Wordpress Nedir? Nasıl Kurulur? | Boosted Craft
Back

WordPress Nedir? Nasıl Kurulur?

wordpress nedir nasıl kurulur

WordPress, kısaca web üzerinde kolayca içerik yayınlamak için bir sistem olan bir web içerik yönetim sistemidir. WordPress o kadar yaygındır ki, uzun yıllardır web sitelerinin oluşturulmasında dünya lideri olmuştur. Web siteniz içinde geliştirmeye çalışabileceğimiz açık kaynaklı bir yazılımdır. 

Ayrıca tüm kodlara erişebilmeniz de mümkündür. Bu nedenle WordPress ücretsizdir ve farklı amaçlar için oldukça kullanışlıdır. Bu içerik yönetim sistemine erişmek ise oldukça kolaydır. Web sitesi üzerinden kolaylıkla erişebilirsiniz.

WordPress, uzun yıllardır web içeriğinin oluşturulmasının sadece programcılara ve yüksek teknik bilgiye sahip kişilere bağlı olmadığı anlamına gelen bir içerik yönetim sistemidir. Bu sayede artık herkes bir web sitesi oluşturabilir durumdadır.

WordPress Bölümleri Nelerdir?

WordPress temelde üç bölüme ayrılmıştır. Web sitenizin ihtiyaçları doğrultusunda farklı bölüm programlarından yararlanabilirsiniz. Bu bölümler şunlardır:

  • Çekirdek: Tamamen ücretsiz ve indirilebilir olan WordPress’in kendisidir.
  • Temalar: Web’in görünümünü değiştirmek için kullanılır. Çok büyük bir ücretsiz deposu vardır. Ancak depo dışında ücretli kaynaklar da bulunur.
  • Eklentiler: Web sitenizi hemen hemen her şeye dönüştürebilecek yardımcı programlardır. Temaların yanı sıra ücretsiz bir depo ve özelliklerini satan binlerce şirket yer alır.

Bu bölümlere WordPress web sitesi üzerinden erişebilirsiniz. Bu bölümler aynı zamanda web sitelerini farklılaştırma işlevi de üstlenir.

WordPress’in Avantajları Nelerdir?

WordPress uzun yıllardır web dünyasında bulunuyor. Bu kadar uzun süredir zirvede olduğu ve takipçilerinden giderek daha fazla öne geçtiği için rekabette çok açık avantaja sahiptir. Şu anda kurulan web sitelerinin büyük bir kısmı WordPress ile yapılıyor. Ayrıca web sitesi kurmada kullanışlı ara yüzü ile de büyük bir avantaj sunmaktadır. WordPress avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

WordPress Temaları

WordPress’te bir web sitesinin görsel görünümünü değiştirmek sadece birkaç tıklama yeterlidir. Saniyeler içinde profesyonel görünüme sahip bir web sitesine sahip olmamızı sağlayacak binlerce ücretsiz tema bulunur.

Temalar, içeriğimizi oluşturan ana sayfaların her biri olan farklı şablonlardan oluşur. Temada ne kadar çok özelleştirme olursa, o kadar fazla şablona sahip olursunuz. Bu şablonlar içerikten bağımsızdır. Yalnızca bir tasarım verirler, böylece herhangi bir içerik için kullanılabilirler. Öte yandan, daha gelişmiş tasarımlar oluşturan ve içinde sayısız karmaşık şablon bulunan, özellikle daha büyük projeler için yararlı olan başka ödeme seçenekleri de vardır.

WordPress Eklentileri

Eklentiler, WordPress’in yeteneklerini çok basit bir değişimden web sitesinin çalışma şeklini tamamen değiştirmeye kadar uzanan yardımcı programlarla genişletir. Sosyal ağlarda paylaşmak, online mağaza sahibi olmak, site performansını artırmak, widget oluşturmak için eklentiler bulunur.

WordPress, yardımcı programlarla dolu on binlerce ücretsiz eklentiye sahiptir. Pek çok ücretsiz seçenek sunulur. Ancak her zaman bir pazaryerinde eklenti satın alma seçeneği de yer alır. Ayrıca temaları değiştirmemize ve koda neredeyse hiç dokunmadan çok gelişmiş özel şablonlar oluşturmamıza izin veren görsel düzenleyiciler olan eklentiler de sunuluyor. Günümüzde çoğu web sitesi sayfa oluşturucular veya görsel düzenleyicilerle oluşturulmuştur. Bu durumda da temalar ve eklentiler arasında bir bağlantı söz konusudur.

WordPress’in Basit Kullanım Özellikleri

WordPress kurulumu 5 dakikadan az sürer. Temayı ve özelleştiricisini de yönettiğinizde sadece 30 dakika içinde web sayfasının tüm tasarımının temellerini kolaylıkla atabilirsiniz.

WordPress ile Neler Yapılabilir?

WordPress yazılar ve sayfalarla çalışmaya hazır olsa da, eklentilerle her türlü web sitesini oluşturabiliriz. Bunun için biraz WordPress hakimiyeti yeterli olur. Bunun yanında web sitesi kurmak dışında pek çok farklı içerik oluşturabilirsiniz.

Blog

WordPress temalar ve eklentiler ile yazılarınızı bloglamanıza izin verir. WordPress için ilk düşünülen içeriklerden birisi bloglar olmuştur. Blog oluşturmak için oldukça elverişli bir yapısı vardır.

Bloglar periyodik olarak yayınlanan, kategorilere, tarihlere ve yazara göre gruplandırılabilen bir web sitesidir. Okuyucular tarafından yeni içerikler her zaman öncekilere referansla tercih edilen bir konuma yerleştirildiğinden, blog sitelerinin dinamik içeriğe sahip olduğu söylenebilir.

Kurumsal Web Sitesi

Kurumsal web siteleri pek çok işletme tarafından tanıtım amaçlı kurulan sitelerdir. Aynı web sayfası içinde ne kadar güncellenebilse de statik içerikli web siteleridir. Ana sayfa, iletişim sayfası, hakkımızda, hizmetler gibi basit bir web varlığı veya çok daha ayrıntılı bir sayfa oluşturabilen sayfalardır.

Online Mağazalar

WordPress eklentileri bir e-ticaret mağazası oluşturmak için oldukça kullanışlıdır. Birçok küçük çevrimiçi mağaza web ortamında günlük satış yapmak için eklentiler kullanır.

Eklentiler ile basit ürünler, kategoriler, alışveriş sepeti, nakliye, vergiler, ödeme yöntemleri gibi birçok seçenek oluşturabilirsiniz.

WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress, istediğiniz yerde değiştirebileceğiniz ve kurabileceğiniz ücretsiz bir yazılımdır. WordPress kurulumu için en uygun yöntem web sitesi üzerinden indirme yaparak kişisel bir bilgisayarda istedikleri yere kurmaktır. Bunun için FTP İstemcisine sahip olmanız gereklidir. Çünkü WordPress dosyası Zip olarak indirildiğinden bu dosyaları ayıklamak gereklidir.

Pek çok durumda, WordPress’in kurulumu oldukça basittir ve sürecin otomasyonuna bağlı olarak birkaç dakikadan birkaç saniyeye kadar sürebilir. İyi bir hostinge sahip olduğunuz sürece kurulum işlemi hiçbir zaman sorun olmayacaktır.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?