Domain Nedir? | Boosted Craft
Back

Domain Nedir?

Domain, kişiye ya da firmaya ait web sitesine erişim sağlayabilmek adına kullanılan her türlü sayı, harf ve sembollerin birleşiminden oluşur.

Domain sadece ait olduğu kişi ya da kişiler tarafından erişilebilir ve kullanılabilir. Alan adları potansiyel müşteriler tarafından o web siteye ulaşılması için kullanılan bir yoldur. Web sitesi içinde saklı dosyalar bir sunucuya bağlıdır. 

Bu sunucular ise IP adresleri tarafından tanınmaktadır. IP adresleri bir sayı diziliminden oluşmaktadır. Domain kullanımı ise, bir web sitesine ulaşmak adına bu IP adresine bağlı sayıları yazmak zorunda kalmadan o web sitesine bağlanılmayı kolaylaştırır. Yani domainler web sitesinin akılda kalıcı olmasını sağlamaktadır.

Domain Bölümleri Nedir?

Domain iki farklı seviyeden oluşmaktadır; üst seviye (TLD) VE ikinci seviye (SLD) seviyeleridir.

Üst Seviye (TLD) Domain;

Üst seviye domainler, kullanılan alan adlarının son ekleri ve uzantıları olarak web sitesinin amacını belirler. Örneğin;

  • Amacını Belirtmek İçin, Com Ya Da Edu Kullanılır.
  • Web Sitesinin Hangi Ülkede Olduğunu Belirtmek İçin, Cctld Kullanılır.

Türkiye uzantılı domainler için, daha sık com.tr kullanılır. Ama dernekler için org.tr, okul ve kurumlar için k12.tr kullanılmaktadır. Bunları kullanabilmek için bazı gerekli belgeler olması gerekir. Marka tescil belgesi, Marka sahibinin kimlik fotokopisi ya da okullar için farklı şartlar ve belgeler gibi. Bu tür belgelere gerek olmadan kullanılan uzantı ise info.tr ya da gen.tr gibi domainlerdir.

İkinci Seviye (SLD) Domain;

SLD, bir alan adının en önemli kısmıdır. Kullanan kişi yada şirketlerin ana kimliğini oluşturmaktadır. İkinci seviye domain için, kısa ama akılda kalıcı anlaşılır bir alan adı seçilmelidir.

Domain Ve Url Farkı Nedir?

Domain, potansiyel alıcıları web sitesine yönlendiren bir metin dizisi iken, URL o web sitesi sayfasına yönlendiren o web sayfasının konumunu, etki alanını ve sayfanın adını içeren karakter dizisidir. Yani URL bir içerik domain ise geneldir. URL bir web sitesinin tam adıdır.

Domain Nasıl Alınır?

Alan adı satın almak için, yeni bir domain seçilebileceği gibi, süresi geçmiş bir domain de bulunabilir.

Süresi geçmiş domainlerin kolaylığı, zaten erişilebilir durumda olacağından alındığı gibi uygun maliyetli olarak kullanılabilir.

Zaten kayıtlı olan bir domain kullanmak ise, sahibinden o domainin haklarını satın almaktır. Domain alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar;

  • Kesinlikle işletmenin sektörü ile ilgili olmasına dikkat edilmelidir,
  • Akılda kalıcı olması ve dikkat çekici olması için kısa alan adı tercih edilmelidir.
  • Google aramaları için akılda kalıcı olması adına, com.tr ya da com kullanılmalıdır. Veya bunlar dışında en iyi ihtimal .net olmalıdır.
  • Yine işletmenin sektörü ile ilgili olması için arama motorlarında geçerli olacak anahtar kelimeler kullanılmalıdır.

İşletme ileride markalaşabileceği bir alan adı seçmelidir.

Domainin İşletme İçin Neden Önemlidir?

Çağımız teknoloji çağı olduğu için, en önemli pazarlama ve büyüme ağı da dijital pazarlamadır. Yani artık işletmeler tutunabilmek için bunu seçenek değil zorunluluk olarak görmelidir. 

Teknolojinin ve sosyal medyanın ön planda olması, işletmelerin artık bir web sitesi veya herhangi bir online unsura sahip olması gerektiğini ihtiyaç haline getirmiştir. Öncelikle potansiyel alıcıya ulaşmak için işletmenin kesinlikle bir web sitesine sahip olması gerekir. Domain müşteri deneyimi ve gelişimi için oldukça önemlidir.

Domain olmadan web sitesi oluşturulamaz. Web sitesi neden bu kadar önemlidir, çünkü tüketiciler internette arama yaparken eğer işletmenize ait web sitesi yok ise internet ağında yapılan yorumlara göre işletmeniz değerlendirilir ki bu da her zaman avantaj değildir. Ayrıca web sitesi 7/24 ulaşılır durumda olduğu için bu da işletme için oldukça avantajlıdır.

Domain Yönlendirmesi

Markanızın adının değişmesi ya da potansiyel alıcı trafiğini değiştirmek, güncellemek istediğinizde başka bir URL’ye domain yönlendirmesi yapabilirsiniz. Domain yönlendirilmesi bir kaç önemli şekilde yapılır;

301 ve 302 yönlendirmesi, tarayıcılar ve tüm arama motorlarının, web sitenin taşındığını bildirir. Eğer geçici ve sürekli değişim olacak ise 302, diğer tüm durumlar için 301 yönlendirmesi tercih edilmelidir.

Meta Refresh yönlendirmesi, genel olarak yavaş çalışan bir yönlendirmedir. Örneğin ” .. sn sonra yönlendirilmiyorsanız buraya tıklayın” gibi bir uyarı metni sunar. Bu çok tercih edilen bir yönlendirme değildir.

Domain Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Domain sorgulaması için en iyi sonuç veren sorgulama aracı Natro.com adresidir. Sorgulama ve satın almak için en uygun adres olarak bilinmektedir. Domain sorgulaması yapmak için gerekli adımlar;

  • Bu adrese girip, düşünülen alan adı istenilen alana yazılıp arama yapılır.
  • Almak istenilen alan adının müsaitlik durumu oradan incelenebilir.
  • Eğer müsait değil ise, alan adında değişiklikler ya da farklı kombinasyonlar yapılıp tekrar kontrol ettirilebilir.

Domain satın alırken, özellikle veri gizliliğine önem verilmelidir. Bu bağlamda satın alınırken güvenlik şartları iyice okunmalı ona göre alınmalıdır. Ayrıca yenileme ücretlerinin kontrolü ve hizmet şartları oldukça önem taşımaktadır.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?