Landing Page Nedir? | Boosted Craft
Back

Landing Page Nedir?

Landing page nedir? sorusu dijital ortamda pazarlama yapanların alıcılarının dikkatini çekmek için arayışları sırasında sıkça sorduğu sorudur. Bu kavramın Türkçe anlamı “açılış sayfası” olarak ifade edilebilir. Daha açık ifade etmek gerekirse bilgisayar, tablet ve telefon ortamında bir linki açmak için tıklama işlemine denir. Bu sayfa sayesinde aranılan bir ürün, reklam kampanyası ya da konuya ulaşılır. Başka sitelerden farklıdır. Çünkü dönüşüm sağlamayı amaçlar. Yani sayfaya ulaşan kişilerin alışveriş yapmasını hedefler. Landing page tamamen kullanıcıları başka sayfalara ulaştırmak için yapılır. Örneğin, bir cilt bakımı ürününe yönelik reklam kampanyası yapılıyorsa, bu sayfa sayesinde satış ve bilgilendirme ekranına yönlendirilirsiniz.

Kaliteli Bir Landing Page Hazırlamak İçin Yapılması Gerekenler

Kullanıcıların sosyal medya uygulamalarını kullanırken ya da google da gezerken adwords reklamlarına tıklaması sonucunda landing page faaliyete geçer. Çalışmalarını kaliteli yapabilmesi için hazırlık aşamasında bazı hususlara dikkat edilmelidir;

  • En önemli konu, tasarımın çok özenli olması gerekir. Görsellerin göze güzel görünmesi şarttır. İçeriğin formunu öne çıkarmak kadar renk tercihleri de başarılı sonuca ulaşmak için önemli bir ayrıntıdır.
  • Kullanıcı için sayfayı cazip kıldıktan sonra aksiyon almak gerekir. Bunun için uygun sloganı doğru anda kullanmanız gerekir.
  • Satışın başarılı bir şekilde sonlanması için müşteriyi ikna etmek gerekir. Satış linkine yapılan yönlendirmede ürünün içeriğine dair ayrıntı verilmelidir. Yani müşteri bu ürünü neden tercih etmeli? güzelce ifade edilmelidir.
  • Satışın başarılı bir şekilde yürütülmesi için bir diğer detay ise müşteri ile satıcı arasındaki güven unsurudur. Landing page içine daha önce alışveriş yapmış müşterilerin puanlamaları ve yorumlarını eklemek müşteri tarafından duyulan güveni arttırır.

Böylece sizin tasarımlarınız diğer markaların arasından sıyrılır ve dikkat çekici hâle gelir.

Landing Page Kullanımı

Hedef kitlesine yönelik bir tasarım hazırlanmalıdır. Dikkat dağıtıcı tasarımları ve amaca yönelik olmayan içerikleri tercih etmeyiniz. Kısa ve net içerikler büyük butonlu yazılar ile desteklenmelidir. Renk uyumunun yanında görseller estetik olmalıdır. Bu tasarım yöntemini pek çok e ticaret sitesi kullanır. Böylece birbirinden farklı gayeye hizmet etmek için düzenlenen sitelere geri dönüş sayısını yükseltir. Böylece ürünlerin satın alma şansı yükselir.

Tasarımlarda Seo Çalışması Nasıl İşlemelidir?

Arama motorlarında önde yer almak ve etkiyi arttırmak için seo çalışmaları adımları çok önemlidir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken unsurlar; anahtar kelime ilişkilendirme, sitenin hızlı olması, başlık belirleme, mobil cihazlar ile uyum, görsel ve teknik uyumdur.

Anahtar Kelime İlişkilendirme

Seo çalışmalarının sağlanabilmesi için anahtar kelimelerin yeri önemlidir. Anahtar kelimeler ise sitenin ön listelere girmesi için temel faktördür. Anahtar kelimeler kullanıcıları landing page sayfasına yönlendirmek için seçilir. Bu sebeple konu ile doğrudan ilgili seçimler yapılmalıdır. Ayrıca doğru ve düzgün kaynaklara referans verilmesi Seo puanını yükselten unsurdur. Landing page için tasarlanan tasarımlarda backlink kullanarak sitenin sıralamasının yükselmesine destek sağlayabilirsiniz. Yazılan metni okuyan hedef kitlesi doğru şekilde yönlendirilebilmesi için gelişi güzel kelimelerden oluşan bir metin oluşturmayınız.

Sitenin Hızlı Olması

Web sitesine ne kadar kısa sürede ulaşırsa kullanıcılar, o kadar memnun kalır. Çünkü yavaş açılan bir sitenin açılmasını beklemek kullanıcılar tarafından tahammül edilir bir durum değildir. Böyle durumlarda genelde kullanıcılar sıkılır ve siteyi kapatma yoluna gider. Hedef kitlesini kaybetmemek için Seo çalışması sırasında mutlaka site hızı için gerekli kurulumlar yapılmalıdır. Markanın tercih edilmesini sağlayan site hızı en kısa süreye indirgenmelidir.

Başlık Belirleme

Doğru seçilen bir başlık, siteye müşteri yönlendireceği gibi potansiyel müşterilerin alışveriş yapmasının da önünü açar. Konu ile alakalı başlık seçimi temel kriterdir. Konu ile alakasız yapılan başlık tercihleri kullanıcıların siteden çıkmasına neden olur. Amacına hizmet eden başlıklar seçebilmek için doğru kelimeler kombinlenmelidir.

Mobil Cihazlar İle Uyum

Kişi başına en az bir adet mobil cihazın düştüğü çağımızda, sitelerin mobil cihazlar ile uyumlu olması şarttır. Herkesin elinde olan ve pratik olduğu için kolaylıkla araştırma ve alışverişler mobil cihazlar ile sıklıkla yapılır. Landing page, mobil cihazlara uyumlu forma dönüştürülmelidir. Müşteriler telefon üzerinden bir site keşfettiğinde ve buradan ürün almak istediğinde sitenin mobil cihazlar ile uyumsuz olması çoğunlukla müşterinin kaybedilmesi ile sonuçlanır.

Görsel Ve Teknik Uyum

Görsellik ön planda olduğu sürece site her zaman için daha zengin ve estetik görünecektir. Kullanıcıların bu şekilde dikkatini çekerek site üzerinde sempatilerini kazanırsınız. Ayrıca sadece estetik yetmez bir takım son teknoloji teknikler ile bu görsellere yardımcı olmak gerekir. Siteyi yeni keşfeden bir kullanıcının ilgisini çekmek yapılan tasarım ile kullanıcının ürün satın almasına bir adım daha yaklaşılmış olur. Site görsel ve teknik yönden iyi bir şekilde desteklendiğinde seo analizi yapılabilir. Ayrıca bu vesile ile sitenin eksiklerini kapatmak için yeni fikirler edinebilirsiniz. Yeni trendleri takip etmek, görsel içerik hazırlığında size yardımcı olacak unsurdur.

Landing Page Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Landing Page (açılış sayfası), genellikle internet sitelerde hedeflenen ziyaretçilerin ilgili sayfayı ziyaret etmesini ve eylem gerçekleştirmesi sağlayan bir web sayfasıdır. Örnek vermek gerekirse, E-ticaret sitelerinde kategoriler landing page’dir.

Landing pageler tasarlanmadan veya hazırlanmadan önce rakip analizi yapılmalı ve ona göre hazırlanmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken notlar: anahtar kelime optimizasyonu, sayfa hızı, mobil uyum, sayfa düzeni ve başlıklar diyebiliriz.

Landing page, hedeflenen anahtar kelimeler özelinde hazırlanan bir web sayfası olarak bilinir. Bu tarz sayfalar, dönüşüm odaklı, kampanya odaklı ve kullanıcı deneyimi için oluşturulur.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?