Meta Açıklama (Description) Nedir? Nasıl Yazılır? Kaç Karakter Olmalı
Back

Meta Açıklama (Meta Description) Nedir?

Herhangi bir web sitesinin arama motoru sonuçlarının üst sıralarında yer almasının ilk kuralı SEO uyumlu içerikler paylaşmasıdır. Web sitelerinin ve içeriklerin arama motoru kriterlerine uygun, yani SEO uyumlu hale getirilebilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu doğrultuda uygulanabilecek en faydalı optimizasyonlardan biri meta açıklama yani meta description’dır.

Web siteleri optimizasyonunun adım adım gerçekleştirilmesi, arama motorunun üst sıralarında yer almayı kolaylaştıran etkenlerden biridir. Özellikle e-ticaret sitelerinin optimizasyonu sırasında söz konusu süreçler hakkında bilgi sahibi olmak, ayrıca “İlk meta nedir ve ne şekilde kullanılır?” gibi konular üzerine yoğunlaşmak son derece önemlidir.

Tüm optimizasyon süreçleri temelde web sitenizde paylaştığınız içeriklerin ön plana çıkmasına yardımcı olurlar. Ayarların ve optimizasyon çalışmalarının doğru bir şekilde yapılması, en iyi sonucun elde edilmesini sağlar. Yapılan çalışmalar sonucunda hem görsellerle hem anahtar kelimelerle uyumluluk elde edilebilir.

meta açıklama meta description nedir

Meta Açıklaması Nedir?

Bir web sayfasının HTML kodu içinde yer alan ve çoğunlukla arama motorları tarafından kullanılan bir meta etiketi olan meta açıklaması yani meta description, en basit şekliyle belirli bir web sayfasının içeriğini özetleyen kısa bir açıklama ya da betimleme metni olarak tanımlanabilir. Meta açıklaması, kullanıcıların arama sonuçlarında gördüğü küçük bir metin parçası olup çoğu zaman kullanıcıların ilgisini çekme ya da belirli bir içeriği tanımlama amacıyla kullanılır. 

Meta açıklaması web sayfasının içeriğini özetleme amacıyla kullanıldığı için sayfanın konusunu doğru ve açıklayıcı bir şekilde yansıtması çok önemlidir. Bu sayede, kullanıcıların hangi sayfaların içeriğinin ne olduğunu arama sonuçlarından anlaması sağlanır. Buna bağlı olarak, web sitesi trafiğinin artması sağlanabilir. 

Doğru ve açıklayıcı bir meta açıklaması sayesinde arama motorları web sayfasının içeriğinin en iyi şekilde anlar, sayfayı belirli anahtar kelimelerle ilişkilendirir ve arama sonuçlarının daha üst sıralarına taşır. Kullanıcılar ise meta açıklamalarını arama sonuçlarında görerek hangi sayfanın hangi içeriği sunduğunu anlayabilir. Doğru ve ilgi çekici meta açıklamaları sayesinde kullanıcılar sayfanın uygunluğunu daha hızlı bir şekilde değerlendirebilirler. Dikkat çekici bir şekilde yazılan meta açıklamaları, kullanıcıların ilgisini çekerek daha fazla tıklama almayı ve web sitesi trafiğinin artmasını sağlar.

Sonuç itibarıyla, meta açıklaması web sayfalarının hızlı bir şekilde anlaşılmasına ve kullanıcıların aradıkları bilgiyi daha kolay bulmasına yardımcı olan unsurlardan biridir. Bu nedenle hem SEO stratejileri hem de kullanıcı odaklı bir web deneyimi açısından kritik bir rol üstlenir.

Meta Description Neden Önemlidir?

Bir web sayfasının arama motoru sonuç sayfalarında yani SERP’lerde görünen kısa açıklaması meta descripion olarak adlandırılır. Meta description pek çok farklı nedenle önemli olup bu nedenlerden bazıları aşağıda sıralanmıştır: 

 • Kullanıcılara web sayfasının özetini sunar: İyi yazılmış bir meta description, kullanıcılara web sayfasının içeriği hakkında son derece önemli bilgiler verir. Diğer bir deyişle, sayfanın ilgilerini çekip çekmeyeceğini belirleme noktasında kritik bir rol üstlenir.
 • Tıklama oranlarını artırır: İyi bir meta description kullanıcılarda tıklama isteği uyandırarak tıklama oranlarının artmasını sağlayabilir. Buna bağlı olarak web sayfasının SERP’lerdeki sıralamasını yükseltmeye yardımcı olur.
 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) açısından önemlidir: Meta description sayesinde arama motorları web sayfasının içeriği hakkında daha iyi fikir sahibi olabilirler. Bunun sonucunda ise web sayfası arama sonuçları sayfalarında daha iyi sıralamalara erişir.
 • Marka farkındalığını artırır: Markanın mesajını ve değerlerini iyi bir meta description ile yansıtmak mümkündür. Böylece marka farkındalığı artırılabilir ve markanın diğer rakipleri arasından sıyrılması sağlanabilir. 

Yukarıda sıraladığımız tüm nedenler dolayısıyla, web siteleri için iyi bir meta description yazılması ve kullanılması çok önemlidir.

Meta Description Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meta description yazarken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kısa ve öz olmalı: Meta description’ın genellikle 155 ila 160 karakter uzunluğunda olması önerilir. Bu doğrultuda, kısa ve öz bir şekilde sayfanın ana konusunu özetleyen bir açıklama yazmaya özen gösterilmelidir.
 • Sayfanın içeriğine uygun olmalı: Meta description’ın sayfanın içeriği hakkında doğru bilgiler ve kullanıcıya sayfanın içeriğiyle ilgili fikir vermesi gerekir.
 • Tekrarlanmamalı: Meta description’ın sayfanın başlığından farklı olması ve aynı kelimeleri tekrarlamaması önemlidir. Aksi takdirde, arama motoru botları sayfanın içeriğiyle ilgili yeterli bilgiye erişemeyeceklerdir.
 • Çağrı toplama yapmalı: Meta description’ın kullanıcılarda saydaya tıklama isteği uyandıracak şekilde yazılması gerekir. Bu amaçla, meta description’da çağrı toplama yani Call to Action (CTA) ifadelerinin kullanılması tercih edilebilir.
 • Markanın mesajını yansıtmalı: Meta description markanın mesajını ve değerlerini yansıtmaya yardımcı olan unsurlardan biridir. Bu doğrultuda, markanın hedef kitlesine ve değerlerine uygun bir meta description yazmaya özen gösterilmelidir. 
 • Yanıltıcı olmamalı: Meta desciption’ın sayfanın içeriğini özetlemesi sırasında herhangi bir yanıltıcılık olmamalıdır. Meta description, sayfanın içeriğine uygun ve doğru bilgiler yansıtacak şekilde hazırlanmalıdır.

Yukarıda saydığımız noktaların her birine dikkat ederek yazılan bir meta description, kullanıcıların web sayfasına tıklama oranını artırarak arama motorunun daha üst sıralarında yer almasına yardımcı olabilir.

meta açıklama meta description nasıl hazırlanır

Meta Description Nasıl Yazılmalıdır?

Meta description, web sayfalarının arama sonuç sayfasında görünen kısa özeti olarak tanımlanabilir. Doğru bir şekilde yazılan meta description sayesinde kullanıcılara sayfanın içeriği hakkında bilgi vermek ve tıklanma oranlarını artırmak mümkündür. Meta description’ın 155 ila 160 kararkter uzunluğunda olmasına, sayfanın ana konusunu özetleyen kısa ve öz bir açıklama içermesine özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra sayfanın önemli anahtar kelimelerini içeren bir meta description arama motoru botları tarafından da dikkate alınacaktır. Doğru ve etkili bir meta description hazırlamak web sayfasının arama sonuçları sayfasında daha iyi görünür olmasını sağlar. Buna bağlı olarak tıklama oranlarını artırıp SEO çalışmalarının başarısını destekler. 

Optimal Uzunluk

Meta description’ın optimal uzunluğu genellikle 155 ila 160 karakter arasında olmaktadır. Fakat, Google ve diğer arama motorları, meta description’un uzunluğu konusunda kati bir kısıtlama getirmez. Bunun sonucunda, daha uzun ya da daha kısa meta description’ların kullanılması mümkün olabilir. 

Diğer yandan, meta description’ın özetleyici ve anlamlı olması çok önemlidir. Kullanıcılara ilgilli web sayfasının içeriği hakkında doğru bilgiler vererek tıklama oranlarını artırmaya yardımcı olmalıdır. Bu kapsamda; meta description’ın optimal uzunluğu her ne olursa olsun, kullanıcıların dikkatini çekecek ve sayfaya tıklama olasılığını artırmak üzere yazılmasına dikkat edilmelidir.

Google Sıralama Faktörü 

Eldeki bilgilere göre Google, meta description’ı doğrudan bir sıralama faktörü olarak kabul etmemektedir. Diğer bir deyişle, iyi yazılmış bir meta description, web sayfasının sıralamasını doğrudan etkilemez. Ancak, tıklama oranlarını artırır ve kullanıcıların sayfaya tıklama olasılığını yükseltir.

Tıklama oranı ise Google nezdinde doğrudan bir sıralama faktörü olarak kabul edilir. Herhangi bir web sayfasının meta description’ı kullanıcılarda sayfaya tıklama isteği uyandırdığında, sayfanın tıklama oranı doğal olarak artacaktır. Bu durum, aynı zamanda web sayfasının popülerliğini ve kalitesini gösteren bir işaret olarak kabul edilir. Sonuç itibarıyla daha yüksek tıklama oranlarına sahip olan sayfalar, arama sonuçları sayfalarında daha yüksek sıralamalar elde etme avantajına sahiptirler. 

Tüm bu nedenlerden dolayı, iyi yazılmış bir meta description’ın tıklama oranlarını artırabildiği ve sayfanın arama sonuç sayfalarında daha iyi sıralama almasına yardımcı olabildiği ifade edilebilir. Meta description doğrudan bir sıralama faktörü olarak kabul edilmemekle birlikte, SEO stratejilerinin bir parçası olması dolayısıyla son derece önemli bir unsur olduğu söylenebilir. 

Etkileyici Reklam Metinleri Yazmak

Etkileyici bir meta description’a sahip olmak, web sitesinin arama sonuç sayfalarında daha fazla tıklama almasına yardımcı olan bir unsurdur. Meta description sayesinde kullanıcılara web sayfasının içeriği hakkında hızlı bir ön izleme sunmak ve web sitesinin arama sonuçları sayfasında öne çıkmasını sağlamak mümkündür.

Etkileyici bir meta description’ın en önemli özelliklerinden biri, kullanıcılara web sayfasının içeriği hakkında daha fazla bilgi vermek ve ilgi çekici şekilde sunmaktır. Aynı zamanda meta description içerisinde bulunan anahtar kelimeler sayesinde arama motoru botları ilgili web sayfasının konusunu çok daha doğru bir şekilde anlayabilirler.

Bu nedenler dolayısıyla doğru ve etkili bir meta description yazmak, web sitesinin tıklama oranlarını artırmaya ve daha fazla organik trafik almasını sağlamaya yardımcı olur. Yüksek tıklama oranlarına sahip olan web sayfaları, Google ve diğer arama motorlarında daha yüksek sıralarda listelenirler. 

Kopya Açıklamalardan Uzak Durun!

Tek bir web sayfasında, tekrarlanan meta açıklama etiketleri kullanılmamalıdır. Web sayfalarında birden fazla meta açıklama etiketinin kullanılması, arama motorları nezdinde kafa karıştırıcı bir unsur hâline gelebilir. Bunun sonucunda, web sayfası doğru bir şekilde indekslenemeyebilir. Tekrarlanan meta etiketlerinin, web sitesinin görünümünü olumsuz yönde etkilemesi de mümkündür.

Bunun yerine, her bir web sayfası için özgün bir meta açıklama etiketi kullanılmalıdır. Bu sayede, arama motorlarının her biri web sayfasının konusunu daha doğru bir şekilde anlaması mümkün olur. Aynı zamanda, kullanıcılar arama sonuçları sayfasında daha ilgi çekici özetlerle karşı karşıya kalırlar. Daha yüksek tıklama oranlarına erişilir ve web sitesinin daha iyi bir performans sergilemesi sağlanır. 

Bir web sitesinde tekrarlanan meta açıklama etiketleri bulunduğu takdirde, bu sorunun giderilmesi amacıyla her bir sayfa için özgün ve uygun bir meta açıklama etiketi oluşturulmalıdır. Web sitesi kodlarının incelenmesi ve gerektiğinde düzenlenmesi de fayda sağlayabilir.

Meta Description’ları Anahtar Kelimeyle Doldurmaktan Kaçının

Meta description’ları anahtar kelimeyle doldurmamak çok önemlidir. Çünkü, meta description’lardaki anahtar kelime yoğunluğu, Google tarafından bir sıralama faktörü olarak kabul edilmez. 

Temelde meta description’ların amacı, kullanıcılara arama sonuçları sayfasında web sayfasına ilişkin kısa ve öz bir özet vermektir. Bunun için, meta description’lar okunaklı ve doğal olmalıdır. Anahtar kelimeler anlamsız bir şekilde bir araya getirildiğinde, okuyucunun ilgisini çekmemesi ve tıklama oranlarının düşmesi gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir.

Yapılması gereken ise meta description’ları web sayfasının içeriğini ve önemli anahtar kelimeleri doğal bir şekilde kullanıp okuyucuların ilgisini çekecek ve tıklama oranlarını artıracak şekilde yazmaktır. Ayrıca meta description’lar özgün olmalıdır. Her bir web sayfası için farklı bir meta description yazılması durumunda, kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak ve web sayfasının arama sonuçlarında daha iyi görünmesini sağlamak mümkündür. 

Bazen Meta Description Yazmamak Sorun Değildir

Evet, bazen meta description yazmamak sorun olmayabilir. Bir web sayfası için özgün bir meta description yazmanın mümkün olmadığı durumlarda, Google sayfanın içeriğinden ya da başlığından otomatik olarak bir açıklama oluşturabilir. Bu durumda, Google arama sonuçları sayfasında otomatik olarak oluşturulmuş açıklama kullanılır.

Diğer yandan, özellikle büyük web siteleri için otomatik bir şekilde oluşturulan meta description’lar yeterince özgün ya da çekici olmayabilir. Bu nedenle, özellikle önemli web sayfaları için, özgün ya da ilgi çekici meta descriptionlar yazılması önerilir. Böylece tıklama oranlarını artırmak ve arama sonuçları sayfasında daha iyi bir görünürlük sağlamak mümkün olabilir.

Özetlemek gerekirse, meta description yazmamak sorun olmayabilse de; özellikle önemli sayfalar için özgün ve çekici bir meta description yazılması, tıklama oranlarının artmasını ve arama sonuçları sayfasında daha iyi bir görünürlük sağlanmasını destekleyen bir unsurdur.

Anahtar Kelime Kullanımına Dikkat Edin

Anahtar kelime kullanmak, web sayfalarının optimizasyonu sürecinde en önemli faktörlerden biridir. Anahtar kelime kullanımından optimum fayda sağlanması için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır.

Öncelikle, anahtar kelimeler doğal ve organik bir şekilde kullanılmalıdır. Anahtar kelimelerin anlamsız bir şekilde bir araya getirilmesi, kullanıcılar nezdinde hoş karşılanan bir durum değildir. Ayrıca, arama motorları tarafından cezalandırılabilen bir durum hâline gelebilir. Bunun yerine, anahtar kelimeleri web sayfasının içeriğinde mantıklı bir şekilde kullanmak ve okunabilir bir hale getirmek önemlidir.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu, anahtar kelime yoğunluğudur. Google, web sayfalarındaki anahtar kelime yoğunluğunu bir sıralama faktörü olarak değerlendirmez. Anahtar kelimelerin aşırı bir şekilde kullanılması ise spam olarak algılanıp web sayfasının sıralamasını düşürebilir. Buna bağlı olarak, anahtar kelimelerin doğal bir şekilde ve makul bir sıklıkta kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Diğer yandan anahtar kelimeler belirli yerlerde kullanılmalıdır. Başlık etiketinde ya da ilk paragrafta anahtar kelime kullanılması, web sayfasının içeriğinde anahtar kelimenin önemini vurgulayarak arama motorlarının web sayfasını daha iyi anlamasını sağlar. 

Sonuç itibarıyla, anahtar kelime kullanımı son derece önemli bir faktör olarak kabul edilir. Ancak, anahtar kelime yoğunluğu konusunda dikkatli olunmalı, anahtar kelimelerin doğal ve organik bir şekilde kullanılmasına özen gösterilmelidir. Çünkü, anahtar kelimelerin belirli yerlerde kullanılması, web sayfasının optimize edilmesine yardımcı olan önemli bir unsurdur.

İçerik ile Meta Açıklama Eşleşmeli

İlgili sayfanın belirli bir kısmında yer alma amacıyla yazılan açıklama kısmı mutlaka içerikle eşleşmelidir. İçerikle eşleşmeyen yazılar, web sayfasının öne çıkmasını sağlamayacaktır. Tıklanmayı hedefleyen ve içerikten ilgisiz bir şekilde yapılan açıklamalar, kullanıcıların istediği içeriklere ulaşmasını önleyen unsurlardan biridir. Bu tür meta description’lar kullanıcıların web sitesinden hızlı bir şekilde çıkmasına neden olur. Ayrıca; markaya, işletmeye, ürüne ya da hizmete olan güveni azaltabilir. Bu tür olumsuzluklar yaşanmaması için kullanıcıların aradığı içerikleri bulmasını sağlayacak açıklamalar yazmaya özen gösterilmelidir.

Başarılı Meta Açıklamasının Özellikleri Nelerdir?

Rakipleri arasından sıyrılan, başarılı bir web sitesi oluşturmak için en önemli adım; web sitesinin meta ve SEO açısından gerekli yeterliliklere sahip olmasını sağlamaktır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri, web sitesini maliyetsiz ve organik bir şekilde arama motoru sonuçlarının ilk sıralarına taşımaktır. 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet kullanımı giderek artmakta, web sitelerinin sektörel rakipleri arasından sıyrılması için dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar arasında ilk sıralarda, doğru bir meta açıklama yazısı yazılması gelir. Bu açıklama yazının en üst kısmında bulunmalı ve karakter uzunluğuna dikkat edilmelidir. 50 ila 160 karakter aralığındaki yazının içinde kullanıcılara en doğru mesaj iletilmelidir. Görünüm açısından büyük ve uzun metinler çok fazla dikkat etmeyeceğinden, doğru metin karakter yazıları oluşturulması çok önemlidir.

Meta Açıklaması Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google arama motorunun üst sıralarında yer almak için meta açıklaması doğru bir şekilde yazılmalıdır. Bunun yanı sıra açıklama yazısı oluşturulurken dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yazılan yazı dikkat çekici olmalıdır.
 • Uzun cümleler kullanıcıların sıkılmasına neden olabileceği için genellikle kısa cümleler tercih edilmelidir.
 • Yazılan metin sade, basit ve anlaşılır olmalıdır.
 • Ayrıca meta açıklamanın içerikle ilgili olmasına dikkat edilmelidir. 
 • Kesinlikle kopya içerik kullanılmamalı, yazılan yazı tamamen özgün olmalıdır.
 • Yazılan içeriğin özeti şeklinde olması gereken meta açıklamada anahtar kelimelere yer verilmelidir.

Bu tür konulara dikkat edilerek hazırlanan meta açıklamalardan optimum fayda sağlanması mümkün olabilir.

Meta Description Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Meta açıklama, internet sitenizde bulunan bir sayfanın arama sonuçlarında gözüken küçük açıklamasıdır. Bu açıklama SEO stratejileri için oldukça önemlidir. Örnek olarak ilgi çekici bir şekilde hazırlanan meta açıklamalar tıklamanızı arttırabilir.

Meta açıklamaları doğrudan doğruya Google için bir sıralama sinyali değildir. Anahtar kelimelerin geçtiği ilgi çekici bir meta açıklama, sizi o kelimelerde üst sıralara getirmez. Ancak kaliteli bir şekilde hazırlanan açıklamalar arama sonuçlarında tıklama oranınızı arttırabilir.

Meta description, arama sonuçlarında kullanıcılara içerik hakkında bilgi veren ve bu sayede tıklama oranını arttıran bir meta açıklamadır. Kaliteli açıklamalar yazarak, sitenizin tıklama oranlarını arttırabilirsiniz.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?