Featured Snippet Nedir? Nasıl Yapılır? | Boosted Craft
Back

Featured Snippet Nedir? Nasıl Yapılır?

Google arama sonuçlarında öne çıkan bir özellik olan Featured Snippet, kullanıcılara doğru ve hızlı bilgiler sunma amacıyla tasarlanmıştır. Bu özellik; kullanıcılara yaptıkları arama sorgularına yanıt veren, özetleyen ya da yönlendiren bir paragraf, liste ya da tablo şeklinde özet bilgiler sağlamak için kullanılır.

Featured Snippet, Google’ın doğal dil işleme ve makine öğrenimi teknolojileriyle çalışmaktadır. Google öncelikle arama sorgusunu analiz etmekte ve arama sonuçlarında belirgin olarak öne çıkan, aynı zamanda kullanıcıların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamayı başaran bir cevap sunmak için kaliteli, ilgili ve özgün içerikleri seçmektedir.

Featured Snippet arama sonuçları sayfasında özellikle üst sıralarda bulunmakta, çoğunlukla arama sorgusuna yönelik olarak en uygun cevabı sağlamaktadır. Bu özellik, web siteleri açısından büyük bir trafik kaynağı olabilmekte, bu sayede kullanıcılara hızlı ve doğru bilgiler sağlamak için önemli bir araç haline gelmektedir.

fetured snippet nedir nasıl yapılır

Featured Snippet Nedir?

Featured Snippet arama sonuçları sayfasında, sıfırıncı sıra olarak tabir edilen, sayfanın en üst kısmında yer almaktadır. Kullanıcılar tarafından arama yapılan sorguya tamamen net bir şekilde cevap veren sitelerin özet metinleri bu kısımda yer almaktadır. İlgili sitelerin tüm bölümleri değil de sorguya cevap sunan bölüm sergilenmektedir. Böylece kullanıcılar, istedikleri bilgilere hızlı bir şekilde erişebilmektedir. Ayrıca web sitelerinin sayfa başlığı ve içerik URL’si de Featured Snippet bölümünde yer alır.

Featured Snippetler Neden Önemli?

Featured Snippetlerin temel amacı, kullanıcılara en doğru bilgiyi veren web sitelerinin Snippet bölümünde sergilemek olarak tanımlanabilir. Bu sayede kullanıcılar istedikleri bilgiyi hem hızlı hem kolay bir şekilde öğrenebilirler. Web sitenizde paylaştığınız içerikleriniz, arama sonuçları sıralamasında en üstte yer alarak web sitenizin organik trafiğine doğrudan etki eder. Google web sayfanızı Featured Snippet olarak gösteriyorsa, bu durum web sayfanıza güven duyduğunun bir belirtisi olarak yorumlanabilir. Google tarafından güvenilir olarak kabul edilen web siteleri, çoğunlukla önemli bir trafik artışı yaşarlar.

Arama sonuçlarının en üst kısmında yer almak, web sitesi trafiğini olumlu yönde etkileyen faktörlerden biridir. Ancak bu durumun bir de olumsuz yanı olduğu gerçeği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu da, kullanıcıların istedikleri bilgiyi Featured Snippet sayesinde alması ve web sitesine tıklamadan ayrılmasıdır. Bu durum her ne kadar web sitesi trafiğini olumsuz yönde etkileyebilse de, genel olarak bakıldığında, web sitesi sahiplerinin Featured Snippet’e yaklaşımının olumlu olduğu görülebilir.

fefatured snippet

Featured Snippets Ne İşe Yarar?

Featured Snippets, Google arama sonuçlarında öne çıkarak kullanıcılara hızlı ve doğru bilgi sağlanması amacıyla tasarlanan bir özellik olarak tanımlanabilir. Featured Snippets özelliği, kullanıcıların arama sorgularına yanıt veren, özetleyen ya da yönlendiren bir paragraf, liste ya da tablo şeklindeki özet bilgileri göstermektedir.

Featured Snippets’in sağladığı en önemli faydalardan biri, kullanıcıların aradıkları bilgiyi hızlı bir şekilde bulma imkanını elde etmesidir. Kullanıcılar, yaptıkları aramalar sonucu karşılarına çıkan arama sonuçlarında özet bilgiyi görebilir, böylece daha fazla tıklama yapmadan önce aradıkları cevaplara erişebilirler.

Featured Snippets özelliği aynı zamanda web siteleri açısından önemli bir trafik kaynağı haline gelebilir. Eğer bir web sitesinin içeriği, bir kullanıcının arama sorgusuna yönelik en iyi cevap olacak şekilde optimize edilirse; ilgili sitenin Featured Snippet olarak gösterilmesi ve böylece web sitesine organik trafik çekilmesi mümkün olabilir.

Aynı zamanda, Featured Snippets’in web sitesi otoritesi ve marka bilinirliği için de son derece önemli bir etkisi olduğu ifade edilebilir. Kullanıcılar, herhangi bir web sitesinin bir konu hakkında otorite olduğunu düşündüğünde, web sitesini bir Featured Snippet olarak görmek bu görüşlerinin pekişmesine ve marka bilinirliğinin artmasına yardımcı olabilir.

Konuyu özetleyecek olursak, Featured Snippets kullanıcılara hızlı ve doğru bilgiler sunma amacıyla tasarlanan bir özellik olarak öne çıkar. Bunun sonucunda web siteleri açısından son derece önemli bir trafik kaynağı ve marka bilinirliği aracı haline gelir.

Featured Snippet Türleri

Featured Snippet’ler, Google arama sonuçları sayfasında öne çıkan ve kullanıcıların yaptığı arama sorgusuyla ilgili bilgileri farklı şekillerde sunan birkaç farklı türü içeren bir arama sonuçları özelliği olarak kabul edilir. Bu türler arasında; paragraf snippet’leri, liste snippet’leri, görsel snippet’leri, tablo snippet’leri ve video snippet’leri sıralanabilir.

Paragraf Snippetler

Paragraf snippet’leri, Google arama sonuçlarında öne çıkan ve arama sorgusuyla ilgili bir sorunun yanıtını tek bir paragrafta özetlemeyi başaran bir Featured Snippet türüdür. Paragraf snippet’leri, kullanıcılara en doğru bilginin en hızlı şekilde tasarlanması amacına sahiptir. 

Paragraf snippet’leri çoğunlukla öğretici içeriklere, tanıtımlara ve haberlere yönelik olmaktadır. Örnek vermek gerekirse, “Londra havaalanları nelerdir?” gibi bir arama sorgusuna yönelik olarak Google arama sonuçları sayfasında; “Londra’da beş ana havaalanı vardır: Heathrow, Stansted, Gatwick, Luton ve London City.” şeklinde bir paragraf snippet’i görüntülenebilir.

Paragraf snippet’leri, kullanıcıların arama sonuçlarında daha fazla tıklama yapmaları gerekmeden aradıkları cevabı bulmalarını sağlar. Bu yüzden, web sitesi sahipleri, içeriklerinin bir arama sorgusuyla ilgili bir sorunun yanıtını tek bir paragrafta özetleyecek şekilde optimize etmeyi tercih edebilirler. Bu optimizasyon, web sitelerinin Featured Snippet olarak gösterilme şansını artırır ve organik trafik çekmelerine yardımcı olur.

Diğer yandan, bazı web sitelerinin sahipleri, paragraf snippet’leri kullanıcıların web sitelerine tıklama yapmadan cevap bulmasını sağladığı için endişelenebilirler. Fakat, bu snippet’ler web sitesinin otoritesini artırıp marka farkındalığı oluşturarak uzun vadede fayda sağlayabilirler.

Sonuç itibarıyla, paragraf snippet’leri kullanıcılara doğru bilgilerin hızlı bir şekilde sunulması amacıyla tasarlanmıştır. Web sitesi sahipleri açısından ise organik trafik çekmeye ve marka bilinirliği oluşturmaya yardımcı olan bir araç olarak öne çıkar.

Liste Türü Snippet’ler

Liste snippet’leri, Google arama sonuçlarında öne çıkan ve arama sorgusuyla ilgili bilgileri numaralandırılmış ya da madde işaretli liste şeklinde sunan bir tür Featured Snippet olma özelliğine sahiptir. Liste snippet’ler, kullanıcılara hızlı ve organize bilgi sağlama amacıyla tasarlanırlar.

Liste snippet’ler çoğunlukla yemek tarifleri, talimatlar ve ürün özellikleri gibi konulara yönelik olmaktadır. Örnek vermek gerekirse, kullanıcıların yaptığı “en iyi kahve makineleri” gibi bir arama sorgusuna yönelik olarak, Google arama sonuçları sayfasında, “En iyi kahve makineleri” başlığı altında bir madde işaretli liste snippet’i görüntülenmesi olasıdır. Bu liste içerisinde kullanıcılara farklı kahve makinesi modelleri ve özellikleri hakkında bilgi verilebilir.

Liste snippet’leri, kullanıcıların arama sonuçlarında hızlı bir şekilde bilgi edinmesine imkan verir. Bunun yanı sıra, web sitesi sahipleri de içeriklerini bir arama sorgusuyla ilgili bilgileri madde işaretli ya da numaralandırılmış liste şeklinde sunacak şekilde optimize edebilirler. Bu durum, web sitelerinin Featured Snippet olarak gösterilmesi şansını artırır ve organik trafik çekmelerine katkıda bulunabilir.

Video Tipi Snippet’ler

Video snippet’leri, Google arama sonuçlarında öne çıkan ve arama sorgusuyla ilgili bir sorunun yanıtını içeren bir video klibi ya da önizlemesi gösteren bir tür Featured Snippet olarak tanımlanabilir. Video snippet’ler, kullanıcılara hızlı ve doğru bilgi sağlama amacına yönelik olarak tasarlanmıştır.

Video snippet’ler genellikle nasıl yapılır videoları, müzik videoları, eğitim videoları ve diğer ilgili konulara yönelik olmaktadır. Örnek vermek gerekirse, “Nasıl bilgisayar toplanır?” gibi bir arama sorgusuna yönelik olarak Google arama sonuçları sayfasında, bir video klibi snippet görüntülenmesi mümkündür. Bu video tipi snippet içerisinde, bilgisayar toplama süreci adım adım gösterilmekte ve kullanıcılara detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Video snippet’lerin tasarlanma amacı, kullanıcılara görsel bir şekilde bilgi sağlamaktır. Bunun yanı sıra, web sitesi sahiplerinin içeriklerini bir arama sorgusuyla ilgili bir sorunun yanıtını içeren bir video klibi ya da önizlemesi olarak optimize etmesi mümkündür. Bu optimizasyon, web sitelerinin Featured Snippet olarak gösterilme şansını artırmakta ve organik trafik çekmelerine yardımcı olmaktadır.

Görsel Snippet’ler

Görsel snippet’leri, Google arama sonuçlarında öne çıkan ve arama sorgusuyla ilgili bilgileri görsel olarak sunan bir Featured Snippet türü olma özelliğine sahiptir. Görsel snippet’ler, kullanıcılara hızlı ve etkili bir şekilde bilgi sağlama amacıyla tasarlanırlar.

Görsel snippet’ler çoğunlukla görsel sanatlar, seyahat, moda, mimari ve diğer görsel konulara yönelik olarak hazırlanır. Örnek vermek gerekirse, “En iyi Bali plajları” gibi bir arama sorgusuna yönelik olarak, Google arama sonuçları sayfasında, Bali’deki farklı plajların fotoğraflarını içeren bir görsel snippet görüntülenmesi mümkündür. Bu fotoğraflar sayesinde kullanıcılar Bali’de bulunan farklı plajların nasıl göründüğünü ve en popüler plajların hangileri olduğunu görebilirler.

Tablo Tipi Snippet’ler

Google arama sonuçlarında öne çıkan ve arama sorgusuyla ilgili verileri tablo formunda sunan Featured Snippet türü, tablo tipi snippet olarak adlandırılır. Tablo tipi snippet’ler, kullanıcılara hızlı ve etkili bir şekilde organize edilen bilgilerin sağlanması amacıyla tasarlanırlar. 

Tablo tipi snippet’ler çoğunlukla karşılaştırma, sıralama ya da istatistiki bilgiler içeren konulara yönelik olarak tasarlanırlar. Örnek vermek gerekirse; “En iyi araba markaları” gibi bir arama sorgusuna yönelik olarak Google arama sonuçları sayfasında, farklı araba markalarının özelliklerini ve puanlarını içeren bir tablo tipi snippet görülebilir. Bu tablo, kullanıcılara farklı araba markaları arasındaki karşılaştırmalı bilgileri kolayca anlama imkanı sunar. 

Tablo tipi snippet’lerin tasarlanma amacı kullanıcılara organize edilmiş şekilde bilgi sağlamaktır. Bunun yanı sıra, web sitesi sahiplerinin içeriklerini tablo formunda optimize etmesi ve tablo snippet olarak gösterilme şansını artırıp organik trafik çekmesi söz konusu olabilir.

Featured Snippet Nasıl Yapılır?

Featured Snippet’lerin temel amacı, sonuç sayfasında kullanıcıların ilgisini çekip doğru bilgileri vermektir. Featured Snippet’te yer alan bilgiler, tamamen kullanıcılar tarafından arama yapılan sorguyla ilgili olup söz konusu sayfanın içeriğinden oluşur. Öncelikle Featured Snippet’te bulunan bilgileri tamamen Google belirler. Bu durumda web siteleri, içeriklerini doğru ve mantıklı bir şekilde oluşturmaya özen göstermelidir.

Web sitenizin Featured Snippet’te çıkması için hedef kitlenizin ne tür sorgular aratabileceğini mutlaka öğrenmeniz gerekir. Kitlenizin hangi tür sorular soracağını keyword araçları sayesinde kolayca öğrenmeniz mümkündür. Örneklendirmek gerekirse, keywordtool.io aracına giriş ve SEO kelimesi hakkında arama yapabilirsiniz. Yaptığınız arama sonrasında aracın Questions bölümüne girebilir ve kullanıcıların Google üzerinde hangi soru cümlelerini kullandığını görebilirsiniz. Ayrıca soru cümlelerinin aranma hacmini kontrol edebilir, bu sayede daha doğru aksiyon alarak hedef kitlenizin istediği sorulara en iyi yanıtları verebilirsiniz. Aynı zamanda aranma hacimleri için Google Adwords aracını kullanmak mümkündür.

Featured Snippet yapmak için dikkat etmeniz gereken, web sitenizde oluşturduğunuz içeriklerde ilgili sorgulara en mantıklı, açıklayıcı ve doğru cevapları vermektir. Verilecek olan cevap dahilinde Google doğru bulduğu takdirde, web sitenizi sıfırıncı sıraya taşır. İçeriklerinizi oluşturduğunuz sırada arama motorlarını değil kullanıcıları, hatta hedef kitleyi temel almalısınız. Bunların yanı sıra web sayfanızın kullanıcı dostu ve mobil uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.

Featured Snippet Çalışma Mantığı Nedir?

Featured Snippet’ler, Google arama sonuçları sayfalarında öne çıkan ve arama sorgusuyla alakalı bilgileri farklı şekillerde sunan birkaç farklı türü kapsayan arama sonuçları özelliği olarak tanımlanabilir. Featured Snippet’ler, kullanıcıların arama sonuçlarını en hızlı ve etkili şekilde yanıtlama amacıyla tasarlanırlar.

Google, Featured Snippet’leri belirlemek için yapay zeka algoritmalarından faydalanır. Yapay zeka algoritmalar, arama sorgusunu analiz ederek arama sorgusuna en iyi yanıtı verecek içerikleri bulma amacıyla web sitelerini tararlar. Google bu işlem esnasında, içeriğin doğruluğunu, güvenilirliğini ve yararlılığını değerlendirmektedir.

Örnek vermek gerekirse, bir paragraf snippet oluşturmak için Google, arama sorgularına en iyi şekilde yanıt vermeyi sağlayan paragrafı seçer ve arama sonuçları sayfasında öne çıkmasını sağlar. Benzer bir şekilde, liste snippet oluşturma amacıyla da Google, arama sorgusuna en iyi şekilde yanıt verebilecek bir liste öğesini seçerek arama sonuçları sayfasında göstermektedir.

Featured Snippet’ler, kullanıcılara hızlı ve etkili bir şekilde bilgi sağlama amacıyla tasarlanırlar. Bu yüzden, Google tarafından önemli bir arama sonuçları özelliği olarak kabul edilmektedirler.

Featured Snippet’in Faydası Nedir?

  • Daha fazla trafik: Featured Snippet kullanıcıların aradıkları bilgilere arama sonuçları sayfasında hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar. Böylece daha fazla tıklama oranı elde etmek mümkün olur.
  • Daha iyi görünürlük: Featured Snippet arama sonuçları sayfasında diğer web siteleri arasından sıyrılmanızı ve daha fazla dikkat çekmenizi sağlar.
  • Daha yüksek otorite: Featured Snippet web sitenizin arama motoru sonuçları sayfasında daha öne çıkmasını sağlayarak web sitenizin otoritesinin artmasına katkıda bulunur.
  • Daha yüksek kullanıcı memnuniyeti: Kullanıcılar Featured Snippet  sayesinde, aradıkları bilgiye hızlı ve doğru bir şekilde erişebildikleri için memnun olurlar. Buna bağlı olarak web sitenizin itibarı artar.
  • Daha iyi SEO: Featured Snippet arama sonuçları sayfasında web sitenizin öne çıkmasını ve sitenizin SEO performansının artmasını sağlar.
  • Konumlandırma avantajı: Featured Snippet arama sonuçları sayfalarında diğer web siteleri arasında öne çıktığı için web siteniz rakiplerinizden daha üstün bir konumda konumlandırılır.

Öne Çıkan Snippet’lar Neden Önemli?

Öne çıkan snippet’lar, web siteleri açısından birçok nedenle önemlidir. Çünkü öne çıkan snippet’ler sayesinde kullanıcılara hızlı, kaliteli ve özgün yanıtlar sunulabilir. snippet’ler kullanıcılara aradıkları bilgiyi doğrudan cevap olarak sunarlar. Bu sayede kullanıcılar web sitelerini ziyaret etmeden önce aradıkları soruların yanıtlarını görebilirler. Böylece kullanıcı zamandan ve emekten tasarruf eder, arama motorlarının kullanıcı deneyimini optimize etmesi mümkün olur.

Aynı zamanda snippet’ler, web sitelerinin organik trafiğinin artmasına yardımcı olur. Snippet’ler arama sonuçları sayfasında üst sıralarda görünür. Bu sayede kullanıcıların ilgisini çeker ve web sitesinin tıklanma oranlarını artırır. Böylece, web sitenizin görünürlüğü ve arama motoru sıralaması artırılabilir. Sonuç itibarıyla web sitesinin daha fazla trafik elde etmesi sağlanır.

Ayrıca, snippet’ler web sitesinin otoritesinin artmasına katkıda bulunurlar. Snippet’ler web sitenizin bilgi kaynağı olarak kabul edildiğini göstermekte olup bu durum kullanıcılar nezdinde son derece güven vericidir. Bunun doğal bir sonucu olarak snippet’ler aracılığıyla web sitenizin otoritesini ve marka bilinirliğini artırabilirsiniz.

Konuyu özetleyecek olursak snippet’ler web siteleri için son derece önemlidir. Çünkü snippet’ler sayesinde kullanıcıların ihtiyaçlarını hızlı, kaliteli ve özgün bir şekilde karşılamak, web sitesinin organik trafiğini ve otoritesini artırmak mümkün olur.

Diğer rehber yazılarımıza göz atın:

Featured Snippet Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Featured Snippet, Google arama sonuçlarında belirli bir anahtar kelimeye tam anlamıyla cevap verebilen internet sitelerin, arama sonuçlarının hemen üzerinde listelenmesidir. Bu durum internet sitenizin trafiğinin artmasını sağlar buda dolaylı yoldan site otoritesine etki etmektedir.

Bir sorguya tam anlamıyla cevap verdiğinizde ilgili sonuçlarda kullanıcılar ilk olarak internet sitenizi görmektedir. Bu durum sitenizin daha fazla görünürlük elde edebileceği gibi aynı zamanda otoritenize de katkı sağlayacaktır.

Arama motorunda arama yapın: İlgilendiğiniz herhangi bir konu ile ilgili anahtar kelimeleri kullanarak arama motoruna arama yapın. Arama sonuçlarının ortasında ya da üstünde yer alan “Öne Çıkan” ya da “Featured Snippet” olarak işaretlenmiş blokları arayın.

Google SSS aracını kullanın: Google, SSS yani Sıkça Sorulan Sorular olarak bilinen ve snippet’lerle ilgili olan bir özelliğe sahiptir. Bu özellik kullanılarak, ilgilendiğiniz konu hakkındaki sık sorulan sorulara ve snippet’lere yanıtlanan sorulara erişmeniz mümkündür.

Veri yapıları araştırması yapın: Veri yapıları, özellikle tablolar ve listeler, snippet’ler için ideal olarak kabul edilirler. İlgilendiğiniz konulardaki tablolar ya da listeler içeren web sitelerini arayabilir ve snippet’leri bulabilirsiniz.

Snippet optimizasyonu yapın: Kendi web sitenizde snippet’ler oluşturabilir ve arama motorlarının sizi öne çıkaracak bir snippet olarak görmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için, snippet’lerin yanıtlaması gereken soruları belirleyin. Bu sorulara özgün ve net yanıtlar verin. Ayrıca, snippet’lerinizi doğru formatlama, etiket kullanımı ve optimize edilmiş başlıklar kullanarak destekleyin.

İçeriğinizi özetleyin: Snippet’ler, web sayfalarının içeriğini özetleyen kısa parçalar olma özelliğine sahiptir. Bu yüzden, içeriğinizi özetleyen bir paragraf yazıp bu paragrafı sayfanın en üstüne yerleştirebilirsiniz.

Resimler ve videolar ekleyin: Resimler ve videolar, içeriğinizin okuyucular nezdinde daha ilgi çekici bir hale gelmesini sağlar. Bunun için snippet’lerinizde resimler ya da videolar kullanabilir, kullanıcıların web sayfanızı daha çok ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

Etiketleri kullanın: Etiketler arama motorlarına sayfanın içeriğiyle ilgili daha fazla bilgi sunar. Özellikle, “H1”, “H2” ve strong etiketleri snippet’ler için son derece önemlidir. Bu etiketlerin doğru bir şekilde kullanılması, snippet’lerin görünürlüğünün artmasını sağlayabilir.

Sorulara net ve özgün yanıtlar verin: Öne çıkan snippet’ler, kullanıcıların sorduğu sorulara doğrudan yanıtlar veren sayfaları tercih ettiğinden sayfanızda kullanıcıların sorduğu sorulara net ve özgün yanıtlar vermeye özen göstermelisiniz.

Anahtar kelime araştırması yapın: İçeriğinizde kullanıcıların sorduğu soruları yanıtlayan anahtar kelimeleri kullanın. Bu anahtar kelimeleri kullanarak sayfanızı optimize etmeniz önemlidir.

Doğru formatlama kullanın: Başlıkları, alt başlıkları, listeleri ve vurguları kullanarak içeriğinizin daha okunaklı bir hale gelmesini sağlayın. Böylece, Google sayfanızdaki önemli bilgileri daha kolay bir şekilde anlayacaktır.

İçeriği özetleyin: Snippet’ler sayfanın içeriğini özetleyen kısa parçalar olarak tanımlanabilir. Bu yüzden, sayfanın başında içeriği özetleyen bir paragraf yazabilir ve bu paragrafı öne çıkan snippet olarak kullanabilirsiniz.

Resimler ve videolar ekleyin: Resimler ve videolar kullanarak içeriğinizi okuyucularınız için daha ilgi çekici kılabilirsiniz. Bu doğrultuda sayfanızda resimler ve videolar kullanıp, sayfanızı internet kullanıcılarının ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

Sayfa hızınızı optimize edin: Hızlı bir şekilde yüklenen sayfalar, arama motorlarının da kullanıcıların da beğenisini kazanırlar. Bu yüzden, sayfa hızınızı optimize etme amacıyla sıkıştırılmış resimler, önbellekleme ve CDN kullanabilir, bu sayede sayfa yüklenme hızını artırabilirsiniz.

Sayfa otoritesini artırın: Sayfa otoritesi, bir web sayfasının arama motorlarında ne kadar önemli olduğunu gösteren metriklerin başında gelir. Sayfa otoritesinin artırılması amacıyla kaliteli içerik üretmeniz, backlinkler kazanmanız ve sosyal medyada paylaşmanız önemlidir.

Öne çıkan snippet, Google arama sonuçlarında, kullanıcıların sorduğu sorulara doğrudan yanıt vererek arama sonuçları sayfasında öne çıkan kısa parçalardır. Öne çıkan snippet, arama sonuçlarında son derece dikkat çekmekte olup bunun nedeni, kullanıcıların sorularına hızlı bir şekilde yanıt vermeleridir. Bu yüzden, SEO çalışmaları yapılırken öne çıkan snippet pozisyonu hedeflenerek daha fazla organik trafiğe ve daha yüksek tıklama oranına erişilebilir.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?