Schema Nedir? | Boosted Craft
Back

Schema Nedir?

schema nedir

Web sitelerinin HTML’sine eklenebilecek anlamsal bir kelime hazinesi olan schema markup; Google, Bing ve Yahoo gibi büyük arama motorlarının web sitesinin içeriğindeki ayrıntılı bilgileri en iyi şekilde anlamasına ve vurgulamasına yardımcı olur. Schema web sitelerinin daha iyi taranmasına ve dizine eklenmesine yardımcı olmayı hedeflediğinden arama motorlarının performansını etkili bir şekilde destekleme özelliğine sahiptir.

Arama motorları web sitelerindeki HTML’leri mükemmel bir şekilde okuyabilmesine karşın daha karmaşık bilgileri işleme konusunda zorlanabilir. Schema markup, schema.org veya yapılandırılmış veriler olarak da adlandırılan şemadan içeriklerdeki önemli bilgileri sindirme noktasında arama motorlarının işini kolaylaştırmak için  faydalanılabilir.

Schema Neden Kullanılır?

Schema markup web sitesine uygulandıktan sonra arama sonuçlarında görünen ve genellikle öne çıkan snippet olarak bilinen ayrıntılı bir açıklama oluşturulur. Bu açıklama vurgulanmak istenen derecelendirmeleri, incelemeleri, fiyatları ya da diğer bilgileri içerebilir. 

Schema markup basit görünmesine karşın SEO performansı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bu nedenle, web siteleri schema markup ile arama motoru sonuçlarının üst sıralarında yer alacak şekilde optimize edilebilir.

SEO çalışmalarının temel amacı, web sitesine arama motoru sonuçları aracılığıyla gelecek organik trafiğin miktarını ve kalitesini artırmaktır. Schema ise bunu sağlama amacıyla kullanılabilecek en etkili araçlardan biridir. Schema sayesine arama motoru botlarının içeriğin gerçekte ne hakkında olduğunu anlaması kolaylaşır. Bunu sağlamak için schema içerikle ilgili bilgileri vurgular. İçeriğin öne çıkarılması, internet kullanıcıların web sitesini ziyaret etmesini teşvik eden bir unsur haline gelir.

Web sitelerinde schema sıklıkla kullanılır. Çünkü arama motorları web sitelerindeki içerikleri tanısalar dahi içeriğin ne hakkında olduğunu tam olarak anlamaları mümkün olamayabilir. Örneğin Google arama motoru, bir sayfayı özetlemek üzere yapılandırılmış verileri yani schema markup kullanır. Schema markup web sayfası hakkındaki bilgileri işaretleyip sayfa içeriğinin sınıflandırılmasına yardımcı olur.

İşaretleme arama motorlarının içeriği tamamen taraması ve dizine eklemesi için belirli bir dil ve mantık sunar. Arama motoru algoritmasına, içeriğin nasıl ele alınması gerektiğini belirten bir talimat verir. Sonuç itibarıyla arama motoru sonuç sayfalarında düz bir meta açıklama yerine, şema destekli sayfalar görünür. Böylece internet kullanıcılarının diğer tüm alternatifler arasından web sitesini görmesi ve sağladığı bilgileri alması kolaylaşır.

Schema Markup Türleri Nelerdir?

Schema markup, arama motorlarının içeriği daha iyi anlamasına ve doğrudan sonuçlarda görüntülenmesine yardımcı olan yapısal veri işaretlemesini tanımlar. En sık kullanılan schema markup türleri aşağıda sıralanmıştır.

Oylama/İnceleme Schema Markup’ları

Günümüzde internet kullanıcılarının büyük bir kısmı herhangi bir karar almadan önce genellikle incelemeleri değerlendirir. Oylama/inceleme schema markup’ları ise doğrudan SERP’lerde derecelendirme ya da inceleme oluşturarak kullanıcıların karar verme sürecine yardımcı olur.

Kuruluş Schema Markup’ları

Organizasyon schema markup’lar ile resmi logo, konum ve iletişim bilgileri dahil olmak üzere bir şirketin tanıtımını vurgulamak mümkündür. Kuruluş schema markup’ları, bir kurum hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen kullanıcılar için fikir verebilir.

Ünlü İnsanlar İçin Schema Markup

Kişi işaretleme şeması; bir kişiye ilişkin ad, doğum tarihi, eğitim, başarılar, aile üyeleri ve diğer önemli bilgiler gibi temel bilgileri içerir.

Video Schema Markup’lar

Video schema markup, Google ve diğer arama motorlarının belirli bir web sitesinde yer alan videoların dizine eklenmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra videonun, YouTube’daki videoların yanı sıra Google Video Arama’da görünmesi söz konusu olabilir. 

Etkinlik İçin Schema

Etkinlik schema markup; tarih, konum ya da bilet fiyatı gibi planlanmış etkinlikler için ek bilgiler sağlama özelliğine sahiptir. Etkinlik için schema işaretlemesi ile internet kullanıcıları aradıkları belirli olaylara, bu konuya ilişkin gereksinim duydukları temel bilgiler verilerek yönlendirilebilir.

Tarifler İçin Schema Markup

Tarif schema markup sayesinde yemek pişirme web siteleri içeriklerini SERP’lerde zengin snippet’ler olarak gösterebilir. Tarif için schema markup, tarifin her bir öğesini ayrı ayrı etiketlemeyi sağlar. Böylece kullanıcılar malzemeye ya da pişirme süresine göre arama yapabilir. Tıklamadan önce tarifin sonucunu değerlendirmeye de yardımcı olabilir. 

Yerel İşletme Schema Markup

Yerel işletme schema markup; restoranlar ya da hastaneler gibi belirli bir fiziksel işletme ya da kuruluşun şubesi için büyük fayda sağlayabilir. Yerel işletme schema işaretlemesi; tüketicilerin şirketin adresi, konumu, iletişim bilgileri, çalışma saatleri gibi çeşitli bilgilere ulaşmasına yardımcı olur.

Ürün ve Teklif Schema

Ürün ve teklif işaretleri, fiyat ve stok durumu gibi belirli ürün bilgilerine ulaşmayı sağlar. Genellikle belirli bir ürün ya da hizmeti satma amacıyla kullanılabilir. Ürün ve teklif schema markup, ürünün schema kullanmayan rakipleri arasından öne çıkmasına yardımcı olabilir. Böylece internet kullanıcıları ürün karşılaştırmalarını kolayca yapabilir.

Breadcrumbs

Breadcrumbs markup, geçerli sayfaya giden yol bağlantılarını vurgulayan bir schema olma özelliğine sahiptir. Kullanıcıların web sitesindeki konumlarını görmesine ve hemen çıkma oranlarının düşmesine yardımcı olur.

Makale Schema

Makale schema markup; arama motorlarının başlıkta vurgulanan içeriği, içeriğin yayınlanma zamanını, öne çıkan bir resmi hatta zaman zaman bir videoyu daha kolay anlamasını sağlar. Blog, haber ve teknoloji gönderileri gibi çeşitli makale türleri için farklı makale schema işaretlemeleri kullanılabilir.

schema neden kullanılır

Schema Markup Nasıl Uygulanır?

Schema markup’ı etkili bir şekilde uygulamak için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Öncelikle içeriğinizle en iyi şekilde uyum sağlayacak schema türünü belirlemelisiniz. Bunlar makaleler, ürünler, etkinlikler ya da diğer ilgili kategoriler için schema olabilir. Doğru schema türünü seçmek, arama motoru botlarının web sitesi içeriklerini daha iyi anlamasına ve web sitesinin sıralamalarda daha iyi performans göstermesine yardımcı olur.
  • Kullanacağınız schema türünü seçtikten sonra web sayfanızdaki içeriğe uygun özellikleri dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. Seçtiğiniz özellikler, arama motoru botlarına içerikleriniz hakkında daha ayrıntılı ve yapılandırılmış veriler sağlar. Böylece içeriklerin daha iyi bir şekilde anlaşılması ve dizine doğru bir şekilde eklenmesi mümkün olur. Sayfa arama sonuçlarında daha çekici görünür ve kullanıcıların ilgisini çeker. 
  • Bir sonraki adım, schema markup’ı HTML kodunuza dahil etmektir. Schema markup, arama motorlarının web sitenizi daha iyi anlamasına yardımcı olan yapılandırılmış bir veri biçimi olma özelliğine sahiptir. Bu süreci manuel olarak gerçekleştirebileceğiniz gibi daha hızlı ve verimli bir uygulama için Google Tag Manager gibi araçları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Google Tag Manager, teknik bilgiye sahip olmayan kullanıcıların dahi kolayca etiketler eklemesini ve yönetmesini sağlar. Doğru uygulanması halinde schema markup, web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında daha görünür hale gelmesine yardımcı olabilir. 

Schema Markup Ne İşe Yarar?

Schema markup, web sayfalarında bulunan içeriklerin arama motorları nezdinde daha iyi anlaşılır hale getirilmesi amacıyla kullanılan yapılandırılmış bir veri biçimidir. Arama motorlarına içerik hakkında daha fazla ayrıntı sağlar ve sayfanın anlaşılmasını kolaylaştırır. Arama motorları içeriği daha doğru indeksler. Yapılandırılmış veriler sayesinde kullanıcılar daha fazla bilgiye sahip olur ve web sitelerinin tıklama oranı artar. Ayrıca schema markup web sitelerinin SEO performansını optimize etmeye yardımcı olabilir. 

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?