Mailing Nedir? | Boosted Craft
Back

Mailing Nedir?

mailing nedir

Dijital çağın hızlı bir şekilde ilerlemesi sonucu işletmelerin müşterilere ulaşma ve onları bilgilendirme amacıyla kullandığı yöntemlerde önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Bunun sonucunda geleneksel posta yoluyla yapılan pazarlama çalışmalarının yerini, mailing olarak adlandırılan e-posta pazarlaması almıştır. E-posta pazarlaması yani mailing, işletmelerin ürünlerini ve hizmetlerini tanıtma, müşterileriyle etkileşim kurma ve satışlarını artırma amacıyla kullanabilecekleri son derece güçlü bir araçtır.

Özgün bir pazarlama yöntemi olan mailing; e-posta yoluyla hedef kitleye ulaşarak, kişiselleştirilmiş içeriklerle marka değerini, ürünleri ya da hizmetleri tanıtmayı sağlar. Bu sayede her geçen gün daha fazla kullanıldığı açıkça görülebilir. Özenle hazırlanan içeriklerin doğru zamanda doğru kişilere ulaştırılması yoluyla dikkat çekici bir etkileşim ve dönüşüm sağlama amacıyla mailing yöntemine başvurulur. Bunun sonucunda mailing; markaların dijital dünyada ses getirmesini, müşteri bağlılığını artırmasını ve satış performansını yükseltmesini sağlayan en önemli pazarlama araçlarından biri olarak kabul edilir.

Mailing Nedir? Ne Demektir?

Etkin bir dijital pazarlama yöntemi olan mailing, günümüzde pek çok web sitesi sahibi ve bireysel geliştirici tarafından kullanılmaktadır. Mailing stratejisinin temelinde kullanıcılara fayda sağlamak ve bilgilendirici toplu mailler atmak vardır. Bu sayede, markalar sürekli olarak kendilerini hatırlatabilir, kitlelerini büyütebilir ve işlerini geliştirebilirler.

En güçlü iletişim stratejileri arasında ilk sıralarda gelen mailing, bilgilendirme ve tanıtıma yönelik olarak e-posta yoluyla uygulanır. Markalar ve işletmeler mailing aracılığıyla hem potansiyel müşterilerine hem mevcut müşterilerine özel içerikler, teklifler ve kampanyalar hakkında bilgilendirmeler gönderirler. Bu sayede marka bilinirliğini yükseltebilir, müşteri sadakatini ve satışlarını artırabilirler.

Mailing aynı zamanda markaların ve işletmelerin müşterilerine ulaşma amacıyla kullandığı en ucuz, hızlı ve verimli çözümler arasında yer alır. Dijital pazarlama alanında en çok tercih edilen yöntemlerden biri olan mailing kapsamında, markaların ve işletmelerin hedef kitlelerine online sistemler ya da yazılımlar aracılığıyla toplu e-mail yani e-posta göndermesi mümkündür. Müşterilere kişiselleştirilmiş e-mail’ler gönderme imkanı sunan mailing aynı zamanda bütçe dostu bir yöntem olma özelliğine sahiptir.

Mailing Nasıl Yapılır?

Mailing kampanyalarından etkili sonuçlar almak için mailing planlaması titizlikle yapılmalıdır. Bu kapsamda öncelikle, müşteri ya da potansiyel müşterileri içeren kapsamlı bir mail listesi oluşturmaktır. Toplanan mail adreslerine belirli zaman aralıklarıyla toplu mail gönderimi yapılması mailing’dir. 

Mailing kampanyalarında maillerin alıcıya başarılı bir şekilde ulaşıp ulaşmaması, servis sağlayıcının spam filtresini azaltan CSA sertifikasına sahip olup olmaması ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle, servis sağlayıcıyı iyi tanımak ve her konuda destek alınıp alınmayacağından emin olmak çok önemlidir.

Mailing kampanyalarının ilk adımı, ulaşılmak istenen hedef kitlenin en doğru şekilde belirlenmesidir. Doğru hedef kitleyi belirlemek, doğru mailing tasarımı yapma noktasında da kritik bir öneme sahiptir. Bu kapsamda hedef kitlenin demografik özellikleri, alışkanlıkları ve ilgi alanları dikkate alınmalıdır. Sonraki adımda mailing kampanyasının içeriği hazırlanır. Hazırlanan içerikte tanıtım metinlerinin, ürün resimlerinin, bağlantıların ve CTA’lerin bulunması mümkündür. 

Mailing kampanyalarındaki en önemli unsurlardan biri ise e-postanın tasarımıdır. Görsel olarak çekici ve kullanıcı dostu bir tasarım seçmek, alıcıların dikkatini çekmeye ve mesajın daha kolay anlaşılmasını sağlamaya yardımcı olur.

Hedef kitlenin çevrimiçi olduğu zamanlara ve açılma oranlarını artırmayı sağlayacak en iyi zamanlara göre e-postaların gönderim zamanı planlanmalıdır. Hazırlanan e-postaların belirli bir hedef kitleye gönderildiği mailing kampanyalarında e-posta pazarlama araçları söz konusu sürecin otomatikleştirilmesine katkıda bulunur. 

Mailing kampanyalarının etkinliğini değerlendirmek ve kampanyaları optimize etmek için gönderilen e-postaların açılma oranları, tıklama oranları ve dönüşümleri izlenip analiz edilmelidir. Müşterilerden gelen geri bildirimlere ve sorular yanıtlanmalıdır. Bu süreçle birlikte müşteri ilişkilerinin sürdürülmesi ve müşterilerin ihtiyaçlarına uygun olacak yeni kampanyalar planlamak gerekir.

Mailing Tasarımı Nasıl Yapılır?

Bir mailing kampanyasının başarısı; mail tasarımının potansiyel müşteriler ya da müşteriler üzerinde ürün ve hizmetlere karşı bir ilgi ya da satın alma isteği uyandırmasına bağlıdır. Bunun yanı sıra gönderilen maillerin tasarımı, mailing kampanyalarının okunma oranı üzerinde doğrudan etkilidir.

Mailing kampanyasının başarısının önemli bir kısmı, görsel olarak etkileyici ve bilgilendirici bir e-posta tasarlanmasına bağlıdır. İyi bir mailing tasarımı, alıcıların dikkatini çektiği gibi mesajın anlaşılmasını kolaylaştırmalı ve çağrı işlemiyle sonuçlanabilecek bir eyleme yönlendirmelidir. Bu doğrultuda, mailing tasarımının e-posta pazarlama kampanyalarının başarısını belirleyen kritik bir unsur olduğu söylenebilir.

Geleneksel posta yoluyla yapılan posta gönderiminin dijital çağdaki karşılığı olan mailing; daha hızlı, daha ölçülebilir ve daha ekonomik bir iletişim yöntemi olarak öne çıkar. İşletmeler mailing kampanyaları sırasında müşterilerine kişiselleştirilmiş içerikler ve ilgi çekici teklifler sunabileceği gibi düzenli bilgilendirme yapma yoluyla müşterileriyle etkileşim kurabilirler.

Mailing tasarımı yaparken göz önünde bulundurulması gereken temel kurallar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yalnızca metin ya da yalnızca görsel içerikli mailler hazırlanmamalıdır. Çoğu mail kullanıcısı güvenlik nedeniyle görselleri indirme izni vermez. Bu nedenle mailing tasarımında içeriğin yalnızca görsellerden oluşmaması önemlidir. Tek parça resimler, maillerin açılma oranını olumsuz şekilde etkileyebilir. Ayrıca can alıcı metinler hazırlamaya ve karşı tarafın sıkılmayacağı akıcı ve net bir ifade tarzı kullanmaya özen gösterilmelidir.
 • Dilbilgisi ve imla kurallarına dikkat edilmelidir.
 • !!! /// *** +++ — gibi karakterler sık ve art arda kullanılmamalıdır.
 • Göz yorucu renklerden ya da tek bir renk kullanmaktan kaçınılmalıdır.
 • İçerikte sürekli bağlantılar sunup yönlendirici ifadeler kullanmamak gerekir.
 • Global çapta kara listeye alındığı bilinen kelimeler kullanılmamalıdır.
 • Okunma oranını artırmak için dikkat çekici konu başlıkları kullanılmalı, konu kısmında uzun cümlelere yer verilmemeli ve tümü büyük harf olmamalıdır. Ayrıca konu başlığında kampanya ve indirim gibi kelimeler bulunmamalıdır.
 • Mail içeriğinin özeti olarak bilgi yazılabilecek ön izleme metni mutlaka kullanılmalıdır.
 • Mailing gönderim listesindeki tüm adreslerin izinli veri tabanına kayıtlı adreslerden oluşmalıdır. Ayrıca tasarımda listeden ya da bültenden çıkış yapmak için kullanılabilecek modül bulunmalıdır.
 • Hazırlanan içerikler mutlaka mobil uyumlu olmalıdır.
 • Hedef kitlenin beklentilerine ve ihtiyaçlarına uygun mailing tasarımı yapılmalıdır. Mailing tasarımının hedef kitlenin yaşına, cinsiyetine, ilgi alanlarına ve benzer faktörlere göre farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır.
 • Mailing tasarımı görsel açıdan kullanıcıların dikkatini çekmeli ve okumaya devam etmelerini sağlamalıdır. Mailing içeriği ise kısa, dikkat çekici ve anlaşılır olmalıdır.
 • Mailing tasarımının ölçüleri ise müşteriler üzerinde görsel bir etki oluşturmak ve e-postaların daha kolay okunmasını sağlamak için kritik bir unsurdur. E-posta genişliği 600 ila 800 piksel arasında olmalıdır. Tasarımın yüksekliğine ilişkin kesin sınırlar bulunmamakta olup yüksekliğin mailing tasarımına göre değişmesi mümkündür. Bununla birlikte e-postanın kolayca görüntülenmesi ve aşırı kaydırmanın önlenmesi için gereksiz içeriklerden uzak durulmalıdır. Okunabilirlik için metin boyutları 12 ila 24 piksel arasında olmalı, resimler düzgün bir şekilde boyutlandırılmalı ve görsel içerikler mümkün olan en düşük boyutta kullanılmalıdır. 

Mailing Ne İşe Yarar?

İşletmeler ve organizasyonlar tarafından çeşitli amaçlara yönelik olarak kullanılan bir dijital pazarlama stratejisi olan e-mailing pek çok avantajı beraberinde getirir. Mailingin ne işe yaradığı temel olarak aşağıdaki başlıklar altında açıklanabilir:

 • Ürün ve Hizmet Tanıtımı: Mailingin kullanım amacı genellikle yeni ürünlerin ve hizmetlerin tanıtılmasıdır. Marka ve işletmeler potansiyel müşterilerine ürünlerinin ya da hizmetlerinin özelliklerini ve avantajlarını anlatmak için e-mail kampanyalarından faydalanabilirler.
 • Satış Teşviki: Promosyonlar, indirimler ya da özel tekliflerle desteklenen mailing kampanyaları sayesinde müşterileri satın almaya teşvik etmek mümkündür. Bu kampanyalar, dönüşüm oranlarının ve gelirlerin artırılmasında da kritik bir rol üstlenirler. 
 • Müşteri İlişkilerini Güçlendirme: Mailing, mevcut müşterilerle iletişim kurulması ve markaya olan sadakatlerinin artırılması amacıyla kullanılabilir. Özel teşekkür mesajları, müşteri deneyimi iyileştirmeleri ya da güncellemeler gibi içeriklerle müşteri ilişkileri sürdürülebilir.
 • Bilgilendirme ve Eğitim: Marka ve işletmeler faaliyet gösterdikleri sektörlerle ilgili bilgiler, ipuçları ve eğitim içerikleri sağlayarak müşterilerini bilgilendirebilirler. Bu sayede, markanın sektöründe otorite ve uzmanlık kazanması sağlanabilir.
 • Haberleşme: Mailing kampanyaları sayesinde organizasyonlar önemli güncellemeleri ya da haberleri hızlı bir şekilde iletebilirler. Bunlar arasında etkinlik duyuruları, yeni ürün lansmanları ya da acil bildirimler sayılabilir.
 • Geribildirim Toplama: Anketler aracılığıyla müşteri geribildirimi toplama aşamasında e-mail’lerden faydalanılabilir. Bu sayede ürünlerin ve hizmetlerin optimize edilmesini sağlayacak faydalı bilgilere erişilebilir.
 • Web Trafiğini Yönlendirme: Mailing kampanyaları aynı zamanda web sitelerine trafik çekme amacıyla kullanılabilir. E-postalardaki bağlantılar ya da CTA’ler alıcıların web sitesine yönlendirilmesini ve dönüşümlerin artmasını sağlayabilir.
 • Mobil Uygulama Kullanımını Artırma: Mobil uygulaması olan marka ve işletmeler, maili kampanyalarını kullanıcıları uygulamayı indirmeye ya da daha fazla kullanmaya teşvik etme amacıyla kullanabilir.

Mailing kampanyalarının sağladığı en önemli faydalardan biri, etkili bir şekilde ölçülebilir olmasıdır. Gönderilen e-mail’lerin açılma oranları, dönüşüm oranları, tıklama oranları ve geri bildirimler gibi verilerin kampanyaların etkinliğini değerlendirmer ve iyileştirme amacıyla kullanılması mümkündür.

mailing neden yapılır

Mailing Neden Yapılır?

Markaların ve işletmelerin ürün ve hizmet satışlarını artırmasını sağlayan en önemli unsurlardan biri reklam vermektir. Ancak, potansiyel müşterilere ulaşma noktasında yalnızca görsel reklamlardan istenen fayda sağlanamayabilir. Mailing kampanyalarında ise çoğunlukla görsel ve metin bir arada kullanılır. Ayrıca mail tasarımı ilgi çekici bir şekilde yapılmalıdır. Bu sayede, müşterilerin ilgisini çeken ürünlerin, hizmetlerin ve kampanyaların kişiye özel bir şekilde hatırlatılması mümkün olur.

Mailing aynı zamanda marka değerine hızlı bir şekilde katkı sağlar. Kişiselleştirilmiş e-posta deneyimi sunularak müşteriler satın almaya ve web sitesini keşfetmeye yönlendirilebilir.

Mailing ve E-Mail Marketing Yöntemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mailing daha fazla hedef kişiye ulaşma kapsamında yeerli olmakla birlikte başarının sağlanabilmesi için dikkat edilmesi gereken çeşitli unsurlar vardır. Bunlar arasında ilk sırada gönderilen mailin teması, kullanılan üslup ve görsellerin boyutu gelir. Ayrıca, zaman ve izlenen strateji son derece önemlidir. Listede belirli bir sayıya ulaşılması ve uygun içeriklerin uygun zamanlarda düzenli olarak mail atılması kritik bir öneme sahiptir. 

Etkili bir strateji geliştirmek için hedef kitle doğru bir şekilde seçilmelidir. Bunun için web sitesine gelen trafikten lead toplanabilir. Diğer bir deyişle kullanıcılar, sizden haberler almak ya da kampanyalarınız hakkında bilgi sahibi olmak için kendi istekleriyle kişisel bilgilerini paylaşabilirler. Bunu sağlamak için web sitesine bir form eklenebilir.

Doğru zamanda doğru içerik yönteminin kritik unsuru listedeki kişilere çok sık mail gönderilmemesidir. Aksi takdirde kullanıcıların gelen maillerden sıkılması ve abonelikten çıkması mümkün olur, liste giderek daralır. 

E- postaların tasarımı, kullanıcıların merak edip maili açmasını sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Bu kapsamda HTML ve gösterişli grafiklerden ya da infografiklerden faydalanılabilir.

Mailing Servisleri

Mailing, okunabilirliği yüksek mailler gönderilmesi durumunda faydalı sonuçlar alınmasını sağlayan bir yöntemdir. Müşteriye hitap eden ve güven veren mailler oluşturmak, maillerin tasarımlarına ek olarak müşterilere mail aboneliğinden çıkmayı sağlayacak seçenekler sunmak da önemlidir.

Müşteriye güven vermek için gönderilen maillerde isim yer almalıdır. Müşterinin ismiyle başlayan mailler oluşturulduğunda daha samimi ve ilgi çekici mail şablonları elde edilebilir. Maillerin gönderilmesi için doğru kanalı seçmek diğer bir önemli konudur. Arama motorlarına ait mail servisleri, yüksek kullanım oranı dolayısıyla hedeflediğiniz mailin performansına erişmenize yardımcı olabilirler. Bunun yanı sıra farklı mail adresleri için yine kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimi sunan mailler hazırlanabilir.

Mailchimp: Mail aracılığıyla pazarlama hizmeti sunan Mailchimp, spama düşmeden toplu şekilde mail gönderme imkanı sunar. Ayrıca depolama alanı konusunda avantajlıdır. Kodlama bilmek gerekmeden mail tasarımı yapmak, görselleri uygun boyutlarda eklemek ve çok daha fazlasını Mailchimp ile yapmak mümkündür.

Mailing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Marka ve işletmelerin ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak için e-posta kullandığı bir yöntem olan mailing sayesinde müşterilere ve hedef müşterilere herhangi bir aracı olmadan doğrudan bilgi gönderme imkanı bulunur. Toplu e-posta gönderimi ya da e-posta pazarlamacılığı olarak da bilinen mailing, aynı zamanda müşterilere ulaşma amacıyla kullanılabilecek en hızlı, düşük maliyetli ve verimli yöntemlerden biri olma özelliğine sahiptir.

Mailing yapmak için pek çok farklı seçenek bulunduğundan zaman hangi şablonun kullanılacağına karar vermek zorlayıcı olabilir. Bu noktada bazı adımları izlemek fayda sağlayabilir.

 • Öncelikle e-posta pazarlama hedefinizi tanımlamanız gerekir. Pazarlama kampanyasıyla ne elde etmek istediğiniz önemlidir. Amacınız belirli bir dönemde marka bilinirliğini artırmak da satışlarınızı yükseltmek de olabilir. Cevabınız her ne olursa olsun, en iyi sonucu veren şablonu seçmenize yardımcı olacaktır.
 • Mailing yapmak yalnızca şablonlarla ilgili bir durum değildir. E-posta pazarlama aktivitelerinin kolaylaştırılması için bir platforma ihtiyaç duyduğunuzda, işe yarayan aracı kullanmak için her ayrıntıyı kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın.
 • Kullandığınız şablonun markanızın stiline uyduğundan emin olmalısınız. Mailing şablonlarını markanıza uygun hale getirdiğinizde, aboneleriniz maili gönderenin siz olduğunu hemen anlarlar.

Pazarlama stratejilerinin vazgeçilmez bir parçası olan mailing, pek çok farklı avantaj sunar:

 • Mailing sayesinde hedef kitlenize doğrudan erişirsiniz. Kişiselleştirilmiş içerikler kullanarak müşterilerinizle birebir iletişim kurma ve onlara özel teklifler sunma şansına sahip olabilirsiniz.
 • Mailing diğer pazarlama yöntemlerine oranla daha düşük maliyetlidir.
 • Mailing kampanyalarının başarısını ölçmek ve analiz etmek son derece kolaydır. Açılma oranları, tıklama oranları ve dönüşümler gibi metriklerden faydalanılarak kampanya performansını ölçmek ve gelecekteki stratejileri buna göre belirlemek mümkündür.
 • Aynı zamanda mailing’in kişiselleştirme açısından son derece güçlü bir araç olduğu ifade edilebilir. Müşterilerinize özel içerikler sunabilir, ihtiyaçlarına ve tercihlerine uygun mesajlar iletebilirsiniz.
 • Mailing kampanyaları kapsamında gönderilen e-postalar alıcılara anında ulaşır ve alıcıların yalnızca birkaç tıklamayla içeriği görüntülemesi mümkün olur. Bu sayede hızlı geri dönüşler alınabilir.
 • Mailing yoluyla düzenli ve değerli içerikler göndermek marka sadakati oluşturmaya ve müşteri sadakatini artırmaya yardımcı olabilir. 
 • E-mail otomasyonundan faydalanarak belirli bir eyleme bağlı olmak kaydıyla otomatik e-mail’ler gönderebilirsiniz.
Çağrı Şahin
Çağrı Şahin

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?