Google Görüntülü (GDN) Reklam Ağı Modeli Nedir? Nasıl Kullanılır? | Boosted Craft
Back

Görüntülü (GDN) Reklam Ağı Nedir?

Görüntülü reklamlar kullanım sıklığı son yıllarda giderek artan çevrimiçi reklamlardır. İnternet kullanıcılarının dikkatini çekmek ve onları ilgili web sitesine getirmek için metin, resim ve bağlantılar kullanırlar. Herhangi bir reklam biçimi gibi, insanları markanızla tanıştırır veya marka sadakatini güçlendirmeye yardımcı olurlar. Bununla birlikte, bir internet reklam formu olarak, yeniden pazarlama ve reklam katılımını izlemek için işlevsel bir çözüm olarak öne çıkarlar. Görüntülü reklamlar, günümüzde geldiğimiz noktada geleneksel reklamcılıkla karşılaştırılamayacak kadar muazzam bir güce ve erişime sahiptirler.

Google Display Network Nedir?

Google Display Network yani GDN, 60.000’den fazla uygulama ile 3 milyondan fazla web sitesinden oluşan bir reklamcılık ağı olarak tanımlanabilir. GDN temelde çevrimiçi reklamların geniş bir ağ üzerinde görüntülenmesine izin veren bir reklam hizmeti olup Google tarafından sunulur. Reklam verenler GDN sayesinde potansiyel müşterilerine ulaşma ve marka bilinirliğini artırma konusunda önemli bir avantaj elde ederler. GDN reklamların Google’ın sahip olduğu ve işlettiği bir dizi web sitesi, video platformu ve mobil uygulama gibi farklı dijital mecralarda yayınlanmasını sağlar. Google Display Network’e dahil olan dijital mecralar arasında YouTube ve Gmail de yer alır.

Son yılların en çok tercih edilen reklam modellerinin başında gelen görüntülü reklam ağı; genellikle kullanıcılar internete girdiği, Gmail hesaplarını kontrol ettiği ya da çeşitli uygulamaları kullandığı sırada gösterilen zengin içerikli ve görüntülü medya reklamlarını içerir. Yapılan araştırmalara göre Google Görüntülü Reklam Ağı, dünya genelindeki internet kullanıcılarının %90’ından fazlasına ulaşmayı başarır. Google arama ağının dışında doğru kitleyi hedeflemenize yardımcı olan GDN’in kullanılmasıyla markalar ve işletmeler ürünlerini ve hizmetlerini internet üzerinden tanıtabilirler.

Görüntülü (GDN) Reklam Ağı Modeli Neden Önemlidir?

Görüntülü reklam ağı modeli kullanıldığında ilgili içerikler, doğrudan içeriklerle ilgilenen kullanıcılara gösterilir. Ürünlerle ilgili web sitesinin ziyaret edilmesi sağlanarak gerek geçmişteki müşterilere gerek diğer kullanıcılara yeni bir hedef belirlenir. Görüntülü Reklam Ağı Google’da bulunan diğer reklam ağlarıyla karşılaştırıldığında, dönüşüm oranı daha yüksek ve potansiyel müşteriye ulaşma olanağının en fazla olduğu reklam ağı modeli olduğu açıkça görülebilir.

Buna bağlı olarak marka bilinirliğini artırmak isteyen işletmeler, Görüntülü Reklam Ağı modelinden optimum fayda sağlayabilirler. Özel bir reklam modeli olan GDN sayesinde bir yandan marka ve işletmeler en iyi şekilde tanıtılırken, diğer yandan da ürün ve hizmetlerin doğru kiteleye ulaşması yoluyla dönüşüm oranları artırılabilir.

Görüntülü Reklam Ağı temelde görsel içerikli reklamların yayınlandığı ve yönetildiği bir platform olma özelliğine sahiptir. Bu modelin en önemli özelliklerinden biri; reklam verenlerin hedef kitlelerine ulaşabilmesi için çeşitli web sitelerinde ve uygulamalarda görsel içerikli reklamlarını yayınlayabilmesidir. 

  • Görüntülü Reklam Ağı’nın işletmeler açısından taşıdığı önemin altında yatan en önemli etken, etkili hedefleme imkanı vermesidir. GDN’de reklam verenler, reklamlarını belirli demografik ve ilgili alanı kriterlerine göre hedefleyebilirler. Böylece reklamlar daha etkili olur ve daha yüksek tıklanma oranlarına ulaşılır. 
  • Görüntülü Reklam Ağı kullanıldığında, reklamların çeşitli web sitelerinde ve uygulamalarda yayınlanması mümkün olur. Reklam verenler daha geniş bir hedef kitleye ulaşarak daha yüksek görünürlük elde ederler. 
  • Görüntülü Reklam Ağı; reklam verenlerin reklamlarını yayınlaması, yönetmesi ve analizi için gereken tüm araçlara sahiptir. Böylece reklam verenler reklamlarını çok daha etkili ve verimli bir şekilde yönetebilirler.
  • Görüntülü Reklam Ağı’nı tercih eden reklam verenler çok daha yüksek kazançlar elde edebilirler. Bunun nedeni GDR ile reklamların daha etkili bir şekilde hedeflenmesi ve daha geniş bir kitleye ulaşılabilmesidir. Bu sayede doğru strateji beraberinde yüksek kazancı getirebilir.
gdn ads hedefleme

Görüntülü Reklam Ağı Modeli için Kullanıcı Hedefleme Nasıl Yapılır?

Hedefleme, Görüntülü Reklam Ağı modelinin en önemli unsurlarından biridir. Doğru bir hedefleme sayesinde GDR modelinden optimum fayda sağlanabilir. Bu kapsamda reklam verenler; reklamlarını belirli demografik özelliklere ve ilgi alanlarına göre hedefleyebilirler, reklamlarının geri dönüşüm oranlarını doğru kullanıcı hedefleme ile artırabilirler. Kullanıcı hedefleme sürecinde uygulanabilecek yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Görüntülü Reklam Ağı modeli için kullanıcı hedeflemede demografik bilgiler kullanılabilir. Bu kapsamda kullanıcıların yaşına, cinsiyetine, lokasyonuna ve benzer bilgilerine göre hedefleme yapılabilir.
  • Hedefleme sürecinde kullanıcıların geçmişte izlediği ya da aradığı içerikler, arama terimleri ve benzeri bilgilerden faydalanılabilir.
  • Görüntülü Reklam Ağı modeli kullanıcı hedefleme sürecinde, kullanıcıların web sitelerinde geçirdiği zaman, tıklama oranları ve benzeri bilgilere göre elde edilen davranışlar veriler kullanılabilir.
  • Kullanıcı hedefleme sürecinde tercih edilebilecek diğer bir yöntem, kullanıcıların daha önceden ziyaret ettiği web siteleri ve incelediği ürünler gibi bilgilerle Remarketing yapmaktır.

Doğru bir kullanıcı hedefleme sayesinde; reklam verenler daha geniş bir hedef kitleye ulaşabilir ve daha etkili reklamlar yapabilirler. 

gdn ads yerleşim

Google Görüntülü Reklam Ağı Ne İşe Yarar?

Görüntülü Reklam Ağı yani GDN; web sitelerinin, sosyal medya platformlarının ya da diğer dijital ortamların izleyicileri belirli bir eylemde bulunmak üzere harekete geçirmeyi hedefler. Bunu sağlamak için görüntülü reklamlar; kullanıcıları tıklayarak açılış sayfasına gitmek ve harekete geçmek üzere teşvik etmek üzere tasarlanan metin tabanlı, resim ya da video reklamlardan meydana gelir. GDN ağı arama motorlarında değil web sitelerinde gösterilmekte; görüntülü reklam ağının bir parçası olarak resim reklamlar, Banner reklamlar ve metin reklamlar olarak farklı türler bulunmaktadır.

Görüntülü Reklam Ağı reklam verenlere, Google’ın son derece geniş yayıncı ağına erişme ve görsel reklamlarını yayınlama imkanı sunar. Ayrıca reklam verenler GDN üzerinde hedef kitlelerini çeşitli bloglar, web siteleri, mobil uygulamalar ve haber siteleri üzerinde etkili bir şekilde hedefleyebilirler. 

Markalar GDN aracılığıyla ürünlerini ve hizmetlerini görsel olarak sergileme, tanıtma ve potansiyel müşterileri çekmek amacıyla çeşitli reklam formatlarını kullanma avantajından faydalanabilirler. Tüm bunların yanı sıra Görüntülü Reklam Ağı modeli reklam verenlere reklam sonuçlarını izleme ve optimize etme imkanı verir. Bu sayede kampanyaların etkinliğinin artırılması söz konusu olabilir.

Görüntülü (GDN) Reklam Ağı Türleri Nelerdir?

Google Görüntülü Reklam Ağı modeli; her müşteri özelinde pazarlama hedeflerine uygun özelliklere sahip farklı reklam türleri sunar. Bu kapsamda GDN’de görsel ve metin reklamlarından video reklamlara ve zengin medya reklamlarına kadar farklı seçenekler bulunur.

Metin Reklamlar: Görüntülü Reklam Ağı’ndaki en basit reklam türüdür. Bir başlık, bir açıklama ve bir görüntülü URL’den meydana gelirler. İlgi çekici bir metin ve net bir CTA ile oluşturulmaları durumunda etkili sonuçlar sağlayabilirler.

Görsel Reklamlar: Kullanıcıların dikkatini metin reklamlardan daha çok çeken görsel reklamlarda; statik görseller, HTML5 reklamları ve animasyonu GIF’ler dahil olmak kaydıyla farklı boyutlar ve formatlar bulunur. 

Zengin Medya Reklamları: Animasyonlar, oyunlar ve diğer çeşitli etkileşimli öğeleri içermeleri nedeniyle kullanıcı etkileşimini maksimize ederler. Yüksek etkileşim oranları beraberinde kullanıcıların markayla olan bağının artması sonucunu getirebilir.

Video Reklamlar: Mesajları iletmek ve ilgi çekici hikaye anlatımıyla kullanıcıların dikkatini çekmek için etkili bir yöntemdir. Bağımsız reklamlar olarak gösterilebilecekleri gibi GDN’leri diğer içeriklerin parçası olarak gösterilmeleri de tercih edilebilir.

görüntülü gdn reklam ağı nedir

Görüntülü Reklam Ağı Nasıl Çalışır?

Markaların ve reklam verenlerin hedef kitlelerine çeşitli dijital platformlar aracılığıyla ve görsel içeriklerle ulaşmasını sağlayan pazarlama stratejileri olarak tanımlanabilen görüntülü reklam ağı modeli; farklı adımlar ve süreçlerden oluşur. Bu kapsamda detaylı bir reklam kampanyası planlaması yapılır. Hedef kitle tanımlandıktan sonra reklam içeriği oluşturulur. Hedefleme ve yayınlama sürecinin ardından reklam performansı izlenir. Elde edilen verilere dayanarak gerekli optimizasyonlar yapılır. Kampanya sona erince detaylı bir raporlama ve analiz gerçekleştirilir.

Görüntülü Reklam Ağı’nın Faydaları

Görüntülü reklam ağı modeli ile markalar geniş bir kitleye etkili bir şekilde ulaşabilirler. Renk, video, grafik ve görsel öğeler kullanılarak markalar akılda kalıcı ve çarpıcı mesajlar verebilirler. Reklamlar belirli ilgi alanlarına, demografik özelliklere, coğrafi bölgelere ve daha fazlasına göre hedeflenebilir. Bu sayede mesajlar doğrudan ilgili kişilere iletilir. 

Görsel ve video içeriklerin etkileşim oranları, metin reklamlarına göre daha yüksektir. Görüntülü reklam ağı ile marka bilinirliği artırılabilir. Bir web sitesini ziyaret eden kullanıcılar daha sonra farklı bir yerde gezindiği sırada, yeniden pazarlama reklamlarıyla yeniden hedeflenebilir. Böylece kullanıcıların geri dönmesi teşvik edilebilir ve dönüşüm oranlarının artması sağlanabilir.

Görüntülü reklam ağı modelinde reklam kampanyalarının performansı izlenebilir ve analiz edilebilir. Görsel içeriklerle hedef kitlenin duygusal bağ kurması süreci desteklenebilir. Üstelik GDN çeşitli formatları destekleyerek reklam verenlere içeriklerini farklı şekilde sunma imkanı verir.

Görüntülü Reklam Ağı’nın Dezavantajları

Görüntülü reklam kampanyaları, metin tabanlı reklamlara göre daha yüksek maliyetli olabilir. Özellikle görüntülü reklamların popüler videolarda ya da yayınların önünde yer alması maliyetleri yükseltebilir. Çevrimiçi kullanıcılar, reklamları atlamayı ya da engellemeyi tercih ettiğinde, reklamları görmelerini sağlamak zorlaşabilir. Aynı reklamın sık sık tekrarlanması, reklamın etkinliğini azaltabilir.

Görüntülü reklamların kısa süreli olması, karmaşık ya da detaylı mesajların iletilmesini zorlaştıran bir unsur haline gelebilir. Reklamla içeriğin yanında ya da arasında görüntülenmekte olduğundan, içerikle uyumsuz ya da tutarsız reklamlar izleyicinin olumsuz bir şekilde algılamasına neden olabilir.

Diğer rehber yazılarımıza göz atın:

Görüntülü Reklam Ağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Görüntülü reklam ağı, potansiyel müşterilere ulaşmayı sağlayan önemli bir araçtır. Çünkü çevrimiçi platformlarda videolar aracılığıyla hedef kitleye etkili bir şekilde ulaşmak ve marka bilinirliğini artırmak mümkündür. Çevrimiçi platformlarda ve sosyal medya sitelerinde yayınlanan görüntülü reklamlar sayesinde markalar daha geniş bir kitleye erişirler. Hikaye anlatma ve duygusal bağ kurma konusunda videolar daha etkilidir. Görüntülü reklam ağının hedefleme seçenekleri sayesinde reklamlar özelleştirilebilir ve doğru kitleye ulaştırılabilir. Görüntülü reklamların, müşterilere Google Görüntülü Reklam Ağı’na dahil olan web sitelerini ziyaretleri sırasında sunulması; işletmenin reklamın nerede, ne zaman ve nasıl gösterileceğini belirlemesi önemli bir avantajdır.

Google Display Network kullanıcıların gezdiği web sitelerinin takibe alınmasını ve reklamların kullanıcıların karşısına çıkmasını sağlar. Banner şeklinde verilen reklamlar sayesinde işletmelerden haberdar olmayan kullanıcıların ve kitlelerin takip edilmesi, bunların potansiyel müşteriye dönüştürülebilmesi olasılığı yüksektir.

GDN yani Google Display Network, Google’ın görüntülü reklam hizmeti olarak tanımlanabilir. Reklam verenlere; milyarlarca web sitesi ve mobil uygulamayla etkili hedefleme, çeşitli reklam formatları arasından seçim yapma ve performans analizi hakkında bilgi edinme imkanı sunar.

GDN Banner, GDN içindeki web siteleri ve mobil uygulamalarda görülen reklam formatlarından biridir. Web sitelerinin belirli bölümlerinde görüntülenen GDN Banner genellikle resim ya da video içerir.

Google dünya çapında en büyük ve en çok tercih edilen arama motorudur. Google reklamları doğru hedefleme sayesinde çok geniş kitlelere ulaşarak, marka ve işletmelere önemli ölçüde fayda sağlayabilirler.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?