Yapısal & Yapılandırılmış Veri (Structured Data) Nedir?
Back

Yapısal Veri (Structured Data) Nedir?

yapısal veri structured data nedir

Yapısal veri (Structed Data) nedir; SEO’yu da yakından ilgilendiren bu terim özellikle Google arama sonuçlarında çok daha başarılı bir şekilde çıkmanızı sağlar. Sitenizin içerisinde yer alan bilgileri organize bir şema içerisine konulmasını sağlayan sistem ile kuruluş, izlemeler, tarifler, başlıca haberler ve benzeri alanlara uygun bir kodlama oluşturmanızı sağlar.

Yapılandırılmış Veri Nedir?

Google içerisinde tam da sizin verdiğiniz hizmete yönelik binlerce farklı web site ve içerik bulunuyor. Bu içerik yığınından ise sizin verdiğiniz hizmetin ve web site içeriklerinizin Google tarafından fark edilmesi zordur. Google arama botları her ne kadar web sitenizde dolaşarak verilerinizi kodlasa da sitenizin içerisinde yer alan tüm bilgileri sağlıklı bir şekilde okuyamaz. 

Sitenizin içerisinde yazılan tüm içeriklerin başarılı bir şekilde okunması için, yapılandırılmış verilere ihtiyacınız vardır. Yapısal veri nedir; verilerin standart bir format içerisinde, iyi tanımlanmış bir yapıda sıralı bir şekilde olmasıdır. Yani sitenizin içerisinde bulunan tüm veriler sırayla, takipli ve kolay keşfedilir bir biçimdedir. Bu sayede hem sitenizi ziyaret eden kişiler hem de yazılımlar kolayca sitenizi keşfedebilir. 

Yapılandırılmış verilerin en büyük farkı ise dünya çapında bulunan veri topluluğunun içerisinde yalnızca %20 oranında olmasıdır. Yani dünya tarafından üretilen 100 içerikten 20 tanesi iyi bir formattadır ve siz de bu hizmetten yararlanarak çok daha başarılı olan sitelerin içerisinde yer alabilirsiniz.

Neden Yapılandırılmış Veriye İhtiyacınız Var?

Sahip olduğunuz web sitenin amacına bakılmaksızın yapılandırılmış verileri kullanmanız site hakkında birçok bilgiyi edinmenize yardımcı olacaktır. SEO için etkisinin dışında sitenizin içerisinde yaşanan ve ziyaretçilerden gelen geri bildirimler, finansal bilgiler, stok akışı ve benzeri birçok bilgiyi yapılandırılmış veriler ile sağlayabilirsiniz.

Yapısal veri (Structed Data) nedir; bu özellik site sahiplerine çok daha düzenli ve verimli bir web site oluşturulmasını sağlar. Özellikle ölçülemez olarak bilinen duygu, davranış ya da benzeri durumları sitenizin içerisinde depolanan bilgiler ile takip ederek müşterilerinize yönelik bir analiz gerçekleştirme imkanı yakalarsınız.

Yapısal Verinin Özellikleri

Bu veri tipi kendine ait özelliklere sahiptir ve bilgilerin neler olduğu hakkında hem ziyaretçilere hem programlar hem de site sahibine düzenli bir bilgi akışı sunar.

Yapısal verinin özellikleri şu şekilde özetlenebilir;

  • Aynı grupta bulunan veri noktaları aynı özelliklere sahiptir. Böylece hangi verinin hangi gruptan olduğu anlaşılabilir.
  • Tüm içerik bir veri modeline uygundur ve kolaylıkla herkes tarafından tanımlanabilir bir yapısı bulunur.
  • Veri tabanında ve sitenin içerisinde tüm içerik satırlar ve sütunlar halinde sunulur. Yani içerikleriniz birbirini takip eden uygun ve düzenli bir içerik halinde olacaktır.
  • Verinin tanımı, anlamı ve formatı programlar tarafından açıkça anlaşılabilecek şekilde düzenlenir.
  • Matematikte kümeleme sistemine benzer bir formatta veri grupları oluşturulur.
  • Sitenizi ziyaret eden insanlar ve programlar tarafından bilgiye ulaşmak son derece kolaydır. 
  • Elemanlar ele alınarak incelenebilir, bu da analizlerin çok daha verimli olmasını ve işleme yapılmasını sağlar.
yapısal veri

Yapılandırılmış Verinin Avantajları

Yapısal veri (Structed Data) nedir iyi bilerek web siteniz için uygun bir hizmet alırsanız yapılandırılmış verilerin birçok avantajını yakalayacaksınızdır. Yapılandırılmış verilerin avantajları kolay depolama ve erişim, veri madenciliği, güncelleme ve silme kolaylığı, kolay ölçeklenme ve benzeri türlerde yer alır. Tüm bu avantajların bir incelemesini yaparak sizlere çok daha kolay bir açıklama yapalım.

Kolay Depolama Ve Erişim

Bu veriler yapılı bir sisteme ve iyi bir mimariye sahip olduğu için ihtiyaç duyulduğu anda kolaylıkla bulunabilir. Hem insanlar hem de yazılımlar sitenizin içerisinde yer alan bilgileri bulabilecektir.

Veri Madenciliğinin Basitliği

Sitenizin içerisinde yer alan verilerinizin kullanılması ve farklı bir makineye öğretilmesi gerekiyor ise işleminiz son derece basit olacaktır. Manuel hesaplamalar dahi yaparak verilerinizi kolayca kullanabilirsiniz.

Kolay Güncelleme Ve Silme

Verileriniz iyi bir yapılandırılmış olduğu için silme ve güncellemeleriniz son derece kolay olacaktır.

Kolay Ölçekleme

Verileriniz özel bir şema ve düzen içerisinde olduğu için verilerinizin içerisine kolaylıkla ekleme yapabilirsiniz. Sürekli yenilenen verileriniz dahi hangi alana gideceğini kolaylıkla bilerek hiçbir problem yaşamadan hızlı ve güvenli işlem sağlar.

Kolay Veri Güvenliği

Birbirine zincir halinde girmiş olan veriler genellikle bu yöntem ile çok daha güvenli katmanlarda yer alır. %100 olmasa da çok yüksek oranlarda verileriniz için güvenlik sağlanır.

Bilgi İçin Kolay Arama

Yapılandırılmış veriler özel bir şema içerisinde olduğu için aranan bilgilerin çok daha kolay bir şekilde bulunmasını sağlar. Verilerin doğası ve amacı kolaylıkla anlaşılır ve ilişkiler çok kolay bir şekilde kodlanır.

Yapısal Verilerin Dezavantajları

Yapısal veriler birçok avantaj sunarken iki farklı konuda kullanıcılarına dezavantaj sunar. Bu veriler tamamen kümelenmiş ve gruplanmış veri sistemleridir. Yani depolama sırasında herhangi bir esneklik yapılmasına izin vermez. Eğer verilerin gereksiniminin değişmesi gibi bir durumla karşılaşılırsa verilerin tamamının değiştirilmesi gerekebilir.

Bunun yanında tüm veriler belirli bir kullanım için belirli bir sıralama için toplandığından kaynaklı tüm veriler bu şekilde kullanılacaktır. Yani sınırlı bir kullanım durumları ortaya çıkar.

Yapılandırılmış Verilerin SEO Açısından Önemi                                                                                                                                                                                                          

Sitenizin içerisinde yer alan bilgileri belirli bir şema ve sıralama ile düzenleyerek hem kullanıcılar hem de programlar tarafından çok daha kolay bir hale getirir. Bu durumda da Google arama botları sitenizi ziyaret ettiğinde tüm bilgilerinizi açık bir şekilde kodlayarak sizi çok daha yüksek sıralara taşıyacaktır.

Yapısal veri kullanan sitelerin oranı günümüzde son derece düşük olduğu için bu özellikten yararlanan siteler büyük oranlar ile ilk sayfa hatta en üst sıralarda yer alarak kullanıcıların size doğrudan ulaşmasını sağlar. Bu da rakiplerinizin önüne geçmek için büyük bir fırsat olacaktır.

Yapılan araştırmalara göre Google içerisinde arama yapan kişiler aradığı bilgileri ilk sayfada bulmayı amaçlar. İkinci sayfada yer alan siteleri kullanma olasılığı %2 kadar düşüktür.

Yapılandırılmış Veriler Nasıl Kullanılır?

Birçok avantaj sağlayan Yapısal veri (Structed Data) nedir ve nasıl kullanılır hakkında detaylı bilgiye sahip değilseniz firmamız tarafından sunulan hizmeti alarak Google içerisinde istediğiniz sıralamaya ulaşabilirsiniz. Bunun için web sitenize uygun doğru bir kod bulunur ve kod için uyarlama yapılır. 

Bu işlem yapılırken son derece dikkatli olunması gerekir çünkü işleminiz sırasında sitenize zarar vererek işleminizin olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır.

Yapısal Veri Nerelerde Kullanılır?

Yapısal veri SEO içerisinde Google arama motorlarında özel olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde Rich Snippet olarak isimlendirilen alanda yer alarak doğrudan sitenizi tanıtma fırsatı yakalarsınız.

Örneğin bal satışı yapan bir firmasınız ve bakın faydalarını içeren bir yazı ile müşterilerinizin dikkatini çekmek istiyorsanız. Yapmış olduğunuz yapısal veri işlemi ile “Balın faydaları nelerdir?” araması yapılması durumunda en üst sırada yazınız yer alır ve yazınızdan da balın faydaları ile ilgili mini bir içerik siteye girilmeden paylaşılır. Böylece yazınızın kalanı için siteye giriş yapılması beklenir.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?