Meta Açıklama (Description) Nedir? Nasıl Yazılır? Kaç Karakter Olmalı
Back

Meta Açıklama (Meta Description) Nedir?

Meta açıklama, herhangi bir web sayfasının kısa bir özetini veren bir HTML özelliği olarak tanımlanabilir. Özellikle arama motorları, genellikle en çok 160 karakter uzunluğunda olan meta açıklamaları kullanılır ve internet kullanıcılarının ilgisini çekebilecek sonuçları gösterir. Bu nedenle, meta açıklamalar dikkat çekici, açıklayıcı ve özgün olacak şekilde hazırlanmalıdır. 

İyi bir meta açıklaması ile web sayfanızın içeriğini doğru bir şekilde özetleyerek, internet kullanıcılarını web sitenize tıklamaya teşvik edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, meta açıklamaları SEO açısından da son derece önemlidir. Çünkü arama motorları meta açıklamaları sayfa içerikleri hakkında bilgi edinmek için kullanır. Bu nedenle, web sitenizin performansını artırmak için benzersiz ve dikkat çekici meta açıklamalar hazırlamaya özen göstermelisiniz.

meta açıklama meta description nedir

Meta Description Neden Önemlidir?

Web sitelerindeki meta açıklamaları, kullanıcıların yaptıkları aramalar sonucunda web sitenize tıklama olasılığını artıran unsurlardan biridir. Meta açıklamaları, arama sonuçlarında görünen ve web sitesinin içeriğini özetleyen kısa metinler olma özelliğine sahiptir. Kullanıcılar bu metinler sayesinde web sitenizin ne hakkında olduğunu hızlı bir şekilde anlar ve web sitenize tıklamaları yönünde teşvik edilmiş olur. Bu noktada meta açıklamaların önemi açıkça ortaya çıkar. İyi yazılmış, açıklayıcı ve dikkat çekici meta açıklamaları kullanarak web sitenizin tıklama oranını artırabilirsiniz.

Google gibi arama motorları, meta açıklamalarını arama sonuçlarını doğrudan etkileyen önemli bir faktör olarak kabul etmektedir. Meta açıklamalarında kullanılan anahtar kelimelerin kalınlaştırılması, kullanıcıların dikkatini çeken bir unsur olabilir. Çünkü bu durumda, arama sorgularıyla eşleşen metinler vurgulanır. Böylece, kullanıcılar arama sonuçlarını daha verimli bir şekilde taraybilir, istedikleri bilgiye daha hızlı ulaşabilir.

Öte yandan boş bırakılan ya da SEO odaklı olmayan meta açıklamaların web sitesi performansını olumsuz yönde etkilemesi riski vardır. Google, bazı durumlarda meta açıklamaları web sitenizin içeriğinden otomatik olarak oluşturabilse de, bu tercih edilen bir durum değildir. Bu yüzden, her sayfanın meta açıklamasını özenle hazırlamak önemlidir.

Meta Description Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meta açıklamalar, SERP’lerde yani arama motoru sonuçlarında kullanıcıların dikkatini çekmeye ve web sitenize tıklamalarını sağlamak için son derece önemli bir unsur olarak kabul edilir. Arama motorları, meta açıklamalarını web sitenizin içeriklerini açıklamak ve kullanıcıların web sitenize tıklama olasılığını artırmak amacıyla kullanabilir. İyi yazılmış meta açıklamaları sayesinde web sitenizin tıklama oranını artırmak ve arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünmesine yardımcı olmak gibi avantajlar sağlanabilir.

Meta açıklamaların oluşturulması sırasında, hedef kitlenizi ve anahtar kelimelerinizi mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekir. Meta açıklamalar, web sitenizin içeriğini özetleyecek aynı zamanda kullanıcıların ilgisini çekecek şekilde kısa ve öz hazırlanmalıdır. Bu aşamada meta açıklamalarda etkileyici ve dikkat çekici bir dil kullanmak, internet kullanıcılarını web sitenize tıklamak için teşvik etmenize yardımcı olabilir.

Diğer yandan, meta açıklamalar her web sayfası için benzersiz olmalıdır. Her sayfa için özgün meta açıklamaları oluşturmak, arama motorlarının web sitenizin içeriğini daha iyi anlaması ve doğru sonuçları göstermesi noktasında en iyi yardımcılarınızdan biridir.

Meta Description Nasıl Yazılmalıdır?

Web sayfalarının arama sonuçlarında görünen kısa bir özeti olan meta description, kullanıcıların ilgisini çeker ve sayfaya tıklamalarını sağlayabilir. Bunun için doğru ve etkili bir şekilde yazılmalıdır. 155 ila 160 karakter arasında olması gereken meta description, sayfanın konusunu özetleyecek ve kullanıcıların içeriği hızlı bir şekilde anlamasını sağlayacak şekilde yazılmalıdır.

Meta description’ın içinde sayfanın önemli anahtar kelimeleri bulunmalıdır. Böylece, arama motorlarına sayfanın içeriğiyle ilgili net fikir vermesi ve sayfanın kullanıcılar tarafından yapılan ilgili aramalarda daha üst sıralarda görünmesine yardımcı olması mümkündür. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken anahtar kelimeleri doğal bir şekilde ve zorlama olmadan kullanmaktır.

Doğru hazırlanan bir meta description, tıklama oranlarını artırabildiği gibi web sitenizin SEO performansını da olumlu yönde etkileyebilir. Bunu sağlamanın yolu ise her sayfa için özenle hazırlanmış, etkileyici ve özgün meta açıklamaları kullanmaktan geçer.

Kod Örneği

<Head>

<meta name=”description” content=”SEO (Search Engine Optimization), web sitelerinin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayan stratejilerin bütünüdür.” />

</ Head>

Optimal Uzunluk

Meta açıklamaları, web sayfalarının arama sonuçlarında gösterilen kısa özetleri olup çoğunlukla 155 ila 160 karakter arasındadır. Bunun nedeni, Google gibi arama motorları daha uzun açıklamaları keserek göstermesidir. Meta açıklamalarının ideal uzunluğu, sayfanın içeriğini yeterli şekilde açıklayacak ve kullanıcıları tıklamaya teşvik edecek uzunluk olarak kabul edilir. Bu nedenle, 50 ila 160 karakter arasında değişen meta açıklamalarının kullanılması önerilmektedir.

Bununla birlikte, her durumun farklı olduğu ve ideal meta açıklama uzunluğunun içeriğe ve hedefe bağlı olarak değişebileceği gerçeği göz önünde bulundurulmalıdır. Önemli olan, meta açıklamalarının anlamlı ve değerli bilgiler içererek potansiyel ziyaretçilerin ilgisini çekmesi, bu sayede web sitesinin tıklama oranlarını artırmasıdır. Bunu sağlamak için meta açıklamaların oluşturulması sırasında içerik ve hedefler göz önünde bulundurulmalıdır.

Hazırlanan meta açıklamaların SERP’te nasıl gözüktüğü ve kaç px ya da karakterlik yer kapladığı bazı araçlarla test edilebilir.

En Uygun Format

Meta açıklama etiketleri, web sayfalarının SERP’lerde, yani arama motoru sonuç sayfalarında görüntülenen kısa özetleri olarak tanımlanabilir. Bu açıklamalar, kullanıcıların bir web sayfasına tıklamadan önce içerik hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olur. Bu kapsamda meta açıklamaların sayfa içeriğini ve kullanıcılara sunulan değeri özetleme amacıyla kullanıldığı ifade edilebilir.

Meta açıklamaları, özellikle Google gibi arama motorları tarafından SERP’lerde görüntülenen snippet’lerde kullanılmaktadır. Bu doğrultuda, meta açıklamalarının bilgilendirici, dikkat çekici ve doğru olmasına özen gösterilmelidir. Google daha uzun açıklamaları keserek gösterdiğinden, açıklamaların 155 ila 160 karakter arasında olmasına dikkat edilmelidir.

Meta açıklamaların içeriği, web sayfasının hedeflediği anahtar kelimeleri içermelidir. Aynı zamanda arama yapan internet kullanıcılarının ilgisini çekebilecek şekilde oluşturulması gerekir. Her sayfa için benzersiz olması gereken meta açıklamaları, web sayfasının içeriğinin en doğru şekilde yansıtmalıdır. Bu sayede, kullanıcıların web sayfasının içeriğine ilişkin doğru bir önizleme alması ve tıklama olasılığının artması söz konusu olabilir.

Google Sıralama Faktörü 

Google’ın 2009 yılının Eylül ayında yaptığı duyuru kapsamında, meta açıklamaların ve meta anahtar kelimelerin arama motoru sonuç sıralamaları için algoritmaları etkilemediği açıklanmıştır. Buna bağlı olarak, bir web sayfasının meta açıklamasının ya da meta anahtar kelimelerinin, sayfanın Google arama motorundaki sıralamalarını doğrudan etkilemediği ifade edilebilir.

Bununla birlikte, meta açıklamalarının hala son derece önemli bir unsur olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. Çünkü meta açıklamalarının, arama sonuçlarında kullanıcı dikkatini çekmesi ve tıklama oranını artırması söz konusu olabilir. İyi bir meta açıklamasına sahip olmak, kullanıcıların arama sonuçları sayfasında web sayfanıza tıklaması olasılığını artırabilir.

Bu avantajı elde edebilmek için meta açıklamaları özenli bir şekilde hazırlamak, bilgilendirici ve ilgi çekici bir hale getirmek önemlidir. Bunun sonucunda, web sayfanız arama motoru sonuçlarında daha fazla tıklama alması ve potansiyel ziyaretçilerin dikkatini çekmesi sağlanabilir.

meta açıklama meta description nasıl hazırlanır

Etkileyici Reklam Metinleri Yazmak

Meta açıklama etiketi, web sayfasının arama motoru sonuç sayfalarında görünen kısa açıklaması olup kullanıcıların ilgisini çekmeyi ve sayfaya tıklanmasını teşvik etmeyi hedefler. Doğru bir şekilde kullanıldığında web sayfalarının tıklama oranlarını artırabilmesi nedeniyle meta açıklamaları, SEO stratejilerinde kritik bir rol üstlenir.

Google ve diğer arama motorları açısından önemli kriterlerden biri, meta açıklamalarda önemli anahtar kelimelerin kullanılmasıdır. Bu anahtar kelimeler arama motoru sonuçlarında kalın bir şekilde gösterilmekte, bu sayede kullanıcıların dikkatini çekmektedir. Bu yüzden, meta açıklamaları oluştururken hedef kitlenin arama terimleriyle uyumlu olmasına özen gösterilmelidir.

Tüm bu bilgiler ışığında meta açıklama etiketinin, web sitelerinin SERP’lerdeki görünürlüğünü artırmak ve tıklama oranlarını yükseltmek için çok önemli bir araç olduğu söylenebilir. Doğru anahtar kelimelerin kullanılmasıyla ilgi çekici ve okunabilir açıklamalar oluşturulabilir. Böylece arama motoru optimizasyonu açısından son derece önemli bir adım atılabilir.

Kopya Açıklamalardan Uzak Durun!

Meta açıklama etiketlerinin her web sayfası için benzersiz olması gerekir. Çünkü her web sayfası farklı içeriklere ve amaçlara sahiptir. Farklı web sayfalarında aynı meta açıklamalarının kullanılması, arama motorlarının sayfaları doğru bir şekilde indekslemesini ve kullanıcıların doğru içeriği bulmasını engelleyen bir unsur haline gelebilir.

Çift meta açıklamaları sorununun önlenebilmesi için, dinamik ve pragmatik bir yaklaşım benimsenmesi fayda sağlayabilir. Bu kapsamda, her bir web sayfası için otomatik olarak benzersiz meta açıklamaları oluşturulabilir. Bir içerik yönetim sistemi kullanarak her sayfa için açıklamaların otomatik olarak oluşturulması ya da bir SEO eklentisi kullanılarak açıklamaların yönetilmesi tercih edilebilir.

Bir sayfa için tek meta açıklaması kullanılabildiği gibi sayfanın içeriğine ve amacına uygun açıklamalar oluşturulması, arama motorlarının ve kullanıcıların sayfa hakkında daha iyi bilgi sahibi olması sağlanabilir. Bunun sonucunda SEO performansı artırılabilir ve kullanıcı deneyimi optimize edilebilir.

Meta Description’ları Anahtar Kelimeyle Doldurmaktan Kaçının

Meta description’ları anahtar kelimeyle doldurmamak çok önemlidir. Çünkü, meta description’lardaki anahtar kelime yoğunluğu, Google tarafından bir sıralama faktörü olarak kabul edilmez. 

Temelde meta description’ların amacı, kullanıcılara arama sonuçları sayfasında web sayfasına ilişkin kısa ve öz bir özet vermektir. Bunun için, meta description’lar okunaklı ve doğal olmalıdır. Anahtar kelimeler anlamsız bir şekilde bir araya getirildiğinde, okuyucunun ilgisini çekmemesi ve tıklama oranlarının düşmesi gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir.

Yapılması gereken ise meta description’ları web sayfasının içeriğini ve önemli anahtar kelimeleri doğal bir şekilde kullanıp okuyucuların ilgisini çekecek ve tıklama oranlarını artıracak şekilde yazmaktır. Ayrıca meta description’lar özgün olmalıdır. Her bir web sayfası için farklı bir meta description yazılması durumunda, kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak ve web sayfasının arama sonuçlarında daha iyi görünmesini sağlamak mümkündür. 

Bazen Meta Description Yazmamak Sorun Değildir

Evet, bazen meta description yazmamak sorun olmayabilir. Bir web sayfası için özgün bir meta description yazmanın mümkün olmadığı durumlarda, Google sayfanın içeriğinden ya da başlığından otomatik olarak bir açıklama oluşturabilir. Bu durumda, Google arama sonuçları sayfasında otomatik olarak oluşturulmuş açıklama kullanılır.

Diğer yandan, özellikle büyük web siteleri için otomatik bir şekilde oluşturulan meta description’lar yeterince özgün ya da çekici olmayabilir. Bu nedenle, özellikle önemli web sayfaları için, özgün ya da ilgi çekici meta descriptionlar yazılması önerilir. Böylece tıklama oranlarını artırmak ve arama sonuçları sayfasında daha iyi bir görünürlük sağlamak mümkün olabilir.

Özetlemek gerekirse, meta description yazmamak sorun olmasada; özellikle önemli sayfalar için özgün ve çekici bir meta description yazılması, tıklama oranlarının artmasını ve arama sonuçları sayfasında daha iyi bir görünürlük sağlanmasını destekleyen bir unsurdur.

Desteklenmeyen Karakterler

Meta açıklamalarda tırnak işareti kullanmak, Google’ın SERP’lerde nasıl göründüğünü etkileyebilir. Bir meta açıklamasında tırnak işaretlerinin kullanılması durumunda, Google genellikle tırnak işaretinden sonraki metni keserek açıklamanın tam olarak görünmesini önler. Bu durumun önlenmesi için meta açıklamalardan alfanümerik olmayan tüm karakterler kaldırılmalıdır.

Tırnak işaretleri meta açıklaması için önemliyse, HTML öğretinin kullanılması yoluyla kesilmesi önlenebilir. Bir meta açıklamasında tırnak işareti kullanılması gerekiyorsa, çift tırnak işaretleri HTML koduyla değiştirilebilir. Böylece Google’ın açıklamayı kesmesi önlenebilir ve tırnak işaretlerinin doğru bir şekilde görüntülenmesi sağlanabilir. Bu stratejiler sayesinde meta açıklamaları daha etkili hale getirmek ve kullanıcıların dikkatini çekmek mümkündür.

Meta Açıklamaların Gösterilmemesi

Bir web sayfasının meta açıklamaları, sayfanın içeriğini özetleyen ve arama motorlarının kullanıcıya gösterdiği metin olduğundan; meta açıklamalarının nasıl yazılacağı çok önemlidir.

Bir web sayfası belirli üç terim ya da kelime öbeğini hedefliyorsa, bu terimleri içeren ve arama yapan kullanıcıları hedefleyen meta açıklaması yazılmalıdır. Böylece sayfanın hedef kitlesini doğru bir şekilde belirlemek ve arama sonuçlarında daha iyi performans göstermesini sağlamak mümkündür.

Sayfanın uzun kuyruklu trafiği hedeflediği durumlarda arama motorlarının meta açıklamasını kendilerinin doldurmasına izin vermek daha doğru bir seçim olabilir. Çünkü arama motorları meta açıklamasını bir araya getirdiğinde, kullanıcının aradığı anahtar kelimelerle bunları çevreleyen ifadeleri gösterip sayfanın daha geniş bir kitleye erişmesine yardımcı olabilir.

İçerik ile Meta Açıklama Eşleşmeli

İlgili sayfanın belirli bir kısmında yer alma amacıyla yazılan açıklama kısmı mutlaka içerikle eşleşmelidir. İçerikle eşleşmeyen yazılar, web sayfasının öne çıkmasını sağlamayacaktır. Tıklanmayı hedefleyen ve içerikten ilgisiz bir şekilde yapılan açıklamalar, kullanıcıların istediği içeriklere ulaşmasını önleyen unsurlardan biridir. Bu tür meta description’lar kullanıcıların web sitesinden hızlı bir şekilde çıkmasına neden olur. Ayrıca; markaya, işletmeye, ürüne ya da hizmete olan güveni azaltabilir. Bu tür olumsuzluklar yaşanmaması için kullanıcıların aradığı içerikleri bulmasını sağlayacak açıklamalar yazmaya özen gösterilmelidir.

Arama Motorları Her Zaman Meta Açıklamasını Kullanmaz

Arama motorları bazen web yöneticilerinin belirttiği meta açıklamayı geçersiz kılabilir. Bu durum, genellikle mevcut meta açıklamanın bir kullanıcı sorgusuna yeterli cevap vermediği ya da hedef sayfasından bir kişinin sorgusuyla daha iyi eşleşen bir pasaj tanımlamadığını düşündüğünde olur.

Bu durumda arama motorları genellikle hedef sayfanın içeriğinden ilgili bir bölümü açıklama olarak kullanır. Bundaki amaç daha iyi kullanıcı deneyimi sağlamaktır.

Başarılı Meta Açıklamasının Özellikleri Nelerdir?

Rakipleri arasından sıyrılan, başarılı bir web sitesi oluşturmak için en önemli adım; web sitesinin meta ve SEO açısından gerekli yeterliliklere sahip olmasını sağlamaktır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri, web sitesini maliyetsiz ve organik bir şekilde arama motoru sonuçlarının ilk sıralarına taşımaktır. 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet kullanımı giderek artmakta, web sitelerinin sektörel rakipleri arasından sıyrılması için dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar arasında ilk sıralarda, doğru bir meta açıklama yazısı yazılması gelir. Bu açıklama yazının en üst kısmında bulunmalı ve karakter uzunluğuna dikkat edilmelidir. 50 ila 160 karakter aralığındaki yazının içinde kullanıcılara en doğru mesaj iletilmelidir. Görünüm açısından büyük ve uzun metinler çok fazla dikkat etmeyeceğinden, doğru metin karakter yazıları oluşturulması çok önemlidir.

Meta Açıklaması Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google arama motorunun üst sıralarında yer almak için meta açıklaması doğru bir şekilde yazılmalıdır. Bunun yanı sıra açıklama yazısı oluşturulurken dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Yazılan yazı dikkat çekici olmalıdır.
  • Uzun cümleler kullanıcıların sıkılmasına neden olabileceği için genellikle kısa cümleler tercih edilmelidir.
  • Yazılan metin sade, basit ve anlaşılır olmalıdır.
  • Ayrıca meta açıklamanın içerikle ilgili olmasına dikkat edilmelidir. 
  • Kesinlikle kopya içerik kullanılmamalı, yazılan yazı tamamen özgün olmalıdır.
  • Yazılan içeriğin özeti şeklinde olması gereken meta açıklamada anahtar kelimelere yer verilmelidir.

En İyi Meta Açıklamayı Yazmanın İpuçları Nelerdir?

Meta açıklama yazarken kullanıcı deneyimi ön plana alınmalı, arama motoru mantığıyla düşünülmelidir. Meta description özgün olmalı, optimum uzunluktan şaşmamalı ve okuyucuyu web sitesine yönlendirmeye odaklanmalıdır. Ayrıca hedef anahtar kelime dengeli, doğal ve zorlama olmadan kullanılmalıdır.

Diğer rehber yazılarımıza göz atın:

Kaynaklar:

Google dokümanı

Moz dokümanı

Yoast dokümanı

Rank Math dokümanı

Meta Description Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Meta açıklama, internet sitenizde bulunan bir sayfanın arama sonuçlarında gözüken küçük açıklamasıdır. Bu açıklama SEO stratejileri için oldukça önemlidir. Örnek olarak ilgi çekici bir şekilde hazırlanan meta açıklamalar tıklamanızı arttırabilir.

Meta açıklamaları doğrudan doğruya Google için bir sıralama sinyali değildir. Anahtar kelimelerin geçtiği ilgi çekici bir meta açıklama, sizi o kelimelerde üst sıralara getirmez. Ancak kaliteli bir şekilde hazırlanan açıklamalar arama sonuçlarında tıklama oranınızı arttırabilir.

Meta description, arama sonuçlarında kullanıcılara içerik hakkında bilgi veren ve bu sayede tıklama oranını arttıran bir meta açıklamadır. Kaliteli açıklamalar yazarak, sitenizin tıklama oranlarını arttırabilirsiniz.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?