Google Adwords Nedir? Nasıl Kullanılır? | Boosted Craft
Back

Google Adwords Nedir? Nasıl Kullanılır?

google adwords nedir nasıl kullanılır

Reklam, her dönem ticaretin temel yapı taşlarından biri olmuştur. Ticaretin şekli değiştikçe hayatımıza bunlarla uyumlu ve yepyeni reklamcılık yöntemleri girmiştir. Dijital dünyadaki hızlı gelişim ve değişimle birlikte doğal olarak e-ticaret için yeni reklamcılık türleri geliştirilmiştir. Birçok alanda öncü isim olan Google, Google Ads ile internet reklamcılığı konusunda etkili çözümler sunmaktadır.

Son zamanların en popüler reklamcılık hizmeti olan Google Ads, Google aracılığıyla ulaşılabilen hemen her yerde reklam yayınlama imkanı sunar. Bu hizmet bir çok arama motoru tarafından sunulsa da, ülkemizde en çok kullanılan arama motoru Google’dır. Bu nedenle, Google Adwords başta e-ticaret siteleri olmak üzere farklı sektörlerde hizmet gösteren hemen her işletme için çok önemlidir.

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte kullanıcıların neredeyse tamamı satın alacakları ürünleri, hizmetler ve gidecekleri yerler gibi konularda Google’da araştırma yaparak karar verir. Google Adwords aracılığıyla verilen reklamlar, reklamveren sitenin ürünlerini ve hizmetlerini hedef anahtar kelimeler kullanılarak yapılan aramalarda ya da konumlarda göstermeyi sağlar. Bu hizmet hem masaüstünde hem mobilde kullanılabilir. Web siteleri Google Ads sayesinde web sitelerine ziyaretçi çekebilir, potansiyel müşterileriyle iletişim kurabilir ve işletmelerinin satışlarını artırabilir.

Google Ads, reklam performansının kolay ölçülebilir olması nedeniyle özellikle e-ticaret siteleri açısından son derece caziptir. Bu sayede reklamların yarattığı etki açıkça görülebilir. ROAS (Return On Ad Spend) metriği hesabı yapmak mümkün olduğundan, elde edilen kazancın reklam maliyetine olan oranı görülebilir. Bu veriler değerlendirilerek gelecekteki reklam stratejileri optimize edilebilir.

Google Ads farklı reklam modellerini bir araya getirerek e-ticaret işletmelerinin büyümesini destekler. Reklam vermek isteyen kişi ya da kurumlar başlık, görsel, reklam metni ve URL gibi detayları girdikten sonra reklamlarını basitçe oluşturabilir. Diğer yandan reklamın bir gider kalemi olmak yerine gelir kapısı haline gelmesini sağlamak için Google Ads reklamları ile ilgili bazı noktalara dikkat edilmelidir.

Google Ads reklamlarının sağladığı en önemli avantajlardan biri; reklamın gösterileceği ülkenin, şehrin, günün, saatin, yaş ve cinsiyet gibi demografik ayarlamaların yapılabilmesidir. Hem ihtiyaçlara hem hedef kitleye en uygun ve en ideal reklam modelinin seçilmesi, aynı zamanda tüm detayların titizlikle belirlenebilmesi sayesinde minimum maliyetle maksimum kazanç elde edilebilir. Google Ads reklamları arama motoru sonuç sayfalarında, haritalarda, Gmail’de, YouTube’da, Google Play’de ve web sitelerinin reklam için ayrılmış bölümlerinde gösterilmektedir.

Google Adwords Nedir?

Google Ads, işletmelerin hizmet yahut ürünlerini arayan kullanıcılara kolay ulaşım sağlamak amacını gerçekleştiren bir sistemdir. Özellikle Google aracılığı sayesinde ulaşılabilecek hemen her mekan ve yerde reklam yayınlamaya olanak veren bir reklamcılık hizmeti olarak bilinmektedir. Başka arama motorlarının da bu imkanı sunmasının yanında Türkiye’de en çok kullanılan arama motorlarından olan Google, bu hizmeti öncelikle e-ticaret hizmetleri için ekstra önemli hale getirmektedir.

İnternet kullanıcıları satın alacağı ürünleri, gidecekleri bölgeleri ve daha birçok şeyi Google üzerinden arama yaparak bulmaktadır. Google Ads aracılığı sayesinde verilmiş olan reklamlar; reklam veren sitenin hizmet ve ürünlerinin ilgili arama ve konumlarda gösterilmesine yardım eder. Hem mobil hem de masaüstü kullanım seçenekleri ile bu hizmet web sitesi olanlar için ayrıca ziyaretçi çekmesi ve satışları artırması bakımından da son derece önem arz etmektedir.

google reklam modelleri nelerdir

Google Reklam Modelleri Nelerdir?

Google Ads sağladığı imkanlarla standart bir metin ya da görsel ile reklam vermenin çok daha ötesinde bir hizmet olma özelliğine sahiptir. Google Ads sunduğu reklam modelleriyle her sektörden kullanıcının genel ya da özel bir hedef kitleye en doğru ses, metin ve görüntü ile ulaşması imkanını sunar.

Alışveriş Reklamları

E-ticaret sitelerindeki ürünleri ve hizmetleri, arama motorunun alışveriş sekmesi aracılığıyla potansiyel müşterilere ulaştırmak Google alışveriş reklamları sayesinde mümkündür. Bu reklam modelinden faydalanmak için bir Google Merchant Center hesabına gereksinim duyulur. E-ticaret sitenizdeki ürünlerin görsellerini, fiyatlarını, özelliklerini varsa indirim oranlarını Google Merchant Center’a girerseniz, ilgili aramada sizin ürünleriniz de gösterilecektir.

Arama Ağı Reklamları

E-ticaret sitenizi belirlenen anahtar kelimeler dahilinde yapılan aramalarda ilk sıralarda göstermek için arama ağı reklamlarını tercih edebilirsiniz. Bu reklamlar metin temellidir ve web sitelerinin en sık kullandığı modellerin başında gelir.

Yeniden Pazarlama Reklamları

Yeniden pazarlama reklamlarının en önemli özelliği, marka bilinirliğini artıran ve geçmişteki kullanıcılara ürünleri ya da hizmetleri hatırlatan bir sistem olmasıdır. E-ticaret sitenizle daha önce etkileşimde bulunmuş kullanıcılara bu reklam modeliyle ulaşabilirsiniz. Yeniden pazarlama reklamları Google’da ya da iş ortağı web sitelerinde geçmiş kullanıcılarınızın karşısına çıkarak hatırlatıcı bir rol üstlenir.

Görüntülü Reklam Ağı

Görsel temelli reklam kampanyalarını kapsayan görüntülü reklam ağı modeli, doğru hedef kitleyi bulmak için son derece etkili bir yöntem olma özelliğine sahiptir. Görüntülü reklamlar web sitelerinde, Gmail’de, YouTube’da ve mobil uygulamalarda yer alarak kullanıcılara gösterilir.

YouTube Reklamları

YouTube dünya genelinde en çok ziyaret edilen platformlardan biri olduğundan reklamların yayınlanması için de son derece elverişlidir. YouTube reklamları videoların başlangıcında, yayının içinde ya da videonun yan tarafındaki reklam alanında gösterilmektedir. Genellikle video formatında olan reklamların atlanabilir ve atlanamayan türleri vardır.

Google Ads arama ağı modeli, reklamların çok yüksek trafik hacmine sahip arama sonuçları ağında gösterilmesini sağlayan son derece etkili bir yöntemdir. Alaka düzeyinin yüksekliği sayesinde satışların artmasına, potansiyel müşterilerin çekilmesine ve e-ticaret sitelerindeki organik trafiğin artmasına yardımcı olur.

Google Hesabı Oluşturmak

Arama ağı reklamı vermek için bir Google Ads hesabına, bunun içinse Google hesabına ihtiyaç duyulur. Google hesabı oluşturmak için “Oturum Açma” sayfasında “Hesap Oluştur” tıklanır. Gerekli alanlar doldurularak Google hesabı oluşturulur. Daha sonra Google Ads ana sayfasına gidilir ve sağ üst köşedeki “Oturum Aç” tıklanır. Oluşturulmuş Google hesabıyla giriş yapılır. Bu işlem tamamlanınca Google Ads kullanımına başlanabilir.

Anahtar Kelime Seçimi

Arama ağı reklamları, anahtar kelime eşleşmeleriyle çalışmaktadır. Kampanya oluşturulurken belirlenen anahtar kelimelerin Google’da aratılması durumunda, çıkan sonuçlar arasında sizin reklamınızın da gösterilmesini sağlar. Anahtar kelime eşleşmeleri üç farklı şekilde çalışmakta olup hangisini tercih edeceğiniz size kalmıştır.

Tam eşleşme, belirlenen anahtar kelimeyle aynı anlamı taşıyan aramalarda reklamınızın görünmesini sağlar. Sıralı eşleşmede, reklamınızın gösterileceği aramalar, anahtar kelimenizle aynı anlamı içeren aramalar olacaktır. Eşleşme türü belirtmezseniz otomatik olarak geniş eşleşmenin aktif hale gelmesiyle birlikte reklamınız anahtar kelimenizle alakalı tüm aramalarda kullanıcının karşısına çıkar.

Kampanya Ayarları

Bu adımın en önemli özelliği; hedef kitlenizi, bütçenizi ve reklam uzantılarınızı belirleyerek kampanyanızı geliştirmenizin mümkün olmasıdır. Hedef belirlerken ürünü satın alabilir, e-ticaret sitenizle ilgili bilgi sahibi olmak isteyecek ve web sitenizi ziyaret edebilecek kitlelere yönelebilirsiniz. Bunun yanı sıra konum ayarları yapabilir, hedefinizi daha spesifik bir hale getirebilirsiniz. Görüntülü reklam ağı kutusunu işaretlemeniz halinde reklamlarınız arama sonuçlarıyla birlikte diğer web sitelerinde de gösterilecektir.

Her ne kadar hedefleme yaparak reklamlarınızın gösterileceği kitleyi belirleyebilseniz de, reklamınızın kaç kişiye gösterileceği bütçenizle bağlantılıdır. Google bu süreçte sizden günlük bütçe girmenizi ister. Belirlenen bütçe, aylık periyotta günlük ortalama reklam harcamanızı ifade eder. Bütçenin nasıl harcanacağı kararı da size kalmış. Web sitesi trafiği için “Tıklamalar”, satış için “Dönüşümler” ve daha sık reklam gösterimi için “Gösterim Payı” gibi seçimler yapabilirsiniz.

Reklam Metni Hazırlamak

Reklamınızda kullanacağınız reklam metnini hazırlarken; metnin reklamınızla alakalı, net, açık, ilgi çekici ve teşvik edici olmasına özen göstermelisiniz. Hazırladığınız metinde e-ticaret sitenizi farklı kılacak “ürün çeşitliliği” ve “ücretsiz gönderim” gibi detaylar bulundurmalısınız. Bunun yanı sıra kampanya, indirim ve hediye gibi tekliflerden bahsetmeniz de önemlidir. “Hemen arayın” ve “Satın alın” gibi harekete geçmeyi teşvik edici mesajlarla birlikte anahtar kelimelerinize yer vermelisiniz.

Reklam Uzantılarının Ayarları

Reklam uzantıları sayesinde mevcut ya da potansiyel müşterilerinizle reklam yoluyla iletişime geçebilirsiniz. Arama ağı reklamınıza uzantılar eklemeniz halinde reklamınızı gören kullanıcılar sizinle iletişime geçebilir. Hedef kitlenize ve ihtiyaçlarınıza göre; site bağlantısı, telefon, açıklama metni, ek açıklamalı snippet, mesaj, uygulama, potansiyel müşteri formu, promosyon, yer ve fiyat gibi çeşitli uzantıları seçebilirsiniz.

Dönüşüm izleme, Google Ads’in en önemli özelliklerinden biridir. Dönüşüm izleme, reklamlarınızı görüntüleyen kullanıcıların neler yaptığını görmenizi sağlar. Böylece kullanıcıların iletişime geçme, uygulama indirme ya da satın alma gibi eylemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bunun için profesyonel bir yardım alarak reklamlarınıza dönüşüm izleme kodları eklemelisiniz.

Google Ads arama ağı reklamı vermek, temelde ticari bir işlem olduğundan faturalandırılmalıdır. Faturalandırma kurulumu yapılarak ödeme yöntemi belirlenir, aylık faturalar oluşturulur ve belge dağıtım adresleri girilir. Google Ads hesabınızda “Faturalandırma Ayarları” arasını kullanarak gerekli bilgileri girdikten sonra kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Görüntülü reklam ağı reklamı vermek, “duyarlı görüntülü reklamlar” uygulamasının devreye alınmasıyla birlikte kısmen otomatize edilmiştir. Görüntülü reklam ağına kolayca reklam verebilmek için reklam metni, resim ve logo eklenmesi yeterli olur. Google, sunduğu optimizasyon özellikleriyle görüntülü reklam ağı reklamlarının performansını artırmaya yardımcı olur.

Reklamlarınızın nasıl görüneceğini belirleyebilmek için bir reklam görseli oluşturmanız yüklemeniz ve “Yüklenen resim reklamlar” yönteminden faydalanmanız yeterlidir. YouTube için video reklamlar ve Gmail için gelen kutusunun üst kısmında gösterilecek genişletilebilir reklamlar oluşturmayı tercih edebilirsiniz.

Görüntülü reklam ağı reklamı vermek için öncelikle Google Ads hesabınızda oturum açmanız gerekir. Daha sonra “Tüm kampanyalar > Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları > Reklamlar ve uzantılar > Reklamlar” adımlarını takip ederek süreci tamamlayabilirsiniz.

Yeniden pazarlama reklamları oluşturmak için öncelikle bir yeniden pazarlama kitlesi listesine gereksiniminiz vardır. Bu aşamada, Google’ın sizin için otomatik oluşturduğu listeleri kullanmayı ya da kendi listenizi oluşturmayı tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra ilk adımda yeniden pazarlama reklamlarında desteklenen bir kampanya türü seçmeyi unutmayın.

Kampanya türünü seçtikten sonra Google Ads ekranından araç simgesini tıklayın. “Paylaşılan Kitaplık > Kitle Yöneticisi” konumuna gidin. Kitle listesini seçip hedef ayarlarınızı belirleyin ve yeniden pazarlama reklamınızı oluşturun.

Reklamlarınızın doğru kişilere ve gruplara gösterilmesi noktasında Google Ads kitle hedefleme öne çıkar. Kitle hedefleme sayesinde reklamlarınızın ulaşacağı kullanıcıları ilgi alanlarına, yaptıkları aramalara, alışkanlıklarına, demografik özelliklerine ve e-ticaret sitenizle yaptıkları etkileşime bağlı olarak belirlemeniz mümkündür.

Kitle hedefleme listeleri, Google’ın sahip olduğu verilerle oluşturduğu kullanıcı gruplarından oluşur. Birçok farklı değişkene uygun olarak kitle hedefleme yapılabilir. Bu listelerin spesifik konular dahilinde de belirlenmesi mümkündür.

Google’ın otomatik kitlelerini kullanabileceğiniz gibi kendi kitlenizi hesabınıza yüklemeyi de tercih edebilirsiniz. Bu durumda web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları Google Analytics ürünü sayesinde Ads hesabınız üzerinden hedeflemeniz mümkün olur. Ayrıca elinizde bulunan e-mail ya da telefon numarası gibi listelerinizi Ads hesabınıza yükleyebilir ve hedef kitlenize reklam gösterimi yapabilirsiniz.

Google AdWords kullanırken; bütçenizi en iyi şekilde belirlemeli, anahtar kelime çalışmasını doğru yapmalı, müşteri çekme odaklı bir strateji izlemeli, arama ve görüntülü reklam ağlarından faydalanmalısınız. Bunun yanı sıra açılan sayfaların kontrollerini eksiksiz bir şekilde yapmalısınız. Yer hedeflemelerini iyi yapmanız, arama terimleri raporlarını kullanmanız, elde ettiğiniz sonuçları analiz ederek bu doğrultuda optimizasyon yapmanız son derece önemlidir. Bu sayede Google AdWords kullanımından optimum fayda sağlayabilirsiniz.

Diğer rehber yazılarımıza göz atın:
Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?