Hacklink Nedir? & Nasıl Yapılır, Bulunur? | Boosted Craft
Back

Hacklink Nedir?

Web sitelerinin daha iyi performans sergilemesi noktasında son derece önemli bir etken olan arama motoru sıralamaları, her zaman için web sitesi sahiplerinin önceliği olmalıdır. Hacklink olarak bilinen kavram, arama motoru sıralamalarına hitap edecek çalışmaları içeren bir yöntem olarak tanımlanabilir. Bu sıralamaların optimize edilmesi hedeflenirken zaman zaman yasal olmayan yollara başvurulması gündeme gelebilir. Hacklink de bunlardan biridir.

Hacklink Nedir?

Web sitelerinin başarısını ölçmenin en etkili yollarından biri Google, Yandex ve Yahoo gibi arama motorlarının sıralama sonuçlarıdır. Arama motoru algoritmalarına göre belirlenen sonuçların yer aldığı sıralamalarda yükselmek için web siteleri arasında çetin bir rekabet söz konusudur. Web siteleri bu sıralamada öne çıkmak ve sektörel rakiplerini geride bırakmak için SEO çalışmalarından faydalanır. 

Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu çalışmaları, arama motoru algoritmalarını hedef alır. SEO kapsamında web sitelerinin arama motoru sonuçlarının üst sıralarında yer alması ve organik trafiğini artırması amacıyla pek çok farklı çalışma yürütülür. SEO çalışmaları site içi ve site dışı olmak üzere iki adımda gerçekleştirilir. 

Hacklink, web sitesi dışı link akışını yasal olmayan yollarla yürütmek üzere gerçekleştirilen çalışmalardır. Web sitesine başka sitelerden bağlantı çekme amacıyla uygulanan backlink çalışmalarının illegal olmayan şekli olarak da tanımlanabilir. 

Backlink çalışmaları temelde web siteleri adına gerçekleştirilen site dışı SEO çalışmalarının önemli bir adımıdır. Aslında hacklink çalışmalarında da backlink çalışmaları ile aynı işlem yapılır. Aradaki fark ise, çalışmanın bağlantı çekilen web sitesi sahibinin onayı olmadan gerçekleştirilmesidir. Ayrıca hacklink çalışmaları genellikle kısa vadeli olarak gerçekleştirilir. 

Hacklink Neden Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Hacklink kullanılmasının temel amacı, web sitesinin arama motoru sıralamalarına yönelik olarak yasal olmayan çalışmalar gerçekleştirmektir. Genellikle doğal yollardan başarı elde edemeyen ya da bir şekilde başarısız olan kişiler bu yöntemi tercih eder. Hacklink sıralamayı gerçek anlamda etkileyebilme imkanı olan bir yöntemdir. Çünkü yürütülen çalışmalar alanında başarı kazanmış, belirli takipçi oranına sahip ve sıralamada kendisine yer bulmuş web siteleri üzerinden gerçekleştirilir. Bu bağlantılar sayesinde web sitesinin görünürlüğü ve takipçileri artar, sonuç itibarıyla web sitesi arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda kendine yer bulur.

Aslında hacklink Black hat SEO çalışmalarının bir parçasıdır. Black hat SEO çalışmaları, manipülasyona dayalı çeşitli yöntemleri kullanarak web sitelerini arama motoru sonuçlarının üst sıralarına taşımaya odaklanır. Bir site hacklink elde ettiğinde, arama motorunun gözünde teknik olarak değer kazanabilse de, bu değerin kalıcı olacağı konusunda bir garanti söz konusu değildir. 

Google gibi arama motorları black hat SEO çalışmalarını uygulayan ve arama motorlarını manipüle etmeye çalışan web sitelerini cezalandırır. Bu cezalar arasında ziyaretçi kaybı ve arama motoru sonuçlarındaki sıralamaların düşmesi sayılabilir. Hacklink yoluyla elde edilen bir linkin tespit edildikten sonra kaldırılacak olması nedeniyle, web sitesi bir süre sonra değer kaybı yaşayabilir.

Hacklink Nasıl Kullanılır?

Hacklink arama motoru sonuç sayfalarının manipüle edilmesi amacıyla kullanılır. Bu amaca yönelik olarak web sitesine eklenir. Bir web sitesi ne kadar çok değerli linke sahip olursa, web sitesinin arama sonuçlarındaki sıralaması o kadar yüksek olacaktır. Hacklink web sitesi kodlarının içine eklenmekte olup link kodunun belirsiz kılınması için kasıtlı olarak gizlenebilir.

Genel olarak hacklink yöntemleriyle yerleştirilen bir linkin gizlenmesi için farklı yöntemler kullanılabilir. Bunlar arasında en sık tercih edileni, web sitesinin arka plan rengi üzerine yine arka plan rengiyle eşleşen bir metnin eklenmesidir. Bu kapsamda;

  • Link metni web sayfasında yer alan bir görselin arkasına yerleştirilebilir. 
  • Link metni çeşitli CSS kodları kullanılarak ekran dışına yerleştirilebilir.
  • Link metnine ait yazı tipi boyutu “0” olarak ayarlanıp neredeyse görünmemesi sağlanabilir.
  • Metnin ortasına ya da sonuna “-“ gibi fark edilmesi zor bir karakter yazılıp ona link eklenebilir.

Bu yöntemler hacklink ekleme konusunda son derece etkilidir. Arama motorlarına ait tarayıcılar, web sitesinde bulunan linki fark etmekle birlikte bu linkin site sahibinin isteği dışında eklenip eklenmediğini yorumlayamayabilir. Gelişmiş algoritmalar ise aynı yapı doğrultusunda ardı ardına linki elde edildiğinin fark etmediği sürece müdahalede bulunmaz. 

Hacklink Türleri Nelerdir?

Hacklinklerin farklı türleri vardır ve bunların kullanımı tercih edilebilir. Bunlardan biri web sitelerine zararlı ya da yasa dışı içerikler barındıran ya da olmayan linklerin yüklenmesidir. Spam linkler olarak adlandırılan bu linkler genellikle arama motoru sonuç sıralamalarının etkilenmesi amacıyla kullanılır.

Kötü amaçlı linkler ise web sitelerine zararlı yazılım ya da diğer tehditler barındıran linkler olarak tanımlanabilir. Genellikle kötü amaçlı linkler kullanıcıların bilgisayarlarına zararlı yazılımlar indirilmesi ya da tehditlerin uygulanması amacıyla tercih edilir.

Bir web sitesinden diğer bir web sitesine link eklenmiş ise köprü link olarak adlandırılır. Köprü linkler de aynı şekilde arama motoru sonuçlarını etkilemeye yönelik kullanılır. 

İki web sitesi arasında anlaşma yapılarak birbirine link ekleme işlemi anlamına gelen link değişimi de tercih edilebilecek diğer bir hacklink türüdür. Bu yöntemler genel olarak hacklink türlerini oluştursa da, hacklink yöntemlerinin sürekli değişebildiği ve yeni hacklink türlerinin ortaya çıkabildiği unutulmamalıdır. Bu nedenle hacklink türlerinin tespit edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması konusunda titiz davranılmalıdır. 

Hacklinkleri Tespit Etmek İçin Kullanılan Ataçlar Nelerdir?

Hacklink bağlantıları bazen site sahibinin bilgisi olmadan gerçekleşir. Bazen web sitesine tema ekleme gibi yollarla bu zararlı bağlantıların web sitelerine dahil edilmesi mümkün olabilir. Herhangi bir şekilde web sitenizde hacklink bağlantısı olduğunu fark eder ve bu bağlantıları web sitenizden temizlemek isterseniz, bazı adımları takip etmeniz gerekir. 

Hacklink bağlantıları web sitesinin ara yüzü ya da teması üzerinden fark edilemez. Bu çalışmalar web sitesinin kaynak kodları üzerinden yürütülür. Hacklinklerin varlığının öğrenilmesi ve bunlara müdahale edilmesi için kaynak kodları üzerinde çalışma yürütülmelidir. 

Ahrefs SEO aracı kullanılarak link çıkışları izlenebilir. Böylece web sitesine zararlı olabilecek linkler kolayca tespit edilebilir. Majestic eklentisi ise belirlenen linkleri takip etme olanağı sunar. Ayrıca Search Console üzerinde yer alan bağlantılar kısmından site içinde yer alan bağlantılar kontrol edilebilir. Bu araçlardan herhangi bir kullanılarak web sitesine zarar vermesi riski bulunan bağlantılar kontrol edilebilir. Böylece web sitesinin hacklinklerden olumsuz şekilde etkilenmesi riski ortadan kaldırılabilir.

Hacklink Nasıl Temizlenir?

Web sitesinin kaynak kodları arasına yerleştirilmiş zararlı linklerin tespit edilmesi durumunda bu bağlantılardan kurtulmak gerekir. Öncelikli olarak yapılması gereken, web sitesindeki dosyaları güncel bir antivirüs programıyla taramaktır. Daha sonra, kullanılan içerik yönetim sisteminin sürümünü güncellemek ya da yeniden yüklemek gerekir. Ayrıca Htaccess dosyası yeniden yapılandırılmalıdır. Web sitesinin footer, reader, function gibi dosyalarına ek olarak tüm dosyaları kontrol etmek daha sağlıklı sonuçlar almayı sağlayabilir. Warez eklentisi ya da yüklenen bir tema varsa bunlar kaldırılmalıdır. Web sitesinin kullanıcıları arasında tanınmayan yöneticileri de kaldırmak gerekir. Lisanslı ya da ücretsiz tüm temalar ve varsa eklentiler üzerinde oluşabilecek açıklar da detaylı bir şekilde incelenmelidir.

Çağrı Şahin
Çağrı Şahin
Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde eğitimlerimi tamamlayarak mezun oldum. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanındaki çalışmalarıma 2018 yılında “JR.” olarak başladım. Zaman içerisinde SEO Specialist, SR. SEO Specialist, SEO Team Lead, SEO Executive ve nihayetinde COO (Chief Operations Officer) unvanlarını kazandım. Bu süreçte web tasarımı, sosyal medya reklamcılığı ve yönetimi, SEO, Google Ads, medya satın alma ve itibar yönetiminin de aralarında bulunduğu son derece geniş bir yelpazede dijital pazarlama deneyimi kazandım. Kariyerime başladığım günden bu yana 200’den fazla proje üzerinde çalıştım. Her proje özelinde geliştirdiğim dijital pazarlama stratejileri ve SEO odaklı çalışmalar ile her projeye katkı sağlayarak başarılı sonuçlar elde etmelerine yardımcı oldum.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Size en iyi deneyimi sunmak için, Web sitemizde çerezleri kullanıyoruz.

Gönder
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?