AMP Nedir? Google AMP Kurulum Rehberi | Boosted Craft A.Ş.
Back

AMP Nedir?

Accelerated Mobile Pages Türkçe karşılığı hızlandırılmış mobil sayfalar olan AMP, Google tarafından mobil sayfaların hızlarını iyileştirmek için geliştirilmiştir. AMP özelliğini kullanan sayfalar, normal sitelere göre kısa sürede yüklenmesini ve daha az veri kullanmanızı sağlamaktadır. AMP sayfalar, Google ön belleğinde saklanarak, insanların sayfaya 1 saniye altında girmesini sağlar.

AMP nedir?

AMP, mobil sayfaların çok kısa sürede açılmasını sağlayan, Google tarafından geliştirilmiş sayfa teknolojisidir. AMP sayfalar, Google önbelleğine tutularak, kullanıcıların sayfalara daha hızlı girmesini sağlıyor. Google, AMP sayfaları kendi sunucusunda tutmakta ve siteye giren kullanıcılara sunmaktadır. Google sunucuları üzerinden yapılan bu işlem ile mobil sayfalar insanlara çok hızlı bir şekilde servis ediliyor.

AMP Avantajları

AMP, Google tarafından geliştirilmiş olsa da bir sıralama faktörü veya kriteri değildir. AMP tamamıyla kullanıcıların, internet sitelerde daha hızlı gezinmesini ve bilgi almasını sağlamaktadır. AMP sayfaların ortalama yüklenme süresi 1 saniyenin altındadır.  AMP sayfalar anında yüklendiği için, insanlar istedikleri bilgiyi anında alabilmektedir. Bu durum sitelere sıralama kriteri olarak yansımasa da dolaylı yoldan etki etmektedir.

Kullanıcılar, hızlı açılan sayfada gezinmeyi ve etkileşimde bulunmayı severler bu da sitenizin dönüşümüne arttırır. Bunların dışında, AMP sayfalar Google sunucusu üzerinden hedef kitlenize sunulmaktadır. Bu demek oluyor ki sunucunuz normal sayfalara göre daha az yorulacak.

AMP Dezavantajları

AMP sayfaların hızlı olmasının sebebi, diğer kodlara izin vermemesinden kaynaklanmaktadır. Buradaki dezavantaj, sayfalarınızda göze çarpan şeyleri kodlar sayesinde düzenleyemeyecek olmanızdır. Kodlara izin vermemesinden kaynaklanan bir diğer sorun ise sitenizde kullandığınız Google Analytics aracını AMP sayfalara uygulamazsanız, sitenize gelen kullanıcıları takip edemezsiniz.

Google ve AMP Arasındaki İlişki

AMP, Google algoritmaları gereğince geliştirilmiş bir teknolojidir. Her ne kadar bir sıralama kriteri olarak alınmasa da kullanıcı deneyimi açısından sitelere çok büyük şeyler kazandırmaktadır. AMP sayfa kullanımı Google tarafından zorunlu kılınmamıştır.

Bu sebeple herkesin kullanmasına gerek yoktur. Sayfalarınızın yavaş açıldığını düşünüyorsanız, mutlaka kullanmalısınız. Sayfalarınız zaten hızlıysa ve AMP özelliğini kullanmak sitenize bir şey katmayacaksa, kullanmanıza gerek yoktur.

Bunların dışında AMP olan ve olmayan sayfalarınız arasında içerik farkı olmamalıdır. Yani sitenizin masaüstü sürümüyle, mobil sürümünde bulunan içerikler aynı olmalıdır. Bu durum Google tarafından kalite yönergelerine aykırıdır.

Genel olarak bakıldığında AMP kullanmak sitenize birçok şey katabilir. Özellikle google’ın, AMP sayfalarınızı kendi sunucusunda barındırması örnek olabilir. Sitenizin sunucuları AMP sayfalar sayesinde bir nebze rahatlayabilir.

AMP Kullanmalı Mıyım?

AMP teknolojisini kullanmak az öncede söylediğimiz gibi zorunlu bir faktör değildir. Özellikle medya siteleri, e-ticaret siteleri ve yoğun trafiğe sahip siteler AMP özelliğinden yararlanabilir. Bu tarz büyük sitelerin kullanmasının sebebi google’ın amp sayfaları kendi sunucusunda barındırmasıdır. Büyük siteler bu sayede sunucu özelinde büyük bir yükten kurtulurken, aynı zamanda çok hızlı açılan sayfalara sahip olurlar.

AMP sayfaların amacı sayfaların üst düzey bir hızda açılarak, kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatmaktır. Sitenizin yavaş olduğunu, düşünüyorsanız AMP teknolojisinden yaralanmalısınız. Bir kullanıcı sitenize gelip, kısa sürede işini tamamlıyorsa, teknolojisinden yararlanmanıza gerek yoktur. Çünkü AMP sayfalar zaten kullanıcıların sitelerde işlerini kısa sürede halletmelerini sağlamaktadır. Bunun dışında, her zaman yeni içerikler eklemiyor, yoğun trafik hedeflemiyorsanız, bizce kullanmanıza gerek yoktur.

AMP Kullanımı

Günümüzde AMP kullanımı giderek artış gösteren bir ivme kazanmıştır. Site hızının, kullanıcı deneyimi açısından çok önemli olduğu zamanlarda AMP kullanımı neredeyse yüksek trafikli popüler sitelerde kullanılır hale geldi.

WordPress AMP Eklentisi Kurulumu

WordPress altyapısını kullananlar için AMP eklentisi, kurulum ve kullanım açısından size kolaylık sağlayacaktır. WordPress panelinden Eklentiler>Yeni Ekle adımlarını takip ederek, karşınıza gelen arama bölümüne AMP yazın ve eklentiyi sonuç sayfasından bulun. Ardından eklentiyi kurup, etkinleştirin.

amp eklentisi kurulum adımı

amp eklentisi kurulum adımı

Eklenti kurulduktan sonra Görünüm>AMP adımlarını takip edin. Bu adımlar sonrasında karşınıza özelleştir sayfası gelecektir. Gelen sayfada sol sekme de bulunan Tasarım butonuna tıklayın.

Açılan sayfada, AMP sayfalarınızın, kullanıcılara nasıl göründüğünü yani tasarımını değiştirebilirsiniz. Burada kendinize göre yaptığınız ayarlamalar sonrasında Yayımla butonuna tıklamanız gerekiyor. Yayımla diyerek, yaptığınız değişiklikleri kaydedebilirsiniz.

amp eklentisi tasarım

amp eklentisi tasarım

AMP>Settings diyerek eklentinin genel ayarlar sayfasını açarak, Supported Templates bölümü altında geçiş yapın. Burada AMP sayfalarınızın hangi içerik türlerinde çalışacağını seçmelisiniz. Seçmeden girerseniz otomatik olarak, yazılar ve sayfalar türlerini etkinleştirecektir.

amp eklentisi supported templates

amp eklentisi supported templates

Yine eklentinin ayarlar (settings) bölümünde bulunan Plugin Suppression ile sitenizde bulunan ancak, AMP sayfalarınızda çalışmasını istemediğiniz eklentilerin izinlerini kaldırabilirsiniz.

amp eklentisi plugin suppression

amp eklentisi plugin suppression

Bilindiği üzere AMP kodlara izin vermediğinden dolayı, AMP sayfalara gelen trafiği ölçümleyemezsiniz. Bunun için, AMP>Settings sayfasına gelmeli ardından Analytics bölümünü genişletmelisiniz. Buraya Google Analytics takip kodunuzu ekleyerek kaydedebilirsiniz. Bu adımlar sonrasında Analytics üzerinden AMP sayfalara gelen kullanıcıları izleyebilirsiniz.

amp eklentisi analytics

amp eklentisi analytics

Son olarak AMP eklentisini aktifleştirmeniz gerekiyor. Yukarıda AMP için gerekli ayarları yaptık, geriye aktif etmek kaldı. Eklentinin ayarlar bölümünden Redirect mobile visitors to amp seçeneğini aktif etmeniz halinde AMP eklentisi mobil cihazlarda kullanılmaya başlanacaktır.

Google AMP Test Aracı

Oluşturduğumuz sayfaların Google gözünde geçerli olup olmadığını anlamak için, Google AMP test aracını kullanabilirsiniz. Aşağıda verdiğimiz bağlantıya tıklayarak, AMP test aracına giriş yapın. Kullanımı çok basit bir araçtır, sitenizin bağlantısını ilgili bölüme yazarak test sürecini başlatabilirsiniz.

 

google amp test aracı

Google’a Bildirme

Sitenizde bulunan sayfalarınızı sadece AMP sürümü olacak şekilde yayınlayabilirsiniz. Ancak en doğrusu hem AMP hem de normal sürüm olacak şekilde kullanılmalıdır. Bu tamamen sizin hayal gücünüze ve SEO bilginize kalmış bir durumdur. Zorlama yok! Eğer sitenizde iki sürümü de kullanıyorsanız, bu durumu google’a bildirmeniz gerekiyor. Bildirmediğiniz sürece siteniz kopya sorunu verecektir. Kopya sorunu vermesi direkt olarak sıralamalarınıza ve organik trafiğinize etki edebilmektedir.

Normal yani standart sayfanıza aşağıdaki kodu ekleyerek, sayfanın bir amp sürümü olduğunu Google’a bildirin.

<link rel=”amphtml” href=” https://boostedcraft.com/deneme-url” />

Son olarak aşağıda belirtilen kodu AMP sayfanıza ekleyin.

<link rel=”canonical” href=” https://boostedcraft.com/deneme-url” />

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?