Evergreen İçerik Nedir? Nasıl Hazırlanır? | Boosted Craft
Back

Evergreen İçerik Nedir? Nasıl Hazırlanır?

evergreen içerik nedir nasıl hazırlanır

Gündemdeki anlık değişiklikler, trendlerdeki dinamizm ve sosyal medyanın yakalanması pek de kolay olmayan hızı karşısında bir içeriğin her zaman “yeşil” kalabilmesi son derece nadir görülen ve elbette değerli bir durumdur. İnternetin sonsuzluğunda kaybolmayan, zamana meydan okuyan içerikler bu nedenle “Evergreen” içerik olarak adlandırılır. 

Dijital dünyadaki varlığını adeta bir zaman kapsülü gibi koruyan zamansız içerikler olarak tanımlanabilen evergreen içerikler; güncel olayların, trendlerin, modanın ve daha pek çok unsurun ötesinde bir varlık göstererek her okunduğunda taze ve değerli bilgiler sunar. Evergreen içeriklere adını veren ise aslında zamanın etkisine direnmeleri ve kalıcı bir öğrenme kaynağı olarak her daim kullanılabilmeleridir.

Evergreen İçerik Nedir?

İsmini kış aylarında yapraklarını dökmeyen çam ağaçlarından alan evergreen içerikler, herhangi bir döneme, trende ya da olaya özgü olmayan, bu sayede yıllar geçse de değerini kaybetmeyerek her zaman tazeliğini koruyan içeriklerdir. Evergreen içeriklerin en önemli özelliklerinden biri yalnızca hazırlandıkları döneme değil gelecekteki dönemlere de hitap etmeleridir. Bunun nedeni evergreen içeriklerin hazırlandıkları konuya ilişkin temel bilgileri içermesidir. Bu sayede evergreen içerikler her zaman aranır, okunur, paylaşılır ve değerini korur.

Herkesin bilmesi gereken konuları ele alan ve temel bilgileri kapsayacak şekilde hazırlanan evergreen içerikler bu sayede son derece geniş bir kitleye hitap eder. Trendlerin hızlı bir şekilde değiştiği moda, teknoloji ya da güncel olaylar gibi dönemsel geçerliliğe sahip konularda kaleme alınmadığı için uzun vadeli değer sunar. 

Arama motorlarının kullanıcılar tarafından sürekli olarak aranan ve paylaşılan içeriklere öncelik tanıdığı açıkça bilinen bir gerçektir. Evergreen içerikler ise bu kriterleri mükemmel bir şekilde karşılayarak uzun vadeli SEO stratejilerinin temelini oluşturur. Bununla birlikte evergreen içerikler yalnızca kullanıcılara bilgi vermekle kalmaz. Aynı zamanda keyifli bir okuma deneyimi yaşamak isteyen kullanıcıların beklentilerini de en üst seviyede karşılar.

Dijital dünyanın en önemli hazinelerinden biri olan evergreen içerikler, hızla değişen dünyada zaman içinde artan değeriyle bilgiye dayalı toplumların temel taşlarından biri olarak kabul edilir. 

Zamansız İçerikler Nasıl Hazırlanır?

Zamanın hızla akıp gittiği dijital çağda, içerik üreticilerinin karşı karşıya kaldığı en büyük sorunlardan biri, içeriklerin hızla eskimesi riskidir. İçeriklerin değerini yıllar boyu koruyabilmenin sırrı ise mevcut içerikleri sürekli güncellemek yerine zamansız içerikler oluşturmaktır. Peki, zamansız içerikler nasıl hazırlanır?

 • Zamansız içerikler çoğunlukla temel bilgileri içermekte olup bir konunun temel prensiplerini anlatan içerikler her zaman ilgi görür. Çünkü bu tarz içerikler, ilgili konu hakkında hiç bilgi sahibi olmayanlar için de derinlemesine bilgi edinmek isteyenler için de bir başvuru kaynağı niteliğini taşır.
 • Evergreen içeriklerin yazılacağı konular belirlenirken evrensel ve geniş kapsamlı konurlar tercih etmek gerekir. Güncel ya da dönemsel popülariteye sahip konulara odaklanmak yerine uzun vadede de internet kullanıcılarının ilgisini çekecek evrensel konulara yönelmek, zamansız içerikler oluşturmaya giden yoldaki ilk adımdır. 
 • Evergreen içeriğin hazırlanacağı konu hakkında derinlemesine bilgi edinmek gerekir. Çünkü zamansız içerikler sağlam bir temele dayanır. Konuyu derinlemesine araştırmanın yanı sıra ilk elden bilgiler edinmek, uzman görüşlerinden ve güvenilir kaynaklardan alınan verilerden faydalanmak içeriğin kalitesinin buna bağlı olarak zaman içinde değerinin artmasını sağlar.
 • Zamansız içerikler teorik bilgilerin yanı sıra örneklerle zenginleştirilmelidir. Gerçek yaşam senaryoları ya da uygulamalar sayesinde okuyucunun konuyu daha iyi anlaması ve içeriğin unutulmaz kılınması sağlanabilir.
 • Zamansız içerikleri destekleyen diğer önemli unsur ise görsellerdir. Zamansız içerikler oluşturmak için genel geçer ve estetik açıdan çekici görseller kullanılması tercih edilmelidir. Görseller içeriklerin yalnızca okunabilir değil, aynı zamanda görsel açıdan da çekici olmasını sağladığı için çok önemlidir.
 • Zamansız içeriklerin yalnızca bilgi vermekle kalmadığı, aynı zamanda okuyucuyla etkileşim kurduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. Bunun için yapılması gereken sorular sormak, yorumları teşvik etmek ya da interaktif öğeler ekleyerek okuyucularla bağ kurmaktır. Bu sayede içeriklerin her zaman için güncel ve canlı tutulması sağlanabilir.

Evergreen İçerik Ne Değildir?

Evergreen içerikler zamanın etkilerine direnerek değerini uzun yıllar boyu koruyan yazılar, videolar ya da diğer medya türleri olduğu için hazırlama aşamasında öncelikler evergreen içeriğin ne olmadığını anlamak gerekir.

 • Evergreen içerikler asla geçici trendlere dayalı içerikler olarak düşünülmemelidir. Güncel olayların ya da popüler kültürdeki anlık değişikliklerin üzerine kurulu içeriklerin zaman içinde eskimesi son derece olağandır. Evergreen içeriğin ise bu tür geçici faktörlerden etkilenmeksizin varlığını sürdürmesi gerekir.
 • Ayrıca Evergreen içerikler mevsimlere ya da dönemlere özgü olmamalıdır. Örneğin “Kış Modası 2024” gibi belirli bir mevsimle ya da yılla sınırlandırılmış içerikler, zaman içerisinde değerini kaybedecektir.
 • Teknolojinin inanılmaz bir hızla ilerlemesi, teknik detaylara odaklanan içeriklerin zaman içinde güncelliğini kaybetmesine neden olabilir. Özellikle hızla değişen teknolojik konularda kaleme alınan içerikler kısa zaman içinde eskiyeceğinden bu alanlarda evergreen içerik yazılmamalıdır.
 • Evergreen içerikleri yalnızca hızlı tüketim amacıyla üretilen içerikler olarak düşünülmemelidir. Hızlı tüketilen ancak kalıcı bir değere sahip olmayan içerikler uzun vadeli başarı elde etmeye ve evergreen içerik olarak anılmaya uygun değildir.
 • Evergreen içerikler yalnızca belirli bir ürünün ya da hizmetin satışına yönelik olarak hazırlanan içerikler değildir. Çünkü bu tür içerikler yalnızca belirli bir dönemde talep görür ve zaman içinde okuyucuların ilgisini kaybetme olasılığı çok yüksektir.
 • Geniş bir kitleye hitap etmeyen, yalnızca bir nişe odaklanan içerikler evergreen içerik olamaz. Çünkü, ilgili niş popülerliğini kaybedince o içerik de değer kaybeder ve bu evergreen içeriklerin doğasına aykırıdır.

Evergreen İçerik Nasıl Üretilir?

Dijital dünyada elde edilen dönemsel popülerliği ilerleyen zamanla birlikte geçmişin tozlu raflarına kaldırmamak, diğer bir deyişle içerik üretiminde kalıcılığı sağlamak için en etkili strateji evergreen içerik oluşturmaktır. Bunun için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Evergreen içerikler geniş kitlelere hitap edebilmelidir. Bunun için içeriğin konusu evrensel olmalıdır. İçeriklerin zaman içinde değerini korumasını sağlayan aslında genel hayat becerileri ya da evrensel sorunlara çözümler sunmasıdır.
 • Evergreenn içerik çoğu zaman bir konuya ilişkin genel bilgileri kapsayacak şekilde yazılır. Okuyucuların bir konu hakkında temel bir anlayışa sahip olmasını sağlayan içerikler zaman içinde sürekli olarak talep gören kaynaklar haline gelir.
 • Herkesin erişebileceği bilgiler yerine derinleştirilmiş bilgiler paylaşmak, evergreen içerikleri güçlendirmeye yardımcı olur. Güvenilir kaynaklardan alınan verilerle desteklenen özgün ve kaliteli içerikler, okuyucuların gerçekten değerli bilgilerle karşılaşmasını sağlayarak evergreen içerikler arasındaki yerini alır.
 • Evergreen içeriklerin en önemli özelliklerinden biri zamanın etkilerine karşı dirençli olmalarıdır. Bunu sağlamak için içeriğin gelecekte de ilgi çekici olmasını sağlayacak konulara odaklanmak önemlidir. İçerikler, insanların zaman içinde değişmeyen temel ilgi alanlarını hedef aldığında uzun vadeli başarı sağlayabilir.
 • Evergreen içerikleri daha ilgi çekici hale getirmenin yolu, görseller ve interaktif unsurlar eklemektir. Bu sayede okuyucunun içerikle etkileşime girmesi sağlanabilir.
 • Evergreen içerikler genellikle soruları yanıtlayacak ve sorunlara çözüm sunacak şekilde hazırlanır. Okuyucuların gerçek yaşamda karşı karşıya kalabileceği sorunlara değinerek bunlara pratik çözümler sunmaya çalışmak içeriğin değerini zaman içinde korumasını sağlayabilir.

Evergreen oluşturmak içerik stratejisinin temel taşı olabilir. Çünkü geniş bir kitleye hitap ederek temel bilgiler sunan, detaylı bir araştırmanın ürünü olan ve zaman içinde değerini kaybetmeyen bu içerik türü sayesinde dijital dünyada kalıcı izler bırakmak mümkündür. 

Evergreen İçerik Üretmenin Ne Faydası Olabilir?

Bilgilerin anlık değişimlerle sık sık güncellendiği ve dijital çağın hızla evrildiği günümüzde, içerik üreticileri sürekli bir meydan okumayla karşı karşıyadır. Bu kadar dinamik bir ortamda içeriklerin çabuk tüketilmesi de son derece olağan bir durumdur. Evergreen içerik üretmek ise içeriğin zamanla eskime olasılığına karşı direnmesini ve uzun vadeli fayda sağlamasını garantileyen bir stratejidir.

Evergreen içerikler zaman içinde değerini kaybetmez, buna bağlı olarak içerik sürekli olarak aranır. Okuyucular temel bilgileri araştırdığında ya da bir konu hakkında derinlemesine bilgi edinmek istediğinde tercihleri evergreen içerikler olur. Böylece evergreen içerikler sürekli bir trafik kaynağı haline dönerek uzun vadeli okuyucu kitlesi oluşturmaya yardımcı olur.

Arama motorları sürekli olarak aranıp paylaşılan içeriklere öncelik verir. Evergreen içerik belirli anahtar kelimelerle ilişkilendirilip zaman içinde SEO performansını artırabilir. İyi optimize edilen evergreen içerikler arama motorları tarafından daha üst sıralarda listelenir ve daha geniş kitlelere erişir.

Evergreen içeriklerin uzun vadeli değer sağlaması, içerik üreticilerinin enerjilerini ve zamanlarını sürekli olarak güncelleme ve yeniden paylaşma ile harcamak zorunda kalmasını önler. Temel bilgileri kapsayan evergreen içerikler sayesinde okuyuculara güven vermek ve sektörel otoriteyi güçlendirmek mümkündür.

Sosyal medya platformlarında evergreen içerikler sıklıkla paylaşılır. Bunun nedeni kullanıcıların değerli ve zaman içinde değişmeyen içerikleri paylaşma konusunda gösterdiği eğilimdir. Bu sayede içerikler sosyal medyada daha fazla görünürlük kazanarak daha geniş bir kitleye erişebilir.

Evergreen İçerik Nasıl Olmalıdır?

 • Evergreen içerik temel ve genel bilgiler içermeli, kapsadığı genel bilgiler herkesin anlayabileceği temel konulara odaklanmalıdır.
 • Evergreen içerik geniş bir kitleye hitap etmeli, çok özel ya da dar bir nişe odaklanan içerikler zaman içinde okuyucu kitlesini kaybederken evrensel konulara odaklanan içeriklerin herkesin ilgisini üstelik uzun süre boyunca çekeceği unutulmamalıdır.
 • Günümüzde pek çok kişi sorularını ve sorunlarını arama motorlarına yazarak bilgi edinmeyi tercih eder. Evergreen içerik bu tür sorulara ve sorunlara pratik ve etkili çözümler sunarak şekilde hazırlanmalıdır.
 • Evergreen içeriği daha etkili ve çekici hale getirmek için görsel unsurlardan faydalanmak sık tercih edilen bir yöntem olsa da, bu sırada içeriği karmaşık bir hale getirmekten kaçınmak, daha basit ve anlaşılır olmasını sağlamak önemlidir.
 • Evergreen içeriğin kalıcılığını güvence altına almanın yolu, güvenilir kaynaklardan alıntılara yer vermektir. Doğrulanmamış bilgilerin ya da güncelliğini yitirmiş verilerin olması içeriğin zaman içinde değerini kaybetmesine neden olabilir. Güvenilir ve güncel kaynaklara dayanan içerikler ise okuyucuların güvenini kazanmayı sağlar.
 • Ve tüm içeriklerde olduğu gibi evergreen içerik de mutlaka SEO dostu olmalıdır. Anahtar kelimeleri doğal bir şekilde kullanmak, başlıkları ve alt başlıkları düzenlemek, meta açıklamalarını optimize etmek evergreen içeriğin arama motoru botları tarafından daha kolay bir şekilde bulunmasına ve daha geniş kitlelere ulaşmasına katkıda bulunur.

Evergreen İçerikte Dönüşüm Oranları

Dijital pazarlama dünyasının olmazsa olmazı içeriklerin en önemli hedeflerinden biri, internet kullanıcılarının müşteriye dönüşmesini sağlamaktır. Evergreen içeriğin değerini zamanla kaybetmemesi, sürekli olarak talep görmesi ve geniş bir kitleye hitap etmesi dönüşüm oranlarının artmasına yardımcı olan faktörlerden biridir.

Evergreen içeriğin zaman içinde sürekli okunan ve paylaşılan bir kaynak haline gelmesi, kullanıcıların markaya olan güvenini artırır. Güvenin oluşturulması ise kullanıcıların dönüşüm sürecine daha olumlu bir şekilde katılmasını sağlar.

Evergreen içerikte hedef anahtar kelimelerle ilişkilendirilebilecek temel bilgilere yer verilmesi, organik arama sonuçlarında daha üst sıraları elde etmeye yardımcı olan bir faktördür. Buna bağlı olarak potansiyel müşterilerin markayla etkileşimde bulunma olasılığı ve dönüşüm oranları artar.

Evergreen içerikler sayesinde farklı özelliklere sahip çeşitli potansiyel müşteri segmentlerine diğer bir deyişle daha geniş bir kitleye hitap edilebilir. Farklı kitlelerin çekilmesi ise dönüşüm oranlarının artmasına yardımcı olur.

Evergreen içeriklerle dönüşüm oranlarını artırmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunların başında hedef kitlenin doğru bir şekilde tanınması gelir. Ayrıca kullanıcılara değerli bilgiler sunulmalı, içeriğe CTA’lar yerleştirilerek kullanıcı eyleme geçmeye teşvik edilmelidir. Diğer bir önemli nokta ise evergreen içerikleri sosyal medya platformlarında paylaşmak ve bu içeriklere bağlantılar eklemektir. Bu sayede dönüşüm oranlarını artıracak evergreen içerikler hazırlanabilir.

Evergreen İçerik Yazarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Evergreen içerikler oluştururken belirli noktalara dikkat etmek, içeriğin etkisinin artmasını sağlar. Bunun için öncelikle geniş bir kitleye hitap edecek evergreen içerikler yazılmalıdır. İçerikte mutlaka konuyla ilgili temel bilgilere yer verilmelidir. Bu sayede içerik sürekli talep gören bir kaynak haline gelir. Güvenilir kaynaklardan alıntılar eklemek ve içerikte paylaşılan bilgilerin doğruluğunu sağlamak, okuyucuların güvenini artırarak içeriğin değerini uzun vadeli olarak korumasına katkıda bulunur.

İçeriği daha ilgi çekici bir hale getirmek için genel geçer ve zamansız görseller kullanılabilir. Evergreen içerik SEO dostu olarak hazırlanmalıdır. Bu sayede içeriğin organik trafiği artırması ve uzun vadeli etkileşimi desteklemesi sağlanabilir.

Evergreen İçeriğin Önemi Nedir?

Evergreen içerik pek çok farklı açıdan öneme sahiptir. Zamanla değerini kaybetmedikleri için içeriğin sürekli trafik alması ve uzun vadeli okuyucu kitlesi oluşması mümkün olur. Özgün ve kaliteli evergreen içerikler SEO performansı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Uzun vadeli değer sağlayan evergreen içerik markanın sektörel otoritesinin güçlenmesini sağlar.

Sosyal medyada paylaşılan evergreen içerik aynı zamanda sosyal medya platformlarında etkileşim sağlama özelliğine sahiptir. Böylece içeriklere daha geniş bir kitleye erişir. Kısa vadeli bir popülarite yerine uzun vadeli başarıya odaklanmak için tercih edilebilecek en etkili içerik stratejilerinden biridir. Evergreen içerikler sayesinde markanın varlığını sürdürmesi, sürekli olarak yeni okuyuculara erişmesi ve uzun vadeli erişim oluşturması mümkün olabilir.

Evergreen İçerik Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Evergreen içerik türü, zamanla ilginin azalmadığı aksine sürekli olarak trafik çekebilen ve sabit bilgi veren içerikler olarak bilinir. Buna örnek olarak haber sitelerinde yayınlanan günlük haberler evergreen içerik değildir çünkü günlük olarak tüketilir ve bir daha okunmazlar.

Evergreen içerikler, uzun vadeli ve düzenli trafik elde etmenizi sağlayabilen içerik türüdür. SEO tarafında bu tarz içerikler üreterek, site trafiğinizi düzenli arttırabilir ve otoritenize katkı sağlayabilirsiniz.

Evergreen içerik, bir internet sitesinin uzun vadeli ve düzenli başarısı için gereklidir çünkü sürekli trafik alan bir içerik, site otoritenize pozitif yönde katkı sağlar. Ayrıca marka bilinirliğinizin artmasına katkıda bulunabilir.

Aslında günlük olarak tüketilen ve bir daha okunmayan içerikleri evergreen içerikler dışında tutuyoruz. Buna örnek vermek gerekirse; mevsimsel içerikler, ürün incelemeleri, haberler, günlük olaylar ve trend konular diyebiliriz.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?