SEO Fiyatları Neye Göre Belirlenir? | Boosted Craft
Back

SEO Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

seo fiyatları neye göre belirlenir

Markanızı dijital ortama taşımak, hedef kitlenize ulaşmak ve web site trafiğinizi arttırmak istemekteyseniz SEO markanıza yardımcı olacaktır. Günümüzde insanların %80’i arama sonuçlarında ilk sayfada bulunan sitelere giriş yapmaktadırlar.

Daha fazla kullanıcıya ulaşmak için markanızın arama sonuçlarında üst konumlarda olması gerekir. Bu sebeple SEO markalar için vazgeçilmez ve yapılması gereken bir süreçtir. Bu sebeple SEO yani arama motoru optimizasyonuna duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Buda doğru orantılı olarak SEO fiyatlarına etki etmektedir.

SEO Hizmeti Ücretlerini Etkileyen Unsurlar

Arama motoru optimizasyonu (SEO) dijital pazarlamanın en önemli ve zor aşamalarından biridir. Tanıtım için bütçe ayıramadığınız durumlarda bile arama sonuçlarında kalıcı olduğunuz için insanların sitenize girmesi SEO çalışmalarının etkisidir.

Diğer reklam veya tanıtım kanallarına göre düşük maliyetli olması ve daha iyi performans vermeside en cezbedici unsurudur diyebilirim.

Anahtar Kelime Aranma Hacmi

Yüksek aranma hacmine sahip anahtar kelimelerde rekabet yüksek olmaktadır. Bu sebeple diğer düşük hacimli kelimelere göre daha fazla iş yükü bulunmaktadır. Diğer SEO çalışmalarına nazaran daha fazla emek verilmektedir. Buda SEO fiyatlarına direkt olarak eti etmektedir.

seo hizmeti ücretlerini etkileyen unsurlar

Mevcut SEO Çalışması

Önceden yapılmış veya mevcut SEO çalışması olan siteler diğer sitelere göre daha hızlı ve az sürede istenilen konuma gelecektir. Bu durum göz önüne alındığında SEO çalışma fiyatları doğru oranda değişkenlik göstermek zorundadır.

Site Yaşı

Google yayında olduğu süre zarfında eski sitelerin daha iyi rekabet ettiğini oldukça net bir şekilde açıklamıştır. Tabi site yaşı pek çok seo kriterinden biridir, ancak asla önemli bir kriter olmamıştır.

Rakiplerine göre daha uzun süre yayın yapan bir site diğerlerine göre biraz daha verimli olmaktadır. Yeni açılmış bir internet sitesi arama motorlarının gözünde daha farklı bir değere sahip olacağı için SEO hizmet fiyatı değişebilir.

Hedef Konum

Ulaşılmak istenen hedef konum SEO Hizmet fiyatlarını belirleyen en büyük etkenlerdendir. İlk sayfa ile ilk sıra da yer almak arasında nasıl bir fark varsa, çalışma fiyatlarında da aynı oranda fark vardır. İlk sayfa veya ilk sıraya gelmeyi istemek İki farklı SEO çalışmasına neden olur. Buda fiyatların değişmesinde en büyük etken diyebilirim.

Çalışma Tarzı

SEO ücretlerine etki eden bir diğer önemli kriterde kiminle veya kimlerle çalışma yapacağınızdır. Bir firmanın yapacağı çalışma ile bir kişinin yapacağı çalışma SEO fiyatlarında farklılık gösterecektir. Çalışmaya karar vereceğiniz firma veya SEO uzmanının alanında iyi referanslara sahip olduğunu öğrenmeli ve ona göre çalışma yaptırmalısınız.

Rakip Analizi

Arama sonuçlarında konum olarak geçmek istediğiniz rakiplerinizin site içi ve dışı çalışmaları yaptırdığı yazılımlara yönelik rakip analizlerin SEO çalışmalarına belli başlı maliyetleri olacaktır.

Ödeme Şekilleri

Her hizmette olduğu gibi SEO çalışmalarında da ödeme şekilleri direkt olmasa da dolaylı yoldan SEO fiyatlarını etkilemektedir.

Diğer rehber yazılarımıza göz atın:
Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?