SEO Ve SEM Nedir? Farkları Nelerdir?
Back

SEO Ve SEM Nedir?

sem nedir

SEO ve SEM internet sitelerin, arama motorlarında görünürlüğünü arttırmak için yapılan çalışma bütününe denmektedir. SEO ve SEM çalışmalarının temeli aynı ancak çalışma yöntemleri birbirinden farklı iki çalışma tipidir.

SEO yani arama motoru optimizasyonu, arama motorları kriterlerine göre yapılan çalışmalardır. SEM ise arama motoru pazarlaması genel olarak internet üzerinden yapılan reklam çalışmalarıdır.

SEM Nedir?

Arama Motoru Pazarlama (Search engine marketing – SEM), arama sonuçlarında tanıtım yaparak ilgili sitelerin görünürlüklerini arttırma yöntemidir. SEM arama ağı, görüntülü ve video tarzı reklamlar ile sitenize trafik çekerek, sitenizin arama sonuçlarındaki performansını iyileştirmektedir.

SEM belirlenen hedeflere, SEO çalışmalarına nazaran daha kısa bir süreçte ulaşması sebebiyle son yıllarda kullanımı yaygınlaşmıştır. Ancak uzun vadeli çalışmalar için SEO ve SEM birlikte yapılan bir çalışmaya dönmelidir.

SEM çalışmalarında ülkemizde %85 üzeri kullanıma sahip olan Google arama motoruna reklam vermek en mantıklı tercih olacaktır. Arama sonuçlarında en üst sırada yer almak ve dolayısıyla trafik artışı yaşamak mümkündür. Google Adwords aracı sayesinde arama sonuçlarında reklamlarınızı yayımlayabilirsiniz.

SEM Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Verilen reklam metinleri kısa ve ilgi çekici olmalıdır.
  • Reklam görselleri profesyonel bir şekilde hazırlanmalıdır.
  • İnternet sitesi kullanıcı deneyimine göre tasarlanmalıdır.
  • Sitenizin arama sonuçlarında çıkması için bütçenize bağlı olarak kalıcı reklamlar verilmelidir.
  • Arama motorlarının yaptığı güncellemelerden etkilenmemek için SEO uyumlu siteler oluşturulmalıdır.

SEO Nedir?

SEO, internet sitelerin arama motorlarında daha iyi konumlar alabilmesi için yapılan çalışmalara denmektedir. Arama motoru optimizasyonu sayesinde sitenizin performansı artabilir ve bu sayede hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. SEO çalışmalarını site içi ve site dışı SEO olarak iki farklı alanda incelemek gerekmektedir.

seo nedir

Site İçi SEO

Google arama sonuç sayfalarında yükselmek ve bu sayede trafik çekmek için site içi SEO çalışmaları oldukça önem arz etmektedir. Google kullanıcılarına en iyi deneyimi sunmayı hedeflemektedir. Bu nedenle kullanıcı deneyimine önem veren siteler arama sonuçlarında diğerlerine göre daha iyi sıralamalar elde etmektedir. Kullanıcıya fayda sağlamayan makaleler, yavaş açılan sayfalar ve SEO uyumlu olmayan makalelerin kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Site Dışı SEO

İnternet sitelerin backlink (geri bağlantı) alarak, Google arama sonuç sayfasında iyi sıralamalar elde etmesine site dışı SEO denmektedir. Google tarafında, otoriter ve siteyle alakalı web sitelerden link almak internet sitelere sıralama olarak pozitif bir etki yaratacaktır. Doğru, kaliteli ve alakalı yerlerden alınan backlinkler internet sitelerin değerini yükseltmektedir.

SEO Ve SEM Arasındaki Farklar Nelerdir?

SEO çalışmaları, internet siteleri optimize ederek ilk sıralara taşımaya çalışırken, SEM ise belirli bir maliyet sayesinde reklam vererek sitelerin ilk sıralarda yer almasını sağlamaktadır.

  • SEO, anahtar kelimelere yapılan çalışmalar ile organik trafiği mümkün kılmaktadır. SEM ise daha çok arama motorlarında hedeflenmiş kullanıcıları reklamlar ile sitesine çekmektedir.
  • SEM çalışmaları ile anahtar kelimeleriniz çok kısa bir sürede ilk sıralarda görünmektedir. SEO çalışmaları genel olarak 4-6 ay arasında sonuç vermektedir.
  • SEM, SEO çalışmalarına göre daha fazla maliyetlidir. SEM, sürekli olarak bütçe ayrılması gereken bir çalışma türüdür. SEO ise belirli bir bütçe içerisinde yapılan çalışmalardır.
  • SEO çalışmaları SEM reklamlarına göre daha fazla tıklama almaktadır. Bunun sebebi kullanıcılar SEO çalışması yapan ve organik sonuçlarda ilk sıralarda olan siteleri daha güvenli hissetmesidir.
  • SEO çalışmalarında kullanıcı odaklı içerikler üretilmektedir. SEM’de ise daha çok ticari hedefler için içerik üretilmiştir. Bu sebeple kullanıcılar doğal çalışma yapan siteleri tercih etmektedir.

SEO Ve SEM Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

SEM (Search Engine Marketing), arama motorları üzerinden reklam yaparak, web sitenizin görünürlüğünü ücret karşılığında yükselten dijital pazarlama kanalıdır. Site sahipleri belirli anahtar kelimeler özelinde reklam çıkarak, hedef kitlelerine erişerek, dönüşüm oranlarını arttırmaktadır.

SEM (Search Engine Marketing) Türkçe karşılığı ise arama motoru pazarlaması olarak bilinmektedir.

SEO ve SEM , her ikiside dijital pazarlama kanallarıdır. Bu iki kanal arama motorları üzerinde web sitelerin görünürlüğü arttıran çalışma türüdür. SEO organik olarak yapılmakta ve diğerine göre uzun bir süreç gerektiren bir çalışmadır. Ancak SEM, bütçe karşılığında üst sıralarda kalabileceğiniz bir çalışmadır.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?