Google Rich Snippets Nedir? SEO'ya Faydaları | Boosted Craft
Back

Google Rich Snippets Nedir?

Google Rich Snippets; arama yapılan kelimelere göre oluşturulan listede, kullanıcılara web sitelerine ilişkin ek bilgilerin verilmesi şeklinde tanımlanabilir. Google, Yahoo ve Yandex gibi arama motorlarında söz konusu ek bilgilerin görüntülenmesi, kullanıcıların hangi web sitesini ziyaret edeceğini belirlemesi konusunda belirleyici unsurlar arasında yer alır.

Google arama motorunda yapılan aramaların sonucu kullanıcıların karşısına çıkan başlık, web adresi ve açıklama bölümü, “Rich Snippets” olarak adlandırılır. Bazı durumlarda ise kullanıcıların karşısına değerlendirme puanı, yorum ya da biyografi olarak kullanıcının karşısına çıkması söz konusu olabilir.

google rich snippets nedir

Rich Snippets Nasıl Uygulanır?

Yazılımı gerçekleştirilen tüm web siteleri için en önemli kavramların başında rich snippets gelir. Bununla birlikte web sitesinin yazılımını yapan yazılımcılar, kodlamasını yaptıkları web sitesine en uygun rich snippets seçimini yapmaya özen göstermelidir. Bunu yapabilmek için yazılımcılar, hangi ayrıntılara önem vermeleri ve eğilim göstermeleri gerektiğini bilecek uzmanlığa ve deneyime sahip olmalıdır. Rich Snippets kuran yazılımcı, Java Script ya da temel bilgi olarak HTML kodlama yönteminden faydalanmalıdır. Tasarım ve yazılım işlemleri tamamlanan rich snippets test edilmeli, çalışma sistemi ve düzeni kontrol edildikten sonra süreç tamamlanmalıdır. 

Rich snippets, arama motorları tarafından görüntülenen ek bilgi blokları olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda web sayfalarının arama sonuçlarındaki görünümünü iyileştirmeyi sağlarlar. Bunlar; meta etiketleri, microdata ya da RDFa gibi HTML yapılandırması kullanılarak uygulanabilmektedir. Örneklendirmek gerekirse; bir yemek tarifi sayfası için yemek adı, yapılış süresi ve puan gibi bilgilerin rich snippets olarak görüntülenmesi mümkündür. Herhangi bir kod düzenleme becerisi gerektirmeyen pek çok online araç kullanılarak rich snippets oluşturmak mümkündür.

Rich Snippets Nasıl Yapılır?

Rich snippets, web sayfalarının HTML kodlarına özel etiketler eklenerek oluşturulabilir. Bunun için kullanılabilecek iki yaygın yöntem vardır: microdata ve RDFa. Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorları söz konusu etiketleri okur ve web sayfasının arama motoru sonuçlarındaki görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur. Aşağıdaki adımları izleyerek siz de rich snippets oluşturabilirsiniz:

 • Öncelikle hangi veri türünün görüntülenmesini istediğinizi belirleyin. Görüntülenecek veri türü; yemek tarifi, ürün sayfası ya da etkinlik sayfası olabilir.
 • İstediğiniz veri türü için uygun schema.org, microdata ya da RDFa etiketlerini seçin.
 • Web sayfanızda bulunan içeriği seçtiğiniz etiketlerle işaretleyin. Örneklendirmek gerekirse; yemek tarifi için yemek adı, yapılış süresi ve puan gibi bilgileri belirtebilirsiniz.
 • Değişiklikleri kaydettikten sonra web sayfanızı arama motorlarının tarama ve indeksleme işlemlerine sunun.
 • Rich snippets’ın doğru bir şekilde görüntülenip görüntülenmediğini kontrol edin. Google’da “site:domain.com” şeklinde bir arama yapabilir ve sonuçları görüntüleyebilirsiniz.

Rich Snippets Özellikleri

Rich snippets, web sitesinin kodlanması sırasında belirlenen anahtar kelimeler ve kullanımlarıyla doğru orantılı olarak çalışan bir sistem olma özelliğine sahiptir. Diğer bir deyişle rich snippets, SEO çalışmalarıyla bir bütün olarak ya da onların bir parçası olarak değerlendirilebilir. Kullanıcılar arama motorunda bulmak istedikleri terimleri belirttiği zaman yapılan bu sistemle, arama motorunun ilk sayfasında ve üst sıralarında kullanıcıya erişim sağlamak temel amaçtır. Rich snippets özellikleri şu şekilde sıralanabilir: 

 • Rich snippets yapıları gereği son derece geniş bir alan kaplayabilirler. Bu alanları örneklendirmek gerekirse, temel tarifleri ve etkinlik gibi alanlar belirtilebilir.
 • Rich snippets arama yapılan herhangi bir konuya ilişkin bilgi ya da ek bilgi sunmak için tercih edilebilecek ideal bir yöntemdir
 • İnternet kullanıcıları için arama motorları aracılığıyla yapılan aramalarda daha iyi sonuçlara ulaşma imkanı verir.
 • Web sitesi tarafından gösterilen bilgiler, HTML ya da JavaScript kodlama tekniğiyle yapılandırılan verilerden kaynak sağlanması mümkün olabilir.
 • Kullanıcıların arama motorlarında arama yaparken kullandıkları anahtar kelimelere göre en uygun arama listesi çıkarılabilir.
 • Yapılan aramaya göre listelenen sonuçlarda, arama içeriğine en yakın ürünün kullanıcının karşısına çıkarılmasını sağlar. 

Rich Snippets Kullanım Alanları Nelerdir?

Rich snippets pek çok farklı türde web sayfasında kullanılabilmektedir. Rich snippets kullanımının yaygın olarak görüldüğü alanlar şu şekilde sıralanabilir:

Yemek tarifleri: Yemek tarifi sayfalarında bulunan yemek adı, yapılış süresi, puanı gibi çeşitli bilgilerin rich snippets olarak görüntülenmesi mümkündür.

Ürün sayfaları: Ürün sayfalarında bulunan fiyat, puan ve stok durumu gibi çeşitli bilgiler rich snippets olarak görüntülenebilir.

Etkinlik sayfaları: Etkinlik sayfalarında bulunan tarih, saat ve yer gibi bilgilerin rich snippets olarak görüntülenmesi söz konusu olabilir.

Film ve TV programı sayfaları: Film ve TV programı sayfalarında bulunan yapım yılı, oyuncular ve yönetmen gibi bilgiler rich snippets olarak görüntülenebilmektedir.

İşletme sayfaları: İşletme sayfalarında yer alan adres, telefon numarası ve yorumlar gibi çeşitli bilgiler rich snippets olarak görüntülenebilirler.

Yukarıda saydıklarımızın yanı sıra daha pek çok farklı tür web sayfasında rich snippets kullanılması mümkündür. Bu süreçte önemli olan, web sayfanızın arama motoru sonuçlarındaki görünümünü iyileştirmek ve kullanıcıların daha fazla bilgiye erişmesini sağlamak için rich snippets kullanımını doğru bir şekilde gerçekleştirmektir.

Rich Snippets Faydaları Nelerdir?

Rich snippets yöntemi kullanılarak oluşturulan web siteleri öne çıkarak daha çok internet kullanıcısına erişmeyi başarabilir. Kurulan web sitelerinin içeriğinin kaliteli ve fazla, kaynaklarının zengin ve tasarımının dikkat çekici olması web sitesinin ön planda olmasını sağlamak için yeterli değildir. Rich snippets tam da bu aşamada devreye girer.

Rich snippets yöntemiyle HTML ya da JavaScript kodlaması kullanan web siteleri, arama motoru sonuç sıralamalarında daha çok yer kaplar ve aramayı yapan kullanıcıların daha çok dikkatini çeker.

Kullanıcılar kısa açıklama alanlarında daha çok bilgiye erişebildikleri web sitelerini daha çok tercih ettikleri bilinmektedir. Bu nedenle rich snippets kullanılarak tasarlanan web sitelerinin ziyaretçi sayıları daha fazla olmakta ve bu web siteleri daha çok ön planda görünmektedir. E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren bir web sitesinde rich snippets kullanıldığında sisteme ait ctr artışı sağlanması mümkündür. Arama sonuçlarında daha fazla yer kaplayan web siteleri, diğer sitelere göre daha fazla ilgiyle karşı karşıya kalmaktadır.

 • Rich snippets, arama sonuçlarındaki web sayfanızı daha görsel olarak sunar ve kullanıcıların daha kolay bir şekilde tarama yapmasını sağlar.
 • Rich snippets, web sayfanızdaki önemli bilgilerin arama sonuçlarında görüntülenebilmesini sağlar.
 • Rich snippets aynı zamanda web sayfanızın arama motoru sonuçlarında daha çekici bir şekilde görünmesine, buna bağlı olarak daha fazla kullanıcının tıklamasına katkıda bulunur.
 • Arama motorları genel olarak rich snippets bulunan sayfaları daha iyi bir şekilde değerlendirir ve daha yüksek sıralamalara taşırlar.
 • Aynı zamanda rich snippets web sayfanızın arama motoru sonuçlarındaki görünümünü iyileştirerek daha fazla sayıda kullanıcıya ulaşmanıza yardım eder.
 • Rich snippets, kullanıcıların arama motoru sonuçlarındaki sayfalar hakkında daha doğru ve daha hızlı bir şekilde karar vermesine yardımcı olur. Aynı zamanda kullanıcı deneyimini iyileştirir.

E-ticaret Siteleri İçin Rich Snippets Çeşitleri

Google günümüzde en büyük arama motoru olma özelliğine sahiptir. Bu doğrultuda, her web sitesi türüne göre farklı veri geliştirme yoluyla kullanıcıların işini kolaylaştırmıştır. E-ticaret siteleri için kullanımı optimum fayda sağlayacak rich snippets çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Ürün kategorileri ve şema
 • Üye kullanıcılar için yorum snippet’ı
 • Satışı gerçekleştirilen ürünlerin özellikleri
google rich snippet seo

Rich Snippets Uygulama Alanları

Google arama motorunda yapılan aramalar sonucunda kullanıcılara doğru web sitelerinin listelenmesi için arka planda rich snippets kullanılır. Bunun sonucunda yapılan aramaya göre aralardaki kelimeler seçilir ve listeleme yapılır. Rich snippets uygulama alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kodlama
 • Kişiler
 • Ürün
 • Şarkı ve türkü
 • Kuruluş
 • Yorumlar ve değerlendirmeler
 • Etkinlikler ve sosyal aktiviteler
 • Sayfa ve yer işaretleri
 • Yemek tarifleri

Rich Snippets ve SEO 

SEO yazılımı, firmaların ve web kişilerin web sitelerini tarama ve indeksleme sürecindeki durumlarını ifade etmektedir. SEO yazılımlarıyla arama motoru optimizasyon sürecinde internet kullanıcılarının web sitelerine sorunsuz bir şekilde erişmesi sağlanabilir. Arama sırasında kullanılan kelimelerin web sitelerinden daha kolay çekilmesi ve kullanıcının karşısına çıkarılması sürecine olumlu yönde etki eden bir unsurdur.

Rich snippets SEO açısından son derece önemli bir kavramdır. Web sitesi sahibi olan kişiler ve firmalar için arama motoru sonuçlarının ilk sayfalarında ve en üst sıralarında olmak her zaman için tercih edilen bir durumdur. SEO çalışmaları ile ilk sıralara yükselmek mümkün olsa da, tıklamaya etki eden sistemin rich snippets olduğu unutulmamalıdır. Rich snippets web sitesine dair daha çok kısa bilginin, arama ekranında kullanıcılara doğrudan sunulmasını sağladığı için aramayı yapan kullanıcının dikkatini çekme olasılığını artırabilir.

Rich Snippets SEO Açısından Önemi Nedir?

Rich snippets SEO açısından çok önemlidir. Çünkü;

 • Web sayfasının arama motoru sonuçlarındaki görünümünü iyileştirir: Web sayfanızın arama sonuçlarında daha görsel olarak sunulmasını ve kullanıcıların daha kolay tarama yapmasını sağlar.
 • Tıklama oranını artırır: Rich snippets web sayfanızın arama sonuçlarında daha dikkat çekici bir şekilde görünmesini ve daha fazla sayıda kullanıcını tıklamasını sağlar.
 • Daha yüksek sıralama: Arama motorları, rich snippets bulunan sayfaları daha iyi değerlendirerek daha üst sıralara taşırlar.
 • Anahtar kelime yoğunluğunu azaltır: Rich snippets, arama motoru sonuçlarında web sayfasının anahtar kelime yoğunluğunu azaltır ve daha doğal bir görünüm elde etmesini sağlar.
 • Daha fazla kullanıcıya ulaşma fırsatı: Rich snippets, web sayfasının arama sonuçlarındaki görünümünü iyileştirerek daha fazla sayıda kullanıcıya ulaşma imkanı sunar.

Tüm bu nedenlere bağlı olarak, rich snippets’ın SEO açısından son derece önemli bir faktör olduğunu söyleyebiliriz. Web sayfaları, arama motoru sonuçlarındaki görünümlerini iyileştirmek ve daha fazla sayıda kullanıcıya erişmek için rich snippets kullanabilirler.

Google Zengin Cevap Neye Gore Belirleniyor?

Google, zengin cevapları belirlerken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmaktadır:

 • Sorgulamanın yapısı: Google, yapılan sorgulamanın yapısına ve dil kullanımına göre zengin cevapları belirler.
 • Sayfa içeriği: Aynı zamanda Google sorgulamaya uygun ve doğru cevaplar içeren sayfaları zengin cevaplar olarak belirler.
 • Sayfa sıralaması: Google zengin cevapları belirlerken, web sayfasının arama sonuçlarındaki sıralamasını göz önünde bulundurur.
 • Markup kodlaması: Google, rich snippets etiketleri ya da schema.org etiketleri gibi markup kodlamalarından faydalanarak web sayfasındaki bilgileri daha iyi anlamaya çalışır.
 • Kullanıcı davranışları:  Google kullanıcıların yaptığı sorgulamlar sonrasındaki tıklama oranları, dönüşüm oranları ve diğer davranışları göz önünde bulundurarak zengin cevapları belirler. Tüm bu faktörler dikkate alan Google, kullanıcıya en doğru ve en uygun zengin cevapları sunmaya odaklanır.

Diğer rehber yazılarımıza göz atın:

Google Rich Snippets Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Google rich snippets, sitenizin arama sonuçlarına zengin veri kullanarak, görsel anlamda rakiplerinizden farklı gözükmesini sağlar. Bu sayede arama sonuçlarından gelen bir kullanıcının rakiplere oranla site içeriğini daha iyi anlamasına ve daha fazla tıklama olasılığını yaratabilmektedir. Bu gibi veriler, SEO tarafında sektörel olarak değişkenlik göstermekle birlikte yanlış kullanımlarda sitelerin spama düşmesine kadar sorunlar yaşatabilmektedir.

Google Rich Snippets, internet sitenizin arama sonuçlarında yer alan sayfalarına ek bilgiler veya görseller ekleyerek, kullanıcılara daha fazla bilgi vermeyi hedefler. Bu sayede diğer web sitelerden farklı sonuçlar ortaya koyarak, daha fazla tıklama almanızı sağlar.

Zengin sonuçlar direkt olarak sitenizin sıralamalarına etki etmez. Ancak arama sonuçlarında web sitenizin görünürlüğünü arttırabilir ve bu sayede daha fazla trafik almasını sağlayabilir.

Google Rich Snippets, her sektörde bulunan internet siteler için kullanılan bir kod yapısıdır. Google neredeyse her sektöre özel yapısal veri işaretlemeleri geliştirmiştir. Buna örnek olarak; JobPosting, Product ve article gibi farklı alanlarda kullanılan yapılandırılmış veriler mevcuttur.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?