?

CTA mesajları günümüzün önemli stratejileri arasında kabul edilir. Bu stratejiyi kullanan kişiler diğer firmaların önüne geçebilir. Ancak bu stratejinin önemi yalnızca bu değildir. CTA mesajları ile siteler daha fazla üye ve kullanıcı kazanabiliyor. Kazanılan bu kişiler ise sitelerin ekstra kazanç elde etmesine yardımcı olabilir.

Haber ya da blog sitelerinin en önemli ihtiyacı takipçidir. Takipçi olmadan içerikler daha fazla kişiye ulaştırılamaz. CTA mesajları ile üretilen içerikler daha fazla üyeye dolayısıyla daha fazla okunmaya ulaşabilir.

Harekete Geçirici Mesajların Yararları Nelerdir?

CTA olarak bilinen harekete geçirici mesajlardan yardım almanın birden fazla yararı vardır. Bu yararlarından ötürü e ticaret sitelerinin neredeyse tamamı bu stratejiyi kullanıyor. Ancak bu stratejiden yarar görebilmek için etkili bir kullanım şarttır. 

Etkili şekilde uygulanamayan stratejiden istenen verim alınamaz. Bu mesajların en önemli yararı site içi trafiğin artırılması olarak kabul edilir. Site içi trafiğin artması ile düzenlenen içerikler çok daha popüler hale gelebilir. Bu mesajların sağladığı faydalardan bazıları:

  • Satıcıların tüketiciler ile daha rahat iletişime girmesine yardımcı olur.
  • İnternet kullanıcılarının sitelere daha kolay ulaşmasını sağlar.
  • Satışların artmasını sağlar.

Harekete geçirici mesajlar potansiyel müşterilerin reel müşteriye çevrilmesine de yardımcı olur.

CTA Mesajları Ne Zaman Kullanılmalıdır?

CTA mesajları yılın her döneminde kullanabiliyor. Ancak firmalar bu mesajları kullanmadan önce birtakım hazırlıklar yaparsa mesajdan alacağı verimi daha da artırabiliyor. Örnek vermek gerekirse yeni bir hizmet ya da içerik ürettikten sonra CTA mesajlarından yardım alınırsa daha etkili sonuçlarla karşılaşılabilir.

CTA mesajları, ürün satan firmalar tarafından özellikle indirimin bol olduğu dönemlerde kullanılıyor.

Call To Action Örnekleri

CTA mesajları büyük firmalar tarafından yılın her dönemi kullanılır. Büyük firmalar, bu pazarlama yöntemi sayesinde pazarladığı ürünü daha pratik bir şekilde müşterilere ulaştırabilir. Buna bağlı olarak CTA mesajlarının içeriği kolayca belirlenebilir. Kişiler bu içeriğe bağlı olarak kendi sitelerine uygun olan CTA mesajını oluşturabilir.

Sınırlı süreli teklifler, bu kampanyayı kaçırmayın, sadece ilk 100 kişi kampanyadan yararlanabilir gibi mesajlar CTA mesajlarına verilebilecek önemli örneklerdendir. Bunun yanında hemen tıkla veya detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyin gibi içerikler de harekete geçirici mesajlardandır.

Etkili Bir Call To Action Mesajı Nasıl Olmalıdır?

E ticaret işletmelerinin daha çok müşteri çekebilmesi için harekete geçirici mesajların etkili olması gerekir. Etkili bir içeriğe ulaşabilmek için bazı etkenler göz önünde bulundurulmalıdır. Göz önünde bulundurulması gereken etkenlerden birincisi özgünlüktür. Özgün olmayan mesaj içerikleri internet kullanıcılarını etkilemekte zorluk çeker.

Etkili bir CTA mesajı için metin ve görsel çalışmalara da önem vermek gerekir. Görsel çalışmalara önem vermeyen kişiler istediği mesajı oluşturamaz. Bunun yanında kullanılacak ifadeler anlaşılır, açık ve güven verici şekilde olmalıdır. Tüketiciler güven duymadığı işletmelerden alışveriş yapmak istemez.

CTA Mesajlarını Kullanan İşletmeler

CTA mesajlarını kullanan işletmelerin sayısında gözle görülür bir artış yaşandı. Firmalar gelişen teknolojik gelişmelere bağlı olarak kendisini geliştirdi. Kendilerini geliştirmek için de CTA mesajlarına gereken önemi verdi. Bu stratejiye gereken önemi vermeyen firmalar ise sektörden silindi.

Hepsiburada, Spofity, YouTube, Storytel ve Dropbox gibi firmalar bu stratejiden yardım almaya devam ediyor.

Harekete Geçirici Mesajların Uzunluğu Ne Kadar Olmalıdır?

Harekete geçirici mesaj kişiyi yormayacak şekilde oluşturulmalıdır. Kişiyi yormaması için de bu mesajların çok uzun olmaması gerekiyor. Çok uzun olan içerikler, kişilerin dikkatinin dağılmasına ve verilmek istenen mesajın net bir şekilde verilmesine engel olabilir. CTA mesaj iki kelimeden oluşacağı gibi iki satırdan da oluşabilir.

Kısa, öz ve dikkat çekici olan bu mesajlar 3 cümleyi aşmazsa daha ilgi çekici olabilir.

Call To Action Mesajlarını Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Harekete geçirici mesajLARI oluşturulurken özenli olunmalıdır. Özen olmadan oluşturulan mesajlar ilgi çekici olmaktan uzaktır. Özenli bir şekilde oluşturulan CTA mesajı amaca daha fazla hizmet eder. Ancak bilgisiz ve profesyonellikten uzak bir şekilde oluşturulan mesajlar çöp kutusunda gereksiz mesaj oluşumuna neden olur.

Harekete geçirici mesajları oluştururken dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise konuyla ilgisi olmayan cümlelere yer verilmemesidir.

CTA Mesajlarını Kimler Kullanabilir?

CTA mesajları uzun yıllardan beri hem ülkemizdeki işletmeler tarafından hem de dünyanın önde gelen markaları tarafından kullanılıyor. Bu mesajlar farklı sektörlerdeki dev markaların en önemli yardımcılarındandır. İçerikler kısıtlama olmadan isteyen herkes tarafından kullanılabilir.

Blog içerik üreticileri, e- bülten siteleri, sosyal medya hesapları ve sosyal yardım kuruluşları gönül rahatlığı ile CTA mesajlarını kullanabilir.

Harekete Geçirici Mesajların Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Harekete geçirici mesajları kullanmak zor bir işlem değildir. Ancak bu mesajları kullanırken sıkıcı ve boğucu olmamaya özen gösterilmelidir. Çünkü tüketiciler devamlı aynı bildirim veya mesajları görmekten hoşlanmaz. Devamlı aynı markanın bildirimini gören kişiler markaya karşı olumsuz tutum içerisine girebilir.

Harekete geçirici mesajları her gün kullanmak yerine daha aralıklı periyotlarla kullanmak daha doğrudur.

En Çok Kullanılan CTA Mesaj Fiilleri

CTA mesajları oluşturulurken birtakım fiillerden yararlanılır. Bu filer sayesinde anlatılmak istenen konu çok daha net bir şekilde verilir. CTA terimlerinde en çok bulunan mesaj fiilleri:

  • Sipariş et
  • Kaydol
  • Abone olun
  • Buraya tıklayın
  • Büyük sezon indirimi

En çok kullanılan fiillerden yardım almak CTA mesajını oluşturacak işletmelere yardımcı olabilir. Ancak bazı işletmeler özgün olmak adına farklı mesaj köklerini tercih edebilir.

Harekete Geçirici Mesajların Unsurları Nelerdir?

E ticaret siteleri kısa ve tek yönlü mesajlar yerine anlaşılmaz ve karışık mesajları tercih ederse pazarlama stratejilerine uygun bir şekilde davranmamış olur. 

Bu sorunla karşılaşmamak için şirket ya da firmaların CTA mesajlarının içeriğini ve unsurlarını iyi bilmesi gerekir. CTA mesajlarının 3 tane unsuru vardır.

Yazı tipi, mesaj ve tasarım CTA mesajının unsurlarıdır. 

Diğer rehber yazılarımıza göz atın:

Call To Action Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Call to action, sitenize veya uygulamanıza giren kullanıcıları belirli bir eylemi gerçekleştirmeye teşvik etmesi için kullanılır. Bu tarz eylemler dijital pazarlama stratejilerine sıklıkla kullanılır.

Call to Action Türkçe karşılığı çağrıya yönlendirme olarak bilinen ve sayfanıza gelen kullanıcıları iletişime veya kampanyalara yönlendirmek amacıyla kullanılan bir stratejidir.

Call to Action, internet sitelerin veya uygulamaların hedef kitlelerini etkilemek ve belirli bir eylemi gerçekleştirmek için kullanılır. İyi bir CTA kullanımı, kullanıcıların sizlerle iletişime geçmesini veya satın alma gerçekleştirmesini sağlayabilir.

Harekete geçirici mesajlar genellikle, web sitelerin anasayfa, ürün, blog ve hizmet sayfalarında kullanılır. Bunun dışında uygulamalarda ve e-posta pazarlama kampanyalarında kullanılmaktadır.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?