Moz Nedir? Moz Nasıl Kullanılır? | Boosted Craft
Back

Moz Nedir? Moz Nasıl Kullanılır?

moz nasıl kullanılır

Dijital pazarlama dünyasında son derece önemli bir araç olan Moz, web sitelerinin SEO performansının izlenmesi ve analiz edilmesi için kullanılır. SEO uzmanları ve web sitesi sahipleri tarafından yaygın olarak kullanılan yazılım ve hizmet paketi; anahtar kelime analizi, backlink profillerinin kontrol edilmesi, web sitesi sıralamalarının kontrol edilmesi ve rekabet analizi yapılması gibi çeşitli SEO araçları sınar. Böylece web sitelerinin organik trafiğinin artırılmasına katkıda bulunur.

Pek çok araca sahip kapsamlı bir platform olan Moz; anahtar kelime araştırması, anahtar kelime zorluğu analizi, site denetimi ve bağlantı profili analizi gibi araçlar yardımıyla web sitelerinin güçlü ve zayıf noktalarını belirlemeye yardımcı olur. Buna ek olarak web sitelerinin Google arama motoru sıralamalarını takip etme ve rekabet analizi yoluyla rakiplerle karşılaştırma yapma imkanı sunar.

Aynı zamanda Moz, SEO çalışmalarında sağlanan ilerlemenin ölçülmesini sağlayan Domain Authority” (Alan Yetkinliği) ve “Page Authority” (Sayfa Yetkinliği) gibi metriklerle de bilinmekte olup söz konusu metrikler web sitelerinin otoritesinin ve sıralamasının belirlenmesine yardımcı olur.

Moz SEO alanında en kullanışlı araçlardan biri olma özelliğine sahiptir. Web sitesi performansının izlenmesi, rekabet analizi yapılması ve organik trafik çekilmesi için Moz’u kullanmak mümkündür. Bu araçların kullanılması sayesinde web sitelerinin SEO stratejilerli geliştirilebilir ve başarılı sonuçlar sağlanabilir.

MOZ Nasıl Kullanılır?

Moz çeşitli araçlarla hızlı ve kolay bir şekilde kullanılabilir. Ücretli ve ücretsiz bir şekilde kullanılabilen Moz, birçok farklı özelliğe sahiptir. Bu özelliklerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Explore By Site özelliği kullanılarak web sitelerinde sıralamaların fazlalığı ve dönüşüm sağlanan kelimeler, domain ile sayfa otoritesi takip edilebilir.
  • Explore By Keyword özelliği ile anahtar kelimelerin zorluğuna dayalı seviyelere ve arama değerlerine erişilebilir. Ayrıca, kelime önerilerinde bulunur.
  • Link Research özelliğiyle web sitesine ait linkler ve alınmış link değerleri grafikler halinde görülebilir.
  • Anchor Text özelliği ile web sitesinin backlink almış kelimeleri görülebilir. Web sitesinde bulunan link skorlarının artırılması için web sitesinde yapılması gereken birden çok işlem vardır. Bu işlemler arasında; kaliteli içerikler üretilmesi, sosyal medya platformlarında hesaplar oluşturulması, web sitesinde iletişim bilgilerinin bulundurulması, internet sitesinde birçok linke yer verilmesi ve hesapların aktif bir şekilde kullanımının sağlanması sayılabilir.

Farklı konularda arama yapmaya çalışan çok sayıda internet kullanıcısını etkilediği bilinen en popüler pazarlama araçlarından biri olan Moz, SEO uzmanları tarafından sıklıkla kullanılır. SEO uzmanları Moz üzerinden hesabına giriş yaptıktan sonra bir web sitesini sorgulayarak aşağıda yer alan bilgilere erişebilir, bu bilgiler üzerinden web sitesi ile ilgili analizlerini detaylandırabilir.

PA: Page Authority

Page Authority sonucu web sitesinin içinde bulunan sayfa, makale, ürün ve benzeri içeriklerin sayfalarının kaliteli olup olmadığını ölçer ve verdiği skoru gösterir.

DA: Domain Authority

Domain Authority sonucu sorgulama yapılan web sitesinin en önemli değerlendirme kriteri olarak kabul edilir. Web sitesinin kalitesini belirten bu puanlama, web sitesinin hangi kaynaklardan link aldığına ve gelen bağlantılara bağlı olarak artabilir ya da azalabilir.

SS (Spam Score)

Sorgu yapılan web sitesinin spam skoru önemli değerlerden biridir. Spam skorunun düşük olması, web sitesinin o kadar özgün olduğu anlamına gelir. Puanlama sırasında web sitesinin aldığı backlinkler, giden linkler ve içeriklerin kopya olup olmadığı gibi unsurlar değerlendirilir. Spam skorunun %1 ila %3 arasında olması gerekir. 

Adım Adım Moz Kullanımı

Moz’un hem ücretli hem ücretsiz üyelik seçenekleri vardır. Ücretli üyelik, daha fazla özelliğe ve veri erişimine sahip olmayı sağlar. Moz kullanmak için öncelikle ücretli ya da ücretsiz üyeliği seçmek ve üyelik işlemini tamamlamak gerekir.

Daha sonra web sitesinizin SEO ve link profilini analiz etmek için bir site profili oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz profil web sitenizin trafiğini, anahtar kelime sıralamalarını, backlink profilini ve daha fazlasını analiz etmenizi sağlar.

Web sitenizin anahtar kelime sıralamasını ve organik arama trafiğini artırmanızı sağlayacak şekilde anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. Ayrıca web sitenizin backlink profilini analiz edebilir ve potansiyel backlink sağlayıcıları bulabilirsiniz. Moz web sitenizin profilini analiz ederek size raporlar ve öneriler sağlar. Bu raporlarda, web sitenizin performansını optimize etmenizi sağlayacak ipuçları yer alır. 

moz nedir

Moz Kullanmanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Moz, web sitelerinin görünürlüğünü ve ranking’ini artırmaya katkıda bulunan birçok özelliğe sahiptir. Bunlardan ilki web sitesinin arama motoru sonuçlarındaki performansını artırmasına yardımcı olacak güçlü anahtar kelime araştırması özellikleri sunmasıdır. Web sitesinin backlink profilini analiz ederek hem güçlü hem zayıf backlink’leri tanımlar, böylece yapılması gereken değişiklikler ile ilgili önerilerde bulunur.

Moz aynı zamanda web sitesi sayfalarını SEO dostu haline getirmeye yardımcı olacak ipuçları verir. Web sitesinin rakipleriyle karşılaştırılması ve konkurans analizine imkan tanıyan Moz, yine web sitesinin performansını takip etmeyi sağlayan güncel ve kapsamlı raporlar sağlar. Tüm bu bilgiler ışığında Moz kullanarak web sitelerinin arama motorlarındaki performansını artırmanın, daha fazla trafiğe ve müşteriye erişmenin mümkün olduğu söylenebilir.

Moz Herramentaları Nelerdir?

Moz herramentaları, online araçlar grubu olarak tanımlanabilir. Bu araçlar grubu SEO ve web tasarımı gibi konulara odaklanmakta, böylece web sitelerinin performansını optimize etmeye ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamasına yardımcı olan veriler sunmaya yardımcı olur.

Moz Pro ise bu araçlar grubunun bir parçası olmak özelliğini taşır ve pek çok farklı SEO aracını bir arada sunar. Bu sayede anahtar kelimesi yapılabilir, rakiplere ait analitik veriler incelenebilir ve web sitesinin bağlantı profili görüntülenebilir. Diğer bir araç olan Moz Local ise küresel çapta online varlığı yönetmeye yardımcı olur. Çoklu listelerde listelenmeye ve doğru adres bilgilerini dağıtmaya yardımcı olur.

Moz Bar bir tarayıcı eklentisi olup web sitelerinin SEO performanslarının anında görülmesini sağlar. Moz Link Explorer, web sitelerinin bağlantı profillerini analiz etmeye yardımcı olan bir bağlantı analitik aracı olarak tanımlanabilir.

Sıraladığımız araçlar SEO uzmanları, web tasarımcıları ve online pazarlama profesyonelleri gibi pek çok farklı kullanıcıya hitap eder. Tüm bu kullanıcılara, web sitelerinin daha iyi performans göstermesine yardımcı olacak çeşitli veriler sunar.

Moz Özellikleri Neler?

Moz temelde web sitesi sayfalarının SEO kriterlerine uygun hale getirilmesine odaklanır. Bu araç sayesinde kullanıcılar sayfa yapısını daha doğru bir şekilde tamamlayabilir. Web sitesinin performansı son derece önemli olup Moz web sitesi performansını ölçer ve güncel raporlar sunar. Kapsamlı raporlar sayesinde web sitesindeki hataların görülmesi mümkün olabilir.

Web sitelerindeki en önemli unsurlardan biri de backlink yapısıdır. Backlink yapısı doğru izlenebildiği ve analiz edildiği takdirde, web sitesinin güçsüz yanlarını belirlemek mümkün olabilir. Bu noktada Moz backlink analizi yapar ve web sitesine ilişkin çalışmaların daha düzenli olmasına yardımcı olur. 

Tüm web sitelerinde anahtar kelimelere dikkat edilmelidir. Çünkü anahtar kelimeler, web sitesinin arama motoru sonuç sıralamalarındaki yerini doğrudan etkiler. Moz anahtar kelime araştırması özelliğiyle web sitelerinin arama motoru sonuçlarındaki performansını yükseltmeye yardımcı olur.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?