Landing Page Nedir? Nasıl Hazırlanır? | Boosted Craft
Back

Landing Page Nedir?

landing page nedir

Web sitesi ziyaretçilerini potansiyel müşterilere ya da abonelere dönüştürme amacıyla tasarlanan sayfalar “Landing Page” olarak adlandırılır. Ana web sitesinin aksine farklı hedeflere sahip olan landing page, genellikle pazarlama kampanyaları için hazırlanır. 

Pazarlamacılar çoğunlukla web sitesinin ana sayfasını ya da diğer alt sayfalarını açılış sayfası olarak kulansa da, ana web sitesi farklı amaçla oluşturulduğundan belirli bir kampanyayla ortak noktası çok azdır. Bu durumda, kampanyaya yapılan yatırımların ana sayfaya yapılması, genellikle ya boşa gider ya da hedeflenenden çok daha az fayda sağlanır.

Bu nedenle, yalnızca ziyaretçilerin web sitesine nasıl getirileceği değil, aynı zamanda nereye yönlendirilecekleri de düşünülmelidir. Landing page hazırlamak, web sitesi ziyaretçilerine bekledikleri bilgileri iletme ve ziyaretçileri dönüşüm hedefini tamamlamaya yönlendirme imkanı sunar. 

Landing page en basit şekliyle, belirli bir ürünü, hizmeti, konuyu ya da reklam kampanyasını barındıran ve kullanıcıların web sitesi üzerinde ulaştığı sayfalardır. Web sitesi üzerinde yer alan diğer sayfalardan farklı olarak landing page’in belirli bir mesajı olur. Web sitesi kullanıcıları, bu mesaj üzerinden geri dönüşüm sağlamak için bu sayfalara yönlendirilir.

Landing page’in farklı amaçlar ve konuları öne çıkarmak için kullanılması mümkündür. Kullanıcılar bu sayfalara sosyal medya ya da Adwords kampanyalarıyla yönlendirilebilir, böylece ziyaretçilerden geri dönüşüm sağlanabilir.

Landing Page vs Ana Sayfa

Landing page ve web sitesi ana sayfası temelde etkileyici bir ilk izlenim bırakmayı hedeflese de, açılış sayfası spesifik, tek ve kısa vadeli hedeflere odaklanarak belirli bir kitleye ulaşmayı amaçlar

Ana sayfa web sitesinin teklifi hakkında daha genel bir bakış sağlamakta olup farklı kullanım durumlarına hitap ederek çeşitli kullanıcı hedefleriyle uyumlu CTA’ler sunar. Böylece birden çok kullanıcıyı web sitesinde gezinmesi yönünde teşvik eder. Açılış sayfasındaki her unsur ise tek bir CTA’e yönelik olur.

Açılış sayfası temel olarak kullanıcıların davranışlarını yönlendirmekle ilgilenir. Ziyaretçiler pazarlama kampanyaları aracılığıyla açılış sayfasına ulaşır ve açılış sayfasının tek görevi, potansiyel müşterilerin gerçek müşterilere dönüşmesini sağlamaktır.

Açılış sayfası; yeni ürünleri ya da hizmetleri tanıtmak, herhangi bir konsepte pazar alımını test etmek, yeni müşteriler bulmak ve onları satın alma işlemine yönlendirmek amacıyla kullanılabilir. 

Landing Page Ne İşe Yarar?

Landing page temelde işletmelerin web sitesindeki ziyaretçileri potansiyel müşteriye dönüştürmek, potansiyel müşteri sayısını ve dönüşüm oranlarını artırmak amacıyla kullanılır. Landing page ile ana sayfa birbirinden farklıdır. Ana sayfa, şirketlerin domain adında çıkan ilk sayfadır. Landing page olarak hazırlanan ve adlandırılan sayfalar, yalnızca belirli bir reklama ya da linke tıklandıktan sonra müşterilerin karşısına çıkar.

Ana sayfa, fiyat sayfası ya da satış sayfası müşterilerin genel olarak alışverişlerini yaptıkları sayfalar olsa da, markayla yeni tanışan müşterilerde kafa karışıklığına neden olabilir. Sayfada yazan bilgiler, farklı bağlantılar, içerikler ve haberler yeni müşterilerin dikkatini dağıtarak dönüşüm gerçekleşmeden sayfadan ayrılmalarına neden olabilir. 

Landing page’in amacı ise ziyaret eden kullanıcıları doğrudan belirli bir dönüşüme yönlendirmektir. Bu sayede kullanıcıların dikkatleri dağılmadan net bir teklifle karşı karşıya kalması sağlanır. Bu teklifi beğenmeleri hâlinde kullanıcılar dönüşüm hunisinin bir sonraki adımına geçebilir.

Landing Page’in Öğeleri Nelerdir?

Landing page’in amacı, sayfadaki tek tek öğelerin içeriğine ve düzenine yansıtılarak sayfadaki her öğenin hedefi yansıtması sağlanır. Dikkat edilmesi gereken büyük miktarda bilgi ve bağlantıyla ziyaretçilerinin dikkatini dağıtmak yerine, dikkati seçilen hedefe odaklamayı sağlamaktır. Buna bağlı olarak, açılış sayfasında genellikle gezinme, yön işareti ya da alt bilgiler bulunmaz. 

Genellikle e-posta ya da PPC gibi çevrimiçi reklama tıklayan ziyaretçiler landing page’e ulaşır. Bu nedenle, sayfa içeriğinin önceki iletişime bağlı olduğu söylenebilir. Bilgilerin, web sitesine çekilmek istenen ziyaretçilerin beklentileri ve ihtiyaçları ile uyumlu olmalıdır.

CTA (Eyleme Çağrı Butonu)

CTA yani harekete geçirici mesaj, herhangi bir landing page’in en önemli unsurudur. Bu nedenle, ziyaretçilerin kendisinden ne beklendiği ve tıklamanın sağlayacağı avantajlar net bir şekilde sunulmalıdır. Eylemi gerçekleştirmenin en etkili yolu buton ve formlardır.

USP (Benzersiz Satış Teklifi)

Benzersiz satış teklifi, rakiplerinizden ayrıldığınız noktayı tanımladığından açılış sayfası başlığının USP’nin kalın ve net bir ifadesi olması, sayfadaki tüm içerikler ve mesajlar USP’yi güçlendirmeyi hedeflemelidir. Güçlü bir USP, sunulan teklifin ne, nasıl, kimin için ve neden olduğunu son derece açık bir şekilde iletmelidir.

Ana Görsel

Genellikle sayfanın üst kısmındaki ana başlık alanına atıfta bulunan ana görsel, kullanıcı dikkatini sayfanın herhangi bir yerinde konumlanan en önemli içeriğe çekmeye yardımcı olur. Ana görsel imajının güçlü bir duygusal tepki uyandırması gerekir. Aynı zamanda istek uyandırıcı, ilişkilendirilebilir ve değer teklifindeki kelimelere bedel bir görsel kullanılmalıdır.

Ana görsel için ürün maketleri, öğreticiler, GIF’ler ya da videolar iyi seçenekler olabilir. Ürün maketleri, ürünün nasıl göründüğünü ya da gerçekten tasarlandığında nasıl görüneceğine dair bir ön bakış sunar. Kullanıcıların ürünün nasıl çalıştığına ilişkin sorularını önceden tahmin etmesi için huninin alt kısmındaki açılış sayfalarında öğreticiler etkilidir. Yeni bir aracın ya da teknolojinin tanıtımı sırasında bu yaklaşım göz önünde bulundurulmalıdır. Video içeren açılış sayfaları, en yüksek dönüşüm sağlayan açılış sayfaları olma özelliği taşır. Bu nedenle, ürünün temel işlevlerinin vurgulanması için animasyonlu GIF’ler kullanılabilir.

Özellikler ve Faydalar

USP’den sonra ürünün özelliklerinin ve avantajlarının sıralanması, sayfadaki en önemli içerik hâline gelir. Bu sayede, USP’nin daha kesin ayrıntılarla açıklanması mümkün olur. Bu aşamada biçime gereken özen gösterilmelidir. Potansiyel müşteri yaratmayı hedefleyen açılış sayfalarının kısa ve net olması gerekir. 

Sosyal Kanıt 

Gerçek insanlardan gelen onayların, kullanıcıların kendinden emin satın alma kararları vermesine yardımcı olan güvenilirliğin oluşturulmasında kritik bir rol oynadığı bilinir. Bunun yanı sıra, vaka çalışmaları gibi diğer zorlayıcı sosyal kanıt biçimleri de bulunabilir. 

landing page nasıl hazırlanır

Landing Page Türleri

İki tür landing page yani açılış sayfası bulunmaktadır.

Potansiyel müşteri yaratma amacıyla oluşturulan landing page’ler

Gelecekte ürün ya da hizmetlerinizi satabileceğiniz kişilerin bir listesini oluşturma amacıyla kullanıcı verilerini yakalamak üzere tasarlanan landing page’lerdir. Pazarlama açısından bu durum, dönüşüm hunisinin tepesi ya da müşterinin bir markayla etkileşiminin ilk aşamaları olarak kabul edilir.

Bu tür sayfalar genellikle CTA’leri olan bir form kullanır. Temel dönüşüm hedefi, kullanıcıların isim ve e-posta adreslerini girmesidir. Kullanıcılar e-postalarına gelen bildirimler konusunda son derece seçici olabildiğinden, bu ayrıcalığa sahip olmak son derece önemli bir pazarlama stratejisi olarak kabul edilir. 

Tıklama için oluşturulan landing page’ler

Tıklama sayfaları, huninin alt kısmında işlev görür ve halihazırda ilişki kurulmuş potansiyel müşterilerle aradaki anlaşmanın tamamlanmasını sağlar. Çoğu zaman “Sepete Ekle” ve “Ödeme” arasındaki bir ara adımdır. Bu aşamda, ürünün özellikleri ve avantajlarına ilişkin ikna edici ve faydalı bilgiler müşteriye sunulur.

Tıklama için oluşturulan landing page’ler genellikle SaaS şirketleri arasında son derece popülerdir. “Deneme Teklifi” ya da “Ücretsiz Kullanım” gibi CTA’ler temel yaklaşımlarıdır. Bunların ortak özelliği kullanıcıyı doğrudan satın alma sürecine dahil etmesi, ödeme işlemine yönlendirmesi ve tamamen müşteriye dönüşmelerini sağlamasıdır.

Kullanıcılara erişilebilir bir tanıtım fiyatı ile sınırlı bir süre boyunca ürünü test etme ve deneme süresinin sona ermesiyle birlikte iptal etme fırsatı sunulur.

İyi Bir Landing Page Hangi Avantajları Sağlar?

İnternet sitesi ve teklifler için özel bir landing page hazırlamak pek çok avantaj sağlar.

Dönüşüm Oranlarını Artırır

Müşterilerin Google ve Facebook reklamlarıyla ana sayfaya yönlendirilmesi, dikkat dağıtıcı bir durum olabilir. Çünkü yönlendirilen ana sayfada, şirketin diğer sayfalarına ilişkin linkler, içerikler ve şirketle ilgili bilgiler gibi ana hedeften kopmaya neden olabilecek pek çok farklı etken bulunabilir. Landing page, müşterileri doğrudan dönüşüme yönlendirme amacıyla kurulur. Yalnızca dönüşüm oranlarının artırılması için optimize edildiğinden bu konuda önemli fayda sağlar.

Hedef Kitleyi Daha İyi Anlamayı Sağlar

Dönüşüm sağlama amacıyla belirli landing sayfaları kullanmak, daha kolay veri elde etmeye yardımcı olur. Böylece hedef kitlenin analiz edilmesi kolaylaşır. Hedef kitleyle ilgili daha fazla bilgi elde etmek, bu kitleye yöneli etkili stratejiler geliştirmeye yardımcı olur.

Kolay Test Edilir

Landing page tek bir sayfadan oluştuğundan A/B testleri kolayca yapılabilir. Aynı yapıya sahip iki sayfa pratik bir şekilde hazırlanabilir ve bu sayfalardan biri kontrol grubu, diğeri ise test grubu olarak kullanılabilir.

Marka İmajını Güçlendirmeye Yardımcı Olur

Reklam kampanyaları için belirli landing page yapılarının kullanılması, müşterilere özel deneyimler sunmanın en garantili yoludur.  Bu sayede, farklı reklamları gören farklı segmentlere özel sayfalar göstermek ve marka imajını güçlendirmek mümkündür. 

Landing Page Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Landing page hazırlarken ziyaretçilerin gezinmesini en aza indirmeye çalışmak gerekir. Ayrıca kullanıcıları bir başka sayfaya taşımak yerine CTA butonuna yönlendirmek için dahili bağlantılar sınırlandırılmalıdır. Daha az bağlantı dönüşümleri artıracağından içerik ve gezinme basit tutulmalıdır.
  • Uzun metinler ziyaretçilerin sıkılmasına neden olabilir. Ayrıca ziyaretçilerin dikkatleri dağılabilir. Metnin kısa, öz ve göz gezdirilebilir hâle getirilmesi hedef kitlenin dikkatini doğrudan çekmeye ve gözleri CTA butonuna götürmeye yardımcı olabilir. 
  • Potansiyel müşteriler e-posta, sosyal medya ya da Google arama sonuçlarındaki reklamlardan açılış sayfanıza yönlendirilir. Bu nedenle reklam içeriklerinin açılış sayfası içeriğiyle eşleştiğinden emin olmak gerekir. Bu eşleşme yalnızca asıl metinle sınırlı değildir. Aynı zamanda yazı tipini ve renkleri de kapsamalıdır.
  • Açılış sayfasında göz çarpan bir CTA bulunmalıdır. Bunu başarmak için net bir dil kullanılmalı, arka planla kontrast oluşturan bir CTA butonundan faydalanılmalıdır. Ziyaretçilere sayfanın neresinde bulunurlarsa bulunsunlar tıklama seçeneği sunabilmek için açılış sayfası boyunca birkaç farklı yere CTA butonu yerleştirilmelidir.
  • Etkili bir açılış sayfası, pazarlama hunisinin belirli bir aşamasında potansiyel müşterileri hedefleme özelliğini taşır. Sayfadaki içerik hedef kitlenin amacına uygun olmalıdır. Potansiyel müşteriler segmentlere ayrıldıktan sonra, farklı potansiyel müşteri gruplarını hedefleyen birden fazla landing page tasarlanması tercih edilebilir. 
  • Açılış sayfasının amacı iletişim bilgilerini toplamak ya da satış yapmak olsa da, tüm formların kısa olması ve insanların yalnızca önemli bilgileri doldurmasını sağlaması gerekir. Bu nedenle iletişim bilgileri ad, e-posta adresi ve pazarlama kampanyası için ihtiyaç duyulan bir ya da iki soruyla sınırlı tutmaya özen gösterilmelidir. Amaç ziyaretçilerin satın almasını teşvik etmekse, satış formunun net olması ve herhangi bir karışıklık olasılığının azaltılması için mümkün olduğunca az metin içermesi önemlidir.
  • Ayrıca landing page içeriği temel olarak tüketiciye odaklanmalıdır. Bunun için hedef kitlenin dikkati, müşteri olduğunda kazanacaklarına çekilmelidir.

Diğer rehber yazılarımıza göz atın:

Landing Page Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Landing Page (açılış sayfası), genellikle internet sitelerde hedeflenen ziyaretçilerin ilgili sayfayı ziyaret etmesini ve eylem gerçekleştirmesi sağlayan bir web sayfasıdır. Örnek vermek gerekirse, E-ticaret sitelerinde kategoriler landing page’dir.

Landing pageler tasarlanmadan veya hazırlanmadan önce rakip analizi yapılmalı ve ona göre hazırlanmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken notlar: anahtar kelime optimizasyonu, sayfa hızı, mobil uyum, sayfa düzeni ve başlıklar diyebiliriz.

Landing page, hedeflenen anahtar kelimeler özelinde hazırlanan bir web sayfası olarak bilinir. Bu tarz sayfalar, dönüşüm odaklı, kampanya odaklı ve kullanıcı deneyimi için oluşturulur.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?