SERP (Search Engine Results Pages) Nedir? | SEO Rendesi
Back

Serp Nedir? Özellikleri Nedir?

Serp (İngilizce açılımı: Search Engine Result Page) Türkçe anlamı ise arama motoru sonuç sayfası olarak karşımıza çıkan sonuç listesine denilir. Kullanıcının arama yaptıktan sonra arama motorunda çıkan; Organik, ücretli, görsel ve zengin sonuçları genel olarak ifade eder. 

Google tarafında serp sonuçlarını görebilmeniz için öncelikle, arama yapacağınız kelimeyi belirlemeli ve ardından arama gerçekleştirmek için search butonuna basmalısınız.

Görselde Google yazıp, arama gerçekleştirdiğimizde karşımıza çıkan bütün sonuçlara Serp sayfası deniliyor. Bu sayfalarda ön plana veya üst sıralara çıkmak için yapılan çalışmalara ise SEO (arama motoru optimizasyonu) ismi verilmektedir.

google serp sonucu

Serp Neler İçerir? Özellikleri Nedir?

Google arama sonuçlarını son yıllarda yaptığı güncellemeler ve yenilikler ile birlikte, oldukça geliştirmiştir. Eskiden sadece web siteleri gördüğümüz arama sonuçlarında artık, reklamlar, soru cevaplar ve bilgi kartları gibi birçok yeniliğe rastlamaktayız. Bunları listelememiz gerekirse;

 

 • Tamamen organik olan arama sonuçlarını ortaya çıkarır.
 • Bilgi paneli
 • Öne Çıkan Snippet
 • Zengin sonuçlar
 • Yerel Bilgi Paketleri
 • Reklam ve Google ads gibi ücretli olan arama sonuçlarını görmeniz konusunda da fayda sağlar.
 • Videolar ve görsel paket olarak arama sonuçları ortaya çıkarır.
 • Yorumlar
 • Haber kutusu
 • Site bağlantıları ve ilintili sorular
 • Tweetler ve bilgi kartları gibi daha pek çok içerik türüne ait sonuçları sizler için listeler.

Bu tarz arama özelliklerinin içerisinde yer alabilmek için, Google’ın arama sonuç sayfasında istediği kriterleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Örnek olarak arama ağı reklamlarında çıkmak için, ads aracını kullanmalı ve sayfanızı ona göre optimize etmelisiniz.

Serp Organik Arama Sonuçları

Organik olan arama sonuçlarının ortaya çıkması için belirli bir listeleme sistemi uygulanır. Anahtar kelime ya da sayfanın sıralama şekli listeleme anlamına gelir. Listeleme esnasında en üst sırada yer almak sitenin güçlü ve çok fazla ziyaretçi aldığı anlamına gelir. 

Organik arama sonuçlarda başarı elde edebilmek adına herhangi bir ödeme ya da satın alma işlemi yapmak gerekmez. SEO hizmeti veren firmalar ile aylık bir anlaşma gerçekleştirerek, istediğiniz kelimelerde istediğiniz sıralamalarda yer alabilirsiniz.

SEO çalışmaları ile hem sitenin gelişmesini hem de ön plana çıkmasını sağlamak mümkün hale gelir. Hemde site içi hem de site dışı seo çalışmaları söz konusu olur. Bu çalışmalar sayesinde en üst sıralamada yer almanız mümkün olduğu gibi satış veya hizmetleriniz artışa geçer.

Serp Ücretli Arama Sonuçları

google ücretli arama sonuçları

 

Organik arama sonuçları ücretsiz bir şekilde karşımıza çıkarken aynı zamanda ücretli arama sonuçları adı verilen bir sistemde söz konusudur. Bazen en üst bölümde bazen ise en alt bölümde reklam adı altında ücretli arama sonuçları karşımıza çıkar. 

Bu bölümlerde yer alabilmek için, her arama motorunun kendi içerisinde kullanıcılara sunduğu araçlar veya sistemler bulunmaktadır. Örnek olarak Google’da Ads aracı ile birlikte belirlediğiniz anahtar kelimelerde belli ücretler ödeyerek üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Tabii, arama sonuçlarında sitenizin yer aldığı sektöre göre birçok farklı reklam verebilirsiniz. E-ticaret sektöründe bulunan bir siteniz var ise arama sonuçlarında sağ tarafta çıkan ürün listeleri için reklam verebilir veya arama ağı reklamlarını kullanabilirsiniz.

Serp SEO İçin Neden Önemli?

SEO çalışmaları, serp yani arama sonuç sayfalarında görünür olabilmek için yapılan veya geliştirilen çalışma türüdür. Kullanıcılar aradığı sorgular hakkında istediği bilgiye veya satın almak istediği ürüne hemen ulaşmak isterler. Google bu gibi durumlarda kullanıcıya istediği bilgiyi sunabilen ve kullanıcı deneyimine önem veren siteleri ödüllendirir.

Serp’te ilk sayfada yer almak, marka bilinirliği, trafik ve satış rakamlarını yükseltebilmek için oldukça önemlidir. Kullanıcıların aradıkları sorgularda üst sıralarda yer alabilmek, SEO tarafında yapılan çalışmalardan geçmektedir.

Yapacağınız doğru SEO stratejileri ile rekabet oranı yüksek olan birçok kelimede SERP sayfasında ilk sıralarda yer alabilir ve organik trafiğinizi yükseltebilirsiniz.

Serp Analizi Nedir?

serp nedir

Belirli bir anahtar kelime ile ya da cümle ile arama yaptığınız zaman web sitesinin ilk sırada yer alıp almadığını görmenizi sağlayan sisteme verilen isimdir. Bu analiz sayesinde gelişme gösterip göstermediğiniz konusunda da bilgi edinme şansımız ortaya çıkar. 

Aynı zamanda arama amacı ile bilgileri içerip içermediği konusunda sizlere ön plana çıkarmaya yardımcı olan bir analizdir. Sıralama pek çok duruma bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Sektörlere göre, SEO tarafında yapılan çalışmalar değişkenlik gösterebilir.  Burada yapacağımız SERP analizi ile birlikte, rakiplerimizin sayfalarında neler yaptığını ve bizim onlardan ne eksiğimiz olduğunu net bir şekilde görebiliriz. Yaptığımız analize göre, oluşturacağımız detaylı ve kullanıcı odaklı sayfa Google tarafından ödüllendirilecektir.

Serp Sıralama Nedir?

Serp sıralaması, bir kullanıcının aradığı sorguda karşısına çıkan sitelerin sıralamalarını belirtir. Google özelinde bir arama gerçekleştirdiğinizde karşımıza ortalama olarak 2 milyon üzeri sonuç ve binlerce site çıkmaktadır. Burada bizim sırlama olarak alabileceğimiz data ilk 10 sayfa yani ilk 100 sitedir.

Peki neden ilk 10 sayfayı kontrol ediyoruz? Neden 11. Sayfada ki sitelere bakmıyoruz?

Aslında dünya genelinde birçok kullanıcı, arama gerçekleştirdikten sonra ilk 3 site dışındaki sitelere giriş yapmamaktadır. Kullanıcı istediği bilgiye hemen ulaşmak istediğinden ilk 3 veya 5 siteye bakıp ardından çıkış yapmakta. Bu nedenle siteniz ilk 5 içerisinde değilse maalesef kullanıcıların büyük bir bölümü sitenizi görmeyecektir.

Burada ikinci sayfa ve daha üzeri bir sıralamanız mevcutsa, sayfanızı herhangi bir kullanıcı görmeyecektir.

Serp Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

SERP Ne Demektir?

Serp İngilizce açılımı “Search Engine Results Page” ve Türkçe karşılığı “Arama Motoru Sonuç Sayfası”olan, arama motorlarında kullanıcıların yaptıkları sorgu sayesinde karşımıza çıkan, sayfayı ifade etmektedir.

SERP Web Siteleri İçin Ne İfade Eder?

Serp kullanıcıların yaptıkları aramalar sonrasında karşımıza çıkan sonuç sayfasıdır. Kullanıcılar bu sayfada gördükleri sitelere giriş yaparak, istedikleri bilgiye veya satın almak istedikleri ürünlere ulaşmaktadırlar. Web siteleri arama sonuç sayfasında üst sıralarda yer alarak, trafiğini veya satışlarını yükseltebilir.

SERP Sonuçları Nasıl İyileştirilebilir?

Organik bir şekilde serp sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmek, sitenizin SEO uyumlu olması ve SEO çalışmalarının düzenli bir şekilde yapılmasından geçmektedir. Hedeflediğiniz kelimelerde üst sıralarda doğru SEO çalışmaları ile yer alabilirsiniz.

SERP Featured Snippet Nedir?

Kullanıcıların aradığı sorgulara, tam anlamı ile cevap verebilen yani istediği bilgileri verebilen sitelerin, arama sonuçlarında sıfırıncı sıra olarak adlandırdığımız ilk sıranın 1 blok üstünde görüntülenmesidir.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?