Sosyal Medya Yönetim Araçları | Boosted Craft
Back

Sosyal Medya Yönetim Araçları

sosyal medya yönetim araçları

Bir işletmenin ya da bireyin sosyal medya platformlarındaki varlığını yönetme süreci sosyal medya yönetimi olarak adlandırılır. Bu kapsamda içerik oluşturma, paylaşma, etkileşime geçme ve sosyal medya hesaplarını aktif olarak yönetme süreçleri yürütülür. İşletmeler markalarını tanıtmak, hedef kitlelerine ulaşmak ve müşterileriyle etkileşimde bulunmak için günümüzde her geçen gün artan bir sıklıkla sosyal medya platformlarını kullanırlar. 

Sosyal medya yönetiminin en önemli adımlarından biri stratejik bir planlama ve içerik üretimidir. Sosyal medya platformlarında, hedef kitlenin ilgisini çekecek içerikler düzenli bir şekilde paylaşılmalıdır. Bu sayede marka kimliğini güçlendirmek ve marka mesajını tutarlı bir şekilde iletmek mümkün olur. Kullanıcıların yorumlarına, sorunlarına ya da geri bildirimlerine hızlı ve etkili yanıtlar sunulması da sosyal medya yönetiminin ayrılmaz parçası olarak kabul edilmelidir.

Başarılı bir sosyal medya yönetimi stratejisi platformlara özgü içerikler oluşturulması, trendlerin takip edilmesi, düzenli olarak analizler yapılması ve stratejilerin düzenli olarak güncellenmesi gibi farklı adımlardan oluşur. Bu adımların doğru bir şekilde uygulanması sayesinde marka görünürlüğünü artırmak, bağlılık yaratmak ve müşteri ilişkilerini güçlendirmek gibi faydalar sağlanabilir.

Sosyal Medya Yönetim Aracı Nedir? Ne İşe Yarar?

İşletmelerin ya da bireylerin sosyal medya hesaplarını daha etkili bir şekilde yönetmesine yardımcı olan yazılımlar sosyal medya yönetim aracı olarak adlandırılır. Sosyal medya yönetim araçlarının kullanılmasıyla farklı sosyal medya platformlarındaki hesaplar tek bir yerden izlenebilir, içerikler planlanabilir, yayınlanabilir, takip ve analiz edilebilir.

Sosyal medya yönetim araçlarının kullanılması pek çok faydayı beraberinde getirir. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Farklı sosyal medya platformları üzerinde içerikler paylaşmak ve takip etmek zaman alıcı bir süreç haline gelebilir. Sosyal medya yönetim aracı kullanıldığında, bu süreçler tek bir platformda birleştirilerek zaman kazanılabilir.
  • Sosyal medya yönetimi araçları içerikleri önceden planlama imkanı sunar. Böylece içerikler belirli bir zamanda ya da etkileşimin yüksek olduğu saatlerde aksaksız bir şekilde paylaşılabilir. 
  • Sosyal medya yönetim araçları hesap performansının izlenmesini sağlayan detaylı analiz ve raporlama özellikleri sunar. Böylece hangi içeriklerin daha etkili olduğunu görmek ve buna uygun stratejiler düzenlemek mümkün olabilir.

Hootsuite

Tüm sosyal medya içeriklerini tek sosyal medya yönetim programı üzerinden yönetme imkanı sunan araçlardan biri Hootsuite’dir. Hootsutie üzerinden içerik takvimi oluşturulabilir, içerikler planlanabilir, planlanan tüm içerikler tek bir yerde görüntülenebilir, sosyal medya içerikleri toplu halde ve CSV formatında planlanıp yüklenebilir.

Hootsuite, otomatik planlama özelliği sayesinde sosyal medya takvimindeki boşlukları doldurup markanın hedef kitle nezdinde 7/24 görünür olmasına yardımcı olur. Bu kapsamda Hootsuite sosyal medya paylaşım programı, hafta içi ideal etki yaratmak için 09:00 – 19:00 arası gibi saat belirler.

Hootsuite’in özelliklerinden biri de kullanıcılara kendi sosyal medya içeriklerini düzenleme imkanı sunmasıdır. Hashtag, konum ve anahtar kelimelere bağlı olarak özel arama akışı oluşturmaya yardımcı olur. Ayrıca sosyal medya kanalları üzerindeki önemli sohbetleri takip eder ve insanların ne hakkında konuştuklarını takip etme imkanı verir.

Hootsuite’e ait olan Hootlet isimli Chrome uzantısı, internette gezinirken keşfedilen içerikleri anında paylaşma ya da sosyal medya takvimine dahil etmek için kullanılabilir. Gün sonunda sosyal medya içeriklerinin performansı, özelleştirilebilir ve oluşturulması kolay raporlarla takip edilebilir. Daha fazlasını yapıp anlık bilgi akışı elde edilmek istendiğinde ise Brandwatch, KAWO for WeChat and Weibo, Talkwalker ve Unmetric gibi izleme uygulamaları entegre edilebilir.

Buffer

Ajanslar ve küçük ya da orta ölçekli işletmeler için kullanılan en eski ve en popüler sosyal medya yönetimi araçlarından biri olan Buffer, üç sosyal medya hesabı bağlanabilen ve on içeriğe kadar planlama yapılabilen ücretsiz bir plana sahiptir. Kullanımı son derece kolay olup özellikle planlama konusunda işlevsel çözümler sunar. 

Buffer’ın planlama aracı olan Publish, sosyal medya hesaplarını tek bir panelden planlamaya ve bunlara içerik oluşturmaya yardımcı olur. Aynı zamanda sosyal medya içeriklerinin performansını görüntüleme imkanı veren bir analiz aracı vardır. Buffer Publish Instagram, Facebook, Linkedln ve Pinterest’i desteklemektedir.

Yeni sosyal medya aracı Buffer Analyze; seyirci demografisi, içerik paylaşımı yapmak için hangi günlerin en etkili olduğu ve hangi tür içeriklerin en yüksek etkileşim oranlarını sağladığı hakkında detaylı bilgi elde etme imkanı sunar. Ayrıca hikayeleri, tekil içerikleri ve hashtagleri ölçmeye yardımcı olur. Facebook, Instagram ve Twitter’a özel raporlar hazırlamak için kullanılabilir.

Buffer’ın Reply adında bir sosyal etkileşim aracı vardır. Bu araç sayesinde kullanıcının farklı sosyal medya hesaplarında gerçekleşen takipçi yorumlarına tek bir mecradan yanıt verilebilir. Gelen hacim, yanıt süresi ve daha fazla analiz için kullanıma hazır raporlardan faydalanılabilir. Bununla birlikte Reply yalnızca Facebook, Instagram ve Twitter’ı destekler.

Sprout Social

Sprout Social 20.000’den fazla markanın ve her ölçekten işletmenin güvenini kazanmış bir sosyal medya yönetim aracıdır. Planlama, yayınlama, sosyal etkileşim, analitik ve ekip çalışması gibi özelliklere sahiptir. Sprout Social’ın yayınlama araçları son derece zaman alıcı olabilen planlama görevlerini ortadan kaldırır ve kullanıcıların sosyal medya yayıncılığında kolayca ustalaşmasına yardımcı olur. 

Library Hub özelliği görsel ve videolar içermekte olup dikkat çekici ve etkili içerikler tasarlayıp yayınlama imkanı sunar. Tüm kullanıma hazır içerikler tek bir yerde görüntülenebilir, farklı sosyal medya yönetim programları ve ağları üzerinden organize edilebilir. Ayrıca performans analizini kolayca yapmak, otomatik olarak tavsiye edilen gönderim saatlerini seçip sosyal medya kampanyalarını optimize etmek mümkündür.

Mesaj hacminde hızlı artış yaşandığında Spike Alert özelliğiyle bilgilendirmede bulunur, hızlıca yanıt verip durumu kontrol altına almaya yardımcı olur. Kullanıcılara ekiplerinin sosyal medya mesajlarını yanıtlama hızına ilişkin ekip performans raporu sunar. Sosyal medya ekiplerinin tüm sosyal medya etkinliklerini tek bir noktadan yönetmesini sağlar. Bu sayede hiçbir mesaj yanıtsız kalmaz.

Sprout Social rakiplerin sosyal medya analizine ilişkin kapsamlı raporlardan ücretli raporlara, ekip performansı ve görev performansı raporlarına kadar pek çok farklı raporlama hizmeti verir.

eClincher

Yayınlama, planlama, iş birliği, sosyal medya sohbet yönetimi ve ileri seviye analitik raporlama araçları sunan sosyal medya yönetim platformlarından bir diğeri eClincher’dır. eClincher sosyal medya hesaplarını tek bir platformdan yönetmek ve online varlıklarını güçlendirmek isteyen dünya çapındaki on binlerce işletme ve pazarlama ajansı tarafından kullanılmaktadır. 

eClincher’ız görsel takvimi sayesinde sosyal medya gönderileri kolayca planlanabilir, tüm hesaplara ilişkin içerik planlaması yapılabilir. Facebook, Twitter ve Instagram üzerinden anahtar kelimeler ve hashtag’lerle birlikte tüm “mention”lar takip edilebilir. Tüm sohbetler tam zamanında ve etkili bir şekilde yönetilebilir.

Yepyeni içerikleriyle RSS yayını ve otomatik gönderiler bağlanabilir. Anahtar kelime aramalarına dayalı yeni önerilen içerikler keşfedilip yayınlanabilir. Ayrıca eClincher, anahtar kelime kullanarak influencer aramayı sağlar. İnfluencer’ın markaya, konu, sıralama, konum ve etkileşim açısından uyup uymadığını ölçümleme imkanı verir. Gelişmiş analitik araçları sayesinde sosyal medya ve web sitesi anahtar ölçütlerini işlenebilir panel aracılığıyla izlemek ve özelleştirilmiş raporlar hazırlamak mümkündür.

Sendizle

Birçok markanın farklı sosyal medya platformlarındaki hesaplarını yönetmek amacıyla kullanılan sosyal medya etkileşim araçları arasında Sendible de bulunur. Bu platform özellikle ajansların kullanımına yönelik olarak tasarlanmıştır. Planlamadan iş birliğine, etkileşimden analitiğe kadar tüm sosyal medya yönetimi süreçlerini kapsar. Tek bir panel üzerinden içerik planlayıp üretmek, toplu halde düzenlemek ve tüm sosyal medya takvimlerini yönetmek mümkündür.

Meta, Twitter, Linkedln ve Instagram yönetim programı üzerinden içerikler yayınlanmadan önce ön izlemeler ekip arkadaşları ve müşterilerle paylaşılabilir. Önceden tasarlanan şablonlar kullanılarak sosyal medya içeriklerinin nasıl performans göstereceğine dair anlık görüntü alma imkanı sunar. 250’den fazla nodülle detaylandırıp özelleştirilmiş raporlar hazırlanabilir. 

Google Analytics entegrasyonu sayesinde sosyal medya etkinliklerinin web sitesi ziyaretlerini, sayfa görüntülemelerini ve içerik popülerliğini nasıl etkilediğini görme imkanı verir. Sendible kullanarak tüm ilgili taraflara günlük, haftalık ve aylık PDF mail raporları gönderilebilir. Markalar ve rakipleri ile ilgili olarak Meta, Instagram, Twitter, YouTube ve Linkedln üzerinde yapılan sohbetler görüntülenebilir.

sosyal media

MeetEdgar

MeetEdgar küçük işletmelere sosyal medya pazarlama yönetimi sürecinde yardımcı olma amacıyla tasarlanan bir platformdur. Sosyal medya otomasyon aracı olan MeetEdgar paylaşmaya değer makaleleri ve blogları keşfedip düzenli olarak içerik seçenekleri üretir. MeetEdgar’ın durum güncellemeleri düzeltilebilir ya da silinebilir.

Ayrıca sınırsız bir içerik kütüphanesi oluşturma ve kategorize edilmiş sosyal medya takvimi hazırlama imkanı sunar. Edgar kütüphaneden otomatik olarak seçtiği içeriklerin paylaşımını planlar. Paylaşımların göz ardı edilmesine izin vermeyerek önceki sosyal medya gönderilerini zaman zaman yeniden paylaşır.

A/B testiyle farklı mesajları deneme ve bu doğrultuda tercihte bulunma özelliği sunar. MeetEdgar’ın en önemli özelliklerinden biri ise sosyal medya yönetimi eğitimi veren Edgar University isimli eğitim merkezidir.

 

MavSocial

Gönderi yayınlamayı, etkileşimleri takip etmeyi, raporlar oluşturmayı, sosyal medya gözlemi ve ekipler arası iş birliği yapmayı sağlayan sosyal medya platformları arasında yer alan diğer bir isim ise MavSocial’dır. MavSocial yalnızca sosyal medya içeriği planlamanızı değil, daha çok görünür olmak için Facebook’ta içeriklerinizi tanıtmanızı ve geçmiş gönderilerinizi yeniden paylaşmanızı sağlayan bir platform olma özelliğine sahiptir.

MavSocial kullanıcılarına içerik üretimine yönelik olarak geniş kapsamlı bir görsel havucu ile kullanıcı tarafından üretilen bir içerik havuzu sunar. Kendi içeriğinizi kullanmak istemeniz halinde bilgisayarınızdan ya da Google Drive’dan yükleme yapmanız mümkündür. MavSocial görselleri her tür sticker, effect ve filtre ekleyerek düzenleme avantajı sağlar.

CoSchedule

100’den fazla ülkede 10.000 müşterinin güvenerek kullandığı CoSchedule, en hızlı büyüyen pazarlama platformları arasında yer alır. Girişimciler için özel olarak tasarlanmış Marketing Suite ürünü tüm pazarlama süreçlerini bir araya toplama özelliğine sahiptir. Bu kapsamda pazarlama takvimi, sosyal düzenleyici, varlık düzenleyicisi, içerik düzenleyicisi ve iş düzenleyici içerir.

Pazarlama takvimi içeriklere, sosyal medyaya, e-posta ve etkinliklere bağlı her proje için iş birliği takvimi oluşturma imkanı sunar. Böylece ekibinizin çalıştırmalarını birleştirme konforundan yararlanabilirsiniz. 

İçerik düzenleyicisi içerik oluşturma ve uygulama sürecinin yönetimine ek olarak editoryal takviminizi planlamanıza katkıda bulunur. Sosyal düzenleyici planlama, etkileşim ve gözlem için kullanılabilen sosyal medya yönetim araçlarıdır. İş düzenleyicisi ise karmaşık iş süreçlerini ve ekip kaynaklarının yükünü hafifletmek için kullanılabilecek bir ekip iş birliği aracı olma özelliğini taşır. Ekibinizin projeleri bitirebilmesi için gerekli olan dosya, video ve fotoğraf gibi varlıklara erişimi sağlayan varlık düzenleyicisidir.

Crowdfire

Makale ve görsel oluşturma Crowdfire’ın en önemli iki özelliği olarak kabul edilir. Bu sayede siz yalnızca sosyal medya stratejinizi belirleyebilir, içerik oluşturma işini ise Crowdfire’da bulunan binlerce kaynağa bırakma konforunu yaşayabilirsiniz. Crowdfire’ın diğer bir özelliği ise Instagram için içerik üretimi tavsiyelerinde bulunmasıdır. Shopify ya da Etsy hesabınızı, WordPress ya da Medium blog sayfanızı veya YouTube hesabınızı entegre ederseniz, Crowdfire otomatik bir şekilde tüm bu bağlı hesaplardan güncelleme ve duyuru alıp sosyal medya gönderisi düzenleyebilir. Ardından tüm sosyal medya hesaplarında kolayca planlama yapabilir ve gönderileri yayınlayabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra Crowdfire sosyal medya ölçütlerinizi hesaplayıp takip etmenize ve isteğiniz doğrultusunda özel raporlar hazırlamanıza yardımcı olur.

Tailwind

Tailwind, içerik pazarlama alanında uzmanlaşmış yetkili Pinterest ortağı ve topluluk yönetimi nişanına sahip Instagram ortağı olma özelliğini taşır. Tailwind kullanarak tek bir tıkla Pinterest için 10 pin oluşturabilirsiniz. Ayrıca Auto Post özelliği sayesinde Instagram gönderilerinizi planlayabilir ve zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz. Tailwind’in hashtag önerileri ise her gönderinizin erişim gücünün ve etkileşim oranının artmasına yardımcı olur.

Zoho Social

Zoho Social, sosyal medya platformlarında yaptığınız paylaşımları tek bir takvim üzerinden görmenizi sağlayan bir uygulama olarak dikkat çeker. En iyi sosyal medya yönetim araçları olarak bilinen diğer pek çok uygulama ile Zoho Social arasındaki fark, Zoho Social’ın birbirinden ayrı olarak çalışan ekipleri koordine etme imkanı sağlamasıdır. Zoho Social’da bulunan görev dağılımı özelliğini kullanarak farklı ekiplerin birlikte çalışmasını sağlamak mümkündür.

SocialPilot

SocialPilot ajanslar tarafından da sosyal medya ekipleri tarafından da kolayca kullanılabilir. En çok tercih edilen sosyal medya planlama araçlarından biri olan SocialPilot; Facebook, Instagram, Linkedln ve Twitter gibi platformların yanı sıra Pinterest, Google My Business ve Tumblr için de çalışabilir. Düşük bütçeli planda kullanılması halinde en çok 10 adet hesabı yönetmek mümkündür. Gömülü etiket özelliği sayesinde paylaşımlarınıza otomatik etiketler ekleyebilir, bu sayede paylaşımlarınızın etkileşim oranlarını artırabilirsiniz.

SocialOomph

Sosyal medya planlaması ve gönderi zamanlama gibi özelliklere sahip olan SocialOomph aynı zamanda blog sayfalarının yönetilmesi için de işlevsel çözümler sunar. Bu uygulama üzerinden blog yazıp yayınlama imkanı da vardır. Dilerseniz SocialOomph aracılığıyla paylaştığınız tweetleri silmeniz mümkündür. 

SocialOomph başlangıçta Twitter için kullanılmaya başlanmış olsa da, zaman içinde Facebook ve Linkedln gibi platformlarda paylaşım planlamak için kullanılabilir hale gelmiştir. Twitter floodlarını kontrol etme, paylaşımlara ilişkin analizler ve öneriler sunma, kullanıcılara otomatik mesaj iletme gibi ek özellikleri dolayısıyla SocialOomph kullanımı sıklıkla tercih edilir.

Qpien

Qpien, Instagram ve Facebook’taki müşterilerden gelen mesajları anlık olarak takip etme ve müşteri iletişimini tek bir yerde tıplama avantajı sağlar. Qpien özellikle e-ticaret alanında faaliyet gösteren kişiler için uygun bir sistem olarak dikkat çeker. Akıllı filtreleme ve hazır mesaj gibi özelliklerin kullanılması sayesinde müşterilerle hızlı ve otomatik bir şekilde iletişim kurma imkanı elde edilebilir.

Agorapulse

Agorapulse’ta müşteri iletişimi, raporlama ve gönderi planlama gibi hemen her sosyal medya yönetim aracında bulunan özellikler yer alır. CRM sistemine sahip olması ise Agorapulse’ın diğer uygulamalarla arasındaki farktır. Bu sayede satış ve pazarlama alanında faaliyet gösteren pek çok firma, markayla takipçi etkileşimini görüntüleyebilir. Bu sayede hedef kitle analizi son derece kolay bir şekilde yapılabilir.

Oktopost

Oktopost B2B pazarlama yapan şirketler için uygun sosyal medya yönetim araçlarından biridir. Ne kadar trafik aldığınızı ve dönüşüm oranlarınızın hangi düzeyde olduğunu görüntülemek için Oktopost’un özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Oktopost aynı zamanda marka bilinirliğini artırmak isteyen işletmeler için de uygundur. Oktopost’ta sosyal medya paylaşımlarının daha etkili bir hale gelmesini sağlamak için Canva entegrasyonu bulunur.

Sosyal Medya Yönetim Araçları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sosyal medya yönetim araçlarının birçok özelliği bulunmakta ve bu özellikler rekabet durumundan dolayı her geçen gün artmaktadır. Sosyal medya yönetim araçlarının temel özelliklerine örnek vermek gerekirse: gönderi planlama ve zamanlama, sosyal medya hesaplarını tek yerden kontrol etme, istatistik, otomatik cevaplama ve içerik takibi diyebiliriz.

Sosyal medya yönetim aracı, birden fazla sosyal medya hesabı olan markaların hesaplarını etkili bir şekilde yönetmesine olanak sağlayan bir hizmettir. Bu araçlar, sosyal medya hesapların kontrolünü yaparak, kullanıcılara birçok özellik sunar.

En etkili sosyal medya yönetim aracı için, sizlere bir marka söylemek doğru olmayacaktır. Çünkü her aracın kendi çapında farklı özellikleri bulunmakta ve işletmelerin ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterebilir. Ancak makalemizde bulunan araçları inceleyerek, kendi açınızdan doğru aracı bulabilirsiniz.

Bu tarz araçlar seçerken dikkat etmeniz gereken bazı faktörler vardır, bunlar: markanızın ihtiyaçları, kullanım kolaylığı, analiz, raporlama, destek hizmeti ve fiyatlandırma olabilir.

Aslında sosyal medya yönetim araçlarının çıkış noktası, büyük markaların bütün sosyal medya hesaplarını aynı yerden kontrol edebilmesi için geliştirildi. Bu sayede: daha etkili içerik planlaması, merkez yönetim, pazar araştırması, analitik ve müşteri hizmetleri gibi faydalardan yararlananabilmektedirler.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?